merry60
26.12.08,09:13
Ahojte, mám na Vás otázku. Od 1.2.08 chcem začať robiť na živnosť a počula som, že v prvom roku nemusím platiť žiadne odvody. No asi tak do dvoch až troch rokov, by som chcela ísť na materskú.Budem dostávať od štátu materskú, keď nebudem prvý rok platiť odvody, alebo musím platiť od začiatku aspoň nejakú min. čiastku. Vďaka za odpoveď.
Zoltán Kovács
26.12.08,08:48
Ahojte, mám na Vás otázku. Od 1.2.08 chcem začať robiť na živnosť a počula som, že v prvom roku nemusím platiť žiadne odvody. No asi tak do dvoch až troch rokov, by som chcela ísť na materskú.Budem dostávať od štátu materskú, keď nebudem prvý rok platiť odvody, alebo musím platiť od začiatku aspoň nejakú min. čiastku. Vďaka za odpoveď.

Dátum asi je preklep. Začínať so živnosťou asi budeš od 01.02.2009. V prvom roku podnikania nie je povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne. Ale od nadobudnutia živnostenského oprávnenia si povinná platiť zdravotné poistenie.

Na to aby si mala nárok na materskú musíš byť nemocensky poistená minimálne 270 dni pred nástupom na materskú. Ale táto téma je tu rozobratá úplne až do kosti. Skús vyhľadať.