Denda
31.05.05,11:31
Dobrý deň,

Som nový člen porady a po pozretí všetkých príspevkov na tému spoločníka
mi nie je jasné, aký príjem môže mať spoločník v spoločnosti okrem podielu na zisku a na základe akého vzťahu mu môže byť odmena vyplácaná.
Odmena spoločníka je pre mňa neznámi pojem. Ďakujem poradákom.
Marian
31.05.05,09:45
Nižšie riadky sa týkajú spoločníka (nie konateľa ako to je často nesprávne zlučované).
To závisí od toho, či v spoločnosti aj pracuje. Ak áno, tak pracue na základe nejakej zmluvy, väčšinou pracovnej. Vtedy fungíruje ako každý iný zamestnanec, teda poberá mzdu podľa nej.
Môže byť zamestnaný aj na iný pomer ako trvalý (dohoda). Ak v spoločnosti nepracuje, tak nemá nič. Je to obdobné ako keď niekto vlastní akcie, napr. z kupónky a len každý rok čaká, či sa mu dostane nejaký ten podiel na zisku. Ako spoločník o jeho výške spolurozhoduje.
Denda
31.05.05,10:27
Ďakujem za odpoveď.
Trošku ma, ale stále metie diskusia na tému odvodov, kde sa neustále ťahá odmena spoločníka a odvody s tým spojené / teda skoro nespojené/. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifAle na základe čoho majú odmenu? Výkon funkcie konateľa je mi jasný. A v prípade iných zmlúv tak ako ste uviedli je to klasický pracovnoprávny vzťah. Alebo sa mýlim?
A o akej odmene spoločníka hovoria na porade, s ktorej sa neodvádzajú odvody resp.10 % zdravotné a daň? Ďakujem začínam mať s toho trošku guláš. http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Jozef Mihál
31.05.05,10:31
Pozor, spoločník môže bez problémov dostávať tzv. "odmenu spoločníka", ktorú poberá za prácu pre s.r.o., s tým, že nemá žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu.

Spoločnosť túto odmenu účtuje do nákladov na účet 522 a na spoločníka sa z daňového hľadiska pozerá ako na zamestnanca - odmena sa považuje za príjem zo závislej činnosti, platia sa preddavky na daň atď. Sploočník má nárok na cestovné náhrady a pod.

Pri takomto vyplácaní sa spoločník považuje za zamestnanca na účely zákona o zdr.poistení a z odmeny sa platí zdr.poistenie, 4% + 10%.

Na účely zákona o SP sa však spoločník s takto vyplácanými odmenami za zamestnanca nepovažuje a odvody do SP sa z odmeny spoločníka neplatia.
evae
31.05.05,10:34
a mozem mat spolocnika (ktory je iba spolocnik nie konatel) vedeneho aj ako zamestnanca (pozicia stavbyveduci) a odmienat ho aj "odmenami ako spolocnika" (ucet 522), t.j. aby mohol mat dva prijmy, jeden ako zamestnanec a druhy ako spolocnik?
Denda
31.05.05,10:46
Pozor, spoločník môže bez problémov dostávať tzv. "odmenu spoločníka", ktorú poberá za prácu pre s.r.o., s tým, že nemá žiadnu pracovnú zmluvu ani dohodu.

Spoločnosť túto odmenu účtuje do nákladov na účet 522 a na spoločníka sa z daňového hľadiska pozerá ako na zamestnanca - odmena sa považuje za príjem zo závislej činnosti, platia sa preddavky na daň atď. Sploočník má nárok na cestovné náhrady a pod.

Pri takomto vyplácaní sa spoločník považuje za zamestnanca na účely zákona o zdr.poistení a z odmeny sa platí zdr.poistenie, 4% + 10%.

Na účely zákona o SP sa však spoločník s takto vyplácanými odmenami za zamestnanca nepovažuje a odvody do SP sa z odmeny spoločníka neplatia.
Ale stále nerozumiem, aké práce pre spoločnosť - respektíve na základe akej zmluvy. Ak to chceme účtovať na 522, tak musím mať podklad k "príjmu spoločníka", v rámci závislej činnosti sa uvádza "práca" a to ma zavádza iba k pracovno právnemu vzťahu. (Ostatné povinnosti spoločníka vyplývajú zo spoločenskej zmluvy a teda z "práv vlastníka"). Alebo tomu nerozumiem?
Prišiel k nám na firmu spoločník, ktorý nechce platiť celé odvody (asi čítal poradu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a ja neviem vymyslieť, čo by mohol "ako spoločník" robiť a na základe akej zmluvy a ešte bez odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujem
evae
31.05.05,10:52
Prišiel k nám na firmu spoločník, ktorý nechce platiť celé odvody (asi čítal poradu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a ja neviem vymyslieť, čo by mohol "ako spoločník" robiť a na základe akej zmluvy a ešte bez odvodov do sociálnej poisťovne. Ďakujemco ja viem, rozsirovat dobre meno spolocnosti a ziskavat ksefty? ;) aj ked neviem, je to praca? :D
Jozef Mihál
31.05.05,10:55
a mozem mat spolocnika (ktory je iba spolocnik nie konatel) vedeneho aj ako zamestnanca (pozicia stavbyveduci) a odmienat ho aj "odmenami ako spolocnika" (ucet 522), t.j. aby mohol mat dva prijmy, jeden ako zamestnanec a druhy ako spolocnik?
Podľa mňa áno.
evae
31.05.05,10:56
Podľa mňa áno.
:D :D :D to je super
Jozef Mihál
31.05.05,10:57
Denda - existencia akejsi zmluvy s takýmto spoločníkom nie je potrebná, len treba správne účtovať jeho odmenu, zrážať preddavky na daň, odvádzať zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
31.05.05,10:58
:D :D :D to je super
Hm, čo je na tom super? Lepšie je odmeňovať formou podielov na zisku, tam nie je vôbec žiaden odvod na zdravotné poistenie.
Denda
31.05.05,11:05
Ale čo potom bude robiť, keď podľa spoločenskej zmluvy má raz do roka zasadnúť na valnom a dosť. To mu budem na to dávať preddavky?
Jozef Mihál
31.05.05,11:08
Denda, neviem čo na to povedať. Asi nerozumiem. Preddavky na daň a ZP platí len v mesiaci, v ktorom dostane odmenu.
Denda
31.05.05,11:27
Ja vôbec neviem, za čo ho môžem odmeniť? Preto ten preddavok. Myslela som tým, že za to jedno valné zhromaždenie mu schválim odmenu 100 tis. (napr.) a to mu budem zálohovo vyplácať pokým "nezasadne".http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Inú "prácu" pre spoločnosť nevykonáva.
A ak sa spoločníkovi umožní vykonávať práce pre spoločnosť, tak som si myslela, že to môže robiť len ako zamestnanec, alebo externý dodávateľ služieb, to že je aj spoločník je vlastne len zhoda náhod.
Preto nechápem, keď sa na porade hovorí o "odmene spoločníka", za čo môže byť takáto odmena.
evae
31.05.05,11:39
Hm, čo je na tom super?
je to blbost, to som si nevsimla, ze treba ZP, jasne, ze su lepsie podiely na zisku. nuz budu musiet pockat :)
evae
31.05.05,15:32
ale v tomto pripade je lepsie mat podiel na zisku. zase nie vsetko co by si chceli kupit atd sa da dat do nakladov, odmeny maju odvody, takze sa im nepaci dat nieco statu. a v pripade podielov na zisku PO zaplati dan, zisk si rozdelia a zhasla fajka :)
Marian
31.05.05,18:32
Tak to vyzerá, že sme opäť na začiatku otázky.
To, že spoločník nemusí byť poistený v SP to sa možno hodí tomu, kto je poistený z iného titulu. O.K Jožko je to tak ako vravíš ale pôvodný Dendin problém to asi nerieši. Pravda je taká, že Denda nevie, či mu môže niečo vyplatiť, alebo čakať na rozdelenie zisku. Zisk však rozdelený ba ani vytvorený vôbec nemusí byť a preto v predošlých odstavcoch spomínaný "preddavok na podiel na zisku" (takto som ho naformuloval čítaním medzi riadkami) vyplatiť, Denda, určite nemôžeš. A čo sa týka dilemy či podiel na zisku alebo mzda, ja volím strednú cestu, mzda na to, aby som bol poistený bez nutnosti iného titulu poistenia (a možnosti ných zamestnaneckých výhod ako cestovné, stravné daň. bonus...) a podiel na zisku - zvyšok podľa možností.
evae
01.06.05,04:19
to mas asi dost tazke, ked musis hned. vies, keby bola istota, ze tie zisky budu, das mu ich teraz (iba si daj podpisat vydavkovy, akoze) a zauctujes to az na konci roka ako podiel na zisku. len pokial to nemas naisto, je to riziko mat vysoku pokladnu. asi jedine je vyplatit mu to ako odmenu a zaplatit ZP a 19%, ine ma nenapada.
Denda
01.06.05,06:09
http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif Ďakujem poraďáci,ale hlavne Marianovi za pochopenie môjho problému.
Idem na debatu zo spoločníkom a potom sa ozvem. Ahojte a krásne dopoludnie.
meki
12.06.05,20:17
Čo tak použiť na "odmenu spoločníka" nejakú nepomenovanú zmluvu, napr.
/Zmluva o práci pre spoločnosť/ podľa § 261 a nasl. Obch. zákonníka ?!
mimabb
25.08.05,14:59
skusila som porovnat, aky ma dopad na HV odmena spolocnikovi a podiel na zisku, pre spolocnost. (ked sa podiely na zisku vyplacane po roku 2004 nezdanuju). skuste sa prosim na to niekto pozriet ci to moze naozaj tak byt. v pripade, ze je to dobre, tak naozaj vychadza lepsie vyplacat podiely na zisku ako odmenu spolocnikovi. sice spolocnost by zaplatila na daniach o nieco menej, ale najviac by to pocitil spolocnik. ale ako riesit problem, ked spolocnost funguje prvy rok a spolocnik by uz chcel vyplacat podiel na zisku pred ukoncenim roka?
Milan Benka
25.08.05,15:46
Ludia, podiel na zisku môžem vyplatiť až po jeho dosiahnutí, schválení a následnom rozdelení , takže žiadne preddavky, ak sa nechcete zapliesť do problémov. Preto pekne to riešte odmenou spoločníka cez účet 522, tak ako to písal Jozef Mihál, ak sa nemýlim. Tak to bude v každom smere čisté a pre Vás bezproblémové !!!
Milan Benka
25.08.05,15:51
Ešte doplním: Pozor na podiely na zisku za rok 2003 a skôr, ak ešte neboli rozdelené, ak sa nemýlim, tak tam treba použiť zákon o dani z príjmu platný v tom období, alebo nie ??? Niekde som o tom čítal a teraz si neviem spomenúť kde. Skúste ma niekto doplniť.
Denda
25.08.05,15:51
Tu sa zatiaľ nehovorí o preddavkoch, ale o vplyve na HV firmy.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Ak hovoríme o príspevku 25.
Milan Benka
25.08.05,16:03
Tu sa zatiaľ nehovorí o preddavkoch, ale o vplyve na HV firmy.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Ak hovoríme o príspevku 25.
Podľa mňa je rozhodujúci vplyv na peňaženku spoločníkov, ak nevydržia do rozdelenia zisku, čo je najvýhodnejšie, tak potom na to doplatia a zarobí štát.
mimabb
25.08.05,17:26
dakujem za reakcie! islo mi aj o dopad na spolocnost aj o to ako sa to prejavi u splocnika na financiach.
ako by ste ale riesili ten moj problem, co s tym, ked spolocnik chce vyplatit peniaze zo spolocnosti skor ako je ukonceny rok, da sa to riesit pozickou spolocnikovi? musim tam potom pocitat aj uroky, alebo sa moze ist aj o bezurocnu pozicku?
alex1
25.08.05,17:35
a mozem mat spolocnika (ktory je iba spolocnik nie konatel) vedeneho aj ako zamestnanca (pozicia stavbyveduci) a odmienat ho aj "odmenami ako spolocnika" (ucet 522), t.j. aby mohol mat dva prijmy, jeden ako zamestnanec a druhy ako spolocnik?


Keď to trochu zmením

....mám spoločníka (je spoločník a aj konateľ), vedený je ako zamestnanec, môžem ho tiež ešte odmieňať aj "odmenami ako spoločníka" (účet 522).
Maňaska
26.08.05,03:26
Keď to trochu zmením

....mám spoločníka (je spoločník a aj konateľ), vedený je ako zamestnanec, môžem ho tiež ešte odmieňať aj "odmenami ako spoločníka" (účet 522).Samozrejme
mmj
26.08.05,11:26
Mám konateľa a spoločníka v jednej osobe, ktorý nie je zamestnaný v tejto spoločnosti. PP má uzavretý s úplne inou spoločnosťou.

Musí mu byť za "výkon funkcie" vyplácaná odmena? Čítala som, že má, ale neviem si spomenúť kde a rada by som si tieto svoje pocity podložila faktami.

dakujem
mimabb
31.08.05,16:46
ako by ste riesili problem, ked spolocnik chce vyplatit peniaze zo spolocnosti skor ako je ukonceny rok, da sa to riesit pozickou spolocnikovi? musim tam potom pocitat aj uroky, alebo sa moze ist aj o bezurocnu pozicku?
Milan Benka
05.09.05,05:20
Úroky budú ako keby dostal pozicku z banky. V prípade bezúrocnej pozicky pozor na úctovanie v spoločnosti bude výnos-úrok, aj ked neuskutočnený, pripočítateľnou položkou k základu dane, z pohľadu spoločníka je nutné zdaniť príjem - úrok, ktorý nezaplatil s.r.o..
mirka0908
03.11.05,16:32
chcem si overit spravnost mojho postupu, a tu je zrejme to najpravejsie miesto ;-)
V pripade, ze spolocnikovi alebo konatelovi, ktory nema pracovnu zmluvu so spolocnostou, spolocnost vyplati odmenu, tato ide na 522 (523 ak konatel nie je spolocnikom), ale ak by mal pracovnu zmluvu jeho mesacna mzda ide na 521, ako beznym zamestnancom, tak je?
zula
25.11.05,08:11
dobry den, ja mam podobny problem,
v pripade ze konatelovi, ktori ma PP v inej spolocnosti bude vyplatena jednorazova rocna odmena je potrebne ho prihlasit na ten jeden mesiac do zdravotnej poistovne?alebo konatel sa stava zamestnancom len v pripade opakovane vyplacanej odmeny??? :rolleyes:
dakujem za pomoc

zula
Katija
25.11.05,10:02
:)
dobry den, ja mam podobny problem,
v pripade ze konatelovi, ktori ma PP v inej spolocnosti bude vyplatena jednorazova rocna odmena je potrebne ho prihlasit na ten jeden mesiac do zdravotnej poistovne?alebo konatel sa stava zamestnancom len v pripade opakovane vyplacanej odmeny???
dakujem za pomoc

zula
Áno. Od 1.9.2005 je konateľ podľa zákona o ZZP považovaný za zamestnanca a v mesiaci, v ktorom má od spoločnosti príjem za výkon funkcie konateľa, je potrebné prihlásiť ho do ZP a odviesť z jeho príjmu poistné. :):cool:
zula
25.11.05,10:14
vdaka za radu,
to znamena, ze v pripade ze je mu vyplacana odmena stvrtrocne, musim ho prihlasovat a odhlasovat kazdy treti mesiac...uf...
Katija
25.11.05,10:28
chcem si overit spravnost mojho postupu, a tu je zrejme to najpravejsie miesto ;-)
V pripade, ze spolocnikovi alebo konatelovi, ktory nema pracovnu zmluvu so spolocnostou, spolocnost vyplati odmenu, tato ide na 522 (523 ak konatel nie je spolocnikom), ale ak by mal pracovnu zmluvu jeho mesacna mzda ide na 521, ako beznym zamestnancom, tak je?
Na účty "Osobných nákladov" účtujeme podľa toho z akého titulu bol príjem vyplatený takto:

521- mzdové náklady zamestnanca na základe PZ, alebo dohôd
522- odmena spoločníka
523- odmena konateľa za výkon funkcie

Jedna osoba môže byť zároveň zamestnancom, spoločníkom aj konateľom a ak má príjem zo všetkých svojich funkcií treba príjem rozúčtovať na uvedené účty.:):cool:
zula
10.12.07,12:53
Dobry den,
je potrebne prihlasit konatela ktory nie je spolocnikom do socialnej poistovne ak mu je vyplatena odmena zo zisku?

Zula
Lydka R
10.12.07,13:03
Dobry den,
je potrebne prihlasit konatela ktory nie je spolocnikom do socialnej poistovne ak mu je vyplatena odmena zo zisku?

Zula

Do ZP
Pri odmene zo zisku nie.
Ak by to bola odmena za výkon funkcie, potom áno. Pre ZP je v kategórii "zamestnanec" a platia také isté percentá pre výšku poistného, ako pri riadnom zamestnancovi.

Až teraz som si všimla, že ide o SP.
Do sociálnej poisťovne ho registruješ, len keby bol zamestnancom, teda v tvojom pripade nie.

Zákon o soc. poistení
§ 4
Zamestnanec

(1) Zamestnanec podľa tohto zákona je

a) fyzická osoba v pracovnom pomere, 4)
b) fyzická osoba v štátnozamestnaneckom pomere, 5)
c) fyzická osoba v služobnom pomere, 6)
d) člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, 7)
e) ústavný činiteľ 8), verejný ochranca práv 9) a poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený na území Slovenskej republiky (ďalej len poslanec Európskeho parlamentu ), 9a)
f) predseda vyššieho územného celku, 10) starosta obce, 11) starosta mestskej časti v Bratislave, starosta mestskej časti v Košiciach a primátor mesta,
g) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
h) doktorand v dennej forme doktorandského štúdia, 12)
i) pestún v zariadení pestúnskej starostlivosti, 13)
j) fyzická osoba vo výkone väzby14) a fyzická osoba vo výkone trestu odňatia slobody, 15) ak sú zaradené do práce, s výnimkou fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody zaradenej na výkon iných prospešných prác.16)
k) riaditeľ štátneho podniku.16a)

(2) Zamestnanec na účely úrazového poistenia a garančného poistenia je aj fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
zula
10.12.07,13:08
Ďakujem, tato tema tu bola rozoberana uz vela krat, ale nebola som si ista s tou Socialnou poistovnou. Ma zmluvu o vykone funkcie. Nie je nasim zamestnancom.
liba2
10.12.07,14:02
Ďakujem, tato tema tu bola rozoberana uz vela krat, ale nebola som si ista s tou Socialnou poistovnou. Ma zmluvu o vykone funkcie. Nie je nasim zamestnancom.
Zula, ak má zmluvu o výkone funkcie konateľa a bude mu vyplatená odmena práve za tento výkon, je konateľ vašim zamestnancom (aj keby bol súčasne zamestnaný inde).
Lydka R
10.12.07,14:45
Zula, ak má zmluvu o výkone funkcie konateľa a bude mu vyplatená odmena práve za tento výkon, je konateľ vašim zamestnancom (aj keby bol súčasne zamestnaný inde).

Áno, ale len na účely zdravotného poistenia a jeho príjem je príjem zo závislej činnosti podľa zákona o dani z príjmov
leka
15.10.08,12:13
čítala som si túto tému a chcem sa uistiť, či som všetko správne pochopila.
Keď spoločnosť rozdeľuje zisk, tak to je zrejme brutto a zdaní len to, čo zostane? No a spoločníkovi sa tento jeho príjem zdaní. Nie?
Napr.
brutto zisk je 100000
rozdelí sa 80000
zostane 20000
daň 19% z 20000 = 3800

alebo sa rozdeľuje už zdanený zisk (čo by sa mi zdalo nefér)?
brutto 100000
daň 19% zo 100000 = 19000
rozdelí sa 80000
...

Ďakujem
Tweety
15.10.08,12:16
čítala som si túto tému a chcem sa uistiť, či som všetko správne pochopila.
Keď spoločnosť rozdeľuje zisk, tak to je zrejme brutto a zdaní len to, čo zostane? No a spoločníkovi sa tento jeho príjem zdaní. Nie?
Napr.
brutto zisk je 100000
rozdelí sa 80000
zostane 20000
daň 19% z 20000 = 3800

alebo sa rozdeľuje už zdanený zisk (čo by sa mi zdalo nefér)?
brutto 100000
daň 19% zo 100000 = 19000
rozdelí sa 80000
Ďakujem

Spoločnosť môže rozdeliť len zisk po zdanení= čistý zisk.
leka
15.10.08,12:22
??? nie je to potom "dvojité zdanenie"? Alebo ten rozdelený zisk sa už nezdaňuje (čo zase pochybujem)
Tweety
15.10.08,12:23
??? nie je to potom "dvojité zdanenie"? Alebo ten rozdelený zisk sa už nezdaňuje (čo zase pochybujem)
Nie je. Podiel na zisku spoločníka nepodlieha zdaneniu. Nie je predmetom dane podľa §3 Zákona o dani z príjmov.
leka
15.10.08,12:24
aby som to upresnila, s.r.o. má 1 spoločníka, dosiahne zisk 100000, to zdaní, zostane mu 81000, to si "schváli a sebe rozdelí" a bude mať z tohto jeho príjmu zaplatiť zase daň???
leka
15.10.08,12:24
aha, ďakujem
Aljok
15.10.08,12:40
aby som to upresnila, s.r.o. má 1 spoločníka, dosiahne zisk 100000, to zdaní, zostane mu 81000, to si "schváli a sebe rozdelí" a bude mať z tohto jeho príjmu zaplatiť zase daň???
Nie, spoločník neplatí daň z podielu na zisku.
Pozri ZoDP § 3

(2) Predmetom dane nie je

c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti ...