jano.stary
26.12.08,14:29
Neviem tu najst (je to akosi divne urobena stranka) spravne miesto tak ma nekamenujte!

Toto sa este asi nikdy na Slovensku neriesilo:

Dal som si postavit byt. Zacal som v nom aj byvat ale po 4a pol roku byt zhavaroval a musel som ho opustit za velmi dramatickych okolnosti. Odvtedy tam nebyvam a ani sa tam uz nevratim, skoro som tam prisiel o zivot.

Samozrejme som dal podnet na policiu a ta po ukonceni vysetrovania obvinila niekolko zospovednych osob. Cize mozem povedat, ze samotna stavba bola "zatazena" precinom a caka sa na to, kolko rokov dotycni dostanu.

Ja som sa uz pytal niekolkych pravnikov ako dalej, chcem odstupit od kupnej zmluvy a chcem, aby mi firma vratila peniaze za byt, samozrejme ze chcem trhovu hodnotu a nie to, co som platil ja pred 5 rokmi.
Aj pri rozvodoch si manzelia delia trhove hodnoty bytov a nie to kolko to stalo.

Ak by to nahodou neslo, bude mi teda sposobena ujma a zrejme mozem ziadat za to peniaze pretoze pre mna je byt uz zo zdravotnych dovodov nepouzitelny.

Co si o tom myslite? Nepoznate nejakeho pravnika co by si na tomto zgustol?
jano.stary
26.12.08,17:05
up
riccado
26.12.08,18:37
pri odstupeni od zmluvy su si povinny vratit ucastnici plnenie, ktore od druhej strany prevzali. v tvojom pripade cenu bytu, ktoru si zaplatil....
skodu si mozes uplatnit aj v trestnom konani voci obvinenym...
jano.stary
26.12.08,19:30
to znamena ze iba tolko SKK kolko som vtedy zaplatil? nie je mozne ziadat trhovu hodnotu? viem dodat aj sudnoznalecky posudok na byt ze kolko teraz stoji

a moze ma vobec niekto nutit aby som v tom byte zostal byvat ked som tam skoro prisiel o zivot?

a to ze tam bolo trestny cin nijako nevplyva na tieto okolnosti?
jano.stary
27.12.08,06:19
up
Zoltán Kovács
27.12.08,07:10
Keby si bol na druhej strane koľko by si ty vyplatil? Trhovú hodnotu, alebo iba toľko koľko si dostal pri predaji toho bytu?
jano.stary
27.12.08,16:22
samozrejme ze kazdy tlaci aby vysiel najlepsie, chapem, ze by chceli vratit iba to, co som zaplatil pred 5 rokmi.

skusim inak: mozem teda ziadat iny byt? v rovnakej lokalite, velkosti.........

ale s cenou nie je problem, pretoze mame sudnych znalcov a navyse aj oni su stavebna firma a celkom presne sa vie, za kolko davaju dnes 1m2....

nerozumiem tomu, ze preco by sa mali manzelia delit o trhovu hodnotu bytu a ja by som mal pei odstupeni od zmluvy dostat kupnu cenu bytu ked ja som navyse tento stav nesposobil ale sposobila ho svojim konanim stavebna firma
Zoltán Kovács
27.12.08,16:24
Nemôžeš chcieť viac, ako si dal za to.

Finančnú újmu, stratu a pod. môžeš vymáhať súdnou cestou.
jano.stary
28.12.08,06:11
manzelia za socika kupili byt za 20000.

Po 30 rokoch sa rozvadzaju a nedelia si 20000 ale 2000000.

A to je ako mozne? Aj jeden z manzelov chce viac ako zaplatil a ide to?
Zoltán Kovács
28.12.08,10:12
manzelia za socika kupili byt za 20000.

Po 30 rokoch sa rozvadzaju a nedelia si 20000 ale 2000000.

A to je ako mozne? Aj jeden z manzelov chce viac ako zaplatil a ide to?

Miešaš jablka s hruškami. Nie je možné porovnávať delenie BSM a odstúpenie od kúpnej zmluvy.
jano.stary
28.12.08,10:54
dobre, co teda mozem robit? do toho bysu sa nemienim vratit, to tvrdim od sameho zaciatku a teda toto sa spochybnit neda, v tom byte som prezil traumu a mam na to aj lekarske potvrdenie

mozem ziadat vymenu bytu? ajked nerozumiem, preco by som mal miesat hrusky s jablkami, deli sa trzna hodnota bytu, pripadne pri vrateni bytu chcem spat trznu hodnotu, alebo sa mam sudit ze ma ojebali a predali mi chliev?
Zoltán Kovács
28.12.08,10:58
dobre, co teda mozem robit? do toho bysu sa nemienim vratit, to tvrdim od sameho zaciatku a teda toto sa spochybnit neda, v tom byte som prezil traumu a mam na to aj lekarske potvrdenie

mozem ziadat vymenu bytu? ajked nerozumiem, preco by som mal miesat hrusky s jablkami, deli sa trzna hodnota bytu, pripadne pri vrateni bytu chcem spat trznu hodnotu, alebo sa mam sudit ze ma ojebali a predali mi chliev?

Rozvod a delenie BSM sa riadi zákonom o rodine.
Kúpa bytu sa riadi Občianským, resp. Obchodným zákonníkom.

Preto ti jablká a hrušky.
jano.stary
28.12.08,11:04
teraz som si uvedomil, ze som trosku nechtiac zavadzal, ten byt som nekupil kupno=predajnou zmluvou, ale vlastne ho postavili pre mna na zaklade zmluvy o dielo, meni sa tym nieco? asi ano

mali mi postavit byt na byvanie ale oni postavili nieco, kde sa byvat neda, navyse to ohrozilo moj zivot a navyse bol spachany trestny cin, pretoze mnohe veci boli pri stavbe zanedbane

to mi chcete povedat, ze nas zakon chrani taketo firmy??!
Zoltán Kovács
28.12.08,11:06
teraz som si uvedomil, ze som trosku nechtiac zavadzal, ten byt som nekupil kupno=predajnou zmluvou, ale vlastne ho postavili pre mna na zaklade zmluvy o dielo, meni sa tym nieco? asi ano

mali mi postavit byt na byvanie ale oni postavili nieco, kde sa byvat neda, navyse to ohrozilo moj zivot a navyse bol spachany trestny cin, pretoze mnohe veci boli pri stavbe zanedbane

to mi chcete povedat, ze nas zakon chrani taketo firmy??!


Pri preberaní a podpisovaní odovzdávacieho protokolu ste vzniesli nejaké námietky (reklamácie) voči zhotoveniu? Ak áno, ako postupovala firma? Riešila vaše námietky?
jano.stary
28.12.08,11:25
pri kolaudacii-preberani boli zastupcovia mestskeho stavebneho uradu a tito nedordzali zakon, ja predsa nemozem vediet, ze nebol odovzdany napr. stavebny dennik pretoze nebol nikdy vedeny a kopu inych dokumentov....

jednalo sa o skrytu chybu ako dosledok toho, ze staticke vypocty neboli urobene a teda stavba skolabovala, je na to znalecky posudok

samozrejme ze pojdem oslovit pravnika, uz sa mi dvaja ponukli, ale mam skusenost ze treba byt pripraveny a teda skusam aj takto, kedze nikto nevie o koho ide (ako napr ty) tak nepredpokladam ze by si ma chcel zaviest ak nie pomoct ....

najradsej by som bol, ak by sa dal vymenit byt za iny.... je na to nejaka pravna paka? alebo dostat naspat peniaze v hodnote takeho bytu, pisal si, ze peniaze by mi vratili iba tie co som zaplatil, ale ak by mi dali druhy byt tak by som dostal vlastne trznu hodnotu...
Zoltán Kovács
28.12.08,11:28
pri kolaudacii-preberani boli zastupcovia mestskeho stavebneho uradu a tito nedordzali zakon, ja predsa nemozem vediet, ze nebol odovzdany napr. stavebny dennik pretoze nebol nikdy vedeny a kopu inych dokumentov....

jednalo sa o skrytu chybu ako dosledok toho, ze staticke vypocty neboli urobene a teda stavba skolabovala, je na to znalecky posudok

samozrejme ze pojdem oslovit pravnika, uz sa mi dvaja ponukli, ale mam skusenost ze treba byt pripraveny a teda skusam aj takto, kedze nikto nevie o koho ide (ako napr ty) tak nepredpokladam ze by si ma chcel zaviest ak nie pomoct ....

najradsej by som bol, ak by sa dal vymenit byt za iny.... je na to nejaka pravna paka? alebo dostat naspat peniaze v hodnote takeho bytu, pisal si, ze peniaze by mi vratili iba tie co som zaplatil, ale ak by mi dali druhy byt tak by som dostal vlastne trznu hodnotu...

Ak ste mali podpísanú zmluvu o dielo, tak všetko by malo byť uvedené v nej. Aj takéto prípady, teda odstúpenie od zmluvy, možné náhrady...... Samozrejme za predpokladu, že tá zmluva nie je jednostranne výhodná pre zhotoviteľa (stavebná firma). Ak je jednoznačné, že zmluva vás ako objednávateľa uvádza do nevýhody, tak myslím si, že je možnosť napadnutia samotnej zmluvy a žiadať o neplatnosť. Ale toto sú už odborné otázky, ktoré potrebujú riešenie s právnikom jednoznačne. A ja som len účtovníček... ;)
jano.stary
28.12.08,14:33
v kazdom pripade vdaka, uz len samotny fakt, ze tam dali 2 roky zaruku je napadne nevyhodne, niekto mi vravel, ze zo zakona na stavby je 5 rokov?
Zoltán Kovács
28.12.08,14:41
v kazdom pripade vdaka, uz len samotny fakt, ze tam dali 2 roky zaruku je napadne nevyhodne, niekto mi vravel, ze zo zakona na stavby je 5 rokov?

To neviem či je to zo zákona, ale som účtoval stavebnú firmu, ktorá tiež poskytovala 5 rokov záruku.
marjankaj
28.12.08,15:22
A čo keby si to predal za tú trhovú hodnotu a potom si kúpil niečo iné. Nemusíš sa s nikým naťahovať.
JankaO
28.12.08,15:23
v kazdom pripade vdaka, uz len samotny fakt, ze tam dali 2 roky zaruku je napadne nevyhodne, niekto mi vravel, ze zo zakona na stavby je 5 rokov?
Ak je zmluva o dielo uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka je záručná doba u stavieb 3 roky. Ak je uzatvorená podľa Obchodného zákonníka, záručná doba na stavby je 5 rokov. Záručná doba sa začína počítať odo dňa prevzatia diela. Pri uzatváraní zmluvy je zvykom uviesť, podľa ktorého právneho predpisu je zmluva dohodnutá.
Odstúpiť od zmluvy o dielo možno do zhotovenia diela.
jano.stary
29.12.08,07:38
to je prave ten problem: momentalne je trhova hodnota nizsia z dovodu ze ten byt ma poskodenu povest, ale to je priamy dosledok toho, ze tam bol spachany trestny cin - neboli dodrzane technologicke postupy

preco mam ja na tom tratit? moja predstava bola, ze sudno znalecky posudok by bol vypracovany ako keby sa nic nebolo stalo a toto by som chcel ziadat na zhotovitelovi, robi to asi 1milion rozdiel, pretoze kupci uz boli a presne o tolko menej ponukali, mysleli si, ze lacno pridu k velikeeemu bytu
aksas2
29.12.08,08:03
v tvojom pripade by slo o bezdovodne obohatenie, mozes ziadat len tolko kolko si dal
bessy
29.12.08,15:28
Pokial viem - zaruka na stavebne prace je ina, nez bezna zaruka na tovar,
tusim je to uvedene v Stav. zakone, napr. na strechu Bramac dava celozivotnu zaruku, podla stav. zak. by to tusim malo byt 40 rokov, kotle 5 -10 rokov, ale rozvody min. 25 rokov. Takze v tomto pripade sa bude jednat o to, aka chyba sposobila stav a je mozne ziadat jej bezplatne odstranenie v zarucnej lehote.
marjankaj
01.01.09,18:13
to je prave ten problem: momentalne je trhova hodnota nizsia z dovodu ze ten byt ma poskodenu povest, ale to je priamy dosledok toho, ze tam bol spachany trestny cin - neboli dodrzane technologicke postupy

preco mam ja na tom tratit? moja predstava bola, ze sudno znalecky posudok by bol vypracovany ako keby sa nic nebolo stalo a toto by som chcel ziadat na zhotovitelovi, robi to asi 1milion rozdiel, pretoze kupci uz boli a presne o tolko menej ponukali, mysleli si, ze lacno pridu k velikeeemu bytu


Neviem tu najst (je to akosi divne urobena stranka) spravne miesto tak ma nekamenujte!

Toto sa este asi nikdy na Slovensku neriesilo:

Dal som si postavit byt. Zacal som v nom aj byvat ale po 4a pol roku byt zhavaroval a musel som ho opustit za velmi dramatickych okolnosti. Odvtedy tam nebyvam a ani sa tam uz nevratim, skoro som tam prisiel o zivot.

Samozrejme som dal podnet na policiu a ta po ukonceni vysetrovania obvinila niekolko zospovednych osob. Cize mozem povedat, ze samotna stavba bola "zatazena" precinom a caka sa na to, kolko rokov dotycni dostanu.

Ja som sa uz pytal niekolkych pravnikov ako dalej, chcem odstupit od kupnej zmluvy a chcem, aby mi firma vratila peniaze za byt, samozrejme ze chcem trhovu hodnotu a nie to, co som platil ja pred 5 rokmi.
Aj pri rozvodoch si manzelia delia trhove hodnoty bytov a nie to kolko to stalo.

Ak by to nahodou neslo, bude mi teda sposobena ujma a zrejme mozem ziadat za to peniaze pretoze pre mna je byt uz zo zdravotnych dovodov nepouzitelny.

Co si o tom myslite? Nepoznate nejakeho pravnika co by si na tomto zgustol?

Čítal si si to po sebe?