Orsz
27.12.08,11:24
Donedávna som účtovala technické zhodnotenie DHM do 30-tis. na samostatnom analytickom účte 501/xxx, ako keď som účtovala majetok do 30 tis. tiež na samostatnú analytiku 501/yyy, kým som sa nedočítala v jednom z Poradcov, že takéto techn.zhodn.do 30 tis. sa účtuje na 548. Stretli ste sa s tým v praxi? Nikde tu na porade som tento spôsob nenašla, resp. nepísalo sa tu o takomto účtovaní.
Tweety
27.12.08,10:26
Donedávna som účtovala technické zhodnotenie DHM do 30-tis. na samostatnom analytickom účte 501/xxx, ako keď som účtovala majetok do 30 tis. tiež na samostatnú analytiku 501/yyy, kým som sa nedočítala v jednom z Poradcov, že takéto techn.zhodn.do 30 tis. sa účtuje na 548. Stretli ste sa s tým v praxi? Nikde tu na porade som tento spôsob nenašla, resp. nepísalo sa tu o takomto účtovaní.
Nie, s takým účtovaním určite nie, musím sa priznať, ani nikde v literatúre. :) Podľa § 64 POSTUPOV účTOVANIA výdaj HM do použív., ak účtovná jednotka rozhodla, že to budú zásoby, účtuje na účet 501AE.
Orsz
27.12.08,10:33
Nie, s takým účtovaním určite nie, musím sa priznať, ani nikde v literatúre. :) Podľa § 64 POSTUPOV účTOVANIA výdaj HM do použív., ak účtovná jednotka rozhodla, že to budú zásoby, účtuje na účet 501AE.

Majka, ak máš poradcu č. 4-5/2009 - tam to nájdeš od str.299. Ja som bola tiež v miernom rozčarovaní, a tak pátram do akej miery je to správne :rolleyes: .
betka
27.12.08,20:26
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní majetku
§ 21

Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého nehmotného majetku, dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého finančného majetku

(1) Dlhodobý majetok a jeho technické zhodnotenie ocenené obstarávacou cenou, reprodukčnou obstarávacou cenou alebo vlastnými nákladmi sa účtuje na príslušných účtoch majetku.

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou, účtuje sa so súvzťažným zápisom na príslušný účet oprávok. Ak ide o neodpisovaný dlhodobý hmotný majetok novo zistený pri inventarizácii ocenený reprodukčnou obstarávacou cenou účtuje sa so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648- Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

(3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok.

(4) Ak sa technické zhodnotenie podľa zmluvy bude odpisovať v účtovníctve nájomcu, ocenenie podľa odseku 3sa nezvýši.

(5) O trvalom znížení hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtuje prostredníctvom odpisov, ak nejde o škodu.

(6) O znížení hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtuje ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka podľa § 18 na účtoch účtovej skupiny 09 – Opravné položky k dlhodobému majetku. Hodnota dlhodobého finančného majetku, ktorým sú pôžičky, ak sú neúročené alebo úročené nižšou úrokovou sadzbou ako je obvyklá úroková sadzba, sa upraví opravnou položkou na jej súčasnú hodnotu.

(7) Dlhodobý majetok nadobudnutý zámenou podľa § 25 ods. 1 písm. e) prvého bodu zákona sa ocení reálnou hodnotou podľa § 27 zákona. Pri účtovaní zámeny sa primerane postupuje ako pri účtovaní kúpy a predaja. Rozdiel medzi reálnou hodnotou nadobudnutého dlhodobého majetku a účtovnou hodnotou odovzdávaného majetku sa účtuje podľa charakteru tohto rozdielu na vecne príslušný nákladový účet, na ktorom sa účtuje úbytok majetku alebo na vecne príslušný výnosový účet, na ktorom sa účtuje dosiahnutie výnosu z tohto majetku.
Orsz
29.12.08,19:14
Náklady na hospodársku činnosť definujú aj účty 501 - 518 atď. Náklady 548 nesú názov iné resp. ostatné náklady na hospodársku činnosť /nedefinované v predchádzajúcich účtoch/ Výsledkom je výsledok z hospodárskej činnosti..... potom nasledujú finančné náklady a mimoriadne. Preto myslím, že také jednoznačné to nie je, takže podľa mňa to neznamená, že používanie účtu 501 je nesprávne - podľa mňa je to na uvážení účtovnej jednotky, ako o tomto účtuje. V praxi som sa s účtovaním na 548 doteraz nikde nestretla ... no pouvažujem nad touto možnosťou :rolleyes: .
betka
29.12.08,19:50
Skúsim.
50-spotrebené nákupy, kt zahrňajú účty:
501-spotreba materiálu. Podľa môjho názoru, TZ nie je materiál (zásoba), Nie je to samostatná hnuteľná vec ako napr. počítač, ten dáme do spotreby na 501xxx.
TZ- je rozšírenie vybavenosti, použiteľnosti HM.....tvorí s hlavnou vecou jeden funkčný celok. Neviem, či by som rozšrenie vybavenosti môjho počítača dala na 501 ako nejakú spotrebu materiálu.
Ešte taký airbag, alebo strešné okno do 30 tis. by sa mi možno na tú 501 hodili, ale nie je to spotreba materiálu ako taká.

54-sú iné nákupy na hospodársku činnosť. Prečo tu napokon účtujeme napr. 542. Prečo to nedáme cez 501? NApr.

548 mi definuje ostatné náklady na hosp. činnosť. To sú tie ostatné, kt. nemajú náplń na predch. účtoch.

Napr. tiež mi neprichádza ako také a logické účtovanie na 029, kde mi ide TZ vykonané nájomcom. Prečo napr. jednoducho nejaké takéto TZ neúčtujem: na 021, ale použijem účet 029?

Zvláštností a nejasností máme v účtovníctve mnoho.