Tina855
27.12.08,12:19
Zdravím, chcela by som sa poradiť, máme zamestnankyňu, s ktorou máme uzavretý PP na dobu určitú 1 rok a dostala ešte aj 3 mesačnú skúšobnú dobu, tá jej končí k 31.12.2008, zamestnávateľ jej chce dať výpoveď V skúšobnej dobe s tým že ju opäť k 1.1.2009 zamestná. Chcem sa opýtať ako sa to dá spraviť, aby jej opäť mohol dať 3 mesačnú skúšobnú dobu. Zamestnankyňa s výpoveďou a s novým PP a ďalšou skúšobnou dobou súhlasí, v podstate súhlasí s každým navrhnutým spôsobom. Prosím poraďte.

Dík
veronikasad
27.12.08,12:28
Zdravím, chcela by som sa poradiť, máme zamestnankyňu, s ktorou máme uzavretý PP na dobu určitú 1 rok a dostala ešte aj 3 mesačnú skúšobnú dobu, tá jej končí k 31.12.2008, zamestnávateľ jej chce dať výpoveď V skúšobnej dobe s tým že ju opäť k 1.1.2009 zamestná. Chcem sa opýtať ako sa to dá spraviť, aby jej opäť mohol dať 3 mesačnú skúšobnú dobu. Zamestnankyňa s výpoveďou a s novým PP a ďalšou skúšobnou dobou súhlasí, v podstate súhlasí s každým navrhnutým spôsobom. Prosím poraďte.

Dík
Skúšobná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
Tina855
27.12.08,20:48
Ano to viem, preto som sa pýtala na riešenie. Je možné spraviť to tak, že jej dáme výpoveď v skúšobnej dobe a uzavrieme s ňou nový PP na dobu určitú napr. na 2 mesiace bez skúšobnej doby a podľa potreby ho budeme predlžovať? Podotýkam, že zamestnankyňa s tým súhlasí.
Jozef Mihál
27.12.08,20:57
Takto to nejde, Zákonník práce to vylučuje. PP na dobu určitú možno opakovane uzavrieť len raz, s tým, že pri druhom PP na dobu určitú je skúšobná doba vylúčená.
Tina855
28.12.08,09:28
No veď na ďalší krát by to už bolo bez skúšobnej doby. V iných príspevkoch som našla, že "PP sa môže predlžovať aj viackrát, ale najviac na tri roky" samozrejme pri ďalších rázoch bez skúšobnej doby. Tak ako? nie je to možné? PP na dobu určitú je možné opakovane teda uzavrieť len raz?
Tina855
28.12.08,09:35
Prepáčte, našla som to i ja že po 1.09.2007 sa môže PP na dobu určitú predlžiť iba raz aj to bez skúšobnej doby, ale čo tento paragraf:

§ 48 ods. 6 ZP:
Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

čo bod G v tomto zákone? sme firma, ktorá zamestnáva 11 zamestnancov. ani tak sa to nedá?
brčko
28.12.08,11:58
Tina, v takom prípade je to možné.
Tina855
28.12.08,14:25
Dík si zlatý. :o)
Miri82
24.07.09,11:25
Môže mi niekto potvrdiť následovne? V prípade, že zamestnanec ukončil pracovný pomer na dobu neurčitú a po mesiaci chce znova nastúpiť nejde o opakovane uzavretý pracovný pomer. A môže byť dohodnutá skúšobná doba. Vopred vďaka
Tweety
24.07.09,11:26
Môže mi niekto potvrdiť následovne? V prípade, že zamestnanec ukončil pracovný pomer na dobu neurčitú a po mesiaci chce znova nastúpiť nejde o opakovane uzavretý pracovný pomer. Vopred vďaka.
Áno, je to opakovane uzavretý PP, ale nie na dobu určitú, kde je obmedzenie.
Tweety
24.07.09,11:51
Môže mi niekto potvrdiť následovne? V prípade, že zamestnanec ukončil pracovný pomer na dobu neurčitú a po mesiaci chce znova nastúpiť nejde o opakovane uzavretý pracovný pomer. A môže byť dohodnutá skúšobná doba. Vopred vďaka
Áno, je to opakovane uzavretý PP, ale nie na dobu určitú, kde je obmedzenie. SD dohodnutá môže byť.
Miri82
24.07.09,12:30
Ešte raz vďaka za takú rýchlu odpoveď.
Teda podľa § 48 – Ak bol skončený pracovný pomer na dobu neurčitú a vznikne nový pracovný pomer na dobu určitú = nejde o opakovaný pracovný pomer s obmedzeniami. To isté platí aj v prípade, že skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý pracovný pomer na dobu neurčitú. O opakovane uzavretý pracovný pomer ide len v jedinom prípade: ak skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý ďalší pracovný pomer na dobu určitú. A jedine v tomto prípade nemôže byť skúšobná lehota.
Dúfam, že som to nedoplietla, len si v tom chcem urobiť raz a navždy jasno.
Tweety
24.07.09,13:22
Ešte raz vďaka za takú rýchlu odpoveď.
Teda podľa § 48 – Ak bol skončený pracovný pomer na dobu neurčitú a vznikne nový pracovný pomer na dobu určitú = nejde o opakovaný pracovný pomer s obmedzeniami. To isté platí aj v prípade, že skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý pracovný pomer na dobu neurčitú. O opakovane uzavretý pracovný pomer ide len v jedinom prípade: ak skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý ďalší pracovný pomer na dobu určitú. A jedine v tomto prípade nemôže byť skúšobná lehota.
Dúfam, že som to nedoplietla, len si v tom chcem urobiť raz a navždy jasno.
§48ZP (3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
§ 45
(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
majoneza
28.07.09,18:33
Ešte raz vďaka za takú rýchlu odpoveď.
Teda podľa § 48 – Ak bol skončený pracovný pomer na dobu neurčitú a vznikne nový pracovný pomer na dobu určitú = nejde o opakovaný pracovný pomer s obmedzeniami. To isté platí aj v prípade, že skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý pracovný pomer na dobu neurčitú. O opakovane uzavretý pracovný pomer ide len v jedinom prípade: ak skončil pracovný pomer na dobu určitú a bude uzavretý ďalší pracovný pomer na dobu určitú. A jedine v tomto prípade nemôže byť skúšobná lehota.
Dúfam, že som to nedoplietla, len si v tom chcem urobiť raz a navždy jasno.

Tak podla toho, je mozne postupovat takto?:

1. Novy zamestnanec prichadza, podpisuje zmluvu na PP na dobu NEurcitu.

2. Dostava oznamenie o skonceni PP v skusobnej dobe.

3. Zamestnanec mu ponuka moznost pokracovat, v zmluve je dalsia skusobna doba.

4. Podpisuje zmluva (ak sam chce pokracovat)

5. Dostava dalsie oznamenie ... a situacia sa opakuje.

Ak to je mozne, firma by mohla mat vsetkych zamestnancov vzdy len v skusobnej dobe.