coper
27.12.08,14:45
Dobry den. Chcel by som sa informovat. Momental som nezamestnany (absolvent) a chcel by som si zalozit zivnost. Chcel by som sa opytat kolko by som platil poprosim v Sk mene mesacne odvody od 1.1.2009 (socialne zdravotne a este neviem ake). Ak neviete tak aspon zhruba ako to bolo doteraz. S akou nalezitou pomocou v ramci statu mozem ocakavat (poradenstvo pripadne nejake ulavy na odvodoch). Pravdepodobne nebudem platcom dph takze jednoduche uctovnictvo a zisk nebude vacsi ako 200 000Sk rocne. Dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
27.12.08,13:55
Dobry den. Chcel by som sa informovat. Momental som nezamestnany (absolvent) a chcel by som si zalozit zivnost. Chcel by som sa opytat kolko by som platil poprosim v Sk mene mesacne odvody od 1.1.2009 (socialne zdravotne a este neviem ake). Ak neviete tak aspon zhruba ako to bolo doteraz. S akou nalezitou pomocou v ramci statu mozem ocakavat (poradenstvo pripadne nejake ulavy na odvodoch). Pravdepodobne nebudem platcom dph takze jednoduche uctovnictvo a zisk nebude vacsi ako 200 000Sk rocne. Dakujem velmi pekne

Od 1.1.2009 odvody sa budú platiť v €. Minimálne sadzby sa menia k 1.1., kedy sa mení aj minimálny vymeriavací základ ( 295,43 €). Ako začínajúci podnikateľ ti vzniká povinnosť odvádzať preddavky na verejné zdravotné poistenie v minimálnej výške (41,36 €). Odvodová povinnosť do sociálnej poisťovne ti zatiaľ nevzniká.

Úľavy na odvodoch pre začínajúcich podnikateľov nie sú. Ak si evidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace, tak máš možnosť požiadať si o nenávratnú finančnú výpomoc (ohľadne tejto dotácie je tu dosť popísané). Prípadne ti poradia priamo na ÚP.
Tweety
27.12.08,13:56
Dobry den. Chcel by som sa informovat. Momental som nezamestnany (absolvent) a chcel by som si zalozit zivnost. Chcel by som sa opytat kolko by som platil poprosim v Sk mene mesacne odvody od 1.1.2009 (socialne zdravotne a este neviem ake). Ak neviete tak aspon zhruba ako to bolo doteraz. S akou nalezitou pomocou v ramci statu mozem ocakavat (poradenstvo pripadne nejake ulavy na odvodoch). Pravdepodobne nebudem platcom dph takze jednoduche uctovnictvo a zisk nebude vacsi ako 200 000Sk rocne. Dakujem velmi pekne
V SK už žiadne, už prichádzajú do úvahy jedine EURách. ALe na začiatok do SP nebudeš platiť nič, iba do ZP. S úľavami na odvodoch nepočítaj, tie nie sú žiadne.
coper
27.12.08,14:05
Ako dlho nemusim platit nic do socialnej poistovne? To zdravotne sa da este zniest. Chcem sa este opytat ako to myslite s tou nenavratnou financnou pomocou? Predsa nic nie je zadarmo. Ano som dlhsie ako 3 mesiace.
wagner
27.12.08,14:38
Na ÚP sa spýtaj na dotáciu na začiatok podnikania. Na tú má nárok každý nezamestnaný, keď o ňu požiada a je evidovaný aspoň tri mesiace a jeden deň. Pokiaľ o ňu požiadaš do konca januára 2009 tak je to 66 tisíc a nejaké drobné. Od 1.februára bude dotácia vyššia, lebo sa zvýšila minimálna mzda. Jej výška ešte nie je zverejnená. Pýtaj sa na podmienky na ÚP, ale nie na pobočke, ale v okresnom meste na ÚP. Na pobočkách Ti veľa toho nepovedia - vlastná skúsenosť.
coper
27.12.08,14:42
nechce sa mi verit ze by ju dali zadarmo. musi tam byt nejaky hacik. kto by mi dal len tak co by len 10 000 a ne tych spominanych 66 000 na tu mas a zacni podnikat. kde je ten figel? stale mi uteka pointa
Margaréta35
27.12.08,15:06
je to na začatie podnikania, musíš mat podnikateľský plán,a musíš udržať ži vnosť dva roky,do SP platíš po roku a pol.
wagner
27.12.08,15:14
Neviem síce odkiaľ si, ale ÚP v Prievidzi ešte požaduje osvedčenie o školení k podnikaniu. Robia ho v Prievidzi zadarmo a trvá 3 dni. Potom si vypracuješ, alebo dáš vypracovať podnikateľský plán a na ÚP dáš žiadosť. Pozvú Ťa na komisiu a tá Ti peniaze schváli (alebo neschváli, ale to sa vraj stane jednému zo sto). Potom si vybavíš živnosť a so živnosťou požiadaš o dotáciu. Do 30 dní Ti ju ÚP poukáže. Dva roky makáš a potom môžeš aj živnosť zrušiť.
coper
27.12.08,15:23
ja som vedel ze je v tom hacik a pisete to tu akokeby kazdy zivnostnik na zaciatok dostal dotaciu. mali by ste skludnit to zvelicovanie
Zoltán Kovács
27.12.08,15:27
ja som vedel ze je v tom hacik a pisete to tu akokeby kazdy zivnostnik na zaciatok dostal dotaciu. mali by ste skludnit to zvelicovanie

No v prvom rade sa skludni ty. Pýtal si sa na možnosti dotácie. Tak si dostal odpovede. Je to samozrejmé, že majú aj podmienky, ktoré treba dodržať. Len tak peniaze nedávajú za pekné modré oči.
coper
27.12.08,15:33
trebalo to napisat hned mam rad ked je vsetko v jednej vete napriklad je moznost dotacie ale ziskava sa tazko pretoze treba splnit podmienky. nemam rad neuplne odpovede. asi si zaplatim poradenstvo nie je to tu zle ale potrebujem to na tanieriku
Zoltán Kovács
27.12.08,15:39
trebalo to napisat hned mam rad ked je vsetko v jednej vete napriklad je moznost dotacie ale ziskava sa tazko pretoze treba splnit podmienky. nemam rad neuplne odpovede. asi si zaplatim poradenstvo nie je to tu zle ale potrebujem to na tanieriku

1. Získanie dotácie nie je ťažké, len komu sa nechce nech nejde do toho.
2. Ak nemáš rád neúplné odpovede, potom najprv by si mal svoje otázky sformulovať tak aby sa na ne dalo jednoznačne odpovedať.
3. Myslíš si, že daňový poradca ti to vysvetli na lopate? Vychrlí na teba kopu paragrafov, z čoho asi nebudeš rozumieť ani polovicu, a ešte aj zaplatíš nemalé peniaze.

Základom jednoznačných odpovedí sú jednoznačné otázky.
coper
27.12.08,15:45
stacilo by uctovnika mne uctovnictvo nevonia radsej by som ho dal robit niekomu inemu za dobru cenu pre mna. vyznam sa do inych veci pisem tu lebo robim prieskum ci by som to zvladol aj sam lebo na zaciatku treba obracat kazdu korunu ale ked to zvladne dajaka kadernicka co ma sotva zakladnu skoncenu preco by som to nezvladol ja?
Zoltán Kovács
27.12.08,15:46
stacilo by uctovnika mne uctovnictvo nevonia radsej by som ho dal robit niekomu inemu za dobru cenu pre mna. vyznam sa do inych veci pisem tu lebo robim prieskum

Len či tá dobrá cena bude dobrá aj pre účtovníčku/ka?!
coper
27.12.08,15:48
ked vyprodukujem 2-3 faktury mesacne budem len rad a odvody budem platit sam vsak tam len trvaly prikaz z uctu treba dat ne? a danove priznanie si doplatim. co mi tam ine treba? 1500 max 2000 za to jej musi stacit az az az vratane poradenstva
andreaS
27.12.08,15:53
drzim palce aby si nasiel kvalitu za take ocenenie... aby to danove priznanie bolo aj spravne... ty si to vsetko predstavujes fakt ako hurvinek valku ..

mimo temy chcem dodat, ze ked prides do servisu s autom, tak zacalujes bezproblemov za prezutie pneumatik 1000,- ale za danove priznanie ti je dostacujuce 2tis???? zamysli sa nad tym, ze ten, kto robi uctovnictvo musi pravidelne studovat, soft nieco stoji, spotrebny material nieco stoji a preto platis zato, ze dotycny to vie, za jeho vedomosti, nie ze mu to zaberie trebars 10minut... to zaberie len preto, pretoze to vie a ucil sa a vynalozil nato nemale usilie...
Jozef Mihál
27.12.08,15:55
Že vás to baví...
coper
27.12.08,15:56
ale nerobim podvojne uctovnictvo jednoduche to nemoze byt drahe. napisala si tak akokeby tych 2000 nemalo ani cenu a nestacilo pre uplneho zivnostnika zaciatocnika. takto musi makat vonku za 100sk na hodinu a za danove priznanie co keby ho aj robila 5 hodin pre zivnostnika zaciatocnika nemoze stat viac ako 2000
Zoltán Kovács
27.12.08,15:58
ale nerobim podvojne uctovnictvo jednoduche to nemoze byt drahe. napisala si tak akokeby tych 2000 nemalo ani cenu

To je jedno či jednoduché alebo podvojné. Myslíš si, že účtovník za 2000 ti dá aj záruku? Že v prípade nesprávneho vyplnenia a pokút bude prístupný rokovať o nejakej náhrade? Veľa muziky za málo peňazí.
coper
27.12.08,16:01
tak kolko navrhujes?
Zoltán Kovács
27.12.08,16:02
tak kolko navrhujes?

Ja nenavrhujem....
andreaS
27.12.08,16:02
veru uz ma to nebavi, ale citat budem nadalej, lebo sa na tom dobre bavim :)

za tych 2tis korun by si u mna nepochodil... roboty s tebou ako na kostole za taku almuznu... a taki ako ty aj tak nikdy nie su spokojny s odpovedou a nakoniec aj tak skoncia u tzv. uctovniciek, kt. si za nekvalitu vypytaju menej...
coper
27.12.08,16:06
ste ma potesili utiahnem opasok a najmem si uctovnicku z wall street
Johanka
27.12.08,16:06
ale nerobim podvojne uctovnictvo jednoduche to nemoze byt drahe. napisala si tak akokeby tych 2000 nemalo ani cenu a nestacilo pre uplneho zivnostnika zaciatocnika. takto musi makat vonku za 100sk na hodinu a za danove priznanie co keby ho aj robila 5 hodin pre zivnostnika zaciatocnika nemoze stat viac ako 2000
Už som Ti napísala v inej téme - máš tu všetko na zlatom podnose, zadarmo a ešte si aj lenivý čítať. Hlavne , že máš čas na hodnotenie úrovne Porady a cien za vedenie účtovníctva. Vieš o tom veľký prd (pardón za výraz ;), ale vraj potrebuješ všetko zrozumiteľne). Ak budeš v obraze o čom účtovníctvo a dane sú , rád zaplatíš, tomu ver .
pavol54
27.12.08,19:51
Ten Silvester začal trocha skoro čo poviete ????
latka
05.01.09,10:13
Dobrý den, chcela by som sa opýtať, ak SZČO platí odvody do sociálnej poisťovne v podstate dobrovoľne - nemal povinnosť od 1.7.2008, ale nezrušil trvalý príkaz, sú tieto platby danovo uznaným výdavkom...? dakujem
veronikasad
05.01.09,10:55
Dobrý den, chcela by som sa opýtať, ak SZČO platí odvody do sociálnej poisťovne v podstate dobrovoľne - nemal povinnosť od 1.7.2008, ale nezrušil trvalý príkaz, sú tieto platby danovo uznaným výdavkom...? dakujem
Zrušenie trvalého príkazu neruší odvody dobrovolného platitela. Ak chceš ukončiť dobrovolné poistenie, musíš sa odhlásiť na reg.liste FO, nedá sa to urobiť spätne, najskôr dňom doručenia odhlášky na RL FO.
Zaplatené poistne DPO je daňovým výdavkom
latka
12.01.09,10:38
On nie je prihlásený ako dobrovoľný platca, do 30.6.2008 bol riadnym platcom a od 1.7. nemal povinnosť - nemal taký príjem, bol teda oslobodený od platenia, ale sa neodhlásil, ani nezrušil platby.... ako to môžme definovať...? dakujem
Zoltán Kovács
12.01.09,10:40
On nie je prihlásený ako dobrovoľný platca, do 30.6.2008 bol riadnym platcom a od 1.7. nemal povinnosť - nemal taký príjem, bol teda oslobodený od platenia, ale sa neodhlásil, ani nezrušil platby.... ako to môžme definovať...? dakujem

Potom ostal registrovaný ako povinne poistená osoba.
lilobb
23.01.09,19:08
ty si expert! :)