Miska 1
27.12.08,15:14
Prosím ako sa účtuje výpis z podnikateľského úveru v jednoduchom účtovníctve.
16lukasko
27.12.08,14:31
záleží akú máš účtovnú operáciu nie? ale tak pracuješ s finančným účtom kratkodobý bankový úver ( do 1 roka) účtovna trieda 2 číslo účtu 231 je to pasívum
ekopo
27.12.08,14:36
Otázka je položená v JU.
Tu je niečo o účtovaní, klikni
http://www.porada.sk/t83598-uctovanie-uveru.html
Miska 1
27.12.08,16:29
Prečítala som všetko možné , ale stále neviem ako mám dať predkontácie - stĺpce v peńažnom denníku:
1- zaučtovnie celého záväzku- predkontácia
2- zaučtovanie úverového výpisu -predokntácia
ekopo
28.12.08,08:48
Prečítala som všetko možné , ale stále neviem ako mám dať predkontácie - stĺpce v peńažnom denníku:
1- zaučtovnie celého záväzku- predkontácia
2- zaučtovanie úverového výpisu -predokntácia
najskôr si treba ujasniť pojmy:
1.,predkontácia záväzku sa neúčtuje v peňažnom denníku
záväzok z úveru sa zaeviduje v pomocnej evidencii - kniha záväzkov
Vysvetlit konkretne účtovanie nie je celkom možné, pretože banky používajú rôzne systémy pre úver - t.j. aj pre sledovanie úverového účtu. Spravidla sa môžu peniaze previesť z uverového účtu na bežný účet. V tom momente vzniká záväzok - úver, a zvýši sa krátkodobý finančný majetok na BU. Príjem sa účtuje ako PNZD, splátka úveru ako VNZD, úroky VOZD.....resp. ak sú finančné prostriedky poslané na úverový účet z BU, tak sa celá účtovná operácia účtuje cez priebežné položky.
Opakujem: neúčtuje softver, ale obsluha. Preto napísať, že sem daj taký kód a sem zase taký je trochu pritiahnuté za vlasy a určite to nepomôže nikomu v ďaľšej práci. Pretože ak vznikne prvý problém, otázka bude : aký kód mám dať?
Miska 1
28.12.08,09:44
Ja viem ako sa účtuje záväzok ,
len mi nieje jasné v ktorom stĺpci peňažného denníka mi bude figurovať ten úver
A hlavne mi ide o výkaz majetku a záväzkoch.
Či bude zaradený:
1. v záväzkoch
2. v úveroch
3. v bankových účtoch
A či tam bude aj znamienko.
ďakujem
ekopo
28.12.08,10:05
No podľa toho, čo si napísala predtým, ti nie je jasné ako sa účtuje záväzok.
Pohyby na úverovom účte sa účtujú v stplci "peňažné prostriedky - banky" a v príslušných stlpcoch POZD, PNZD, VOZD, VNZD - podľa povahy.
Vo výkaze o MaZ je úver uvedený v "úveroch".
Znamienko tam nebude.

Všetko je ale v "postupoch účtovania pre JU..." Na konci sú vysvetlivky.