Betina2
09.09.09,10:04
Tak som sa nakoniec s ním nedohodla, so zálohou nesúhlasil a ja aspoň nebudem v jeho "zozname záväzkov". Pekný deň aj celý týždeň.

Dobre si urobila! Len by si pri tom bordeli prišla o nervy a zdravie a peniažky by si ani neuvidela. Aj takí sú poniektorí...bohužiaľ....preto bola doporučená tá záloha na plnú sumu.:mee:
Betina2
09.09.09,08:11
Mne dodnes takto nezaplatili dve firmy, zhodou okolností švagrovia. Jeden z nich sa vyjadril, že takto si to nepredstavoval, mali by sme sa rozumne dohodnúť, mzdy za 100,- Sk a pod. Tak mi "nariadil", po jeho úhrade vo výške pol faktúrovanej sumy prerobiť moju fa a bude všetko OK.

Veľmi ďakujem za tento cenník, ozaj pomáha.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Tiež som robila švagrovi za "ľudovú cenu", á 500 Sk za mesiac JU-neplátca DPH, samé cesťáky,knihu jázd, náhrady, všetko valuty a devízy a zahraničie, uzávierka a DP v cene a na ten pohľad nezabudem, keď som povedala tú sumu...a som sa pre to aj s mužom pohádala - že načo od neho brať peniaze a to som sa pritom aj hanbila, že tak málo som pýtala. Ale jemu sa asi zdalo veľa...takže dnes už ani náhodou pre rodinu...nech si nájdu inú firmu. a spamätajú sa. Veď práce je stým rovnako ako s cudzími.
Betina2
09.09.09,09:40
Ja účtujem za RZZP len takým, ktorí donesú doklady raz za rok. Ostatným, ktorým spracovávam účtovníctvo a platia mesačne príp. štvrťročne, neúčtujem nič, majú to v cene. Ale to sú väčšinou všetko čisté B. Od nich vlastne nepotrebujem nič, urobím RZZP, dám im hotové podpísať a zanesiem na ZP.

Veľkorysá nie je správny výraz. Prepáč, ale aj SZČO môže mať PN-ky, OČRky, nástup na materskú, rodičovskú, do dôchodku (napr.invalid.)v priebehu roka a s tým je kopec práce a zisťovania skutočností...nedajbože ak neprinesie všetky dokladz kompletné alebo nie sú evidované u Vás v databáze...
zadarmo rozhodne nie!
Betina2
09.09.09,10:45
U klientov, ktorím účtujem položkovitú cenu rátam každý riadok v denníku. Bez ohľadu na to, či to vykonal program, alebo sám som musel nahodiť.

Ahojte.
Mám taký malý problém s položkovou cenou. Sú softvére, ktoré robia do účt.denníka jednoduché zápisy (napr.Omega) formou
518/
343/
/ 321
alebo
321/
/211

a sú programy so zložitými zápismi (napr.Pohoda) formou
518/321
343/321
alebo
321/211
ako potom poriešiť tú cenu za položku, lebo pri jednoduchom zápise je to 3x riadok / faktúra/, ale v zložitých zápisoch 2x riadok /faktúra/

Upravujete v zložitých zápisoch potom položkovú cenu smerom nahor nejako percentuálne alebo násobite dvoma alebo ako?
Ide o to, že pri cene napr. 1Euro za položku v PU je cena za zaúčtovanie 1 FA
v jednoduchých zápisoch 3x1,00 spolu teda 3,00 Eurá, ale
v prípade zložitých zápisov iba 2,00 Eurá.
Takže ak chcem, aby celková cena za účto bola približne rovnaká, musím v prípade zložitých zápisov zdvihnúť položkovú cenu, čo je v očiach klienta drahšie. Ako ho potom presvedčíte, že celková cena môže byť u jednoduchých zápisov v konečnom dôsledku markantne vyššia? Veď on sa v programoch nevyzná. Zaujíma ho len tá cena za položku.
Ďakujem za názory.
liba2
09.09.09,10:52
Betinka, prečítaj si č. 244 ;)
Betina2
09.09.09,10:53
[QUOTE=Betina2;1147168]Ahojte.
V cenníku v úvode tejto debaty je cena za účtovnú položku v PU u platiteľa DPH teda v jednoduchom zápise, teda vlastne 3 x cena za položku pri jednoduchej FA
5xxx/
343/
/321
Pochopila som správne?
Betina2
09.09.09,11:05
Betinka, prečítaj si č. 244 ;)

OK. Prečítala som si, ale veď aj ten doklad - faktúra, záväzok a pod. môže byť zložitý na účtovanie - viac rôznorodých položiek na doklade môže byť (napr. rozne druhy služieb na rôzne analytiky + tovar, zaokrúhlenie atď.) takže to sa mi nevidí faktúrovať ako jednu položku. Napr.zaeviduješ 10 faktúr bez ohľadu na zložitosť zaúčtovania a to sú pre teba vždy len 10 položiek k fakturácii?
BV a ID teda robí soft ako zložité (obojstranné) zápisy - takže 1 riadok do u.denníka pri týchto dokladoch je jedna položka. OK.
Ja mám zložité zápisy a ak mám napr nahodenú a zaúčtovanú faktúru vo forme
518/321
343/321
beriem to ako 2 účtovné zápisy do denníka
bankový doklad 321/221 mám ako 1 účtovnú položku.
Ale kolegyňa robí v softe, ktorí zapisuje všetko len jednoduchými (jednostrannými) zápismi do denníka, preto ak faktúruje od počtu položiek v deníku, tak má pri rovnakej položkovej cene aveľa vyššiu celkovú cenu za spracovanie PU než mám ja.
Iba som chcela vedieť, ako to poriešiť. Nechcem celkovú cenu prehnať, ale ani robiť lacnejšie než je "bežné" u druhých.
Viem, všetko je o dohode s klientom, ale....markantné rozdiely by nemuseli byť.

Ešte jenu vec sa chcem opýtať:
V cenníku su uvedené ceny bez DPH, alebo sú už konečné aj s prípadnou DPH u plátcu ? Lebo je rozdiel, ak má klient zaplatiť 1,16 Eur + DPH, alebo len 1,16 Eur. Sk.
Na nete som totiž našla aj ponuky od iných firiem za pol. v PU od cca 1,00 Eur + DPH za jeden riadok do denníka.
renix1
09.09.09,16:55
Ahojte môže mi niekdo preposlať "zmluvu o vedení účtovníctva" ? A vie mi niekdo poradiť ktorá poisťovňa je najlepšia na poistenie živnosti - vedenie účtovníctva ? ďakujem.


ja mám poistenie v kooperatíve platím ročne 5 000,- Sk (166 eur)
andreaS
09.09.09,16:57
betina: no tak si daj vyssiu cenu ked chces viac zarobit... ale uprimne povedane, v dnesnej konkurencii hlavne ked nam ceny kazia "tiez uctovnicky" je vysoka cena nevyhodna...

mne prislo blbe ratat jednu fa, kt. mi moj program rozuctuje trebars na 4 riadky spolu s halierovym vyrovnanim, ako 4 polozky... to znamena, ze za jednu takuto fa si mam pytat 4 E? to je hooooold podla mna vela... robim v omege dost dlho a priznavam, ze s uctovanim nemam daky extra problem, pretoze mam program tak ponastavovany, ze ani analytiku uz nemusim zadavat ;) len ked rozuctovavam na ine typy uctov, tak mi to zaberie par klikov navyse... viem, ze nemame byt plateni od casu, kt. nam to zaberie, ale budem sa opakovat, ze mi je blbe pytat 4 E za fa, kt. mam rozuctovanu na 4 riadky len kvoli tomu, ze to tak robi program...

pisala som, ze som sa pokusala hodit cenu aj na tieto polozky a udaje som cerpala podla jednotlivych tipov dokladov cez dennik uctovnych zapisov, ale pri tych fakturach a PD, kde to rozpise ako to ty nazyvas ako jednoduchy zapis, tak tam som stanovila cenu tak, aby to nebolo zdieranie a teda som pocitala tych cca 7,- Sk/jednoduchy zapis... teraz ked si toho isteho klienta prepocitam cez pocet dokladov, tak mi to vychadza menej, ale cenu mam dohodnutu napriek tomu dobre, som spokojna ja aj klient...
ormika
09.09.09,17:51
betina: no tak si daj vyssiu cenu ked chces viac zarobit... ale uprimne povedane, v dnesnej konkurencii hlavne ked nam ceny kazia "tiez uctovnicky" je vysoka cena nevyhodna...

mne prislo blbe ratat jednu fa, kt. mi moj program rozuctuje trebars na 4 riadky spolu s halierovym vyrovnanim, ako 4 polozky... to znamena, ze za jednu takuto fa si mam pytat 4 E? to je hooooold podla mna vela... robim v omege dost dlho a priznavam, ze s uctovanim nemam daky extra problem, pretoze mam program tak ponastavovany, ze ani analytiku uz nemusim zadavat ;) len ked rozuctovavam na ine typy uctov, tak mi to zaberie par klikov navyse... viem, ze nemame byt plateni od casu, kt. nam to zaberie, ale budem sa opakovat, ze mi je blbe pytat 4 E za fa, kt. mam rozuctovanu na 4 riadky len kvoli tomu, ze to tak robi program...

pisala som, ze som sa pokusala hodit cenu aj na tieto polozky a udaje som cerpala podla jednotlivych tipov dokladov cez dennik uctovnych zapisov, ale pri tych fakturach a PD, kde to rozpise ako to ty nazyvas ako jednoduchy zapis, tak tam som stanovila cenu tak, aby to nebolo zdieranie a teda som pocitala tych cca 7,- Sk/jednoduchy zapis... teraz ked si toho isteho klienta prepocitam cez pocet dokladov, tak mi to vychadza menej, ale cenu mam dohodnutu napriek tomu dobre, som spokojna ja aj klient...

A práve o toto mi ide... omega účtuje do denníka pri VF, DF... každý účet zvlášť na riadok a tiež sa mi to zdá dosť veľa si pýtať za takéto účtovanie. Doteraz som si počítala doklady a bankové výpisy riadky, no prehodnotila som takéto účtovanie, lebo všetci koho sa to pýtam, tak si účtujú za zápis do účtovného denníka. A podľa mňa teda tá Pohoda to robí tak, ako by sa to asi aj maloúčtovať. Jednoducho účtovať za podvojný zápis ako položka, takže 518/321 a 343/321 pri DF ako dve položky, no pri omege sú to položky 3 a tým aj drahšie účtovanie. Ono by som to mohla robiť tak, že si približne spočítam DF, VF, PPD, VDP, DD, OD dám x 2 všetko a x cena za položku a spočítam riadky na bankových výpisoch, a to by mohla byť suma za účtovanie. Centové vyrovnanie by som si tiež neúčtovala, veď je to také čudné si vypýtať za 0,01 € napr. 1 €. No je veľa účtovníkov aj v mojom okolí ktorí si účtujú proste za zaúčtovanie do denníka.
Alebo sa to jednoducho budem musieť naučiť vypýtať od nových klientov. Viem si ohodnotiť svoju prácu, len čo počúvam naookolo, tak si asi pýtam málo.
Betina2
10.09.09,04:55
Vďaka za odpovede. Takže zostávam pri starom systéme - 1 riadok v denníku je u mňa 1 účtovná položka. Brať 4 Eurá za 1 faktúru je ozaj veľa aj podľa mňa. Aj ceny za účtovníctvo ponechám po starom, zatial nebudem zvyšovať. A dole sa viem pohnúť vždy...ak to bude potrebné.
Idem ale aspoň o pár percent prehodnotiť "služby nad rámec účtovníctva" - napr. vedenie skladovej evidencie, vypracovávanie zmlúv, proste rôzne administratívne úkony, ktoré by si mal klient zabezpečovať sám a "kašle" na to. Oni to väčšinou donesú v igelitke, v lepšom prípade v euroobale nahádzané jedno cez druhé pokope, ani dátumovo nezoradené, o peknom založení v šanónoch môžem len snívať a pritom očakávajú, že dostanú krásne úhľadné a samozrejme správne spracované "papiere" v šanónoch (veľakrát ani tie nedodajú) s full servisom. Takých tých poriadnych je dosť málo. A pritom od kamarátky z účtovnej firmy mám info, že oni to robia formou "aký dáš, taký máš" čiže čo dostanú v igelietke, to si vytriedia (vyúčtujú si za to sumu podľa bežnej hrubej hod.sadzby u zamestnávateľa za post admin.pracovníka) a takisto im to v igelitke nahádzané vrátia.
Takže asi týmto smerom sa ja budem viac uberať. Veľa zdaru.
robin1
17.09.09,12:28
Ahojte. Rok účtujem neziskovku - PU, 7 zamestnancov na TPP a 4 v lete na VPP. Zamestnanci na TPP sú odmeňovaní podľa zákona 553/2003 Z.z. o výkone vo verejnom záujme. T.z., že veľa vecí si musím k mzde vypočítať ručne - priemery, náhrady.... . Okrem toho majú kolektívnu zmluvu, takže veľa neobvyklých vecí k tomu. K mzdám chystám všetko - vrátane zmlúv, platových dekrétov,zaradenia do príslušných tarifných tried...
Čo sa týka účta - rozdeľujem N a V na zdaňované a nezdaňované. Podľa ich rozpočtu ešte na réžiu a reklamu. Podľa dotácie na dotácie z obce, 2%... - takže do 3 úrovní. Pre doklady si chodím osobne 1-2x do mesiaca. A moja otázka? Samozrejme cena. Za toto všetko mi doteraz platia 230€/mesiac.
Došlých fa je cca 20ks/mesiac, ID 15ks/mesiac (mnohé sú dosť špecifické), pokladňa 20ks/mesiac, banka 60ks/mesiac. Mesačne je to celkovo asi 170 účt.zápisov. Rada by som poznala Váš názor na výšku mojej odmeny. Či je úmerná, alebo. . . . Opakujem, je to neziskovka. Vopred ďakujem za Vaše názory a postrehy.
liba2
17.09.09,12:34
že by 150-200 eur mesačne ? :confused:
romanpp
18.09.09,05:22
Ahojte. Rok účtujem neziskovku - PU, 7 zamestnancov na TPP a 4 v lete na VPP. Zamestnanci na TPP sú odmeňovaní podľa zákona 553/2003 Z.z. o výkone vo verejnom záujme. T.z., že veľa vecí si musím k mzde vypočítať ručne - priemery, náhrady.... . Okrem toho majú kolektívnu zmluvu, takže veľa neobvyklých vecí k tomu. K mzdám chystám všetko - vrátane zmlúv, platových dekrétov,zaradenia do príslušných tarifných tried...
Čo sa týka účta - rozdeľujem N a V na zdaňované a nezdaňované. Podľa ich rozpočtu ešte na réžiu a reklamu. Podľa dotácie na dotácie z obce, 2%... - takže do 3 úrovní. Pre doklady si chodím osobne 1-2x do mesiaca. A moja otázka? Samozrejme cena. Za toto všetko mi doteraz platia 230€/mesiac.
Došlých fa je cca 20ks/mesiac, ID 15ks/mesiac (mnohé sú dosť špecifické), pokladňa 20ks/mesiac, banka 60ks/mesiac. Mesačne je to celkovo asi 170 účt.zápisov. Rada by som poznala Váš názor na výšku mojej odmeny. Či je úmerná, alebo. . . . Opakujem, je to neziskovka. Vopred ďakujem za Vaše názory a postrehy.

Tých 230€/mesiac by som odsúhlasil ako mesačný preddavok. Po ukončení roka by som urobil ročné vyúčtovanie. Myslím si, že ak by boli vopred na celý rok dohodnuté určité ceny (za položku, za ID, za DF, za zamestnanca na TPP/mesačne, za zamestnanca na VPP/mesačne a pod.), ešte by Ti doplatili. (Skús si urobiť vlastný cenník a podľa neho vypočítať Tvoju odmenu za minulý rok.)
robin1
18.09.09,05:59
Ďakujem "romanpp" za názor. Nakoľko je to moja prvá NO, ceny som si stanovila podľa môjho cenníka a za pomoci CÚP ako pre obchodné spoločnosti. Tak ako píšeš - urobila som si vyúčtovanie za 1/2 rok a vychádza mi dosť veľký nedoplatok a mám "zábrany" to vyúčtovanie predložiť. Pri obchodných spoločnostiach tento problém nemám. Rada by som poznala názor tých, čo účtujú aj neziskovky v PU, či majú tie isté ceny ako pre obchodné spol., alebo pre neziskovky špeciálne upravené.
EMILY04
18.09.09,06:20
Tak včera som ostala v nemom úžase. Viem, že za uč. položku v PU pre platcu DPH sa tu na východe berie v priemere 1€. No a včera mi jedna učtovníčka povedala, že ona berie od klienta od 0,33€ do 0,50€. No povedzte, ako potom vyzerame v očiach potencionálnych klientov my, čo sa držime ako tak cenníka tu na PORADE.
EMILY04
mgm
18.09.09,06:43
Tak včera som ostala v nemom úžase. Viem, že za uč. položku v PU pre platcu DPH sa tu na východe berie v priemere 1€. No a včera mi jedna učtovníčka povedala, že ona berie od klienta od 0,33€ do 0,50€. No povedzte, ako potom vyzerame v očiach potencionálnych klientov my, čo sa držime ako tak cenníka tu na PORADE.
EMILY04

Áno, aj ja som sa s tým stretla. Keďže nemajú žiadnu, alebo min. robotu, idú s cenou dole a potom sa sťažujú, že nič nezarobia.
Janiela
19.09.09,15:12
Áno, aj ja som sa s tým stretla. Keďže nemajú žiadnu, alebo min. robotu, idú s cenou dole a potom sa sťažujú, že nič nezarobia.
Niet sa čo čudovať, keď dnes "účtuje" už kde-kto. Účtovníctvo by som ako voľnú živnosť zrušila. Projektanti sú na tom lepšie. Dom vám tiež nenakreslí hocikto, ani revízne správy vám hocicto nemôže dať.
Miška1
30.09.09,19:16
Mne sa pred rokom stal takýto prípad. Urobila som jednemu žinostníkovi účtovníctvo a daňové, odovzdala niekedy začiatkom marca, po akejsi dohode aj zinkasovala peniažky a myslela si,že konečne mám o jednu starosť menej. Ale moj živnostník u mna zazvonil 25.3. s tým, že sice daňové odovzdal, no teraz našiel ešte doklady a že ich chce mať v účtovníctve. A podotýkam, že ich bolo neurekom. Poradťe, čo v takom prípade robiť a koľko pýtať za takýto prípad? Ja mám od tej doby vždy do toho 30.3. strach, či znova niekto nezaklope na dvere a nezmyslí si prerábať celé účtovníctvo.:(
No mne sa pred asi dvoma rokmi stal taký prípad, že daňovník odovzdal 30.3. DP ( čo bolo v piatok), a posledný termín na podanie bol v pondelok 2.4.. Milý daňovník ( pritom to bol známy) mi v piatok poobede volal, že bol s kópiou DP v banke a len tak mimochodom mi oznámil, že celé účto mu mám prerobiť, nakoľko takýmto daňovým priznanín by mal dosť zlú bonitu v banke, kde mal KTK úver a ja by som bola zodpovedná za to, že jeho rodina by nemala čo do úsť vložiť, pretože KTK by musel vrátiť do 4O dní. Takže DP som prerobila, čo sa dalo povyhadzovala a s milého známeho sa stal asi najväčší nepriateľ. Samozrejme, že za túto prerábku účta a DP som nedostala zaplatené ani korunu. Takže asi tak...
Betina2
08.10.09,07:42
Tak za takéto tvrdé obvinenia by som s ním skončila hneď a to aj bez výpovednej doby. A s tzv. kamarátstvom tiež. Veď aj ja nemám z čoho platiť všetky výdavky deckám, ak mne niekto nezaplatí alebo mešká. Ale nebudem brať kontokorent, ak mi kšefty nejdú! Nemal si brať úver alebo nemal byť lajdák a papiere si mal robiť priebežne aby vedel, ako si stojí finančne. A vôbec by som takúto poožiadavku na poslednú chvíľu neriešila zadarmo! Pekne 100% príplatok, tak to robia aj iní. A potom by aj sám odišiel. Viete, istá populácia tiež "podnikateľov" vie pekne, ale naozaj pekne klamať a balamútiť! Nedám ruku do ohňa, že aj toto bol podobný prípad. A potom si si to určite aj vytýkala, že si do toho šla, že? že si kvôli nemu ani poriadne nespala! Aj mne sa čosi také stalo a s odstupom času som bola šťastná, že som sa takého "podnikavca" zbavila. Nadobro.
Krtko
17.10.09,11:08
Ja robím účto piaty rok. Zo začiatku som sa bála že nebudem mať dosť klientov, neskôr sa to rozbehlo samé bez reklamy na základe doporučení, aj ceny som zdvihla. Viem pochopiť človeka, ked má veľa výdavkov, a vždy som sa dohodla, lebo som mala teóriu, že peniaze sa mi zídu aj o mesiac aj o dva (sama som často bola v tej situácii) - a tak som vedela počkať klientom s platbou. Fungovalo to a nikto, naozaj nikto mi neostal dlžný. Až doteraz. Tento rok som si povedala, že stačilo - od marca nemám vyplatené od 6-7 klientov viac ako 1000€ Obvolala som ich, že za chvíľu bude ďalšie daňové a nič. Tak som si povedala, že u nich budem tento rok inak postupovať:
1) stará platba
2) záloha v sume1/2 minuloročnej platby - až vtedy si vezmem doklady
3) vyúčtovanie najneskôr 31.3.2010 - potom podám DP

Ak si povie že ide inde nech ide, ja som sa narobila a doteraz nemám peniaze, nenarobím sa a nebudem mať peniaze alebo spravím inému, čo mi zaplatí.
A doklady za starý rok vrátane DP mu dám až povyplatení dlhu, k novému DP väčšinou potrebuje aspoň zostatky na pokladni a účte, aby mu sedeli výkazy.
Aj naďalej verím ľuďom, len ich začínam triediť na tých čo ma sklamali a tých ostatných
romanpp
18.10.09,03:59
Ja robím účto piaty rok. Zo začiatku som sa bála že nebudem mať dosť klientov, neskôr sa to rozbehlo samé bez reklamy na základe doporučení, aj ceny som zdvihla. Viem pochopiť človeka, ked má veľa výdavkov, a vždy som sa dohodla, lebo som mala teóriu, že peniaze sa mi zídu aj o mesiac aj o dva (sama som často bola v tej situácii) - a tak som vedela počkať klientom s platbou. Fungovalo to a nikto, naozaj nikto mi neostal dlžný. Až doteraz. Tento rok som si povedala, že stačilo - od marca nemám vyplatené od 6-7 klientov viac ako 1000€ Obvolala som ich, že za chvíľu bude ďalšie daňové a nič. Tak som si povedala, že u nich budem tento rok inak postupovať:
1) stará platba
2) záloha v sume1/2 minuloročnej platby - až vtedy si vezmem doklady
3) vyúčtovanie najneskôr 31.3.2010 - potom podám DP

Ak si povie že ide inde nech ide, ja som sa narobila a doteraz nemám peniaze, nenarobím sa a nebudem mať peniaze alebo spravím inému, čo mi zaplatí.
A doklady za starý rok vrátane DP mu dám až povyplatení dlhu, k novému DP väčšinou potrebuje aspoň zostatky na pokladni a účte, aby mu sedeli výkazy.
Aj naďalej verím ľuďom, len ich začínam triediť na tých čo ma sklamali a tých ostatných

Ako keby si čítala môj životopis. Len som bol aj doteraz trošku viac dôverčivý a tých pohľadávok voči klientom mám cca 3.000,- €.
Janiela
18.10.09,06:05
Ja som to tiež spočiatku takto robila. Od marca tohto roku po čítaní tejto témy som si podnihla sebavedomie a tiež riedim. Dokoca som oslovila neplatičov, aby mi zavolali až po úhrade dlhov, ináč sa s nimi baviť nebudem. Jeden sa dokonca "pošikoval" a taraz hľadá chyby, aby nemusel platiť. Dokovca už ho žalujú aj jeho zamestnanci pre nevyplatenie miezd a hádajte kto je vinný? Tak mi napadlo, mohla by som zdržať podklady na účtovanie a odovzdať ich až po uhradení platieb? Dôvod je jednoduchý: ak by som podklady odovzdala, môže sa stať, že úhrady sa ani nedožijem. Neide o veľkú čiastku a nie som si istá, či by sa vôbec nejaký súd zaoberal takou dĺžnou sumou. Poradí niekto, čo s tým?
JarkaL
18.10.09,06:12
Doklady sú jeho, tie mu musíš vrátiť, ale výstupy, evidencie atď.-to mu daj až keď zaplatí.
Betina2
18.10.09,06:20
Pošli mu výhražný doporučený list do vlastných rúk, najlepšie napísané od právnika v mene tvojej spoločnosti, s pečiatkou od právneho zástupcu, že vec v prípade neuhradenia dlhu do 10 dní od doručenia tohto listu postúpite na súd....a že veríte, že k neuhradeniu došlo nedopatrením alebo zaneprázdnenosťou. .....Ale hlavne dole podpis a pečiatka právnika....Ya tých pár Eur na právnika to pri tých sumách, čo Ti dlhujú stojí.
Väčšinou to zaberie...teda ak moji klienti niekomu dlhujú...čato neúmyselne jednoducho stratia doklad alebo zabudnú...tak to na nich jednoznačne zaberá a peniaze posielajú obvzkle najneskôr deň po prevzatí zásielky. Súdiť sa nikto nechce, zvlášť ak im odovzdávaš faktúru proti podpisu. My to tak robíme stálym klientom bežne...Takže príde pod doklady/DP/výplaty osobne a vtedy mu dáš faktúru proti podpisu. Alebo všetky faktúry posielať doporučene a posielať im aj upomienky. A ešte jedna vec, je vhodné na spodok faktúry (aj malinkatým písmom) uviesť klauzulu, že v prípade neuhradenia dlžnej sumy do termínu splatnosti ste oprávnení (alebo si môžete) účtovať úrok z omeškania vo výške 0,05% za každý deň omeškania platby. A toto si zadať aj do zmluvy. My to máme navolené v každej jednej faktúre automaticky. Občas vystavíjm penalizačnú faktúru a to máme peniaze na stole takmer okamžite...potom vieme tú penalizačnú aj vymazať.
Proste treba na nich tvrdo a nekompromisne. Ten čo je seriózny mi nebude predsa dlhovať také čiastky niekoľko miesiacov, ale ak sa dohodneme na neskoršom termíne, tak sa sám ozve dopredu, že už môže uhradiť aspoň čiastočne. A nie aby sa schovával a zatajoval. A upomienkz treba riešiť písomne, telefonické výzvy sú nanič.
Janiela
18.10.09,13:53
Doklady sú jeho, tie mu musíš vrátiť, ale výstupy, evidencie atď.-to mu daj až keď zaplatí.
Ďakujem
Tinika
29.10.09,20:11
zaemstnanci, budu aj dohodari. Najnovsie vidim ze aj nejaky leasing. Do augusta mám 125 prijatých faktúr, vystavených je len pár, banka, pokladňa, cesťáky pre dve autá neviem, či si robia sami abo ako si to predstavujú, problém sa dovolať, chýbajú doklady. Problematické účtovanie príjmov, kvôli vrateným zálohám, ku ktorým nemám žiadne podklady a neviem ešte ako to budem účtovať. Je to neplatca DPH. Len neviem do kedy. Momentálne mi platia kvartálne 139,41 eur. Je to dosť, alebo málo? Kedže stále im musím volať, nech donesú doklady, že to a to chýba. učtujem ich prvý rok, takze to bude ešte zábavné, našla som aj nejaké chybyčky po predchádzajúcej ekonomke, tak mozno aj dodatočné budem robiť.

Ja účtujem v pokladni viac bločkov ako jeden doklad v pokladni, čiže ak vytlačím VPD je tam viac položiek ale v peň. denníku je jeden zápis, ako to mám počítať, ako jednu položku aj ked je tam napr. zaúčtovaných 10 bločkov?
Ďakujem
Betina2
30.10.09,09:28
Odpovede červenou.


zaemstnanci, budu aj dohodari. Najnovsie vidim ze aj nejaky leasing. Do augusta mám 125 prijatých faktúr, vystavených je len pár, banka, pokladňa, cesťáky pre dve autá neviem, či si robia sami abo ako si to predstavujú, problém sa dovolať, chýbajú doklady. Problematické účtovanie príjmov, kvôli vrateným zálohám, ku ktorým nemám žiadne podklady a neviem ešte ako to budem účtovať. Je to neplatca DPH. Len neviem do kedy. Momentálne mi platia kvartálne 139,41 eur. Je to úboho málo za kvartál, takmer zadarmo, zvlášť pri ich prístupe a nemožnosti sa s nimi spojiť. Prepočítaj si to od položky alebo podľa času, ktorý tomu venuješ. Svoju hodinovú sadzbu cca, pod ktorú by si to nešla robiť asi vieš. A nezabudni pripočítať vypracovanie miezd a všetko okolo nich + náklady na časté telefonovanie a pod. A hlavne, ak sú tam také problémy s komunikáciou, pouvažuj nad zmenou klientov. Alebo Ti tie nervy stoja za takú almužnu? A ako to bude pred daňovými priznaniami v marci si neuvažovala? Je to dosť, alebo málo? Kedže stále im musím volať, nech donesú doklady, že to a to chýba. učtujem ich prvý rok, takze to bude ešte zábavné, našla som aj nejaké chybyčky po predchádzajúcej ekonomke, tak mozno aj dodatočné budem robiť. Ak sa na to predsa len dáš, daj si to adekvátne zaplatiť aj s príplatkom za prácu naviac navyše spätnú popri bežnej...len aby to nebodaj nechceli zadara...ale treba im to jednoznačne povedať aj s cenou ešte pred tým, než sa do toho pustíš, aby sa potom nevykrúcali. Dokonca by som si to aj zazmluvnila,lebo ak im to robíš prvý rok, tak o nejakej dôvere k slovným vyjadreniam by som asi pochybovala. Slovná dohoda sa dá vždy poprieť.
A mimochodom, tie chybičky v minulom roku ani nemusia byť spôsobené bývalou ekonómkou...niektoré veci možno ani netušila pri ich spôsoboch komunikácie. Ale tým neobhajujem jej kvalitu samozrejme, neviem presne o aké chyby šlo.

Ja účtujem v pokladni viac bločkov ako jeden doklad v pokladni, čiže ak vytlačím VPD je tam viac položiek ale v peň. denníku je jeden zápis, ako to mám počítať, ako jednu položku aj ked je tam napr. zaúčtovaných 10 bločkov? Nastav si zápis do denníka po položkách, ak sa to dá a ak si to vieš obhájiť (argumentácia, že daniari to majú radšej prehľadne spracované než zabordelené väčšinou zaberie...). Alebo si naštuduj manuál k softu, či sa to nejako nedá ináč nastaviť. Ja mám napr. pre režijný výdaj urobených niekoľko analytík aj v JU a potom ak si dá prehľad zaúčtovanie podľa predkontácie, tak mi to pekne prehľadne vytlačí podľa jednotlivých zložiek režijného vydavku (telefón, nájomné, poštovné, spotreb.materiál a pod.) a do denníka mi prenesie aj zadaný text položky. Takže 1 VPP mám rozpísaný na niekoľko riadkov a na doklad sa to krásne dá odkontrolovať. Navyše sa môžeš blisnúť aj peknou štatistikou alebo prehľadom ako bonusom.
Druhá možnosť - účtuj každý bloček na samostatný VPD a nie ako hromadný/zberný.
Ďakujem
Tinika
30.10.09,12:12
Odpovede červenou.

ďakujem za rozsiahlu odpoveď, ja idem na MD takze kazda koruna dobra, ale nemienim na ukor svojho dietata riesit takych klientov, uz som sa par zbavila, ale rychlejsie sa je zbavit ako najst noveho a určite budem s nimi jednať o vyššej cene, mam aj taku kalkulačku čo som tu na porade našla a ked tam nahodim kolko mam od nich dokladov tak by mi mali platit viac ako platia a ukazem im aj cenniky ze ako to asi chodi. Ide o to ze aj byvala ekonomka im to robila skoro zadarmo tak oni si myslia ze aj ja budem a este nizsiu cenu chceli, ale to som si dupla, ze inac ich neberiem a ze sa uvidi kolkodokladov bude a prehodnotime cenu potom, bo dopredu sa neda povedat, poviem viac a oni to nezoberu, poviem menej a potom uz nebudu chciet zvysit bo sak doteraz som robila za menej. To je jeden z problemov nas ekonomov, určit si premeranu cenu. a navyse im furt musim volat ja ze aka bola dochadzka a donedavna som aj sama vykazy nosila, len teraz som PN tak si nosia sami. Ale ja nechcem byt kazdy večer v pohotovosti či akurat vtedy nedojdu, ja mam aj svoj zivot, rodinu a tiez chcem mat klud na oddych, takze prehodnocujem svoj pristup ku klientom. Dakuejm
Betina2
02.11.09,08:11
Tinika, ja tiež robím popri malých deťoch a poviem Ti, niekedy je to na nervy, keď malému lezú zuby a vrieska celú noc, tak ráno ledva vstanem. A to sa musím učiť s prvákom, obriadiť domácnosť, nakúpiť a niečo aj navariť. Ak sa mi k tomu pridajú takýto nepodarení klienti, tak si častokrát vravím, že to celé zabalím a vykašlem sa na takúto robotu. Väčšinou sa prejavia už po pár mesiacoch spolupráce a potom prehodnocujem naše vzťahy. Tie stresy sú fakt na úkor zdravia a u nás aj rodinnej pohody a ako si písala, oberáš sa o čas so svojimi deťmi. Ja mám oveľa menej práce ako pred deťmi a aj tak mám pocit, že som "v jednom kole". A to som maximálne zredukovala "lakomých " alebo "neúnosne neporiadnych". Takže zváž si všetky pre a proti s takýmito klientmi. Robota bola a bude, ale čas naspäť už nevrátiš. A ak Ti má platiť toľko, čo si písala, myslím, že za takú cenu si nájdeš aj menej časovo a nervovo náročnejších klientov. Veď uvidíš, ako to budeš stíhať pri bábätku. Moje prvé bolo fajn, dalo sa v pohode stíhať všetko aj s rezervou, ale toto druhé je energickejšie a neposednejšie, stále ho musím mať na očiach, takže času je minumum. A na babku sa s opaterou detí nemôžem obrátiť. Ešte nie je na dôchodku. :(
A Tinika, rozhodne si s nimi dohodni dennú dobu, kedy Ťa môžu otravovať s prácou. Ja mám napr. dohodnuté, že mi vždy musia aspoň 1/2 hodinku dopredu zatelefonovať, ak chcú niečo priniesť alebo vziať a dohodneme sa na určitý čas. A nesmú ma kontaktovať medzi 18,00 a 21,00 keď kúpem a ukladám na spanie deti a potom po 22,00 hod. Vtedy jednoducho vypínam telefón alebo nezdvíham. Koniec koncov, ak je to dôležité pošlú SMS alebo e-mail. Ale väčšinou ten čas rešpektujú a chápu, že mám svoj program. Prajem veľa šťastia na dobrých klientov.
Tinika
03.11.09,06:48
Tinika, ja tiež robím popri malých deťoch a poviem Ti, niekedy je to na nervy, keď malému lezú zuby a vrieska celú noc, tak ráno ledva vstanem. A to sa musím učiť s prvákom, obriadiť domácnosť, nakúpiť a niečo aj navariť. Ak sa mi k tomu pridajú takýto nepodarení klienti, tak si častokrát vravím, že to celé zabalím a vykašlem sa na takúto robotu. Väčšinou sa prejavia už po pár mesiacoch spolupráce a potom prehodnocujem naše vzťahy. Tie stresy sú fakt na úkor zdravia a u nás aj rodinnej pohody a ako si písala, oberáš sa o čas so svojimi deťmi. Ja mám oveľa menej práce ako pred deťmi a aj tak mám pocit, že som "v jednom kole". A to som maximálne zredukovala "lakomých " alebo "neúnosne neporiadnych". Takže zváž si všetky pre a proti s takýmito klientmi. Robota bola a bude, ale čas naspäť už nevrátiš. A ak Ti má platiť toľko, čo si písala, myslím, že za takú cenu si nájdeš aj menej časovo a nervovo náročnejších klientov. Veď uvidíš, ako to budeš stíhať pri bábätku. Moje prvé bolo fajn, dalo sa v pohode stíhať všetko aj s rezervou, ale toto druhé je energickejšie a neposednejšie, stále ho musím mať na očiach, takže času je minumum. A na babku sa s opaterou detí nemôžem obrátiť. Ešte nie je na dôchodku. :(
A Tinika, rozhodne si s nimi dohodni dennú dobu, kedy Ťa môžu otravovať s prácou. Ja mám napr. dohodnuté, že mi vždy musia aspoň 1/2 hodinku dopredu zatelefonovať, ak chcú niečo priniesť alebo vziať a dohodneme sa na určitý čas. A nesmú ma kontaktovať medzi 18,00 a 21,00 keď kúpem a ukladám na spanie deti a potom po 22,00 hod. Vtedy jednoducho vypínam telefón alebo nezdvíham. Koniec koncov, ak je to dôležité pošlú SMS alebo e-mail. Ale väčšinou ten čas rešpektujú a chápu, že mám svoj program. Prajem veľa šťastia na dobrých klientov.


Dakujem pekne, že si napísala, ja tiež mienim si určit dva dni v týždni ked budem prijímať doklady a tak, a samozrejme, v žiadnom prípade nie večer, ked budem kúpať a ukladať malého. A tiež sa musia ozvať dopredu a ked povedia ze pridu o pol hodiny, tak o pol hodiny a nie o 2 ako niektori zvyknu. A naozaj prehodnocuje, idem si urobiť nový cenník a som si povedala, že žiadne ak náhodou príde niekto nový, že budem znižovať ceny len aby som si ho získala, cenník a ak sa im nepáči, nech sa páči, možu isť inde. Najlepšie že nas porovnavaju podľa ceny, ale že čo za to to riešia až ked je problém a taktiež az ked je nejaký problém, kontrola. Takže asi tak. A ten dotyčný mi mal doniesť doklady v piatok, myslíš že prišiel? A keď mu nezavolám, tak ho ani neuvidim a pritom vie, že pomaly idem rodiť a potom už tie veci nedoriešim s ním, bo nebude toľko času sedieť nad tým a kto na to doplatí? Samozrejme len ja
Betina2
03.11.09,09:02
Tinika držím palčeky, aby ste boli zdraví a všetko dobre dopadlo.
Tinika
03.11.09,11:09
Tinika držím palčeky, aby ste boli zdraví a všetko dobre dopadlo.

ďakujem krásne, prajem pekný dnik
Tinika
03.11.09,20:31
Dobrý večer, takže som sa pevne rozhodla, že zvyšujem cenník, síce asi sa budem držať tych dolnych hranic, ale aj to bude uz dobry narast cien za moje služby, pretoze za JU dostat za rok 5000,- alebo aj menej, to si myslim fakt nestoji za ten stres a prebdene noci. A ked sa niekomu nepači, tak môže ist inde. Aspon jedna vyhoda, idem na matersku, nebudem mať toľko času, takž ma to prinutilo trocha popremyšľať, kto mi za to ponocovanie stoji :)
Tinika
03.11.09,20:47
Jeden dotaz mam, robite niekto aj cesťaky? Ak ano za kolko asi? Lebo si myslim, ze to je nezaplatena robota, vymyslat kam asi, kedy mohol ist, aby sedeli litre v nadrzi a prejazdene km, alebo ako riesite bločky PHM? Len zaučtujete čo mate a neriesite? Dakujem
romanpp
04.11.09,08:47
Jeden dotaz mam, robite niekto aj cesťaky? Ak ano za kolko asi? Lebo si myslim, ze to je nezaplatena robota, vymyslat kam asi, kedy mohol ist, aby sedeli litre v nadrzi a prejazdene km, alebo ako riesite bločky PHM? Len zaučtujete čo mate a neriesite? Dakujem

Robím cesťáky aj knihy jázd.

Cesťák podľa cenníka: 1×A4 = 1,20 € => cesťák má minimálne dve strany, takže minimálne 2,40 €.

Kniha jázd podľa cenníka: 1 riadok = 0,85 €, v knihe jázd mám nasledovné riadky
- zapísané nákupy - kde, kedy, čas (z bločkov z ERP, z výberov z bankomatu a pod.)
- tankovanie - kde, kedy, čas
- jazdy - cesta tam, jazdenie v meste, cesta späť.

Kniha jázd je často drahšia ako celé účtovníctvo (myslí si, že dôvody sú dostatočne jasné). Klienta na to vopred dôrazne upozorním a ak nemá záujem, nech si ju robí sám - ešte sa mi to nestalo.
Tinika
04.11.09,10:38
Robím cesťáky aj knihy jázd.

Cesťák podľa cenníka: 1×A4 = 1,20 € => cesťák má minimálne dve strany, takže minimálne 2,40 €.

Kniha jázd podľa cenníka: 1 riadok = 0,85 €, v knihe jázd mám nasledovné riadky
- zapísané nákupy - kde, kedy, čas (z bločkov z ERP, z výberov z bankomatu a pod.)
- tankovanie - kde, kedy, čas
- jazdy - cesta tam, jazdenie v meste, cesta späť.

Kniha jázd je často drahšia ako celé účtovníctvo (myslí si, že dôvody sú dostatočne jasné). Klienta na to vopred dôrazne upozorním a ak nemá záujem, nech si ju robí sám - ešte sa mi to nestalo.

Dakujem za odpoved, tiez si myslim ze je jednoduchsie aby si ju viedol sam, ved vie kade jazdi ako davat robit nam a my sa natrapime a chceme to aj zaplatene vsak?
Tinika
04.11.09,13:32
Ahojte, takže u mna asi tak ze este som len spomenula zvysenie ceny a uz mi klient povedal, že kedze idem na MD nebudu ma zatazovat a vracaju sa k byvalej ekonomke, hlavne ze minuly rok ich vyhodila bo uz nestiha a nebude si chodit po doklady. Takže ak to tak pojde dalje, bud pridem o klientov alebo budem robit zadarmo hihi ta prva moznost mi vychadza ako vyhodnejsia hihi
Lianka
04.11.09,14:55
Ahojte, takže u mna asi tak ze este som len spomenula zvysenie ceny a uz mi klient povedal, že kedze idem na MD nebudu ma zatazovat a vracaju sa k byvalej ekonomke, hlavne ze minuly rok ich vyhodila bo uz nestiha a nebude si chodit po doklady. Takže ak to tak pojde dalje, bud pridem o klientov alebo budem robit zadarmo hihi ta prva moznost mi vychadza ako vyhodnejsia hihi

Z tohto mam mierne obavy aj ja, ze to klienti takto pojmu (MD). Asi mal obavy, ze pride o standard, na ktory je u teba zvyknuty. :( Je to skoda, ked niekto robi zavery skor, ako to predebatuje s clovekom, ktoreho sa to tyka, ktory ma do toho co povedat (akoze ty ;)).

Ponala by som to ale pozitivne ;): Ber to tak, ze aspon ti ostane viac casu na dieta a na rodinu :).
Tinika
04.11.09,15:05
Z tohto mam mierne obavy aj ja, ze to klienti takto pojmu (MD). Asi mal obavy, ze pride o standard, na ktory je u teba zvyknuty. :( Je to skoda, ked niekto robi zavery skor, ako to predebatuje s clovekom, ktoreho sa to tyka, ktory ma do toho co povedat (akoze ty ;)).

Ponala by som to ale pozitivne ;): Ber to tak, ze aspon ti ostane viac casu na dieta a na rodinu :).

Aj to tak beriem, len mam obavy, ako budeme platit hypo :D
Tinika
04.11.09,15:18
Odpovede červenou.

A ešte mimochodom, bývala ekonomka, ku ktorej nakoniec sa vracia, im robila toto ucto za 500,- na mesiac :mee: takze čo ja čakam na vychode :o
Tinika
04.11.09,17:17
Som vo fachu cca 4 roky Oficiálne, ale za tie peniaze by som to určite nerobila, roboty mám nad hlavu a 500 položiek by bolo asi 500 €. V jednej s.r.o. kde mám dohodnutý paušál je to 550 aj so mzdami, ale sú to výborní manažéri a toľko som sa od nich naučila, čo tam chodím 2x do týždňa, že ani keby som tých 550€ ja zaplatila, tak sa to nenaučím. A to ani nehovorím, že tam mám po 1€ obedy a mikulášsky balíček.
Ak je aj nejaký problém, vždy je na prvom mieste riešenie a až potom, ako sme tomu mohli zabrániť. No proste mala som šťastie.....
Chcela som len napísať niečo pozitívne. Nie sú všetci svine. Ale ak si uvedomíte, že roboty je dosť(aspoň pre nás) a Vaša cena je konkrétna, zbavíte sa ľudí, ktorí Vás využívajú a dokonca bez pocitu viny.
Keď som sa bála, či budem mať robotu, tiež som brala všetko, ale som hrdá na to, že v rámci možností sa už môžem rozhodnúť, koho a za akých podmienok chcem pribrať medzi mojich klientov.

len poniektory sme este len na ceste k tomu :) a navyse aj mam snahu sa pohnut dalej, ale akosi mi stastie nepraje, klienti utekaju k este lacnejsim takze keby som ostala aj na tych trapnych cenach co mam, aj tak mam smolu. A to mi niekto minule povedal, ze je nas malo, ze je dopyt po uctovnickach, tak sa pytam, kde su klienti? Ja čakam :---:D:D a tesim sa na makacku
Tinika
04.11.09,17:24
Mna najviac vytača, ze napr. sme prerabali byt, ani jeden robotnik nedal fakturu, všetci len tak na ruku a nemale peniaze a sme ani okom nemrkli a ja s za 5 dni roboty 15000 nepopytam a este aj doklad chcu aby mali naklady. Fakt sila asi som mala ist za murara, abo kadernicku, lebo tiez tiez netukaju do pokladne a len tak fukne 1000 za učes a ja?? na tych 1000 korun musim zaplatit kolenie, program, elektrinu, telefon, odvody a zabit kopu času. Len mam smolu ze ma to bavi :D:D:D:D
Janiela
05.11.09,06:32
Moji milí poraďáci, až je mi smutno z toho čo tu čítam. Sme ozaj nedocenení. Nôž do chrbta nám vrážajú tzv tiež "účtovníci". Robila som si prieskum ako to chodí u mojich kolegov - ale tých ozajstných živnostníkov - z nášho mesta a zostala som v šoku. Tiež som zostala v šoku koľko berú tí tiež účtovníci. Oveľa viac než my. Ja mám pocit, že potrebujem zdvihnúť ceny, aj som ich začiatkom roka následkom tejto témy zdvihla, ale moji kolegovia sú niekde podo mnou. Ja nechápem, ako môžu platiť drahé nájmy - lebo ja mám v meste najlacnejší, ako platia ostatné účty a pod. Robia mzdy za 100,- Sk v starých korunách??? Ja veru neviem, čo s tým. Chcela som si každoročne zdvíhať fakturácie automaticky o 5-10%, ale takto, veru neviem. Navyše študujem, mám pôžičku a som sama na syna. Mám veru obavy. Je to veľká škoda, že účto je živnosť voľná. Keby existovala nejaká petícia alebo niečo podobné na obnovenie viazanej živnosti podmienenej spôsobilosťou na účtovníctvo, veru by som sa pridala. Snáď by si nás nielen naši klienti viac vážili.

Ináč, pripájam sa k Tinike, aj ja mám smolu, že ma to baví.
Tinika
05.11.09,06:45
Moji milí poraďáci, až je mi smutno z toho čo tu čítam. Sme ozaj nedocenení. Nôž do chrbta nám vrážajú tzv tiež "účtovníci". Robila som si prieskum ako to chodí u mojich kolegov - ale tých ozajstných živnostníkov - z nášho mesta a zostala som v šoku. Tiež som zostala v šoku koľko berú tí tiež účtovníci. Oveľa viac než my. Ja mám pocit, že potrebujem zdvihnúť ceny, aj som ich začiatkom roka následkom tejto témy zdvihla, ale moji kolegovia sú niekde podo mnou. Ja nechápem, ako môžu platiť drahé nájmy - lebo ja mám v meste najlacnejší, ako platia ostatné účty a pod. Robia mzdy za 100,- Sk v starých korunách??? Ja veru neviem, čo s tým. Chcela som si každoročne zdvíhať fakturácie automaticky o 5-10%, ale takto, veru neviem. Navyše študujem, mám pôžičku a som sama na syna. Mám veru obavy. Je to veľká škoda, že účto je živnosť voľná. Keby existovala nejaká petícia alebo niečo podobné na obnovenie viazanej živnosti podmienenej spôsobilosťou na účtovníctvo, veru by som sa pridala. Snáď by si nás nielen naši klienti viac vážili.

Ináč, pripájam sa k Tinike, aj ja mám smolu, že ma to baví.

Ešte mame jednu možnosť, robiť účto fiktivnej firme aby sme sa zabavili a najst si inu pracu :D:D:D:D
Lianka
05.11.09,13:46
Mna najviac vytača, ze napr. sme prerabali byt, ani jeden robotnik nedal fakturu, všetci len tak na ruku a nemale peniaze ...

Tinika, podla mojho nazoru je toto problem ludi, ktori tie peniaze su ochotni aj bez dokladu dat. Kde je ponuka (ochota platit aj bez dokladu), je aj dopyt (robotnik si povie, ze preco by mal vydat, ked zakaznik neziada). Zial, podporuju to ti, co si doklady neziadaju a dosledkom je, ze robotnik nevydanie faktury berie ako samozrejmost.
Lianka
05.11.09,13:53
Ad Janiela: Ja sa nezapajam do tychto debat. Skor mi to pripada ako plakanie nad rozliatym mliekom: Ked sa mi nepaci, tak to nerobim alebo hladam moznosti, ako si (financne) pomoct. Ale chcela som povedat najma: nie je uctovnik ako uctovnik. Aspon ja vnimam, ze od uctovnicky sa neocakava len, ze bude sediet na zadku a raz za cas za nou pride klient, on donesie doklady, ona zauctuje - a to je cele a tak sa to opakuje dokola. Aj klienti su dnes narocny, len toto im nestaci. Ja osobne sa im snazim ponukat viac, viac nacuvat a vnimat, co potrebuju (viac zo svojho know-how neprezradim). Vysledkom je, ze uctovnictvo (samotne uctovanie a praca s dokladmi) tvori len minimum z mojej prace.

Uctovnik musi mat nielen vyborne vedomosti vo svojom obore, ale aj byt flexibilny a mat co ponuknut. Hovori za neho spokojnost zakaznikov, referencie.

Neviem, dievcata, odkial ste. Ale zijem v podmienkach Blavy - chapem, ze tu bezi zivot akosi inak ako inde.
Tinika
05.11.09,13:53
Tinika, podla mojho nazoru je toto problem ludi, ktori tie peniaze su ochotni aj bez dokladu dat. Kde je ponuka (ochota platit aj bez dokladu), je aj dopyt (robotnik ci povie, ze preco by mal vydat, ked zakaznik neziada). Zial, podporuju to ti, co si doklady neziadaju a dosledkom je, ze robotnik nevydanie faktury berie ako samozrejmost.

Oni argumentuju tym že je to lacnejsie, a jedne robotnik od júla počita cenu čo mame zaplatit a dodnes sa neozval, takze to mame zadarmo :D:D volali sme mu trikrat, a uz nemienim, ked on nema zaujem a nechybaju mu....
Betina2
05.11.09,14:10
Robím cesťáky aj knihy jázd.
Odpovede červenou

Cesťák podľa cenníka: 1×A4 = 1,20 € => cesťák má minimálne dve strany, takže minimálne 2,40 €. je to málo, treba nad tým špekulovať a vymýšlať za iných, takže aspoň 5 Eur tuzemský, zahraničný viac. Je to povinnosť zamestnanca rep.konateľa, nie účtovníka...a ešte od nich doklady ťahať!

Kniha jázd podľa cenníka: 1 riadok = 0,85 €, v knihe jázd mám nasledovné riadky súhlasím, podobne
- zapísané nákupy - kde, kedy, čas (z bločkov z ERP, z výberov z bankomatu a pod.) rovnako
- tankovanie - kde, kedy, čas rovnako
- jazdy - cesta tam, jazdenie v meste, cesta späť. ja rozpisujem aj ulice, ak nejde o medzimesto...bolo mi to z DU doporučené.

Kniha jázd je často drahšia ako celé účtovníctvo (myslí si, že dôvody sú dostatočne jasné). Klienta na to vopred dôrazne upozorním a ak nemá záujem, nech si ju robí sám - ešte sa mi to nestalo. Ani mne, bohužiaľ. Asi na to majú financie a nie čas...ale ten ani my nemáme, tak si to treba nechať zaplatiť riadne. Mne minulý rok trvaly knihy na 2 autá + cesťáky dlhšie ako ich riadna účtovná závierka vrátane inventarizácii a to nemajú málo položiek!
Betina2
05.11.09,14:23
Mna najviac vytača, ze napr. sme prerabali byt, ani jeden robotnik nedal fakturu, všetci len tak na ruku a nemale peniaze a sme ani okom nemrkli a ja s za 5 dni roboty 15000 nepopytam a este aj doklad chcu aby mali naklady. Fakt sila asi som mala ist za murara, abo kadernicku, lebo tiez tiez netukaju do pokladne a len tak fukne 1000 za učes a ja?? na tych 1000 korun musim zaplatit kolenie, program, elektrinu, telefon, odvody a zabit kopu času. Len mam smolu ze ma to bavi :D:D:D:D

Tinika a to Ti ešte tá kaderníčka medzi rečou vyšplechne, že oná má zodpovednejšiu robotu, lebo čo ak tá farba nesadne alebo ostrihá zle !? Vraj príde o zákazníčku....poznám plno kaderníčiek, čo radi experimentujú so strihmi a občas sa to ozaj nevydarí, ale veď vlasy do pol roka dorastú a ide sa dalej. Navyše sa dajú vždy nejako upraviť. Lenže keď ja niečo pokafrem a kontrola naparí klientovi nemalú pokutu, potom prídem o klienta (a možno viacerých bo Slovensko je veľmi malé) a ešte ja budem musieť platiť jemu! Nehovorím o mojich nákladoch na soft, energie, kanc.mat. a najmä školenia a literatúru. Ona kúpi šampón za 50 a predá ho za 250 Sk flašku. Teda dnes za eurá. A robí iba 6 hodín denne okrem víkendov a sviatkov. A to bola moja bývalá klientka, čo mi akože zľavila za podstrihnutie končekov na sumu, čo inde by som mala aj s farbením! Nechci vedieť, pri akej sume sme sa rozišli. Dnes vlastní byt a luxusné auto...že asi z čoho našetrila! Jasné že neblokuje, najmä nie stálym, veď aj načo. Ja sa kedy k tomu dopracujem!? A neverím, že je nás málo, veď z úradov práce po 2 týždň.školení odchádzajú samé bývalé nezamestnané, dnes účtovníčky.
Betina2
05.11.09,14:35
červeným

Moji milí poraďáci, až je mi smutno z toho čo tu čítam. Sme ozaj nedocenení. Nôž do chrbta nám vrážajú tzv tiež "účtovníci". Robila som si prieskum ako to chodí u mojich kolegov - ale tých ozajstných živnostníkov - z nášho mesta a zostala som v šoku. Tiež som zostala v šoku koľko berú tí tiež účtovníci. Oveľa viac než my. A za menej roboty a aj tú odfláknutú často. Ja mám pocit, že potrebujem zdvihnúť ceny, aj som ich začiatkom roka následkom tejto témy zdvihla, ale moji kolegovia sú niekde podo mnou. Ja nechápem, ako môžu platiť drahé nájmy - lebo ja mám v meste najlacnejší, ako platia ostatné účty a pod. Robia mzdy za 100,- Sk v starých korunách??? To je výsmech. Alebo je to len vymyslená kamufláž pred Tebou? Ja veru neviem, čo s tým. Chcela som si každoročne zdvíhať fakturácie automaticky o 5-10%, ale takto, veru neviem. Navyše študujem, mám pôžičku a som sama na syna. Mám veru obavy. Je to veľká škoda, že účto je živnosť voľná.
To nie je škoda, to dehonestácia tejto profesie ako takej a jej "zneuctenie". Aspoň vidno, za čo nás naši zákonodárci považujú. Kedysi sme boli na úrovni architektov a stavebných inžinierov a teraz? môžeš skončiť školu, ani maturitu nepotrebuješ, ani kurz a šup ho do toho aj bez znalostí a potom my po takých opravujeme :( :(:( Asi pôjdem robiť poslankyňu, len to by som musela prísť o chrbtovú kosť alebo nohavičky :rolleyes: Keby existovala nejaká petícia alebo niečo podobné na obnovenie viazanej živnosti podmienenej spôsobilosťou na účtovníctvo, veru by som sa pridala. Aj ja. Snáď by si nás nielen naši klienti viac vážili. O tom už dnes pochybujem. Oni si nás budú vážiť až po úspešnej daňovej kontrole. Takže asi dám podnet na kontrolu mojich klientov. Veď to ide aj anonymne.

Ináč, pripájam sa k Tinike, aj ja mám smolu, že ma to baví.
Aj mňa, neviem či našťastie alebo bohužiaľ...dnes mám depku, že či neskúsiť robiť niečo iné, finančne príjemnejšie a menej stresujúce. Ale vždy skončím s otázkou "Ale čo iné?" ak sa tomu už tolko venujem a nič iné som nerobila.
Betina2
05.11.09,14:50
Lianka, tiež som z BA, tiež okrem zaúčtovania robím všetky možné aj nemožné práce, poradenstvo, vybavujem na úradoch, v podstate klienta dokážem v jeho neprítomnosti napr. počas dovolenky plne zastúpiť vo firme, dovolím si tvrdiť, že klienti by bezo mňa padli na hub...ale aj tak sa cítim nedocenená, lebo je to pre nich akési samozrejmé, že robím aj všetko možné okrem účtovania. A keď príde na platenie, musím robiť kompromisy, práve preto, že majú možnosť si vybrať aj lacnejšiu účtovníčku a ja si nemôžem dovoliť prísť o klienta. Ono aj keď niekto prejde k inej a nie je s ňou spokojný, tak sa už nevráti, lebo mu v tom bráni hrdosť a nevie uznať, že Ťa podcenil. Slováci sú proste takí. A ak má niekto na klientov proste šťastie, tak nemusí odsudzovať tých, ktorí na nich šťastie nemajú a tak sa posťažujú. Ak by som bola sama bez rodiny, mala 20 alebo 40 finančne zaujímavých klienov, tak by som mala možnosť výberu. Nakoľko sa však musím ako matka venovať aj deťom a manželovi a nemôžem 15 hodím denne sedieť za počítačom, túto možnosť nemám.
Tinika
05.11.09,15:18
Tinika a to Ti ešte tá kaderníčka medzi rečou vyšplechne, že oná má zodpovednejšiu robotu, lebo čo ak tá farba nesadne alebo ostrihá zle !? Vraj príde o zákazníčku....poznám plno kaderníčiek, čo radi experimentujú so strihmi a občas sa to ozaj nevydarí, ale veď vlasy do pol roka dorastú a ide sa dalej. Navyše sa dajú vždy nejako upraviť. Lenže keď ja niečo pokafrem a kontrola naparí klientovi nemalú pokutu, potom prídem o klienta (a možno viacerých bo Slovensko je veľmi malé) a ešte ja budem musieť platiť jemu! Nehovorím o mojich nákladoch na soft, energie, kanc.mat. a najmä školenia a literatúru. Ona kúpi šampón za 50 a predá ho za 250 Sk flašku. Teda dnes za eurá. A robí iba 6 hodín denne okrem víkendov a sviatkov. A to bola moja bývalá klientka, čo mi akože zľavila za podstrihnutie končekov na sumu, čo inde by som mala aj s farbením! Nechci vedieť, pri akej sume sme sa rozišli. Dnes vlastní byt a luxusné auto...že asi z čoho našetrila! Jasné že neblokuje, najmä nie stálym, veď aj načo. Ja sa kedy k tomu dopracujem!? A neverím, že je nás málo, veď z úradov práce po 2 týždň.školení odchádzajú samé bývalé nezamestnané, dnes účtovníčky.


Pravdu mas, ja mam tiez jednu klientku kadernicku ale uz sa striham idne, lebo 600,- zobrala za učes na svadbu ktory vyzeral asi tak ze par vlasov zosponkovala dozadu a kulmou natočila, kym som dosla na svadbu uz neboli zvlnene. Za tu cenu som u svojej povodnej kadernicky, ktore je teraz tiez na MD, mala svoj svadobny učes + mamina vyfukana. Takže o čom to je????
Janiela
06.11.09,09:14
Ad Janiela: Ja sa nezapajam do tychto debat. Skor mi to pripada ako plakanie nad rozliatym mliekom: Ked sa mi nepaci, tak to nerobim alebo hladam moznosti, ako si (financne) pomoct. Ale chcela som povedat najma: nie je uctovnik ako uctovnik. Aspon ja vnimam, ze od uctovnicky sa neocakava len, ze bude sediet na zadku a raz za cas za nou pride klient, on donesie doklady, ona zauctuje - a to je cele a tak sa to opakuje dokola. Aj klienti su dnes narocny, len toto im nestaci. Ja osobne sa im snazim ponukat viac, viac nacuvat a vnimat, co potrebuju (viac zo svojho know-how neprezradim). Vysledkom je, ze uctovnictvo (samotne uctovanie a praca s dokladmi) tvori len minimum z mojej prace.

Uctovnik musi mat nielen vyborne vedomosti vo svojom obore, ale aj byt flexibilny a mat co ponuknut. Hovori za neho spokojnost zakaznikov, referencie.

Neviem, dievcata, odkial ste. Ale zijem v podmienkach Blavy - chapem, ze tu bezi zivot akosi inak ako inde.

Lianka, to je všetko pekné, ja neplačem nad rozliatým mliekom a načúvam tiež, viem poradiť, vypočuť, robím dokonca analýzy, rôzne zámery, odbremeňujem klientov od mnohých vecí, oni fakt majú úlohu len priniesť doklady a uhradiť faktúru. Chcela som len vyjadriť, že účtovník je nedocenený a za tým si stojím. Zapájam sa tuná do debát, lebo je to pre nás a o nás. Som na tom podobne ako ty,a určite aj drvivá väčšina z nás, som flexibilná, stále mám čo ponúknuť, prichádzam s novými nápadmi, mám ozaj bohatú klientelu, dokonca v čase daňových priznaní mám výpomoc, ale ak prichádza na úhrady, tak sa to polovičke vidí veľa. A najhorší sú rýchlozbohatlíci. Tam je tá nedocenenosť, tam ma to najviac trápi. S niektorými som dokonca aj rozviazala zmluvu. Ale sú aj milí klienti, ktorí si vážia už len to, že poradím.
Poviem rovno, ak úspešne ukončím štúdium na EU, tak veru tu nezostanem a určite živnosť na účtovníctvo nebude moj hlavný zdroj príjmu. Teda hľadám aj iné zdroje, ako si vyššie spomínala. Som z východu a živiť sa tu účtovníctvom veru nie je žiadna výhoda, aj keď je práca zároveň koníčkom. To môžu potvrdiť aj moji ostatní kolegovia východniari.
[IMG]http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif


Nakoniec dodám, že tento cenník mi výrazne pomohol. Preto som sa zapojila do tejto debaty.
Tinika
06.11.09,09:21
Lianka, to je všetko pekné, ja neplačem nad rozliatým mliekom a načúvam tiež, viem poradiť, vypočuť, robím dokonca analýzy, rôzne zámery, odbremeňujem klientov od mnohých vecí, oni fakt majú úlohu len priniesť doklady a uhradiť faktúru. Chcela som len vyjadriť, že účtovník je nedocenený a za tým si stojím. Zapájam sa tuná do debát, lebo je to pre nás a o nás. Som na tom podobne ako ty,a určite aj drvivá väčšina z nás, som flexibilná, stále mám čo ponúknuť, prichádzam s novými nápadmi, mám ozaj bohatú klientelu, dokonca v čase daňových priznaní mám výpomoc, ale ak prichádza na úhrady, tak sa to polovičke vidí veľa. A najhorší sú rýchlozbohatlíci. Tam je tá nedocenenosť, tam ma to najviac trápi. S niektorými som dokonca aj rozviazala zmluvu. Ale sú aj milí klienti, ktorí si vážia už len to, že poradím.
Poviem rovno, ak úspešne ukončím štúdium na EU, tak veru tu nezostanem a určite živnosť na účtovníctvo nebude moj hlavný zdroj príjmu. Teda hľadám aj iné zdroje, ako si vyššie spomínala. Som z východu a živiť sa tu účtovníctvom veru nie je žiadna výhoda, aj keď je práca zároveň koníčkom. To môžu potvrdiť aj moji ostatní kolegovia východniari.
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Mna dokonca zdrbala klientka ze ako ze ma exekucie a o otm nevie, reku a ja preberam postu????? Snad to je jej starost si ustrazhit uhrady faktur ne?? Proste ma take veci vedia vytočit, nemam namiesto klientov aj podnikat??? To by bolo super učtovnictvo, vsetko by sme si ustrazili to by bola radost učtovat ;) a čo sa týka neuhr. faktur, aj by jej človek povedal, ale telefon nezdviha ta ako sa mam s nou spojit?? nahanat ju po meste?
Tinika
06.11.09,09:23
Ad Janiela: Ja sa nezapajam do tychto debat. Skor mi to pripada ako plakanie nad rozliatym mliekom: Ked sa mi nepaci, tak to nerobim alebo hladam moznosti, ako si (financne) pomoct. Ale chcela som povedat najma: nie je uctovnik ako uctovnik. Aspon ja vnimam, ze od uctovnicky sa neocakava len, ze bude sediet na zadku a raz za cas za nou pride klient, on donesie doklady, ona zauctuje - a to je cele a tak sa to opakuje dokola. Aj klienti su dnes narocny, len toto im nestaci. Ja osobne sa im snazim ponukat viac, viac nacuvat a vnimat, co potrebuju (viac zo svojho know-how neprezradim). Vysledkom je, ze uctovnictvo (samotne uctovanie a praca s dokladmi) tvori len minimum z mojej prace.

Uctovnik musi mat nielen vyborne vedomosti vo svojom obore, ale aj byt flexibilny a mat co ponuknut. Hovori za neho spokojnost zakaznikov, referencie.

Neviem, dievcata, odkial ste. Ale zijem v podmienkach Blavy - chapem, ze tu bezi zivot akosi inak ako inde.

Pravdu povediac, tiez by sme robili aj služby navyse, ale to by sme za to mali mat aj zaplatene, a nie ze za účtovnictvo skoro nič a oni čakaju este aj neviem čo. V blave su asi lepsi klienti, ktori si nasu pracu vazia viac. A ked ti vvolavaju 24hodin denne skoro, aj cez vikendy a tak, a nemaju zaujem, ze aj ty si človek a chces mat volny večer, bo oni chudaci nestihaju, im vyhovuje nedela, ta čo sa mam potrhat? Akoze občas prijmem aj cez vikend ale si na to rychlo zvykaju a ja nebudem mat uz svoj život, len čakat kedy kto zavola ze dojde, čakat, a nakoniec nedojde a mam dalsi večer v haji. Tak aj taky su napr. moji klienti. A Bohuzial, zatial si velmi vyberat nemozem
Betina2
06.11.09,10:13
Baby, nielen na východe to takto chodí. V BA to nie je o moc ružovejšie, aj keď mnohí z iných krajov SR si to myslia. Snáď len prjímy sú o čosi vyššie aspoň podľa štatistík a my všetci predsa vieme, o čom sú štatistiky a kto nám kazí priemery, najmä v BA, kde sú sídla veľkých firiem s bohatým manažmentom, len akosi Tí bežní ľudia to nepocítia a sú na tom podobne s príjmami ako inde na Slovensku. S tým rozdielom, že ja si v paneláku nič nedopestujem, nič nedochovám (aj by som chcela, ale neviem čo na to susedia :D:D:D), nekúrim si sama za svoje a potom to vyúčtovanie!? a život tu je predsa len o dosť nákladnejší než inde. Veď v Bratislave sa žije drahšie ako v Prahe a doháňame už Viedeň, tak čo si budeme navrávať...Takže ja vážne uvažujem o zmene bydliska, ak niekto viete o nejakom peknom menšom domčeku v kludnom prostredí pod Karpatami tak do 40 km od BA so záhradkou väčšou aspoň ako 30 m2 a cenou primeranou priemernému platu na Slovensku, tak sa s manželom potešíme a potom aj tú hypotéku pri 2 malých deťoch na seba vezmem... Takže kto nemáte deti, ani sa ich mať tak skoro nechystajte, lebo to bude ešte ťažšie. Viem biologické hodiny treba počúvať, ale v dnešnej dobe mať 2 deti v panelákovom byte je predsa len maximálny luxus. Samozrejme než som ich porodila, som si to nemyslela. :mee: Ale radosť mi robia neskutočnú. :)
vulxy
06.11.09,11:07
[QUOTE=Betina2;1201225]Slovensku. S tým rozdielom, že ja si v paneláku nič nedopestujem, nič nedochovám (aj by som chcela, ale neviem čo na to susedia :D:D:D),

mam kamosa co si vie vypestovat veci v panelaku ,on sa neobava susedov ale policie:D:D:D
veronikasad
06.11.09,11:09
[QUOTE=Betina2;1201225]Slovensku. S tým rozdielom, že ja si v paneláku nič nedopestujem, nič nedochovám (aj by som chcela, ale neviem čo na to susedia :D:D:D),

mam kamosa co si vie vypestovat veci v panelaku ,on sa neobava susedov ale policie:D:D:D
ale bez tých "dobrých" susedov sa to polícia málokedy dozvie ...
Betina2
06.11.09,11:26
[QUOTE=Betina2;1201225]Slovensku. S tým rozdielom, že ja si v paneláku nič nedopestujem, nič nedochovám (aj by som chcela, ale neviem čo na to susedia :D:D:D),

mam kamosa co si vie vypestovat veci v panelaku ,on sa neobava susedov ale policie:D:D:D

Veď aj si niečo málo dopestujem, ale nie je to to, čo kamošove :D:D:D
Skôr mám obavy z toho, čo ak si tam dám sliepočky a budú mi znášať vajíčka? Aj to som už u jedných videla na balkóne na deviatom posch.! A nielen to. Aj väčšie zveri!:eek::eek::eek: Pozor! Nie vtáky. :D Bolo to ružové a malo to zakrútený chvostík! :confused:
No dosť bolo srandy...som sa pobavila. Idem makať.
dogicka
06.11.09,11:50
Baby, nielen na východe to takto chodí. V BA to nie je o moc ružovejšie, aj keď mnohí z iných krajov SR si to myslia. Snáď len prjímy sú o čosi vyššie aspoň podľa štatistík a my všetci predsa vieme, o čom sú štatistiky a kto nám kazí priemery, najmä v BA, kde sú sídla veľkých firiem s bohatým manažmentom, len akosi Tí bežní ľudia to nepocítia a sú na tom podobne s príjmami ako inde na Slovensku. S tým rozdielom, že ja si v paneláku nič nedopestujem, nič nedochovám (aj by som chcela, ale neviem čo na to susedia :D:D:D), nekúrim si sama za svoje a potom to vyúčtovanie!? a život tu je predsa len o dosť nákladnejší než inde. Veď v Bratislave sa žije drahšie ako v Prahe a doháňame už Viedeň, tak čo si budeme navrávať...Takže ja vážne uvažujem o zmene bydliska, ak niekto viete o nejakom peknom menšom domčeku v kludnom prostredí pod Karpatami tak do 40 km od BA so záhradkou väčšou aspoň ako 30 m2 a cenou primeranou priemernému platu na Slovensku, tak sa s manželom potešíme a potom aj tú hypotéku pri 2 malých deťoch na seba vezmem... Takže kto nemáte deti, ani sa ich mať tak skoro nechystajte, lebo to bude ešte ťažšie. Viem biologické hodiny treba počúvať, ale v dnešnej dobe mať 2 deti v panelákovom byte je predsa len maximálny luxus. Samozrejme než som ich porodila, som si to nemyslela. :mee: Ale radosť mi robia neskutočnú. :)

Nedá mi nezapojiť sa. Tiež si nemyslím, že záleží až tak veľmi na tom, v akom regióne bývame (ja som z Oravy). Možno trošku. Je to skôr o našom vnútornom postoji, vážiť si sám seba a aj iných a niektoré problémy našej práce proste hodiť za hlavu a zbytočne sa nerozčuľovať. Ja sa tiež už piaty rok živím účtovníctvom ako SZČO, predtým som bola 10 rokov zamestnanec, dajú sa mi teda dosť dobre porovnať plusy a mínusy. Každá minca má dve strany. Ja mám kanceláriu doma. Práce mám dosť, musím denne robiť cca 8-9 hodín denne (to samozrejme neplatí v období január-apríl, vtedy ako asi každý z vás 12-15 hodín, aj víkendy). Mám 5 ročnú dcérku. Priznám sa, že najviac ma vedela vytočiť veta: Tebe je super keď robíš doma, všetko si stihneš porobiť, aj uvariť, upratať:confused:. Rovnako to vie vyviesť z miery aj môjho manžela, ktorý vidí, čo to obnáša "pracovať doma". Ale teraz si podobné poznámky už vôbec nevšímam. Aj ja mám dobrých klientov a nie moc dobrých klientov. Tých zlých som sa po pár mesiacoch radšej hneď zbavila. Ja viem, že niekto nemá na výber (má málo klientov), ale aj ja som bola v tej pozícii, ale robiť zadarmo predsa nemá zmysel. Teraz som spokojná, mám prácu, ktorá ma baví, uživím sa a ostatné veci zbytočne nerozpytvávam (tým samozrejme nechcem povedať, že ma niekedy niečo nenaštve).
K tým robotníkom: môj manžel je 12 rokov SZČO, elektrikár. Prácu si sám zháňa a riadne fakturuje. Za hodinu práce si fakturuje 4,65 Eur. Nemyslím si, že je to veľa. A narobí sa viac než dosť. Fyzická práca je u nás tiež nedocenená. Chcela som tým povedať, že ak chceme, aby niekto ochotne zaplatil nám, za našu prácu a vážil si ju, nemôžme predsa podceňovať prácu iných ľudí (napr. spomínané kaderníčky, robotníci). Každý kto sa snaží robiť svoju práce čo najlepšie, chce, aby si ju ten druhý vážil a patrične ohodnotil. Ja viem, že sú aj neschopné kaderníčky, aj neschopní robotníci, ale tak isto sú aj "tiež účtovníčky".
A ešte k tomu bývaniu v paneláku a v dome. Ja bývam v dome, ktorý sme postavili vďaka môjmu šikovnému manželovi. Kto to nezažil, nevie si predstaviť, koľko času a práce to stálo. Cez deň v práce a večer a cez víkendy nonstop na stavbe, kde si všetko poctivo odmakal. Ale nedochováme ani nedopestujeme nič. Aj by sme chceli ale nezostáva nám čas, keďže sme obaja plne pracovne vyťažení. Kúrime si za "svoje" ,veď to len manžel ide tak 8x na celý deň do hory, ďalší deň vždy drevo posťahuje, cez leto ho musí pokálať, a popíliť, cez zimu každý deň narúbať, aby bolo čím kúriť:D. Nič nie je bez práce alebo zadarmo.
Celým týmto príspevkom som chcela len povedať, že je zbytočné špekulovať komu je lepšie, či účtovníkom alebo kaderníčkam, či tým, čo bývajú v Blave alebo na Orave či východe SR. Ako som už písala, mali by sme sa naučiť vážiť si sami seba, svoju prácu a tiež ostatných ľudí a ich prácu. Inak sa nikdy nič nezmení ani v hodnotení našej práce.
Tinika
06.11.09,11:57
Nedá mi nezapojiť sa. Tiež si nemyslím, že záleží až tak veľmi na tom, v akom regióne bývame (ja som z Oravy). Možno trošku. Je to skôr o našom vnútornom postoji, vážiť si sám seba a aj iných a niektoré problémy našej práce proste hodiť za hlavu a zbytočne sa nerozčuľovať. Ja sa tiež už piaty rok živím účtovníctvom ako SZČO, predtým som bola 10 rokov zamestnanec, dajú sa mi teda dosť dobre porovnať plusy a mínusy. Každá minca má dve strany. Ja mám kanceláriu doma. Práce mám dosť, musím denne robiť cca 8-9 hodín denne (to samozrejme neplatí v období január-apríl, vtedy ako asi každý z vás 12-15 hodín, aj víkendy). Mám 5 ročnú dcérku. Priznám sa, že najviac ma vedela vytočiť veta: Tebe je super keď robíš doma, všetko si stihneš porobiť, aj uvariť, upratať:confused:. Rovnako to vie vyviesť z miery aj môjho manžela, ktorý vidí, čo to obnáša "pracovať doma". Ale teraz si podobné poznámky už vôbec nevšímam. Aj ja mám dobrých klientov a nie moc dobrých klientov. Tých zlých som sa po pár mesiacoch radšej hneď zbavila. Ja viem, že niekto nemá na výber (má málo klientov), ale aj ja som bola v tej pozícii, ale robiť zadarmo predsa nemá zmysel. Teraz som spokojná, mám prácu, ktorá ma baví, uživím sa a ostatné veci zbytočne nerozpytvávam (tým samozrejme nechcem povedať, že ma niekedy niečo nenaštve).
K tým robotníkom: môj manžel je 12 rokov SZČO, elektrikár. Prácu si sám zháňa a riadne fakturuje. Za hodinu práce si fakturuje 4,65 Eur. Nemyslím si, že je to veľa. A narobí sa viac než dosť. Fyzická práca je u nás tiež nedocenená. Chcela som tým povedať, že ak chceme, aby niekto ochotne zaplatil nám, za našu prácu a vážil si ju, nemôžme predsa podceňovať prácu iných ľudí (napr. spomínané kaderníčky, robotníci). Každý kto sa snaží robiť svoju práce čo najlepšie, chce, aby si ju ten druhý vážil a patrične ohodnotil. Ja viem, že sú aj neschopné kaderníčky, aj neschopní robotníci, ale tak isto sú aj "tiež účtovníčky".
A ešte k tomu bývaniu v paneláku a v dome. Ja bývam v dome, ktorý sme postavili vďaka môjmu šikovnému manželovi. Kto to nezažil, nevie si predstaviť, koľko času a práce to stálo. Cez deň v práce a večer a cez víkendy nonstop na stavbe, kde si všetko poctivo odmakal. Ale nedochováme ani nedopestujeme nič. Aj by sme chceli ale nezostáva nám čas, keďže sme obaja plne pracovne vyťažení. Kúrime si za "svoje" ,veď to len manžel ide tak 8x na celý deň do hory, ďalší deň vždy drevo posťahuje, cez leto ho musí pokálať, a popíliť, cez zimu každý deň narúbať, aby bolo čím kúriť:D. Nič nie je bez práce alebo zadarmo.
Celým týmto príspevkom som chcela len povedať, že je zbytočné špekulovať komu je lepšie, či účtovníkom alebo kaderníčkam, či tým, čo bývajú v Blave alebo na Orave či východe SR. Ako som už písala, mali by sme sa naučiť vážiť si sami seba, svoju prácu a tiež ostatných ľudí a ich prácu. Inak sa nikdy nič nezmení ani v hodnotení našej práce.

Ja si vážim aj fyzickú prácu a ako píšeš, čo si tvoj manzel účtuje, fakt nie je veľa za hodinu práce, hlavne ked ju odvedie dobre, vždy som robotnikom zaplatila čo pýtali, ak sme boli spokojní, aj sme prihodili, ja som to len chcela porovnat, že ked ja si zapýtam, ta sa hned ohradia ze vela bla bla a pritom ja tiez musim platit účty a tak. A tiez si myslim, ze az take velke rozdiely medzi regionmi nie sú. Aj tu na východe sa nájde pár drahých firiem
Betina2
06.11.09,12:56
Ja tiež nikoho prácu neznevažujem, tiež viem aj fyzickú prácu oceniť, veď aj môj muž sa roky ako SZČO živil, autá opravoval, elektriku robil. Tiež sa namakal. Ale mňa sa fakt dotýka, keď kaderníčka zarobí 1000 Sk za 1/2 hodiny práce bez väčšej zodpovednosti a je to tak bežné a nikto sa nad tým nepozastavuje, alebo ak si objednám prerábku jadra, robotník ju spraví za 2 dni, materiál platím ja a za tých povedzme 25 hodín práce si vezme 10-15000 Sk cash. Bez dokladu. A ten istý robotník odo mňa očakáva, že ja mu budem celoročné účto komplet s uzávierkou, DP, RZZP + jeho problémy so sociálkou a zamestnancami a pod. riešiť za rok naraz spätne za 10000 (Poniektorí aj za 2-3000). A berie to ako samozrejmosť. Ja na tých 10000 určite robím dlhšie ako 2 dni vkuse. A psychická záťaž je trochu iná ako fyzická. Z tej sa vyspím a idem ďalej. Ale problémy so zákonmi a ešte aj za klientov a ten strach, či som niečo neprehliadla, si nosím v sebe stále. Lebo kto bude nakoniec vinník, ja! Myslím si, že naša práca je podobne dôležitá ako práca advokátov alebo lekárov, lenže každý má predstavu, že len nahodíš doklady do PC a máš zarobené. Donesie akože pár dokladov nahádzaných v obale a myslí si, že za hodinku je po všetkom a Ty zarobíš tých oných 15000. Toto sa ludom ťažko z hlavy niekedy vytlčie, lebo u nás je to tak už vžité. Preto aj ja by som podporila, ak by sa u nás zaviedol jednotný cenník (adekvátny samozrejme), aby nebolo možné ho neprimerane podliezať. Tak ako ho majú architekti, právnici, lekári...proste určiť dolnú a hornú hranicu za jednotlivé úkony. Veď aj my máme tzv. cech informatiky, účtovníctva a manažmentu, ale neviem, či v tejto oblasti (ceny účtovníctva, výhody z členstva v cechu okrem zľavnených školení) kompetentní veľa podnikli.
K tomu kúreniu-viem, že rúbať a vláčiť drevo z hory je náročné a nezávidím Vám to. Ja som narážala na to, že kúrenie a ohrev TUV nám v bytovke zabezpečuje obvykle správca alebo vlastník (spoločenstvo vl.bytov) cez dodávateľské dirmy, v lepšom prípade vo vlastnej kotolni. Navzše vo veľkých mestách sú ceny od doávateľov iné ako v malých. My bohužiaľ nemáme byty vo vlastníctve a súdime sa o ne 10 rokov, takže veľa meniť nemôžem. Mesačné predpisy platieb sú pomerne vysoké. A potom príde vyúčtovanie za rok a ja dostanem dalšiu facku do tváre, keď si z neho prepočítam, že len na kúrenie a ohrem TUV na náš 3-izb.byt s rozlohou 66 m2 máme ročné náklady vo výške 45000 Sk. Samozrejme nejaké regulátory a merače tepla sem vlastník nenamomtoval. Veď načo, keď zaplatiť to aj tak musíme, ak nechceme byť bez teplej vody a tepla! A pritom švagor platí za plyn na kúrenie, ohrev vody a aj varenie v dvojpodlažnom 5 izb.dome s garážou z konca 70.tych rokov bez dodatočnej izolácie a zateplenia na dedine ročne 35000. Chcela som povedať, že v RD, s vlastným systémom kúrenia, odpojený od ústredného, si viete sami ustrážiť sumu, ktorú platíte. Ja mám dojem, že tu platím v byte na ďalších 5 firiem, ktoré z toho profitujú. A to je len o kúrení a teplej vode. Ďalej elektrina...ja nemám možnosť využívať nočný prúd, kde je lacnejší popl. za jednotku...u švagra idú všetky ohrevy, všetky viac zaťaženejšie spotrebiče večer alebo skoro ráno. V tom veľkom dome má náklady min. o tretinu menšie ako v našom byte.
Proste vo vlastnom samostatnom dome bez závislosti na niekom ďalšom máš viac možností a si flexibilnejší.
Viem, peniaze idú zas do údržby a pod. Ale vrážaš do svojho. Ale aj tu ak si vlastník bytu, tak platíš nemalé peniaze do fondu opráv a potom sa aj tak zrejme nevyhnete úveru (za bytovku, ktorý aj tak potom mesačne za byt splácate). Kamarátka má byt vo vlastníctve, o máličko väčší ako ten náš, a ich mesačné platby aj ročné vyúčtovanie sú ešte aj o čosi vyššie ako u nás na prenajatom byte. Pritom na byt majú hypotéku, smaozrejme s tým súvisí poistenie, životky.....nechci vedieť, kolo mesačne bežne platia. Majú dieťa, tak inak sa nedá.
Tinika
06.11.09,13:28
Ja tiež nikoho prácu neznevažujem, tiež viem aj fyzickú prácu oceniť, veď aj môj muž sa roky ako SZČO živil, autá opravoval, elektriku robil. Tiež sa namakal. Ale mňa sa fakt dotýka, keď kaderníčka zarobí 1000 Sk za 1/2 hodiny práce bez väčšej zodpovednosti a je to tak bežné a nikto sa nad tým nepozastavuje, alebo ak si objednám prerábku jadra, robotník ju spraví za 2 dni, materiál platím ja a za tých povedzme 25 hodín práce si vezme 10-15000 Sk cash. Bez dokladu. A ten istý robotník odo mňa očakáva, že ja mu budem celoročné účto komplet s uzávierkou, DP, RZZP + jeho problémy so sociálkou a zamestnancami a pod. riešiť za rok naraz spätne za 10000 (Poniektorí aj za 2-3000). A berie to ako samozrejmosť. Ja na tých 10000 určite robím dlhšie ako 2 dni vkuse. A psychická záťaž je trochu iná ako fyzická. Z tej sa vyspím a idem ďalej. Ale problémy so zákonmi a ešte aj za klientov a ten strach, či som niečo neprehliadla, si nosím v sebe stále. Lebo kto bude nakoniec vinník, ja! Myslím si, že naša práca je podobne dôležitá ako práca advokátov alebo lekárov, lenže každý má predstavu, že len nahodíš doklady do PC a máš zarobené. Donesie akože pár dokladov nahádzaných v obale a myslí si, že za hodinku je po všetkom a Ty zarobíš tých oných 15000. Toto sa ludom ťažko z hlavy niekedy vytlčie, lebo u nás je to tak už vžité. Preto aj ja by som podporila, ak by sa u nás zaviedol jednotný cenník (adekvátny samozrejme), aby nebolo možné ho neprimerane podliezať. Tak ako ho majú architekti, právnici, lekári...proste určiť dolnú a hornú hranicu za jednotlivé úkony. Veď aj my máme tzv. cech informatiky, účtovníctva a manažmentu, ale neviem, či v tejto oblasti (ceny účtovníctva, výhody z členstva v cechu okrem zľavnených školení) kompetentní veľa podnikli.
K tomu kúreniu-viem, že rúbať a vláčiť drevo z hory je náročné a nezávidím Vám to. Ja som narážala na to, že kúrenie a ohrev TUV nám v bytovke zabezpečuje obvykle správca alebo vlastník (spoločenstvo vl.bytov) cez dodávateľské dirmy, v lepšom prípade vo vlastnej kotolni. Navzše vo veľkých mestách sú ceny od doávateľov iné ako v malých. My bohužiaľ nemáme byty vo vlastníctve a súdime sa o ne 10 rokov, takže veľa meniť nemôžem. Mesačné predpisy platieb sú pomerne vysoké. A potom príde vyúčtovanie za rok a ja dostanem dalšiu facku do tváre, keď si z neho prepočítam, že len na kúrenie a ohrem TUV na náš 3-izb.byt s rozlohou 66 m2 máme ročné náklady vo výške 45000 Sk. Samozrejme nejaké regulátory a merače tepla sem vlastník nenamomtoval. Veď načo, keď zaplatiť to aj tak musíme, ak nechceme byť bez teplej vody a tepla! A pritom švagor platí za plyn na kúrenie, ohrev vody a aj varenie v dvojpodlažnom 5 izb.dome s garážou z konca 70.tych rokov bez dodatočnej izolácie a zateplenia na dedine ročne 35000. Chcela som povedať, že v RD, s vlastným systémom kúrenia, odpojený od ústredného, si viete sami ustrážiť sumu, ktorú platíte. Ja mám dojem, že tu platím v byte na ďalších 5 firiem, ktoré z toho profitujú. A to je len o kúrení a teplej vode. Ďalej elektrina...ja nemám možnosť využívať nočný prúd, kde je lacnejší popl. za jednotku...u švagra idú všetky ohrevy, všetky viac zaťaženejšie spotrebiče večer alebo skoro ráno. V tom veľkom dome má náklady min. o tretinu menšie ako v našom byte.
Proste vo vlastnom samostatnom dome bez závislosti na niekom ďalšom máš viac možností a si flexibilnejší.
Viem, peniaze idú zas do údržby a pod. Ale vrážaš do svojho. Ale aj tu ak si vlastník bytu, tak platíš nemalé peniaze do fondu opráv a potom sa aj tak zrejme nevyhnete úveru (za bytovku, ktorý aj tak potom mesačne za byt splácate). Kamarátka má byt vo vlastníctve, o máličko väčší ako ten náš, a ich mesačné platby aj ročné vyúčtovanie sú ešte aj o čosi vyššie ako u nás na prenajatom byte. Pritom na byt majú hypotéku, smaozrejme s tým súvisí poistenie, životky.....nechci vedieť, kolo mesačne bežne platia. Majú dieťa, tak inak sa nedá.

presne to som chcela povedat svojim prispevkom minule, a ja ani tych 10000 nedostanem. a tiez ten strach a neustale studovanie. zatial čo kadernicka ked zavries dvere, uz an na teba nepomysli.
vulxy
06.11.09,13:28
[QUOTE=vulxy;1201289]

Veď aj si niečo málo dopestujem, ale nie je to to, čo kamošove :D:D:D
Skôr mám obavy z toho, čo ak si tam dám sliepočky a budú mi znášať vajíčka? Aj to som už u jedných videla na balkóne na deviatom posch.! A nielen to. Aj väčšie zveri!:eek::eek::eek: Pozor! Nie vtáky. :D Bolo to ružové a malo to zakrútený chvostík! :confused:
No dosť bolo srandy...som sa pobavila. Idem makať.

dnes uz nie je nezvykle zviera v panelaku,keby si vedela kolko mi ich prejde pod oknom :D a zaujimave je ze ono to aj spievat vie.a cim pozdejsie:D:D:D tym hlasnejsie:D:D:D
Tinika
06.11.09,13:39
[QUOTE=Betina2;1201312]

dnes uz nie je nezvykle zviera v panelaku,keby si vedela kolko mi ich prejde pod oknom :D a zaujimave je ze ono to aj spievat vie.a cim pozdejsie:D:D:D tym hlasnejsie:D:D:D

:D:D cele leto na niektorom balkone vyspevovali vtačiky hihi ale neviem či andulky či čo
Kika69
08.11.09,17:08
Môžete prosím napísať, že koľko pýtate za Súhlas s premenou ZI?
romanpp
09.11.09,08:24
Môžete prosím napísať, že koľko pýtate za Súhlas s premenou ZI?

Prosím, čo to je?
Betina2
09.11.09,08:46
Súhlas s premenou základného imania. Musia si to na registrový súd (obch.register) podať všetky právnické osoby a fyzické osoby zapísané v tomto registri pred 1.1.2009 max. do 31.12.2009. Teda firmy, ktoré majú vo výpise z obchodného registra stále evidované základné imanie v slovenských korunách. Tieto firmy si musia spísať tzv. súhlas s premenou ZI (alebo to nechať na právnika), kde rozhodnú a odsúhlasia, akým spôsobom podľa zákona prevedú hodnotu ZI vyčíslenú v SKK na Eur. Niekde tu bol aj vzor na porade. Dosť rozsiahly príspevok bol aj v jenom čísle periodika Poradca podnikateľa ročník 2009. Ale ja ho momentálne nemám. Ak firma so ZI uvádzaným ešte stále v SKK toto nepodá na OR, môže dosťať pomerne vysokú pokutu. Podanie je bezplatné v tomto prípade, vyplýva zo zákona. Takže žiadne kolky ani popl. sa k tomu nepridávajú na zápis do OR. Ale je nutné to podať najneskôr 31.12.2009.
K tej cene - obvykle to má na starosti právnik, a ja som to konateľovi aj vysvetlila, je to súvisiace so zápisom a zakladaním sro...u mňa by ho to stálo pre jednu jednu nekomplikovanú jednoosobovku minimálne 33-40 Eur. (je to asi dosť, ale treba to presne podľa zákonných možností prepočítať aj na osoby spoločníkov -podiely na ZI + celkové ZI prepočítať). Pri každom ďalšom spoločníkovi (2 a viac) prirátať za každého ďalšieho spoločníka 10 Eur minimálne. Plus treba k tomu zápisnicu z valného zhromaždenia s odsúhlasením spôsobu a výsledku prepočtu....takže popl. plus za zápisnicu ako iné zápisnice z VZ.
Ja toto neriešim, moji sa obrátili v tejto veci na právnika, ale asi takto by som faktúrovala.
m.hladka
09.11.09,09:00
Môžete prosím napísať, že koľko pýtate za Súhlas s premenou ZI?

To je vec majiteľa - konateľa a nie práca ekonóma a účtovníčky.
Betina2
09.11.09,09:09
To je vec majiteľa - konateľa a nie práca ekonóma a účtovníčky.

práve preto som to odmietla robiť, ale ak by veľmi chceli, tak nech to aj adekvátne zaplatia! Ja aj veľa iných účtovníčiek, ekonómiek, mzdáriek....robíme bežne všetko možné, čo s našou prácou vlastne ani nesúvisí....ak chcú viesť skladové hosp., robiť sekretárske práce, organizovať všelijaké pracovné obedy, vypisovať listy a robiť odnášača na úrady a niekedy aj osobného šoféra po oslave (naštastie nie môj prípad) tak nech si to aj zacvakajú tak, ako by im to robili kompetentní.
Mimochodom, potom je ten môj návrh odmeny za premenu ZI neadekvátne nízky! Veď právnik za ten jeden list vezme min. svoju hodinovú sadzbu za odborné právnické služby. A všetci vieme, aká je! :mee:
m.hladka
09.11.09,09:16
Kika69
09.11.09,10:38
Ďakujem vám za odpovede.
M.hladka úplne s tým súhlasím, že je to vec majiteľa a s účtovníctvom to nemá nič spoločné. A díky aj za tému, poznám, odtiaľ som študovala čo a ako. Vypĺňam len ten formulár Súhlas s metódou prepočtu menovitej hodnoty .....jedná sa o malú sro, bez zamestnancov, robím im účto, zákony nesledujú, takže ja som ich upozornila na povinnosť a zverili to na mňa, myslím vyplnenie toho formulára, premenu ZI by som už určite nerobila.
Kika69
09.11.09,10:41
Takže nikto z vás to nerobil, čo robíte účto živnosť?
nika.sum
09.11.09,18:04
Takže nikto z vás to nerobil, čo robíte účto živnosť?

Ja som nerobila suhlas, ale navrh premeny...pre jednoosobovku. Pytala som 70 EUR. Neviem, ci je to vela, ale dala som ponuku, pretoze to bolo teraz pomaly uz na poslednu chvilu a suhlasili. Viem, ze pravnici si pytali u jedneho klienta za viacosobovku 200,- EUR a jedna znama si to davala robit nejakej uctovnicke a ta chcela za viacosobovku 100,- EUR.:)
Kika69
10.11.09,07:42
NIKA ďakujem.
Tak nakoniec som za to vypýtala 17 Eur.
m.hladka
10.11.09,12:38
NIKA ďakujem.
Tak nakoniec som za to vypýtala 17 Eur.
Lepšie ako nič!!!
AnnaK
10.11.09,13:09
To je vec majiteľa - konateľa a nie práca ekonóma a účtovníčky.
V tomto úplne súhlasím. Napriek tomu, že robím pre firmy rôzne zmluvy a podklady na zaúčtovanie, nosím účtovne závierky do OR, toto je skutočne vec majiteľa - konateľa. V tomto som sa zaťala a nerobím to. To nie je len opísať, doplniť údaje a odovzdať. Najskôr si to musím naštudovať, dať pozor na správnosť všetkých údajov a nakoniec, ak by bolo niečo nesprávne, budem zlá ja.
Iné je, keď podnikateľ odo mňa chce, aby som mu prepočítala výhody a náklady podnikania ako SZČO a ako s.r.o. To je samozrejmé a vypracujem rôzne varianty, aby videl všetky výhody aj nevýhody. Aj keď si za to neúčtujem nič, je to súčasť mojej práce pre firmu.
Kika69
11.11.09,08:53
Lepšie ako nič!!!

Dokonca sa ten majiteľ s.r.o.-čky spýtal, keď videl "súhlas", že vraj to je celé??? Možno na pohľad sa mu zdalo ešte aj tých 17 Eur veľa, vlastné vyplnenie "súhlasu" netrvalo dokopy snáď ani 5 minút... Ale to hľadanie okolo toho a študovanie, čo je povinnosťou, aké sú možnosti...atď. mi zabralo aj pol dňa, bohužiaľ na výslednom efekte ( na 2 stránkach bolo vyplnených len pár riadkov) to vidno nebolo.
Tinika
18.11.09,20:03
Prosím Vás robite niekto aj štatistiky? A koľko si za to pýtate? ďakujem
Betina2
19.11.09,07:32
Ja som robievala kvartálne aj mimoriadne celoročné rôzne štatistiky, čo vyžadoval Štatistický úrad. V zásade som si to prepočítavala v závislosti od náročnosti a celkového času, ktorý som pri tom strávila. Proste som si stanovila svoju hodinovú sadzbu a tou som násobila. (V tých tlačivách aj bola hneď na začiatku kolónka , že koľko času ste venovali zostaveniu výkazu). V zásade to považujem za odbornú a pritom mimoriadnu (nie bežnú účtovnú) činnosť. Určite aj Ty vieš, za akú hodinovú sadzbu by si to normálne už nerobila. Samozrejme, môžeš si odmenu stanviť aj paušálom, ale tá ceny by mohla byť primeraná prepočtu cez hodinovú sadzbu.
Tinika
19.11.09,15:19
Ja som robievala kvartálne aj mimoriadne celoročné rôzne štatistiky, čo vyžadoval Štatistický úrad. V zásade som si to prepočítavala v závislosti od náročnosti a celkového času, ktorý som pri tom strávila. Proste som si stanovila svoju hodinovú sadzbu a tou som násobila. (V tých tlačivách aj bola hneď na začiatku kolónka , že koľko času ste venovali zostaveniu výkazu). V zásade to považujem za odbornú a pritom mimoriadnu (nie bežnú účtovnú) činnosť. Určite aj Ty vieš, za akú hodinovú sadzbu by si to normálne už nerobila. Samozrejme, môžeš si odmenu stanviť aj paušálom, ale tá ceny by mohla byť primeraná prepočtu cez hodinovú sadzbu.

ĎAKUJEM
Schmidtova
19.11.09,16:29
Výborná pomôcka len tiež si myslím, že by malo byť asi rozpísané v tabuľke Paušál či ide aj o spracovanie miezd,skladu, HIM ? Dík pápá
Betina2
20.11.09,05:45
V dohodnutom paušáli by mali byť zahrnuté už všetky požadované služby. Alebo si to zajednať ako osobitnú zložku odmeny v zmluve....všetko je na dohode medzi spracovateľom a objednávateľom. Každopádne je dobré mať v zmluve podrobne rozpísaný zoznam činností a úkonov, ktoré sú v paušále zahrnuté a ktoré sú nad rámec paušálu a budú sa kalkulovať osobitne. Bolo tu uvedených niekoľko vzorov zmlúv...skús vyhľadať.
m.hladka
20.11.09,11:38
:rolleyes:Blíži sa koniec roka a bolo by dobre porozmýšľať, čo nám prinesie ďalší rok. Chystám sa navrhnúť nový cenník: CÚP 2010.
Preto by som bola rada na Váš názor, či budeme zvýšovať ceny účtovných prác, alebo ostaneme na cene stáť, alebo budeme mať odvahu cenu aj zvýšiť?
romanpp
20.11.09,14:45
:rolleyes:Blíži sa koniec roka a bolo by dobre porozmýšľať, čo nám prinesie ďalší rok. Chystám sa navrhnúť nový cenník: CÚP 2010.
Preto by som bola rada na Váš názor, či budeme zvýšovať ceny účtovných prác, alebo ostaneme na cene stáť, alebo budeme mať odvahu cenu aj zvýšiť?

Pre rok 2010 by som doporučoval ceny zatiaľ zachovať na úrovni 2009.
m.hladka
20.11.09,17:48
Pre rok 2010 by som doporučoval ceny zatiaľ zachovať na úrovni 2009.

Díky za návrh.
Tinika
20.11.09,19:58
:rolleyes:Blíži sa koniec roka a bolo by dobre porozmýšľať, čo nám prinesie ďalší rok. Chystám sa navrhnúť nový cenník: CÚP 2010.
Preto by som bola rada na Váš názor, či budeme zvýšovať ceny účtovných prác, alebo ostaneme na cene stáť, alebo budeme mať odvahu cenu aj zvýšiť?

Ja budem rada, ked sa dostanem aspon na tu najnižšiu cenu z cenníka, teda zvýšim svoje terajsie ceny :D
cloe
20.11.09,20:47
:rolleyes:Blíži sa koniec roka a bolo by dobre porozmýšľať, čo nám prinesie ďalší rok. Chystám sa navrhnúť nový cenník: CÚP 2010.
Preto by som bola rada na Váš názor, či budeme zvýšovať ceny účtovných prác, alebo ostaneme na cene stáť, alebo budeme mať odvahu cenu aj zvýšiť?

Ak môžem povedať za seba, tak ceny v r.2010 zvyšovať nebudem. Zdá sa, že na mojich klientov finančná kríza dopadla až v 2.polroku tohto roka, takže nejaké zvýšenie cien od nového roka by mi asi neprešlo. Podotýkam, že za rovnaké množstvo dokladov. Ak by sa množstvo dokladov znateľne zvýšilo, tak to k 1.1.2010 prepočítam a cenu upravím.
lydinka
27.11.09,11:04
Janiela, myslím, že by som s tým nemala a ani nemám problém, zaskočiť na DÚ niečo riešiť. A nemám a ani som zatiaľ nemala problém sa ani podpisovať pod to čo robím. Zatiaľ nikto neskúmal, v akom pomere som s klientom, jednoducho mu robím účto a hovoto.

nemáš s tým problem??? a ked bude v účtovníctve niečo pokašlane a bude to napr. na 100 000,- skk pokutu? pôjdeš to obhajovat ty??? alebo povieš klientovi aby si to šiel obhajit sam, ak to bude napr. účtovná chyba, teda tvoja a nie klientova??? ako KTO to pojdeš obhajovat????
Zuzanak1
27.11.09,12:45
ďakujem za reakciu, je to už dosť starý príspevok, a odvtedy sa situácia zmenila, tak budem stručná.
Ano pôjdem to riešiť ja, ak bude treba, ale myslím, že taká pokuta za moje účto nehrozí. :)
lydinka
28.11.09,20:37
myslim, že aj ty si len človek a pomýliť sa môžeš, takže myslim, že pokuta hrozí vždy /ja som zatial tiež ešte nemala, ale pri množstve firiem v súčastnosti, a ručim aj za svoje zamestnankyne, nemôžem všetko po nich kontrolovat, to by som nestihla/ - ale pýtala som sa, ako KTO to pojdeš obhajovat???
lydinka
28.11.09,20:39
Inak, neviem kolko firiem účtuješ a v akom rozsahu, ale páči sa mi tvoje sebavedomie, aj ja som bola taká na začiatku, xi
Zuzanak1
30.11.09,09:51
Jasné, máš v podstate pravdu, a písala som, že situácia sa už zmenila, už robím tak ako sa má, trochu aj vďaka tej téme ktorá sa tu preberala.
Ako KTO, ako niekto, kto robí dotyčnému účtovníctvo, nikdo pri tej príležitosti nezisťuje, či máte spolu nejakú zmluvu, a keď to tak vyhovovalo aj im, tak niet o čom.
Ja robím zatiaľ iba sama na seba a jednu väčšiu firmu, kde som bola na PP, a ostatný boli taký menší, takže to bolo v pohode, určite ak máš pod sebou zamestnankyne, tak je to úplne niečo iné.
A neboj, aj ja som sa už pomýlila, teda skôr zabudla niečo podať, a aj pokuta bola, ale zasa za tie roky, to bolo tak raz v dvoch firmách a vždy sme sa nejako dohodli.
Tak myslím, že na tému "ako KTO" už sa netreba baviť a ďalej to rozoberať.
ďakujem.
Sara1011
08.12.09,16:11
Podľa mňa platíte trošku veľa, síce nepíšete koľko máte zamestnancov, ale predpokladám, že nie veľa a neviem čo všetko máte zahrnuté pod pojmom cestovný príkaz. A ako píše Monikov, nevieme o aké faktúry ide. Tiež robím účto firmám z okolia BA, a určite sa dá vždy s účtovníčkou dohodnúť.
nika.sum
08.12.09,17:29
Podľa mňa platíte trošku veľa, síce nepíšete koľko máte zamestnancov, ale predpokladám, že nie veľa a neviem čo všetko máte zahrnuté pod pojmom cestovný príkaz. A ako píše Monikov, nevieme o aké faktúry ide. Tiež robím účto firmám z okolia BA, a určite sa dá vždy s účtovníčkou dohodnúť.

Prepacte, ale snazila som sa najst ku ktoremu prispevku patri tato odpoved, musite dat odpoved s citaciou.:)
Enka
06.04.10,15:34
súhlasím a dakujem za cenník, ak by bolo možné doplniť do cenníka nasledovné: ja svojim klientom zasielam elektronicky výkazy do poisťovní a na DU so zaručeným elektronickým podpisom. MMala by som si za to pýtať viac, predsa to niečo stojí.
dakujem
Enka
06.04.10,15:41
súhlasím a dakujem za cenník, ak by bolo možné doplniť do cenníka nasledovné: ja svojim klientom zasielam elektronicky výkazy do poisťovní a na DU so zaručeným elektronickým podpisom. MMala by som si za to pýtať viac, predsa to niečo stojí.
dakujem
plamienka
06.04.10,17:12
Suhlasim s cennikom a tiez som ten svoj prisposobila, tomuto cenniku. Aby klienti nepovedali, ze u inej uctovnicky za to iste zaplatia polovicu. Ved kazda uctovnicka, ci uctovnik sa poriadne narobi, kym spracuje doklady.
Enka
08.04.10,06:18
súhlasím a dakujem za cenník, ak by bolo možné doplniť do cenníka nasledovné: ja svojim klientom zasielam elektronicky výkazy do poisťovní a na DU so zaručeným elektronickým podpisom. Mala by som si za to pýtať viac, predsa to niečo stojí.
dakujem Enka
m.hladka
08.04.10,20:13
súhlasím a dakujem za cenník, ak by bolo možné doplniť do cenníka nasledovné: ja svojim klientom zasielam elektronicky výkazy do poisťovní a na DU so zaručeným elektronickým podpisom. Mala by som si za to pýtať viac, predsa to niečo stojí.
dakujem Enka

možno ti to pomôže, kuk sem:
http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html
sattelitka
09.04.10,10:04
Pri tom paušáli by bolo dobré doplniť, že sa jedná o mesačný poplatok, aby si niektorí klienti nemysleli, že je to ročné spracovanie účtovníctva

Presne tak. Aj ja sa prikláňam k tomuto názoru. Okrem toho niektorí živnostníci nerozumejú ani tomu, čo je to paušál.
Zita5
27.05.10,05:36
Bez ohľadu na to , že tu máme cenník , veľmi by som chcela počuť názor aj iného .Ja už svoju cenu mám prepočítanú .

Chystám konkurz SZČO - FO .Robila rekonštrukciu účtovníctva od roku 1993 - do roku 2009.

Nebudem rozpisovať položky ročne , ale sumárom .

Položky celkom v peňažnom denníku 1422
Položky celkom záväzky 254
Položky celkom pohľadávky 10
Dlhodobý majetok odpisy od roku 1993 72
Krátkodobý majetok 15

Moja práca spočívala v komplet založení firmy po jednotlivých rokov , partnerov,vytvorenie účtovného roku v programe, usporiadanie dokladov,lepenie dokladov,tlač VPD,PPD,komplet celej ročnej invetarizácie v každom jednom roku .
Usporiadanie došlých dokladov z troch exekúcii , usporiadanie podľa dátum iných dôležitých dokladov ohľadom majetku .Prepočet odpisov podľa zmeny zákona od roku 1993 . Tie sa nám menili 4x. Naštudovanie zákonov od roku 1993 najmä daň z príjmu ,Zákon o konkurze a reštrukturalizácii,riešenie tichých spoločníkov.DDP od roku 2004 do roku 2008.Dodatočné RZZP roky 2006-2008.

Všetko má založené krásne po rokoch , že ak to dostane správca konkurznej podstaty do ruky , všetko je jasné .

Doklady mi priniesol v krabiciach .Jedine čo to mal po rokov v obale , bločky boli v obálkach .

Chcela by som Vás spýtať , koľko by ste fakturovali za túto prácu .Nech si viem porovnať moju cenu s Vašou . Ja potom moju cenu napíšem .Ďakujem .

P.S. Možno sa pozastavíte nad tým, že prečo som to robila až od roku 1993.Moja odpoveď je taká , že je to dôležité,nakoľko platobná neschopnosť začala vznikať v tých rokoch .Ale nechcem sa o tom bližšie zmieňovať .
m.hladka
27.05.10,05:47
Mala som podobný prípad, ale bolo to v roku 2000 a spätne roky od 1994, aj kontrola miezd a bola to sro-čka. Vtedy som si vypýtala 180 tis. Sk a musela som zamestnať ešte 2 ženy na dohodu. Bola to hrozná práca, po mesiaci som skoro plakala. Stihla som to za 3 mesiace, ale nikdy viac.

Ináč je tu novší cenník:
http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html
Zita5
27.05.10,05:49
Mala som podobný prípad, ale bolo to v roku 2000 a spätne roky od 1994, aj kontrola miezd a bola to sro-čka. Vtedy som si vypýtala 180 tis. Sk a musela som zamestnať ešte 2 ženy na dohodu. Bola to hrozná práca, po mesiaci som skoro plakala. Stihla som to za 3 mesiace, ale nikdy viac.

Ináč je tu novší cenník:
http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html

Tak to bolo PU a mala si toho veľa.
liduska
27.05.10,06:00
Mala som podobný prípad, ale bolo to v roku 2000 a spätne roky od 1994, aj kontrola miezd a bola to sro-čka. Vtedy som si vypýtala 180 tis. Sk a musela som zamestnať ešte 2 ženy na dohodu. Bola to hrozná práca, po mesiaci som skoro plakala. Stihla som to za 3 mesiace, ale nikdy viac.

Ináč je tu novší cenník:
http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html
Prosím Ťa prepáč mi ten neužitočný bod, pri čítaní príspevku sa mi to nechtiac podarilo.
Zita5
27.05.10,06:04
Prosím Ťa prepáč mi ten neužitočný bod, pri čítaní príspevku sa mi to nechtiac podarilo.

Ja to vyrovnám .Dám jej užitočný .Inak to bodovanie je veľmi citlivé na pohyb myškou .
m.hladka
27.05.10,06:32
Ale aj toto bola určite náročná práca, viem si to predstaviť, hlavne dať do poriadku papiere, toto je nezaplatiteľné, pretože tam stratíš veľmi veľa času, skúmaním dátumov, cien, textu a pod. a hlavne staršie predpisy vedieť v tom, ktorom roku, preto je ťažko určiť cenu. Takáto práca sa ani nedá podľa cenníka určiť, pretože je to trochu o inom, tu záleží na dohode s klientom. Asi by som dala čo najviac, aby sa dalo spúšťať (možno sumar od 4200 do 5000 eur?).
Zita5
27.05.10,06:50
Ale aj toto bola určite náročná práca, viem si to predstaviť, hlavne dať do poriadku papiere, toto je nezaplatiteľné, pretože tam stratíš veľmi veľa času, skúmaním dátumov, cien, textu a pod. a hlavne staršie predpisy vedieť v tom, ktorom roku, preto je ťažko určiť cenu. Takáto práca sa ani nedá podľa cenníka určiť, pretože je to trochu o inom, tu záleží na dohode s klientom. Asi by som dala čo najviac, aby sa dalo spúšťať (možno sumar od 4200 do 5000 eur?).

Ono to pekne vyziera :) , ale zdá sa mi to veľa .Inak ak by mi dobrovoľne toľko vyplatil,tak by som sa nezdráhala .:)Náročné to bolo,to máš pravdu.
m.hladka
27.05.10,06:52
To je pravda, majitelia JU veľmi nechcu platiť, tak čo už, rozhodni sa dobre.
Zita5
27.05.10,07:00
To je pravda, majitelia JU veľmi nechcu platiť, tak čo už, rozhodni sa dobre.

Práve že každý to podceňuje. Ale bolo v tej práci kopec driny ,študovania .Na jednej strane vždy niečo nové nás posúva ,človek získa praktické skúsenosti ako ja teraz v oblasti konkurzu.

Najhoršie bolo to , že som nemohla uzatvárať roky na komplet, lebo sa vždy niečo vyskytlo,našiel sa doklad atď ....To znamená ,že som zaúčtovala na hrubo , spravila prechod do ďalšieho roka,aby som mohla pokračovať.Ak som na niečo natrafila , tak poďme na opravu ,resp.nejaké doplnenie po predchádzajúcich jednotlivých rokoch . To znamená, že upraviť buď účtovanie, alebo záväzky ručne , tým pádom aj konečné stavy a aj počiatočné stavy Nekonečné vracanie sa do starých rokov 1993 a postupne až k poslednému 2009 .Však to nemusím vysvetlovať , vieš si to predstaviť .
V rokoch , kde sa už nemôže dať DDP, som musela sa napasovať na Výkazy a DP , ktoré boli odovzdané už na DU ...no niečo hrozné .
grammatika
27.05.10,07:23
Bez ohľadu na to , že tu máme cenník , veľmi by som chcela počuť názor aj iného .Ja už svoju cenu mám prepočítanú .

Chystám konkurz SZČO - FO .Robila rekonštrukciu účtovníctva od roku 1993 - do roku 2009.

Nebudem rozpisovať položky ročne , ale sumárom .

Položky celkom v peňažnom denníku 1422
Položky celkom záväzky 254
Položky celkom pohľadávky 10
Dlhodobý majetok odpisy od roku 1993 72
Krátkodobý majetok 15

Moja práca spočívala v komplet založení firmy po jednotlivých rokov , partnerov,vytvorenie účtovného roku v programe, usporiadanie dokladov,lepenie dokladov,tlač VPD,PPD,komplet celej ročnej invetarizácie v každom jednom roku .
Usporiadanie došlých dokladov z troch exekúcii , usporiadanie podľa dátum iných dôležitých dokladov ohľadom majetku .Prepočet odpisov podľa zmeny zákona od roku 1993 . Tie sa nám menili 4x. Naštudovanie zákonov od roku 1993 najmä daň z príjmu ,Zákon o konkurze a reštrukturalizácii,riešenie tichých spoločníkov.DDP od roku 2004 do roku 2008.Dodatočné RZZP roky 2006-2008.

Všetko má založené krásne po rokoch , že ak to dostane správca konkurznej podstaty do ruky , všetko je jasné .

Doklady mi priniesol v krabiciach .Jedine čo to mal po rokov v obale , bločky boli v obálkach .

Chcela by som Vás spýtať , koľko by ste fakturovali za túto prácu .Nech si viem porovnať moju cenu s Vašou . Ja potom moju cenu napíšem .Ďakujem .

P.S. Možno sa pozastavíte nad tým, že prečo som to robila až od roku 1993.Moja odpoveď je taká , že je to dôležité,nakoľko platobná neschopnosť začala vznikať v tých rokoch .Ale nechcem sa o tom bližšie zmieňovať .
Obdivujem Ťa a teda veľa!
Keď si to spočítaš - 1993-2009 = 17 rokov, a kebyže bajočko si vypýtaš za 1rok 10000-15000SK (332-498 €) tak to bude 5644-8466 €. A to si myslím, že 332 € nie je za rok veľa! možno málo na toľké zákony a opravovanie, lebo povedzme si, opravovať je oveľa ťažšie ako sama prvotne zaúčtovať..

Ja viem, naraz keď si má človek vypýtať takú sumu...ale...
m.hladka
27.05.10,07:29
Rozpíš mu za každý rok zvlášť rôzne sumy (17 faktúr), možno to nebude také hrozné ako 1 suma spolu.
astensova
27.05.10,07:35
Obdivujem Ťa a teda veľa!
Keď si to spočítaš - 1993-2009 = 17 rokov, a kebyže bajočko si vypýtaš za 1rok 10000-15000SK (332-498 €) tak to bude 5644-8466 €. A to si myslím, že 332 € nie je za rok veľa! možno málo na toľké zákony a opravovanie, lebo povedzme si, opravovať je oveľa ťažšie ako sama prvotne zaúčtovať..

Ja viem, naraz keď si má človek vypýtať takú sumu...ale...
Máte pravdu veď kto by to robil lacnejšie to by musel byť šialenec. Mala som podobnú situáciu viem čo to obnáša roboty dopasovania stresov. S tým klient musí rátať, že to nebude za babku. Ak u teba nepochodí myslím, že mu to nik lacnejšie nespravý tak sa vráti. Prajem dobré nervy.
Zita5
27.05.10,08:13
Zatiaľ Vám ďakujem za názor.:)Teším sa aj ďalšie .

Zatiaľ iba konštatujem ,že som z lacného kraja .:rolleyes:
Nielen v oblasti účtovníctva, ale ako dnešný deň naznačuje aj v mojej inej podnikateľskej oblasti.Asi sa budem musieť začať správať inak a viac si vážiť sama seba a prácu ľudí okolo mňa.Nie je vždy dobré za každú cenu byť lacný,lebo ľudia si to nevážia a stále majú väčšie a väčšie nároky na nízku cenu.
astensova
27.05.10,08:19
Presne tak netreba sa nechať zneužívať. Veď naša práca je nedocenená. Vždy im vysvetľujem či by šli oni pod cenu svojej práce Niektorý to pochopia a iný len špekulujú.
Ajuška
27.05.10,08:42
...Zatiaľ iba konštatujem ,že som z lacného kraja ...:rolleyes:
...ešte skús k tomu pridať nepriazeň počasia a pusu na čelo, že by si sa bola za ten čas aj tak nudila...;)...a vatikánsku menu k tomu...:---... Ja by som vystavila faktúru: rekonštrukcia účtovníctva za obdobie rokov 1993 - 2009, suma celkom: 2890€... s dobrým pocitom, že som ani na seba (ani na klienta) nebola zláaa...... :rolleyes: ...
Zita5
27.05.10,09:16
...ešte skús k tomu pridať nepriazeň počasia a pusu na čelo, že by si sa bola za ten čas aj tak nudila...;)...a vatikánsku menu k tomu...:---... Ja by som vystavila faktúru: rekonštrukcia účtovníctva za obdobie rokov 1993 - 2009, suma celkom: 2890€... s dobrým pocitom, že som ani na seba (ani na klienta) nebola zláaa...... :rolleyes: ...

Budem uvažovať ,ďakujem za reakciu Ajuška :);)