Aprilia
27.12.08,18:16
Odkúpili sme byty do osobného vlastníctva a chcem sa spýtať či je nejak obmedzená výška tvorby fondu opráv.Môžeme si stanoviť napr.20x1m2 alebo je to nejak zákonom obmedzené?
peton
27.12.08,17:40
Zákonom výška tvorby FOU nie je obmedzená. Ide len o to, aby sa na tejto výške dohodli všetci vlastníci a v zmysle zákona. Samostatne si nemôžeš určiť, koľko budeš platiť do FOÚ. A ako bolo vyššie spomenuté, je dôležité vedieť a poznať aspoň minimálne stav domu a spoločných priestorov, aby sa adekvátne určila výška príspevku na príslušný rok (+ rezerva na nepredvídané výdavky). Môžem len odporúčať pripraviť si aj dlhodobý plán opráv, údržby.
Halli
27.12.08,23:23
Záleží na tom , čo potrebujete financovať a koľko máte m2 plochy za ktorú platíte. Ja som navrhla 15 sk/m2 minimálne a tak máme mesačný prírastok do fondu cca 40tis., z toho už sa dá niečo riešiť. V OSBD majú mnohé domy 4-5 sk/m2 a tak to tam aj vyzerá...:rolleyes:
Lotarka
28.12.08,11:00
My budeme mať od januára 13,-/m2, no aj to je dosť málo.

Chcela by som sa spýtať Vás, ktorý máte skúsenosti s mimoriadnou tvorbou, ako to máte poriešené. Jedná sa mi konkrétne o mimoriadnu tvorbu z preplatkov z vyúčtovania. Ako to máte stanovené? - napr. že každý z toho preplatku prispeje mimoriadne do FO xx SK/m2? Chcela by som to navrhnúť na budúcej schôdze, len by som potrebovala vedieť, ako to funguje. Náš správca nám zatial takéto niečo nenavrhol - teda nie z preplatkov z vyúčtovania.
Ďakujem za odpoveď!
Halli
28.12.08,11:08
My budeme mať od januára 13,-/m2, no aj to je dosť málo.

Chcela by som sa spýtať Vás, ktorý máte skúsenosti s mimoriadnou tvorbou, ako to máte poriešené. Jedná sa mi konkrétne o mimoriadnu tvorbu z preplatkov z vyúčtovania. Ako to máte stanovené? - napr. že každý z toho preplatku prispeje mimoriadne do FO xx SK/m2? Chcela by som to navrhnúť na budúcej schôdze, len by som potrebovala vedieť, ako to funguje. Náš správca nám zatial takéto niečo nenavrhol - teda nie z preplatkov z vyúčtovania.
Ďakujem za odpoveď!

Ja by som to riešila radšej tak, aby sa presunuli peniaze ...napr. zo zálohy za teplo / tam bývajú najväčšie preplatky/ do fondu opráv. Predpis sa nezmení, len sa zvýši fond a samozrejme nebudú už také preplatky. Ale ak potrebujete peniaze súrne buď si určíte koľko zaplatí každy na byt rovným dielom, alebo podľa m2 plochy. Mala som už také zbierky a skladali sme sa rovným dielom a veľmi to pomohlo. Nebol problém na dobru vec...;)
Polis
29.12.08,06:02
Naše spoločenstvo má od roku 2002 - 13 Sk/m2. 1999 to bolo 4Sk, 2000 - 6 Sk, 2001 - 7 Sk. O tom čo sme urobili na bytovke som už na porade písal. 13 Sk na m2 u nás stačí. Neuvažujeme o zvýšení tvorby fondu. Čo nám pomohlo, že po rekonštrukcii kotolne, zateplení a výmene okien, dverí sme z preplatkov odsúhlasili jednorázové vklady (4 roky po sebe) do fondu. Osvedčilo sa nám to.
duves
29.12.08,17:42
My sme odkupovali byty v roku 1996, no asi do roka sme si navyšili tvorbu FO na 8,-Sk za m2, pred rokom na jesen na 15,-Sk, to bolo hned čo sme vedeli, že ideme zateplovať. Teraz máme stale rezervu a mesacna tvorba FO pokryva splatku uveru.
jozka56
29.12.08,18:10
My máme SVB 6 rokov. Momentálne je platba do FO 25,22 SK/m2. Sme malé SVB 24 bytov. Percentuálne na m2 bežné platby 58%/voda,plyn,ele/, FO 42% a z toho 29% úver/ 9 rokov/ a zostatok 13% šetrenie na FO. Určite v marci 2009 zmena, platby mesačné ostanú, ale percentuálne rozloženie bude vyššie v prospech šetrenia bežného FO.