tichaci
27.12.08,21:18
dobrý den, prosím o radu
od r. 1996 som bola zamestnaná (boli platené odvody)
08/03 som nastúpila na MD - po 1/2 roku na RD (mala trvanie do 09/06), znovu som otehotnela - v 05/06 som začala poberať opäť príspevok na MD - po 1/2 roku príspevok na RD- ktorá mi bude trvať do 06/09.
Zamestnávateľ ma chce prijať po ukončení RD, ale za podmienok, ktoré mi nevyhovujú (žiadam o skrátený úväzok-nepredpokladám že mi vyhovie). Moja otázka znie, ak dám výpoved JA - mám nárok na podporu v nezamestnanosti v dlžke 1/2 roka? ak áno - aká bude výška podpory (pred nástupom na RD som mala HP 17,000,- Skk) Chcem si hladať inú prácu, ale ak by som si ju nenašla hneď, nerada by som bola doma bez akéhokolvek príjmu. Ďakujem
brčko
27.12.08,20:27
dobrý den, prosím o radu
od r. 1996 som bola zamestnaná (boli platené odvody)
08/03 som nastúpila na MD - po 1/2 roku na RD (mala trvanie do 09/06), znovu som otehotnela - v 05/06 som začala poberať opäť príspevok na MD - po 1/2 roku príspevok na RD- ktorá mi bude trvať do 06/09.
Zamestnávateľ ma chce prijať po ukončení RD, ale za podmienok, ktoré mi nevyhovujú (žiadam o skrátený úväzok-nepredpokladám že mi vyhovie). Moja otázka znie, ak dám výpoved JA - mám nárok na podporu v nezamestnanosti v dlžke 1/2 roka? ak áno - aká bude výška podpory (pred nástupom na RD som mala HP 17,000,- Skk) Chcem si hladať inú prácu, ale ak by som si ju nenašla hneď, nerada by som bola doma bez akéhokolvek príjmu. Ďakujem

Bohužial, nárok na podporu, ak si si sama neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti mať nebudeš. Podla terajšieho zákona o sociálnom poistení treba v tvojom prípade splniť podmienku byť poistená v nezamestnanosti v posledných 4-och rokoch aspon 3roky (3x365dní). No počas čerpania rodičovskej dovolenky poistená v nezam. nie si, lebo poistenie v soc.poistovni je prerušené (to platí od 1.7.05). Takže ty si bola v období 4-och rokov pred zaevidovaním na UP t.j. v obd. od cca 7/05 do 6/09 poistená v nezam. len v období MD s druhým dieťaťom.
tichaci
27.12.08,21:41
Ďakujem, a môžem aspoň využiť možnosť spraviť si kurz cez UP (za predpokladu že by mi ho zaplatili + cestovné) ? - bola by som v ich evidencii ale bez nároku na podporu. je to možné?
tichaci
27.12.08,21:43
ešte ma napadlo - dalo by sa dodatočne - že by som jednorazovo zaplatila výšku poist.v nezamestnanosti (3x365 dní) a potom by som žiadala o podporu?
jankasm
28.12.08,10:28
Ďakujem, a môžem aspoň využiť možnosť spraviť si kurz cez UP (za predpokladu že by mi ho zaplatili + cestovné) ? - bola by som v ich evidencii ale bez nároku na podporu. je to možné?

Myslím, že toto by možné bolo. Keď Ti skončí RD, tak sa normálne môžeš zaevidovať na ÚP, avšak bez nároku na podporu.


ešte ma napadlo - dalo by sa dodatočne - že by som jednorazovo zaplatila výšku poist.v nezamestnanosti (3x365 dní) a potom by som žiadala o podporu?

Nie, takto to bohužiaľ nefunguje. Začať platiť môžeš len odo dňa prihlásenia.

Ak Ti môžem poradiť. RD Ti trvá až do 06/2009, začni si teda prácu hľadať už počas RD, aby si hneď po jej skončení mohla nastúpiť do práce. :o