Micinka
28.12.08,21:54
Zdravím všetkých a prosím o radu, naša spoločnosť sa venuje nákladnej doprave (sme platcovia DPH iba v SR), vykonávame medzinárodnú prepravu, tankujeme naftu aj v ČR je možné požiadať o vrátenie DPH za nakúpenú naftu z ČR? A ako to zaúčtovať v JÚ?:) Vopred všetkým ďakujem
Orsz
29.12.08,21:56
Zdravím všetkých a prosím o radu, naša spoločnosť sa venuje nákladnej doprave (sme platcovia DPH iba v SR), vykonávame medzinárodnú prepravu, tankujeme naftu aj v ČR je možné požiadať o vrátenie DPH za nakúpenú naftu z ČR? A ako to zaúčtovať v JÚ?:) Vopred všetkým ďakujem

Je to možné. Zaúčtuje sa to ako výdaj DPH, ale neuplatní sa na vstupe v slovenskom priznaní. A keď ju vyplatia z ČR, tak sa zúčtuje ako príjem DPH. Ide to mimo nákladov.... do nákladov by išla, ak by sa o ňu nepožiadalo.
Micinka
30.12.08,14:22
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Micinka
15.01.09,20:43
Ešte raz by som sa vrátila k tejto téme, lebo nemám v nej jasno a prosím vás o radu.
Skôr ako som túto otázku položila do tejto porady tak som poslala otázku do Poradcu a prišla mi nasledovná odpoveď: V sústave JÚ sa nákup pohonných látok zaúčtuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v členení materiál vrátane zahraničnej DPH. V zdaňovacom období kedy bude DPH zahraničným správcom dane vrátená, sa zaúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Ak si podnikateľ neuplatní alebo nemôže uplatniť nárok z dôvodu nesplnenia limitu na vrátenie zahraničnej DPH, táto časť bude súčasťou nákladu, ktorého sa týka.
Už som z toho tak domotaná že si neviem rady, tak ako mám tieto PHM účtovať?
ZDENIELA
16.01.09,05:20
V období nákupu dať sumu do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane aj s českou DPH.
V období (ak požiadaš o vrátenie českej DPH z ČR) a peniažky nabehnú na účet tak do príjmov ovplyvňujúcich základ dane.
Micinka
16.01.09,08:34
Ďakujem veľmi pekne