janasl
31.05.05,14:54
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či skutočne majú zamestnanci pri PN-ke povinnosť oznámiť svojej zdravotnej poisťovni jej začiatok a koniec.
Niekde som čítala, že áno, inde sú názory, že poisťovńa to vidí z mesačného výkazu a je to len dobrá vôla zamestnanca, že túto skutočnosť oznámi.
ďakujem
Palino
31.05.05,13:03
Pozri túto diskusiu, sú ozaj rôzne názory aj v poisťovniach.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=83806#post83806
Jozef Mihál
31.05.05,14:17
nemajú túto povinnosť, viď www.udzs.sk a tam vestník č.2/2005.
DanielaSL
31.05.05,15:02
nemajú túto povinnosť, viď www.udzs.sk (http://www.udzs.sk/) a tam vestník č.2/2005.
Hoci nemajú , súhlasím s p. Mihálom , Všeobecná zdravotná poisťovňa to vyžaduje a usmernenie spomínaného úradu pre dohľad neakceptuje. Ja som bola s papierom v ruke ( teda so spomínaným usmernením )na našej pobočke a povedali mi , že ich to nezaujíma.
A na internetovej stránke Spoločnej zdravotnej poisťovne som tiež videla , že majú takéto tlačivo.
Jozef Mihál
31.05.05,15:10
Fíha.

Zdravotné poisťovne musia poslúchať príkazy Úradu pre dohľad. Napríklad príkazy vydané formou usmernení vo Vestníkoch Úradu.

Ak neposlúchajú, treba ich zažalovať Úradu - dostanú pokutu.
Jana Motyčková
31.05.05,15:13
Takže môj názor : Zo zákona povinnosť nahlasovať PN majú, ÚDZS vydal stanovisko, že nemajú, ale ÚDZS podľa mňa nemôže zmeniť povinnosť vyplývajúcu zo zákona, môže stanoviť len formu. Bolo by možné považovať za tú formu to, že na výkaze je uvedený počet dní, za ktoré sa platí poistné. Ale tým nie je splnená povinnosť nahlasovať to do 8 dní od zmeny platiteľa poistného. A navyše túto povinnosť má splniť zamestnanec a nie zamestnávateľ. Takže ak to ZP vyžaduje, treba jej to nahlásiť.

K tomu vlastné skúsenosti. Keďže sa snažím dodržiavať zákon, tak som na začiatku mája išla nahlásiť do VšZP začiatok svojej OČR. Nechceli mi to zobrať, že to netreba. Poslala som im to potom poštou. Teraz nám dali do firmy tlačivá, na ktorých si majú zamestnanci nahlásiť všetky PN, OČR a pod. od začiatku roka (a odovzdať na pobočke v mieste bydliska), s tým źe je tam uvedené, že to treba hlásiť do 8 dní od vzniku PN, OČR.
Jozef Mihál
31.05.05,15:19
No comment.
DanielaSL
01.06.05,06:30
To len potvrdzuje moje staré známe - že ľavá ruka nevie ,čo robí pravá.Vymyslia sa blbé zákony, každý si ich vysvetľuje po svojom , byrokracia rastie čo deň viac a viac. A kto to všetko odnesie ? No my - účtovníci.
Jozef Mihál
01.06.05,09:21
Vymyslia sa blbé zákony...
V novele zákona o ZP (ak sa schváli, bude platná pravdepodobne od 1.9.2005) bude zmena - povinnosť prihlasovať a odhlasovať zamestnancov bude mať opäť zamestnávateľ.
Richard
01.06.05,09:32
somij v podla pravnika Vszp povinnost ohlasovat PNky nie je vymahatelna
Jana Motyčková
01.06.05,16:05
Nie som právnik, neviem prečo táto povinnosť nie je vymáhateľná (nie že by som chcela, aby ju vymáhali). Ale vo VšZP je istý právnik, ktorého názory si čítame, keď sa chceme zabaviť.