unidat
28.12.08,23:54
Firma nakupuje komponenty a skladá z nich PC. Mal by to byť asi materiál,
ale niečo z faktúry dodavateľa komponentov sa predá zákazníkovi v nezmenenom stave (tlačiareň, monitor, príp. SW). Alebo to všetko môže byť v JU a pen.denníku zapísané ako tovar (pri nákupe - výdaje). Pri predaji - príjmy je to včšetko už tovar.
Lucinka23
29.12.08,14:43
Všetko čo predávaš v nezmenenom stave účtuješ ako tovar, ostatné veci, ktoré využívaš pri zostavovaní PC, tak je to materiál. Pokiaľ sú tieto všetky na jednej faktúre, tak je potrebné rozčleniť faktúru na dve, zvlášť na tovar a zvlášť na materiál a tak to aj zaúčtovať. Tržby z predaja účtuješ tržby z tovaru - pri nezmenenom stave. A pri zostavenom PC sú to podľa mňa tržby za výrobky - pretože zostavený PC je tvojím výrobkom, to čo si ty vyrobil.
Ale keďže som aj ja začiatočník a učím sa, neviem, či som tvoj dotaz zodpovedala správne. Preto budem rada, ak ma skúsenejší opravia. Vôbec sa nenahnevám. :-)
unidat
31.12.08,08:27
Pýtal som sa na to v niektorých firmách, pre nich je to tovar. Materiál je napr. drevo, ak z neho vyrábaš nábytok. Ale tie komponenty neupravuješ, iba ich poskladáš. Ako Lego.
unidat
31.12.08,08:32
Lucinka, práve mi to potvrdila účtovníčka z ďaľšej dosť veľkej firmy. Komponenty sú tovar.
liba2
31.12.08,09:53
Pýtal som sa na to v niektorých firmách, pre nich je to tovar. Materiál je napr. drevo, ak z neho vyrábaš nábytok. Ale tie komponenty neupravuješ, iba ich poskladáš. Ako Lego.
Lenže to poskladané už nemožno nazvať komponentami, to už bude buď nejaká časť PC alebo hotový PC.
Zákazníkovi nepredáš "komponenty v nezmenenom stave" ale počítač.
Takže v konečnom dôsledku sa tie komponenty predsa len zmenia na výrobok.
unidat
31.12.08,10:43
Takže kúpim MB, CPU, grafili, skrinku, pamäť, monitor, tlačiareň, Windows. Poskladám z toho PC a zákazníkovy to predám ako zostavu. Vrátane tlačiarne a monitor, s nainštalovanými Windowsami. Pre mňa je to tovar. Ale na dodavateľskej faktúre je to všetko spolu. Takže to tiež píšem ako tovar, nič na ňom nemením. Bol tu príklad, živnostník kúpi 4 kamery a 1 kartu a predá to ako zostavu pre sledovanie parkoviska. Všetko ako tovar. Podľa tohoto ak kúpim DVD médium, nahrám zákazníkovi jeho dáta a predám mu ho s nálepkou, pri nákupe je to materiál a pri predaji tovar?
unidat
22.03.09,13:51
Blíži a koniec marca, ešte sa s dovolením vrátim k tejto problematike.
Kúpim nejaké komponenty PC (mat.dosku, disky, pamäte a pod.). Väčšinu z nich použijem na kompletáciu PC, ale niečo predám aj priamo. Na faktúre za PC je síce uvedená napr. PC 1 ks, ale zároveň aj zoznam komponentov s výr.číslami. Nezdá sa mi logické, ak na 1 faktúru kúpim 3 disky, 2 použijem na nové PC a jeden predám priamo, nejako rozdelovať vstupnú dodavateľskú faktúru. Väčšinou pri nákupe ani neviem, čo použijem na PC a čo predám priamo. Viacerí predajcovia VT mi potvrdili, že kupujú komponenty práve z tohoto dôvodu ako tovar, pretože časť predajú priamo. V okamihu nákupu sa to nedá určiť. Teda komponenty majú v účtovníctve vedené ako tovar.
Ale niekto tu tvrdil, že komponenty na stavbu PC je materiál, komponenty na predaj tovar. V praxi sa to realizovať nedá. Myslím že ako materiál sú vstupné suroviny a pod., ktoré nejako spracujem pred predajom. V tomto prípade ich iba poskladám ako Lego a oživím, teda predám presne to čo som kúpil, bez akýchkoľvek úprav. A keď na faktúre uvediem PC v zostave (presne vymenované komponety), malo by to byť O.K. Spomínal som to, presne takto to robia 2 náhodne oslovené známe firmy dodávajúce PC. Jediný rozdiel - tieto firmy robia v podvojnom účtovníctve.
unidat
26.03.09,23:12
Dodatok - aký je rozdiel medzi týmto a napr. zakúpením skrine (tie sa predávajú rozložené), ktorú musím tiež poskladať ???
Pre predajcuje to tovar, pre mňa tiež.
ego.mc
26.03.09,23:43
Dodatok - aký je rozdiel medzi týmto a napr. zakúpením skrine (tie sa predávajú rozložené), ktorú musím tiež poskladať ???
Pre predajcuje to tovar, pre mňa tiež.
Práve že v tom nie je rozdiel.
Pre nich je tovar celá skriňa a nie napr. bočná stena...
Tá je určite materiál, ak ju nepredávajú samostatne ako náhradný diel.
Len vtedy je tovarom.
renix1
28.03.09,18:46
Prosím o radu. Nákup použitého šatstva do sekáča je tovar alebo materiál? keď to šatstvo sa žehlí.
Manual
28.03.09,19:24
Prosím o radu. Nákup použitého šatstva do sekáča je tovar alebo materiál? keď to šatstvo sa žehlí.
Tovar.............., žehlením ho dávaš len do pôvodného stavu /možno pokrčený by nebol predajný vôbec :), inak nič na ňom nemeníš