Kosatka accountant
29.12.08,09:37
Ahojte neviete mi niekto poradit? konatel firm si chce kupit od autobazaru v Nemecku auto - auto patri FO - nepodnikatelovi, ma najazdene 100tis.km, starsie ako 2r. suma je 18.900 EUR a ide o osobne vozidlo. Ako je to s dph? Mam info ze ak je to od FO nie je to predmetom dane v SR. Neviem ci nahodou v Nemecku nie je podla zakona FO povinna odviest dph do statneho rozpoctu a ci si o to nenavysi cenu auta - potom by som tam mala narok na vratenie nemeckej dph. :confused:

Nemate niekto skusenosti s kupou vozidla z nemecka. Konatel ma firmu ktora je platca dph.

Diik za akekolvek skusenosti
Orsz
29.12.08,21:44
Ahojte neviete mi niekto poradit? konatel firm si chce kupit od autobazaru v Nemecku auto - auto patri FO - nepodnikatelovi, ma najazdene 100tis.km, starsie ako 2r. suma je 18.900 EUR a ide o osobne vozidlo. Ako je to s dph? Mam info ze ak je to od FO nie je to predmetom dane v SR. Neviem ci nahodou v Nemecku nie je podla zakona FO povinna odviest dph do statneho rozpoctu a ci si o to nenavysi cenu auta - potom by som tam mala narok na vratenie nemeckej dph. :confused:

Nemate niekto skusenosti s kupou vozidla z nemecka. Konatel ma firmu ktora je platca dph.

Diik za akekolvek skusenosti

Ak Vám to predáva autobazár, ktorý je určite platcom DPH, nemá na to vplyv to, že oni to kúpia od neplatcu. Autobazár môže vo Vašom prípade postupovať dvoma spôsobmi:
1. buď Vám ako platcovi DPH predá toto auto bez DPH, s tým že vy si urobíte samozdanenie, bez nároku na odpočet DPH, teda zaplatíte daň 19% do rozpočtu SR
2. alebo nemecký autobazár bude postupovať podľa osobitnej úpravy...kde pri ojazdených osobných vozidlách uplatní oslobodenie