Olice
29.12.08,09:20
Máme prvú zimu zateplený dom, dnes keď som bola vonku a je poriadne pod nulou, tak som si všimla, že je na vonkajšej omietke akoby tenučká námraza, je to normálne, môže to tak byť? Ak je to hlúpa otázka, tak sa ospravedlňujem, ale ja sa tomu fakt nerozumiem.
Halli
29.12.08,09:27
Máme prvú zimu zateplený dom, dnes keď som bola vonku a je poriadne pod nulou, tak som si všimla, že je na vonkajšej omietke akoby tenučká námraza, je to normálne, môže to tak byť? Ak je to hlúpa otázka, tak sa ospravedlňujem, ale ja sa tomu fakt nerozumiem.

Oľga síce ti neporadím, ale som rada, že si to sem dala,hádam sa niekto ozve, čo s tým má skúsenosť,alebo napíš ty čo ste sa dozvedeli od firmy, ktorá to zatepľovala. Bude to dobrý podnet na upozorňovanie na chyby pri zatepľovaní. Možno, že tam nejaká chyba bude, buď vlhkosť z domu prestúpila na povrch, alebo niektorá zatepľovacia zložka bráni paropriepustnosti, alebo prepúšťa až veľa.:o A možno to chyba nebude...Skušala som googliť, ale nenašla som nič správne...rada by som poznala názor na to. Dík.;)
Chobot
29.12.08,10:19
Máme prvú zimu zateplený dom, dnes keď som bola vonku a je poriadne pod nulou, tak som si všimla, že je na vonkajšej omietke akoby tenučká námraza, je to normálne, môže to tak byť? Ak je to hlúpa otázka, tak sa ospravedlňujem, ale ja sa tomu fakt nerozumiem.

Môže to byť niečo, ale aj nemusí. A na iných predmetoch vonku nebola námraza? Ak áno, tak to bude len dôkaz toho, že máte dobre zateplený dom. Totiž ak je jeho vonkajší povrch pod nulou, tak sa dá očakávať, že vlhkosť z okolitého vzduchu sa ráno vyzráža na chladnejších predmetoch (preto aj autá bývajú ráno namrznuté). A ak je teplota vonkajšej omietky domu pod nulou, znamená to, že zvnútra stena neprepúšťa teplo.

Ak nikde inde nebola námraza (autá, stromy, ploty,...), len na vašom dome, treba zistiť, odkiaľ sa tá vlhkosť dostala.
Olice
29.12.08,10:54
Môže to byť niečo, ale aj nemusí. A na iných predmetoch vonku nebola námraza? Ak áno, tak to bude len dôkaz toho, že máte dobre zateplený dom. Totiž ak je jeho vonkajší povrch pod nulou, tak sa dá očakávať, že vlhkosť z okolitého vzduchu sa ráno vyzráža na chladnejších predmetoch (preto aj autá bývajú ráno namrznuté). A ak je teplota vonkajšej omietky domu pod nulou, znamená to, že zvnútra stena neprepúšťa teplo.

Ak nikde inde nebola námraza (autá, stromy, ploty,...), len na vašom dome, treba zistiť, odkiaľ sa tá vlhkosť dostala.
Námraza bola na autách, aj na tráve. Ak by mala byť tá námraza dôkaz dobre zatepleného domu, tak môžme byť len spokojní. Mňa to trošku prekvapilo, lebo predtým som nič také nevidela. A dúfam, že nám zateplenie neopadá:rolleyes:, keď budú silné mrazy dlhšiu dobu. Poobede sa spýtam nášho domového dôverníka, či si to tiež všimol, a nech sa na to spýta firmy, ktorá nám zateplenie realizovala. Som sama zvedavá na ich vyjadrenie. Odteraz si začnem viac všímať aj iné zateplené domy, ako to na nich vyzerá.
Zoltán Kovács
29.12.08,10:57
Ja sice mám RD zateplený. Ale tento jav mám aj ja. A tiež to vysvetlujem ako napísal Chobot.
Olice
29.12.08,11:12
Ja sice mám RD zateplený. Ale tento jav mám aj ja. A tiež to vysvetlujem ako napísal Chobot.
Začínam byť pokojnejšia:).
Halli
29.12.08,11:16
Začínam byť pokojnejšia:).

Dúfam som ťa ja neznepokojila ;), ale potrebujem vedieť skúsenosti s tým a to je super, že sme založili túto tému a Chobot je taký šikovný moderátor ;)
Olice
29.12.08,11:32
Dúfam som ťa ja neznepokojila ;), ale potrebujem vedieť skúsenosti s tým a to je super, že sme založili túto tému a Chobot je taký šikovný moderátor ;)
Nie Ty Slávka, to som len ja začala mať obavy, už som videla ako je to zateplenie k ničomu:rolleyes:, ale som aj ja rada, že sa to pomaličky možno začína vysvetlovať. A s druhou časťou Tvojej vety úplne súhlasím.
Elena Navrátilová
29.12.08,18:32
Nie Ty Slávka, to som len ja začala mať obavy, už som videla ako je to zateplenie k ničomu:rolleyes:, ale som aj ja rada, že sa to pomaličky možno začína vysvetlovať. A s druhou časťou Tvojej vety úplne súhlasím.

Oli, veď napíš ako je to zateplenie k ničomu. Možno sa aj to vysvetlí v rámci fyzikálnych javov. Samozrejme nie niečo také... tam a tam padol zatepľovací systém. Ja myslím konkrétne prejavenie sa nedostatky zateplenia.
Čo sa týka zateplenia strechy... keď ostáva ľad ľadom a nie vodou tiež môžeš byť spokojná. Práca je prevedená dobre. ;)
Olice
29.12.08,18:40
Oli, veď napíš ako je to zateplenie k ničomu. Možno sa aj to vysvetlí v rámci fyzikálnych javov. Samozrejme nie niečo také... tam a tam padol zatepľovací systém. Ja myslím konkrétne prejavenie sa nedostatky zateplenia.
Čo sa týka zateplenia strechy... keď ostáva ľad ľadom a nie vodou tiež môžeš byť spokojná. Práca je prevedená dobre. ;)
Ale, ja si nesťažujem, práve naopak, je to cítiť, že je v byte teplo, a vidím to aj na meračoch radiátorov, aj na schodisku je fajn, predtým tam boli železné okná a zima, teraz je to úplne o inom. A či je ľad ľadom aj na streche, pôjdem kuknúť(možno):) a dám vedieť. Čiže aj podľa Teba, keď je na omietke tá námraza, tak je to v poriadku?

Ja som hneď v prvej otázke napísala, že ak je to hlúpa otázka, tak sa ospravedlňujem.
Elena Navrátilová
29.12.08,18:49
Ale, ja si nesťažujem, práve naopak, je to cítiť, že je v byte teplo, a vidím to aj na meračoch radiátorov, aj na schodisku je fajn, predtým tam boli železné okná a zima, teraz je to úplne o inom. A či je ľad ľadom aj na streche, pôjdem kuknúť(možno):) a dám vedieť. Čiže aj podľa Teba, keď je na omietke tá námraza, tak je to v poriadku?

Ja som hneď v prvej otázke napísala, že ak je to hlúpa otázka, tak sa ospravedlňujem.

Oli, mrzí ma že sa tu ospravedlňuješ za Tvoju otázku. Keď sa človek veľa pýta, zvyčajne sa veľa dozvie. :D Treba sa aj pýtať aj zverejniť keď človek nie je s niečim spokojný alebo má pochybnosti.
Aj u nás je to cítiť na bývaní, platbách... aj u nás boli okná v železnáých rámoch a pršalo cez spoje panelov. Našťastie je toto zateplením vyriešené.
Elena Navrátilová
29.12.08,19:19
Ak sú pochybnosti o kvalite zateplenia. netreba dlho pochybovať ale treba dať urobiť termovíziu...http://www.porada.sk/t52585-p4-termovizia.html#post902136
duves
09.01.09,06:33
Ferdosondo
09.01.09,15:16
Máme zateplenú jednu stranu paneláka (zatiaľ), ale rozdiel je očividný. Cítiť to pri týchto teplotách dnes ráno sme mali -20 C, keď priložím na zateplenú stenu ruku, tak je vlažná, ale keď na nazateplenú tak cítiť aká je studená. Ten rozdiel je dosť veľký. Škoda, že nemám nejaký kontaktný teplomer.