tina23
29.12.08,15:58
Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.
veronikasad
29.12.08,15:29
Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.
Ak je informácia pracovníčky SP o spôsobe výpočtu dávky v nezamestnanosti správna a bude sa brať do úvahy len príjem od posledného zamestnávateľa, denný vymeriavací základ si vypočítaš :
(30 300 + 9 700) : 39
výška dávky v nezamestnanosti je 50 perc. z den.vymer.základu za každý kalendárny deň nároku na dávku.
Chobot
30.12.08,08:47
Chcela by som poprosiť o info. Predložila som na soc.poisť. podklady k výpočtu podpory v nezamestnanosti, trošku ma prekvapilo ked mi pracovníčka tam povedala, že podporu mi budu počitať iba z posledného zamestnania, kde som pracovala mesiac a deväť dní. Mám odpracovaných 15 rokov nepretržite, akurát, v 01-06/2007 som pracovala v čechách. Potom som pracovala vyše roka v jednej firme a teraz som v skúšobnej dobe z jednej firmy odišla. Bolo mi to vysvetlené, tak, že moj posledný zamestnávatel bol na slovensku, príjem z čiech sa mi neráta do výpočtu pre podporu a tým pádom budú vychádzať z posledného príjmu. Ale ak by som nepredložila formular E301, tak mi budú rátať všetky príjmy za podlené tri roky okrem čiech. Chcem sa teda oýtať ak bude soc. poisťovňa vychádzať z prvej možnosti, ako si vypočítam podporu ? Môj príjem u posledného zamestnávatela 30 300 november a 9700 december (9dní). Ďakujem.

Podľa § 108 zákona o SP sa výška dávky počíta z nasledovného vymeriavacieho základu:

§ 108
Výška dávky v nezamestnanosti


(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu poistenca uvedeného v § 104 ods. 1 a 3 je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a poistenca uvedeného v § 104 ods. 2 je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu.2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.

(4) Denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky v nezamestnanosti je najviac vo výške určenej ako podiel trojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu a čísla 365. Denný vymeriavací základ podľa prvej vety sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

(5) Všeobecný vymeriavací základ podľa odseku 4 je

a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Je len otázne, či sa v tvojom prípade má postupovať podľa bodu 1 aelbo podľa bodu 2. Pracovníčka SP postupovala podľa bodu 2, ja si však myslím, že k výpočtu mala k dispozícii dlhšie obdobie, preto mohla postupovať podľa bodu 1.
Alex138
29.09.09,06:32
ekonomika.sme.sk/kalkulacky/davka-v-nezamestnanosti-sr.php?mzda=8016&typ=rok&dni=30