kachniatko
29.12.08,17:07
Dobrý deň.
Chcela by som poprosiť poraďákov o radu ohľadom maľovania interiéru v novostavbe, Chystám sa maľovať a neviem sa rozhodnúť , či vymaľovať spôsobom ako bolo u nás zvykom, t.j. najskôr cca 4 nátery redším náterom a až potom hustejším primalexom, alebo natrieť steny penetráciou a potom hneď primalexom.
ďakujem za vaše nazory a rady.
220870
29.12.08,19:41
Záleží aj od toho aký je podklad pod maľovku .Sadrokartón ,vápenný štuk, sádra????
toranor
30.12.08,06:07
Natierajú sa 2 - 3 vrstvy, prvá penetračná redšia, druhé dve hustejšie, je to aj v návode napr. na Primalexe. Podstatné je aký je podklad, niekedy treba aj 3 nátery. Prvý penetračný náter sa musí dobre vpiť do podkladu, a ostatné nanášať v dostatočnej hrúbke, aby prekrývali.
kachniatko
30.12.08,09:37
Ďakujem za rady.
Podklad je vápenná omietka, takže ju môžem natrieť penetráciou ako je v návode?
toranor
30.12.08,16:52
Ano, podľa návodu, ked si všimnete majstrov tak tí návody nečítajú všetko sypú, lejú od oko - plus, mínus autobus :-)
220870
30.12.08,17:21
Ak máte vápenné štukové omietky tak ako prvú vrstvu dajte vápno pomiešané s vodou.Omietky a maľovky sú potom omnoho krajšie ako keď sa natrú len penetráciou a hneď farbou.Ak môžem doporučiť tak primalexu sa vyhnite nie je to kvalitná farba.
kachniatko
31.12.08,09:55
A akú značku farby odporúčate?
timmo1
31.12.08,11:15
...v zásade sa tvrdí, ak je to novostavba,resp. nanovo urobená vnútorná omietka, malo by sa tam dať vápno a odtieň by sa mal namiešať z nejakej kvalitnej práškovej farby......vápno je vzdušné a neuzatvorí povrch steny pred absorbciou vlhkosti.....ak dáte v horizonte viac rokov viac vrstiev primalexu na stene sa vytvorí nepriedušný obal a s tým potom prídu plesňe a černenie rohov miestností...:cool:
elkibo
01.01.09,09:44
Vapno sa davalo kedysi aby steny pekne vyzerali, ale prakticky nema ziadny vyznam. Ked date prvu vrstvu vapna a na to primalex alebo nieco ine tak vam tu stenu uzatvori tak ci tak. Keby mam malovat tak by som zacal orginal systemom daneho vyrobcu farby. Cize penetraciu ktoru vyraba, resp. odporuca a ku tomu farbu ktoru vyraba. Su aj priedusne farby. Treba hladat. Ja som farbil sadrokarton - dal som orginal penetraciu + dva natery primalexom. Stena je krasna. Svagrina malovala bez orig. penetracie a musela dat 4 vrstvy, aj tak to nebolo ono. Netreba setrit velky vyrobcovia maju svoje vyskumi a vedia co je dobre.
timmo1
01.01.09,17:47
..prečo prvú vrstvu vápna a potom primalex......len vápno a nič iné, žiadny primalex, 3 vrstvy vápna buď s farbou alebo biele, do toho samozrejme prísady proti oteru (latex) a fermež......a po piatich rokoch znova....žiadny primalex...
enter
01.01.09,17:55
pre podporu rozhodnutia pre malovanie vápnom, jedna informácia, v predaniach je možné dostať hotové hasené vápno na maľovanie
elkibo
01.01.09,18:29
..prečo prvú vrstvu vápna a potom primalex......len vápno a nič iné, žiadny primalex, 3 vrstvy vápna buď s farbou alebo biele, do toho samozrejme prísady proti oteru (latex) a fermež......a po piatich rokoch znova....žiadny primalex...
:eek: a preco furt to vapno. Dnes su protioterove, umyvatelne, protiplesnove, tepelnoizolacne, priedusne, matne, leskle, hrubozrne, textilne a bohvieake farby. Tak preco stale vapno ktore pouzivala este moja babka na vybielenie mastale :D interier by mal kracat s dobou.
220870
01.01.09,19:15
Vapno sa davalo kedysi aby steny pekne vyzerali, ale prakticky nema ziadny vyznam. Ked date prvu vrstvu vapna a na to primalex alebo nieco ine tak vam tu stenu uzatvori tak ci tak. Keby mam malovat tak by som zacal orginal systemom daneho vyrobcu farby. Cize penetraciu ktoru vyraba, resp. odporuca a ku tomu farbu ktoru vyraba. Su aj priedusne farby. Treba hladat. Ja som farbil sadrokarton - dal som orginal penetraciu + dva natery primalexom. Stena je krasna. Svagrina malovala bez orig. penetracie a musela dat 4 vrstvy, aj tak to nebolo ono. Netreba setrit velky vyrobcovia maju svoje vyskumi a vedia co je dobre.
Nie som maliar z profesie, ale verte mi nie je oko ako oko.Ak mi neveríte skúste si novú štukovú omietku na stene namaľovať .Pol steny tak ako som napísal najskôr vápennou vodou a farbou a druhú polovicu penetrákom a farbou. a možno aj ako neznalí uvidíte rozdiel.
220870
01.01.09,19:24
:eek: a preco furt to vapno. Dnes su protioterove, umyvatelne, protiplesnove, tepelnoizolacne, priedusne, matne, leskle, hrubozrne, textilne a bohvieake farby. Tak preco stale vapno ktore pouzivala este moja babka na vybielenie mastale :D interier by mal kracat s dobou.
Aj na primalexe je napísané že obsahuje protiplesňové prísady.Ale nie je to pravda.Vodou umývaťeľné farby len do veľmi suchých domov a interiérov najlepšie zo vzduchotechnikou.Jeden príklad za všetky.Pred pár rokmi sme búrali jeden dom z nepálenej hliny postavený vr. 1802. Hrúbka vápenných náterov v interiéri bola uctihodných 17 mm.napríklad primalex max 6 vrstiev potom sa začne olupovať. Dnešné farby sú plné chémie. by som povedal že sú doslova jedovaté.Stačí si vybrať aký jed vám chutí.
elkibo
01.01.09,20:13
Ale prosim vas primalex je najvecsi shit. hlavne ten standart. Ale ked chcete pouzit vapno ako penetraciu tak ho pouzite potom nato dajte kvalitnu pigmentovu farbu napr. Dulux a uvidite tie flaky :eek:. Lebo vapno reaguje s pigmentami. Ja vam potom pridem tu farbu zoskrabat za 10EUR na hodinu a znovu vam to vymalujem ale uz z originalnou penetraciou. Moje slova potvrdi kazdy dobry maliar.
A este jedna poucka:
Farby by mali disponovat vysokou belostou, dobrou krycou schopnostou, nizkou spotrebou a predovsetkym by mali byt paropriepustne, co je dolezite pre vytvaranie prijemnej a pre cloveka vhodnej mikroklimy v obytnom a pracovnom prostredi. Navyse, ak je vzduch v priestore prílis suchy, vracaju absorbovanu vlhkost stenovou alebo stropnou konstrukciou spät do priestoru.
A teraz nieco od distributora farieb:
Bežné disperzné farby sa vyrábajú s rôznou krycou schopnosťou a možnosťou farebného tónovania. Do disperzných farieb sa ďalej pridávajú spoľahlivo pôsobiace vodou riediteľné prísady s algicidnými, baktericidnými a fungicidnými účinkami, ktoré u nových náterov zabraňujú rastu húb, machov, rias a baktérií.

Pre mimoriadne náročné interiéry (potravinársky priemysel, reštaurácie, kuchyne...) sa používajú farby na báze dearomatizovaných, pre ľudí a okolie neškodných rozpúšťadiel - rýchlo schnú, majú výbornú kryciu schopnosť a sú umývateľné,
Latexové farby – používajú sa pri veľmi zaťažených povrchoch – verejné priestranstvá, čakárne ap.
Farby na problematické steny - niektorí výrobcovia ponúkajú špeciálne antinikotínové farby, farba na vlhké steny, antimikróbne farby ap.A ked uz o tej chemii a jedoch vo farbach: :cool: Skuste niekoho koho mate "radi" hodit do jamy s vapnom a do jamy s napr. disperznou farbou.
Otazka:rolleyes:: V ktorej jame policia najde dokazy?
timmo1
02.01.09,06:24
...netvrdím, že vápnom budeš penetrovať a potom na to farbu...to je blbosť....ako penetrácia sa do vápna pridáva fermež a ak chceš maľovať vo farbe tak pridáš práškovú farbu, ja som jedno skoro celé leto škrabal steny od primalexu...to bola zábava, kto nezažil neuverí....ja som napríklad maľoval až na štyri vrstvy, robil som s redším vápnom kvôli dobrému rozotieraniu a výsledok je perfektný.....po 6 rokoch ani jeden kút čierny,žiadna pleseň, žiadne praskliny.....a veľmi lacno to vyjde ;)......netreba zabudnúť na jednu dôležitú vec:rolleyes:...ak začneš vápnom tak na primalex sa dá v pohode prejsť, ale ak začneš primalexom alebo dnešnými farbami tak na vápno zabudni !
64spring64
03.01.09,14:23
ja by som doporucil vnutornu maliarsku farbu Spring ma vyborne vlatnosti
kachniatko
01.02.09,06:14
A čo farba značky Jupol? J emožné dať najskor 1-2 vrstvy vápna a na to Jupol?
Kidzero
02.02.09,06:38
Jupol je podľa mna jedna z najlepších farieb. Mám odskúšane viacero výrobcov , ale JUPOL sa mi osvedčil najviac. Ale musi to byť rada GOLD, perfektne kryje, je umývateľna..atď. Čo sa týka vápna tak by som jeho funkciu pri malovaný novostavby nezanedbával.Používa sa hlavne preto aby sa omietka "spojila" . Ja by som určite pri novej omietke volil cestu: 1vrstva vápený nater 2.penetrácia na zjednotenie savosti 3.a4. vrstva farba. Takto mám urobený celý dom a steny su krásne jednotne bez škvŕn či nejakých máp.
val007
09.08.10,05:26
Nadviazala by som na túto tému. Máme starý RD z pálenej tehly, v ktorom sme minulý rok urobili nové omietky, potom sme to penetrovali a natreli bielou farbou Primalex a ešte jednu farby sme použili - no nepamätám si názov. Tento rok sme niečo prerábali a trošku sme zašpinili steny, tak by sme chceli znova aspoň jeden krát vymalovať. Ako si tu čítam tie príspevky o farbách, V niektorých miestnostiach ten Primalex bol asi chyba, ale to už nenapravím. Po Vašich názoroch by som použila asi farbu Jupol. Neviem, či je teda vhodná aj pre našu situáciu - teda starší RD, je už ale podrezaný a sú všade nové izolácie, teda vlhký by už nemal byť. Hlavne by som sa ale chcela poradiť o nejakej farbe alebo protiplesňovému prípravku. Chceli sme natrieť kúty, rohy. Neviem, či to býva priamo protiplesňová farba a tú použijem len na tie kritické miesta a inde inú farbu, alebo je to nejaký prípravok a na to ide farba? Steny budú biele, ale nebola by som rada, keby bolo medzi týmito miestami vidieť rozdiel vo farbe, alebo by to malo robiť problém v budúcnosti, keď by sme maľovali na farebno. Ešte som rozmýšľala postriekať to len nejakým Savom alebo niečím podobným ale neviem či pred alebo po maľovaní a príde mi to strašný "humus", čo sa týka chemikálií. Inak zatiaľ nám rohy neplesniveli (len za kuch. linkou), chceli sme to ako nejakú prevenciu. Poradíte aká by bola najlepšia farba a potom teda niečo proti plesniam?
220870
09.08.10,10:16
primalex sa da umit z vlhkou spongiou,proti plesnam sa dopredu tazko bojuje proti plesnove priprvki maj obmedzenu dobu svojej ochrani ucinnosti,Savo ju ma dve hodini.
Nebojte sa pozit jupol, len neviem ci moze ist na primalex
KEJKA
09.08.10,14:11
...v zásade sa tvrdí, ak je to novostavba,resp. nanovo urobená vnútorná omietka, malo by sa tam dať vápno a odtieň by sa mal namiešať z nejakej kvalitnej práškovej farby......vápno je vzdušné a neuzatvorí povrch steny pred absorbciou vlhkosti.....ak dáte v horizonte viac rokov viac vrstiev primalexu na stene sa vytvorí nepriedušný obal a s tým potom prídu plesňe a černenie rohov miestností...:cool:


Nie som maliar z profesie, ale verte mi nie je oko ako oko.Ak mi neveríte skúste si novú štukovú omietku na stene namaľovať .Pol steny tak ako som napísal najskôr vápennou vodou a farbou a druhú polovicu penetrákom a farbou. a možno aj ako neznalí uvidíte rozdiel.


primalex sa da umit z vlhkou spongiou,proti plesnam sa dopredu tazko bojuje ............................
Nebojte sa pouzit jupol, len neviem ci moze ist na primalex

z tých rád som si vybrala predsa len použiť Primalex, maľujeme svojpomocne a brat s ním má už skúsenosti. Vápno vraj vyžiera farbu, tak mi neodporúčala (byt.arch.) použiť vápenný náter.
Na skúšku farebnosti som zobrala HET - nikto tu nespomínal, čo to je, doporučili mi to v predajni, že do primalexu je to najlepšie. Chystám sa vyskúšať na chodbe.
Ferdosondo
09.08.10,18:00
z tých rád som si vybrala predsa len použiť Primalex, maľujeme svojpomocne a brat s ním má už skúsenosti. Vápno vraj vyžiera farbu, tak mi neodporúčala (byt.arch.) použiť vápenný náter.
Na skúšku farebnosti som zobrala HET - nikto tu nespomínal, čo to je, doporučili mi to v predajni, že do primalexu je to najlepšie. Chystám sa vyskúšať na chodbe.
Vápno si nedávaj, vysadá na farbu a budeš mať fľaky. Videl som pätkrát natretú stenu, kde vápno stále vychádzalo na povrch- hotová sodoma gomora. Až po napenetrovaní penetrákom sa im to podarilo natrieť tak ako má byť.
Vo svojom dome som použil farby týchto výrobcov: Dulux, HET, Primalex, Remal.
Dulux- strašne drahý, dobre kryje avšak farba aj po roku pre mňa osobne smrdí.
HET- kúpili sme hotový odtieň oranžovej. Táto farba na pohľad pôsobila veľmi drsne. Tak sme ju premaľovali Remalom toho istého odtieňu. Steny nás prekvapili príjemnými pastelovými farbami.
Remal- cenovo prijateľný, pastelové farby, dobre kryje a príjemne vonia. S týmito farbami som bol najspokojnejší.
Primalex- cenovo najlacnejší, použil som na stropy a na niektoré základné nátery. Takisto spokojnosť.
Kejka ale hlavne nezabudni napenetrovať.
KEJKA
09.08.10,20:07
vďaka, takže s tým vápnom je to teda pravda.
synovia napenetrovali všetky steny v izbách a natreli zriedeným Primalexom standard. Pred penetráciou sme ich ešte prešmirgľovali - to je silný výraz, ale na omak omietka bola drsná - púšťala "prach", tak sme ho jemným šmirgľom zošuchali dole. Sem-tam sa objavilo poškodenie, to sme zatreli omietkovou hmotou a nechali zaschnúť, prešmirgľovali.
Stropy chlapci nepenetrovali ale trikrát natreli Primalexom. Sú krásne biele, aj ked nepoužili POLAR /nechcem svietivo bielu/.
takže teraz ideme riešiť farebne. Kúpila som zatiaľ len HET 2 balenia 0640 žltej. Jedno balenie na 25kg primalexu by malo dať iba slabý odtieň žltej, to chcem vyskúšať - natrieť chodbu. Musím nejako-páskou prelepiť kraje stropu /ako inak?/, aby som si ho nezafarbila.
mám čas, ak sa mi to bude páčiť, tak dám aj druhý náter, budem vidieť aj aká je spotreba. pridám trochu žltej podľa potreby a natriem aj zádverie. Ak zostane žltá, tá sa dá skombinovať, odskúšala by som REMAL, oranžovú, s tou žltou by sa to mohlo zjemniť a budem mať do druhej izby. kde budu tri steny jemne pomarančové a jedna o dva odtiene výraznejšia.

Vždy si nechám vzorku v zásobe, ak by sa ešte niečo niekde pokazilo, aby som mohla pretrieť.
V zálohe mám maliara-natierača-všeumelca, ktorému by som zverila väčšie plochy ako aj pokládku dlažby.
petmich
10.08.10,09:24
Ja som na vymaľovanie novostavby použil Primalex plus a Jupol ekonomik. Všeobecne môžem povedať, že Primalex lepšie kryje a Jupol je zase oveľa belší a o niečo lacnejší. Iný rozdiel som nespozoroval. Do detských izieb som dával dve steny farebné, v jednej tmavo modrú a v druhej silne ružovú. Tieto farby som si dal namiešať v stavebninách a bol som veľmi prekvapený, ako výborne sa mi s nimi maľovalo. Perfektne kryli a veľmi dobre sa nanášali, radosť maľovať, vážne. Maľoval som kedysi aj s farebným Jupol Gold aj s farebným HET, ale tie ma nijak neohúrili. Toto bolo úplne o inom a bol to Primalex:eek:
val007
16.08.10,07:05
Ešte by som sa k tým farbám proti plesniam spýtala, či niekto neskúšal "prášok" čo sa rozmieša vo farbe a má protiplesňový účinok? Bola som sa na tie farby pýtať v obchode, odporučili mi len tento prášok, bohužiaľ ho nemali, tak som ho ani nekúpila, ale ani som si nezapamätala jeho názov. Nepoznáte to niekto?
ivkň
28.04.11,03:59
Zdravím. My máme tiež novostavbu, omietky strojové, typ presne neviem, ALE kúpili sme najskôr penetráciu od Primalexu, napenetrovali, nechali schnúť, potom sme kúpili Primalex POLAR, že teda nech je to pekne biele, ale to aké mapy ostávali po prvom aj druhom maľovaní je katastrofálne. Už som zúfalá, tak sme už dali dve ďalšie vrstvy (t.j. 4 spolu) ale takého hustejšieho Primalexu- stále POLAR, no niektoré izby ako tak...ale v rohoch a v tých prechodoch stena- strop- tiež asi roh je to ešte kde tu také tmavé, tak len chodím so štetcom a pretieram a pretieram na bielo aspoň tie kraje z vrchu, pretože chceme dať steny farebné ale s 10 cm odskokom od stropu. Len teraz mám dilemu. Prosím poraďte môžem už maľovať tie steny na farebno, keď ešte na bielo to nie je úplne dokonalé- teda zdá sa mi to sem tam taký jemný fľak ako keby tá penetrácia sa zle spojila s omietkou a tým pádom nedovolí tomu primalexu sa vpyť do omietky... A ďalšia vec ako odporúčate miešať farby. Kúpiť radšej farebný primalex a zjemňovať ho bielym - tým klasickým primalexom. Alebo kúpiť obyčajný primalex- najlacnejší- biely a nejakú farebnú fľaštičku a zmiešať? či práškovú farbu???
220870
28.04.11,04:13
Mali ste vyschnuté murivo a omietky?Primalex sa riedi ale max 10% tj na veľký kýbel farby 1 liter vody.Neviem či vás môžem moc najedovať?Radšej nič nenapíšem.Najlepšie by bolo ak by ste to nechali na profesionálneho maliara.Možno to ešte zachráni.
ivkň
28.04.11,04:42
nie v pohode...po tom 4tom maľovaní to už vyzerá dobre, hlavne na obývačke sme si dali riadne záležať :) predsa len reprezantačná miestnosť... Ale teraz čo s tými farbami v ostatných miesnostiach, dávať farbu keď to ešte nie je dokonale biele alebo nie?
220870
28.04.11,07:02
Pri nových maľovkách na novú omietku sa nemusí predtým maľovať na bielo.Stačí biely paček.Hneď na paček sa dáva hotová tónovaná farba vo dvoch vrstvách.Keď vám popresadali fľaky tak buď ste mali vlhké steny alebo ste dali riedky primalex.neviem o prípade ,že by primalex bolo nutné nanášať viac ako troch vrstvách.nemusí to byť dokonale biele.
ivkň
28.04.11,07:30
no omietky sú od minulého roka, takže tým to zrejme nebolo...A žeby bol riedky...netuším, ja som ho iba nanášala, nezrieďovala;) . A teda aspon môžem s kľudným svedomím nanášať farbičky..parada..Vďaka za povzbudzujúcu informáciu.
tiger111
27.08.11,06:15
mam taku otazku-hladaL SOM NA FORE,ALE NENASIEL SOM NIKDE NIC.....idem malovat novostavbu a na povrchu omietky su take malicke kamienky-treba ich nejako odstranovat?a ako najlepsie?skusal som to takym hladitkom,ale neslo to velmi.
220870
27.08.11,06:18
Akú moietku máte?
tiger111
31.08.11,05:59
Baumit MPI 25....este som nenapisal ze malovat interier
220870
31.08.11,15:28
Netreba to odstraňovať,tak to má byť.
tiger111
02.09.11,09:14
ok dakujem za odpoved
cotton_svk
27.07.12,19:22
Viem ze je to uz stare ale osobnu skusenost:

V ziadnom pripade neodporucam miesat flasticky z primalexom. Na farebny nater sa dava iny zaklad a ak si farbu date namiesat strojom, tak vysledok bude 5x lepsi a v pripade potreby si viete zadovazit presne rovnaky odtien. Praca s takou farbou je jednoduchsia a vysledok podstatne lepsi.

A tiez si myslim ze primalex je lepsie riedit menej ako viac. Ked sme zriedili viac, ostavali flaky a bolo treba natierat na novo. Slabo zriedeny primalex netreba natierat viacnasobne, hlavne ak na to ide este farebny nater.