StanoG
29.12.08,18:17
Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu.

Začal som pracovat (zamestnanec) od polovice maja 2008 a chcel by som vediet, ci ma vyznam poziadat o zuctovanie dane alebo zdravotneho poistenia.
Andyke
29.12.08,21:53
Každý, kto má zdanit. príjem nad 49 248 Sk je povinný vysporiadať svoje dane t.j. buď ročné zúčtovanie alebo podať daňové priznanie na DÚ.

RZZP (ročné zúčtov.zdrav.poistenia) - pokiaľ si iba zamestnanec a nemal si kolísavé príjmy v r. 2008 , nebude treba robiť RZZP.
(hrubý príjem zo zamestnania niektorý mesiac nad 56 283 Sk)

Záleží ešte , že do mája čím si bol (zamestnancom , samoplatiteľom, atď. a v tomto období aké príjmy si mal - z pohľadu RZZP))
StanoG
30.12.08,15:04
Dakujem pekne za ochotu :)

Aha, takze je to dokonca povinne a ja si tu o tom premyslam ako keby to bolo dobrovolne :)

Mne sa jedna o to, ze ked mi kazdy mesiac ratali alikvotnu mesacnu nezdanitelnu cast od maja 2008, tak sa mi nezohladnila celorocna nezdanitelna cast. Patri mi cela nezdanitelna cast ak som nepracoval cely rok?
Do maja som bol nezamestnany.
veronikasad
30.12.08,15:07
Dakujem pekne za ochotu :)

Aha, takze je to dokonca povinne a ja si tu o tom premyslam ako keby to bolo dobrovolne :)

Mne sa jedna o to, ze ked mi kazdy mesiac ratali alikvotnu mesacnu nezdanitelnu cast od maja 2008, tak sa mi nezohladnila celorocna nezdanitelna cast. Patri mi cela nezdanitelna cast ak som nepracoval cely rok?
Do maja som bol nezamestnany.
Práve k tomu slúži ročné zúčtovanie dane. Ak tvoj základ dane bol v jednotlivých mesiacoch vyšší ako nezd. časť základu dane /8208sk/ a mal si zrazené preddavky na daň, preplatok dane sa ti vráti.
Nezabudni požiadať zamestnávateľa do 15.2.09 o vykonanie roč.zúčtovania dane, inak si budeš musieť sám podať daňové priznanie.
StanoG
30.12.08,15:20
Vdaka.

Dobre, takze o zuctovanie dane poziadam zamestnavatela (to budu mat zase na mzdovom zo mna radost :)

A s tym zdravotnym poistenim?
veronikasad
30.12.08,15:34
A s tym zdravotnym poistenim?
Aká je výška mesačného príjmu u zamestnávateľa ?
Do mája si bol evidovaný na úrade práce alebo samoplatiteľ ? Mal si nejaký príjem v tomto období ?
StanoG
30.12.08,16:29
Do maja som bol na UP, cize ZP za mna platil stat, ziadny prijem som vtedy nemal.
Andyke
30.12.08,20:04
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Andyke
RZZP (ročné zúčtov.zdrav.poistenia) - pokiaľ si iba zamestnanec a nemal si kolísavé príjmy v r. 2008 , nebude treba robiť RZZP.
(hrubý príjem zo zamestnania niektorý mesiac nad 56 283 Sk)


Na to zdravotné som už odpovedala v príspevku č. 2.
StanoG
31.12.08,14:23
Dobre, takze RZZP podavat nemusim, od toho spominaneho prijmu som este poriadne daleko.

Dakujem Ti andyke aj veronikasad za ochotu a pomoc :)