aktark
31.05.05,19:43
doplnokProsím Vás, viete mi niekto poradiť kde by som našla VÝKLAD Zákona o cestovných náhradách /r.2002, 2003/. Vhodný by bol výklad Ministerstva financií alebo Daňového riaditeľstva. Ďakujem
akinorev
24.02.06,11:44
Dobrý deň, som SZČO a na pracovné cesty využívam auto ktoré namám zaeradené v obchodnom majetku a je ho vlastníkom je manžel. Musím mať zaplatenú cestnú daň, ak si chcem výdavky na cestovné uplatniť ako výdavok?
Ďakujem
zlezaradil
Tweety
24.02.06,11:48
Dobrý deň, som SZČO a na pracovné cesty využívam auto ktoré namám zaeradené v obchodnom majetku a je ho vlastníkom je manžel. Musím mať zaplatenú cestnú daň, ak si chcem výdavky na cestovné uplatniť ako výdavok?
Ďakujem
zlezaradil
Musíš mať zaplatenú daň z MV(po starom,cestnú daň).;)
Zita5
24.02.06,11:51
Dobrý deň, som SZČO a na pracovné cesty využívam auto ktoré namám zaeradené v obchodnom majetku a je ho vlastníkom je manžel. Musím mať zaplatenú cestnú daň, ak si chcem výdavky na cestovné uplatniť ako výdavok?
Ďakujem
zlezaradil


Ak by nemal zaplatenú daň z MV sú dve možnosti :

1/ buď pri kontrole mu ju dodania
2/ neuznajú mu výdavky účtované do VOZD spojené s používaním takéhoto vozidla

Maš na výber .;)
kmartina1
27.06.06,09:10
Dobry den.

Mam jednu otazku, pracovnik bol na PC v Ziline, firma ktora skolenie organizovala im zabezpecovala ubytovanie s ranajkami a obedmi zdarma, vecere si hradili sami. maju v tomto pripade na plnu ciastu diet 208 SKK? Dakujem.
Tweety
27.06.06,09:17
Dobry den.

Mam jednu otazku, pracovnik bol na PC v Ziline, firma ktora skolenie organizovala im zabezpecovala ubytovanie s ranajkami a obedmi zdarma, vecere si hradili sami. maju v tomto pripade na plnu ciastu diet 208 SKK? Dakujem.
§ 5
Stravné
(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
(7) Ak je pri pracovnej ceste v účtovnom doklade preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi stravné určené podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 znížené o
a) preukázanú sumu za raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1, 2, 5 alebo 6 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.
kmartina1
27.06.06,09:25
dakuejm velmi pekne. Myslela som ze ak to nehradime my ale externa skoliaca firma, mohli by sme mu plnu vysku diet poskytnut.
Chobot
27.06.06,09:32
dakuejm velmi pekne. Myslela som ze ak to nehradime my ale externa skoliaca firma, mohli by sme mu plnu vysku diet poskytnut.

Dôležité je, aby poskytnutie stravy bolo "preukázateľné", t.j. aby to bolo uvedené niekde na faktúre alebo na pozvánke na školenie, že obedy sú zabezpečené.

Ak to nemáte preukázateľné, má zamestnanec nárok na stravné. Napr. stáva sa, že počas obchodného rokovania obchodný partner pozve zamestnanca na obed, ktorý mu aj uhradí. Aj keby o tom firma vedela, že bol na obede, za ktorý neplatil, patrí mu podľa zákona stravné, lebo to nevie preukázať.
kmartina1
27.06.06,13:09
dakujem obom :-)
ZuzuT
04.10.12,07:19
Dobrý deň, viete mi, prosím, niekto poradiť, či možno uznať výdavky na čistiareň pri dlhšej ZPC (konkr. 2a 3-týždňovej) ako nutné vedľajšie výdavky (s prihliadnutím najmä na hmotnostné limity baltožiny pri leteckej preprave)?
Tweety
04.10.12,07:20
Dobrý deň, viete mi, prosím, niekto poradiť, či možno uznať výdavky na čistiareň pri dlhšej ZPC (konkr. 2a 3-týždňovej) ako nutné vedľajšie výdavky (s prihliadnutím najmä na hmotnostné limity baltožiny pri leteckej preprave)?
Podľa mňa áno. ALe chcelo by to mať vypracovanú smernicu.