AnnaK
29.12.08,20:04
V novele zákona o dani z príjmov č. 563 (http://www.porada.sk/t59575-563-kurzove-straty.html)/2008 je novelizovaný aj zákon o správe daní a poplatkov 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992. Paragraf 35 sa dopĺňa o odsek 21. Ak zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie dane z príjmov a boli pritom splnené všetky podmienky zo strany zamestnanca, zavádza sa pokuta 16,60 € za každého zamestnanca. Účinnosť od 1. januára 2009, takže pokuty budú prvýkrát zrejme za nevykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2008??!!

2008c198z563 DzP,správa daní,kolky.pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=30859&d=1229757302)
Orsz
29.12.08,19:21
No veď máme málo pokút :D..... ale na druhej strane, možno niektorí zamestnávatelia na uľahčenie svojej roboty svojich zamestnancov odbíjali, čo nepovažujem za správne. Nie je to pre mnohých jednoduché si takéto zúčtovanie spracovať, a to tu máme tušim aj pokuty za nesprávne sparacovanie :rolleyes: .
AMM
14.01.09,19:52
Vedeli by ste mi povedat, ci rocne zuctovanie mam urobit aj zamestnancovi, ktory u nas pracuje na dohodu?
Zoltán Kovács
14.01.09,20:13
Vedeli by ste mi povedat, ci rocne zuctovanie mam urobit aj zamestnancovi, ktory u nas pracuje na dohodu?

Ak má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a požiada o vykonanie RZ tak áno. Samozrejme musí doložiť všetky svoje príjmy počas roka, ak má aj iné okrem odmeny u vás.
Johanka
14.01.09,20:48
V novele zákona o dani z príjmov č. 563 (http://www.porada.sk/t59575-563-kurzove-straty.html)/2008 je novelizovaný aj zákon o správe daní a poplatkov 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992. Paragraf 35 sa dopĺňa o odsek 21. Ak zamestnávateľ nevykoná ročné zúčtovanie dane z príjmov a boli pritom splnené všetky podmienky zo strany zamestnanca, zavádza sa pokuta 16,60 € za každého zamestnanca. Účinnosť od 1. januára 2009, takže pokuty budú prvýkrát zrejme za nevykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2008??!!

2008c198z563 DzP,správa daní,kolky.pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=30859&d=1229757302)
:D priviedlo ma to k širokému úsmevu.

Právne vedomie zamestnancov je tak nízke, že kopec z nich nie je schopných si dať žiadosť o RZD. Ich povinnosti suplujú mzdárky, ktoré okrem svojej prehnanej a neopodstatnenej iniciatívy vypytujú od zamestnancov kadejaké nezmyselné čestné prehlásenia a pod. Mám klientov, ktorý si to neželajú - a ja im dávam za pravdu. A teraz im vlastne nahráva aj vyššie uvedená novela. Jednoducho nebude pchať na podpis zamestnancom žiadosť o RZD, keď oni nemajú záujem a nemusia sa báť ďalšej sankcie.
Mám klientov, ktorým PO DOHODE so zamestnancami pripravím žiadosti o RZD, ale nikto nie je znásilňovaný k podpisu.

Zamestnanci by si mali konečne uvedomiť, že sú daňovníci ako všetci ostatní a majú povinnosť zúčtovať si svoje dane. To, že nevyužívajú jednoduchú formu ročného zúčtovania u zamestnávateľa a nepodajú si A-čko , by mal správca dane tiež "oceňovať".
dovolenka1
15.01.09,09:52
aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem
Tweety
15.01.09,09:54
aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem
Zdaniteľná, alebo nezdaniteľná? Je v tom podstatný rozdiel .
michelle84
15.01.09,09:57
aká je zdaniteľná položka na rok 2008? Dakujem

Zdaniteľná je pre každého iné číslo podľa výšky príjmov :)
michelle84
15.01.09,09:58
Ak chceš vedieť nezdaniteľnú, tak tá bola na rok 2008 98.496,- SKK.
zena
16.01.09,06:33
Prosim vas, ked mi poberatel PSD od 1.1.2004 u nas zamestnany od 1.8.2008 podpisal ziadost k vykonaniu RZD. Zahrniem mu tam iba zdanitelne prijmy 59 894 - poistne 5637 = zdanitelny prijem 54 257. Dan 10 308. Uhrn preddavkov na dan 10 306, teda dan na uhradu je 2Sk. Strhnem ju lebo bude poukazovat 2%. Je to spravny postup? Nemal ine prijmy a socialne davky, teda PSD sa mu tam nezahrna.Potrebujem od neho nejake ine potvrdenie za dobu od 1.1.2008 do 31.7.2008?
londay
16.01.09,11:02
Prosím chcela by som sa spytat, ak fyzická osoba pobera príjmy zo závistlej činnosti okerm SR a aj na území ČR, aké povinnosti pre neho vyplývajú čo sa týka ročného zúčtovania dane alebo daňového priznania. Ďakujem za odpoveď.
zena
16.01.09,11:23
NIE je mozne vykonat RZD, musi si sam podat DP, pretoze poberal prijmy zo zahranicia.
londay
21.01.09,09:40
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
londay
21.01.09,12:42
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
idaret
22.01.09,11:11
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ak som pracovala minuly rok pol roka a potom som bola mesiac a pol PN, ráta sa PN-ka do nezdanitelnej čiastky co je 98496SK?
Dakujem za pomoc a zelam pekny den.
Anja111
22.01.09,11:27
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ak som pracovala minuly rok pol roka a potom som bola mesiac a pol PN, ráta sa PN-ka do nezdanitelnej čiastky co je 98496SK?
Dakujem za pomoc a zelam pekny den.
Ak si chceš uplatňovať NČ sama na seba, tak máš nárok na celú NČ.
montanistik
23.01.09,07:04
Chcem sa spýtať:

som v TPP vo firme, ktorá mi bude robiť ročné zúčtovanie. Keď som podpísal dohodu o vykonaní práce s inou organizáciou na 20.- Sk (16 200.- Sk som dostal na účet jednorázovo) musím toto oznámiť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania, ktorú budem podávať svojmu zamestnávateľovi, u ktorého robím na TPP? (Musím toto vôbec niekde oznamovať?)
Alebo si mám robiť daňové priznanie sám???

Vďaka.
ekopo
23.01.09,07:13
predpokladám, že z dohody sa jednalo už o preddavkovú daň a tú je potrebné zahrnúť do ročného zúčtovania.
mak
23.01.09,07:16
Dobrý deň prosím o radu:
mátim klienku, ktorá je SZČO
1. ako fyzická osoba kúpila chatu - nie ako SZČO, mala ju 4 roky a predala ju.
investovala do nej 300 tis. na jej vynovenie - kúila ju za 1. 200 tis. SK
Teraz ju predala za 2 mil. sk rozdiel musí zdaniť a teraz otázka znie - môže si ona tych 300 tis odpočítať ako náklad a zdaní iba rozdiel
1 200 tis. plus 300 tis. je 1 500 tis. SK keďže ju predala za 2 mil. rozdiel je 500 tis. SK, ktoré by mala zdaniť.
- kde tych 500 tis. Sk uvádzam v daňovom priznaní typ B
prosím poradiť či je to správne čo som hore uviedla a kde by som to mala uviesť v daňovom priznaní...

Ďakujem
majka
beataw
23.01.09,07:19
Prajem príjemný deň. Prosím o radu: Do 31.7.2008 som bola zamestnaná v inštitúcii, ktorá je od mája 2008 v likvidácii. Od 1.8.2008 som evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce. Chcela by som vedieť ako je to s ročným zúčtovaním dane - či si ho mám urobiť sama, alebo je to povinnosťou posledného zamestnávateľa, alebo sa mám poradiť na ÚP...:confused: Ďakujem za pomoc.:)
ekopo
23.01.09,07:24
Prajem príjemný deň. Prosím o radu: Do 31.7.2008 som bola zamestnaná v inštitúcii, ktorá je od mája 2008 v likvidácii. Od 1.8.2008 som evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na Úrade práce. Chcela by som vedieť ako je to s ročným zúčtovaním dane - či si ho mám urobiť sama, alebo je to povinnosťou posledného zamestnávateľa, alebo sa mám poradiť na ÚP...:confused: Ďakujem za pomoc.:)
najjednoduchšia cesta je vypýtať si potvrdenie z práce a urobiť DP typ A
invest
23.01.09,07:28
Ja by som si podala sama, pretože podľa toho čo píšeš by sa ti časť odvedenej dane /ak nie celá/ mala vrátiť. A keď je firma v likviácii tak toto je najčistejšie. Ale potrebuješ od nich potvrdenie o zdaniteľnej mzde a z úradu práce tiež potvrdenie.
beataw
23.01.09,07:31
Ďakujem ekopo, práve toho som sa bála. So zamestnávateľom sa nedá spojiť a okrem toho mi daňové zákony pripadajú ako Mount Everest, na ktorý sa ja nikdy nevydriapem... Nevadí, veď ešte je čas prelúskať to. Pekný deň!
ekopo
23.01.09,07:40
Dobrý deň prosím o radu:
mátim klienku, ktorá je SZČO
1. ako fyzická osoba kúpila chatu - nie ako SZČO, mala ju 4 roky a predala ju.
investovala do nej 300 tis. na jej vynovenie - kúila ju za 1. 200 tis. SK
Teraz ju predala za 2 mil. sk rozdiel musí zdaniť a teraz otázka znie - môže si ona tych 300 tis odpočítať ako náklad a zdaní iba rozdiel
1 200 tis. plus 300 tis. je 1 500 tis. SK keďže ju predala za 2 mil. rozdiel je 500 tis. SK, ktoré by mala zdaniť.
- kde tych 500 tis. Sk uvádzam v daňovom priznaní typ B
prosím poradiť či je to správne čo som hore uviedla a kde by som to mala uviesť v daňovom priznaní...

Ďakujem
majka
odpovede citujem zo zákona o dani z príjmov:

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená
mak
23.01.09,13:17
Ďakujem za radu, ešte mám dodaz keď zrátam spolu daňový základ z par.6 a par. 8 ktorý sa uvedie v daňovom priznaní B nenavíši jej to odvody do sociálnej poisťovne...
Viete mi poradiť...
mak
veronikasad
23.01.09,13:25
Ďakujem za radu, ešte mám dodaz keď zrátam spolu daňový základ z par.6 a par. 8 ktorý sa uvedie v daňovom priznaní B nenavíši jej to odvody do sociálnej poisťovne...
Viete mi poradiť...
mak
odvody sa platia len z podnikania - § 6
beataw
04.02.09,10:52
Dobrý deň, pred časom som sa radila, ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní dane, keďže som to ešte nerobila. Dnes som išla na náš Daňový úrad a musím sa podeliť o svoju skúsenosť : Som veľmi potešená prístupom zamestnankyne, bola veľmi milá a dokonca mi priznanie vypísala podľa dokladu, ktorý som mala a ešte mi povysvetľovala čo a ako... Ak sú všade zamestnanci Daňových úradov takí príjemní a ústretoví tak aspoň jeden úrad na Slovensku stojí za naše dane. Všetkým prajem príjemný deň!!!
Baranová Gabriela
04.02.09,15:12
Prosím, odpovie mi nejaký macher ohľadom Ročného zúčtovania dane za rok 2008? Môj problém je, že mám zamestnávateľovi do 15:2.2009 odovzdať žiadosť o ročné zúčtovanie, ale ja som mal súbeh - v roku 2008 som bol zároveň SZČO do 15.02.2008 a celý rok som bol zamestnaný u mojho zamestnávateľa. Mám podať u zamestnávateľa, alebo musím sám? Díky za rýchlu odpoveď.
vikinka
04.02.09,15:32
Treba podať daňoé priznanie typ B,v ktorom sa uvedú aj príjmy zo závislej činnosti.
draq
04.02.09,19:14
Dobrý deň. Rád by som sa spýtal na prípad Slováka, ktorý prvých 7 mesiacov pracoval v Čechách a potom 4 mesiace v zahraničí (Írsko). Mal by si podať priznanie v Čechách? Mal by zahrnúť aj mzdu v zahraničí? Ďakujem za skorú odpoveď.
milagros208
06.02.09,08:08
Chcela by som sa spýtať ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2008. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania si zamestnanec môže dodatočne uplatniť nárok na zníženie základu dane o zaplatené povinné poistné a príspevky, teda aj o zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie za rok 2008. Keďže sociálka potvrdenie o zaplatení dobrovoľného poistného nevydáva, aké doklady má zamestnanec predložiť? Ak platil DNP z účtu svojej manželky? Na výpise predsa nebudem vidieť, že je to zaplatené DNP a k tomu ešte že je jeho. Potrebuje teda doložiť aj prihlášku na DNP? Ďakujem.
kornelia2
06.02.09,17:19
prikladam z danoveho uradu
michelle84
07.02.09,17:57
Chcela by som sa spýtať ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2008. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania si zamestnanec môže dodatočne uplatniť nárok na zníženie základu dane o zaplatené povinné poistné a príspevky, teda aj o zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie za rok 2008. Keďže sociálka potvrdenie o zaplatení dobrovoľného poistného nevydáva, aké doklady má zamestnanec predložiť? Ak platil DNP z účtu svojej manželky? Na výpise predsa nebudem vidieť, že je to zaplatené DNP a k tomu ešte že je jeho. Potrebuje teda doložiť aj prihlášku na DNP? Ďakujem.

Nemusíš dávať žiadny doklad. Len vypíšeš žiadosť o ročné zúčtovanie a zapíšeš, koľko sa zaplatilo na doborovoľnom poistnom. Len v prípade kontroly z daňového úradu potrebuješ zdokladovať zaplatené poistné, k tomu ti postačí výpis z účtu.
milagros208
09.02.09,08:31
Nemusíš dávať žiadny doklad. Len vypíšeš žiadosť o ročné zúčtovanie a zapíšeš, koľko sa zaplatilo na doborovoľnom poistnom. Len v prípade kontroly z daňového úradu potrebuješ zdokladovať zaplatené poistné, k tomu ti postačí výpis z účtu.
Neviem, či môžem s týmto súhlasiť. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania je jednoznačne napísané, že zamestnanec, ktorý si dodatočne uplatňuje zaplatené poistné a príspevky, prikladá doklad o zaplatení, ak si poistné a príspevky platil sám. Niektoré mzdové účtovníčky neakceptujú ani výpis z účtu alebo šeky. Ako to teda urobiť správne? Ďakujem. Ocenila by som viac názorov, príp. konkrétnych prípadov.
milagros208
09.02.09,12:20
Ozaj nikto s týmto nemá skúsenosti? Na DÚ som sa pýtala ohľadom zaplateného poistného v DP. Tam mi povedali, že zaplatené poistné nie je povinnou prílohou. Takže ak sa zistí nezrovnalosť, v tomto prípade, že bolo uplatnené vyššie poistné ako je na potvrdení od zamestnávateľa, DÚ vyzve k zdokladovaniu zaplateného poistného. Takže DÚ sa dokladuje zaplatenie poistného až po výzve. Ako je to však v prípade ročného zúčtovania? Ďakujem.
cleonka
09.02.09,16:18
Dobrý večer. Prosím poradiť. Máme zamestnankyňu cca od polovice apríla 2008 na materskej. Chcela by som vedieť čo je pre ňu výhodnejšie. Má požiadať o ročné zúčtovanie a daň jej bude vrátená, alebo jej môžem vystaviť "potvrdenie o mzde", ktoré odovzdá jej manžel svojmu zamestnávateľovi, on si na ňu uplatní nezdaniteľnú čiastku a to čo zarobila bude ako príjem manželky. Ďakujem za odpoveĎ.
Anja111
09.02.09,16:21
Dobrý večer. Prosím poradiť. Máme zamestnankyňu cca od polovice apríla 2008 na materskej. Chcela by som vedieť čo je pre ňu výhodnejšie. Má požiadať o ročné zúčtovanie a daň jej bude vrátená, alebo jej môžem vystaviť "potvrdenie o mzde", ktoré odovzdá jej manžel svojmu zamestnávateľovi, on si na ňu uplatní nezdaniteľnú čiastku a to čo zarobila bude ako príjem manželky. Ďakujem za odpoveĎ.
Treba to prepočítať a porovnať...
cleonka
09.02.09,16:35
Ešte jedna otázka, ak si bude uplatňovať manžel na manželku, do príjmu manželky sa započítava materská alebo rodičovský príspevok, alebo len to čo zarobila.
Tweety
09.02.09,17:21
Ešte jedna otázka, ak si bude uplatňovať manžel na manželku, do príjmu manželky sa započítava materská alebo rodičovský príspevok, alebo len to čo zarobila.
To, čo zarobila- odvody, plus príjem z materského.
LubicaN
10.02.09,07:30
Chcela by som sa spýtať ohľadom ročného zúčtovania dane za rok 2008. V žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania si zamestnanec môže dodatočne uplatniť nárok na zníženie základu dane o zaplatené povinné poistné a príspevky, teda aj o zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie za rok 2008. Keďže sociálka potvrdenie o zaplatení dobrovoľného poistného nevydáva, aké doklady má zamestnanec predložiť? Ak platil DNP z účtu svojej manželky? Na výpise predsa nebudem vidieť, že je to zaplatené DNP a k tomu ešte že je jeho. Potrebuje teda doložiť aj prihlášku na DNP? Ďakujem.


Dobrý deň. Ospravedlňujem sa za možno triviálnu otázku ale v súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením som sa stretla s otázkou: manželka má príjem za rok 2008 nižší ako je NČ, platí si dobrovoľné nemocenské poistenie. Že si manžel môže odpočítať zvyšok NČ - to mi je jasné ale môže si odpočítať aj zaplatené dobrovoľné poistenie manželky? Ak áno, je určená maximálna výška tohto poistného (koľko si môže odpočítať?). S týmto som sa ešte nestretla, a nechcem mladú rodinu o peniažky obrať.

ďakujem

ĽubicaN
AMM
24.02.09,09:53
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť: Máme zamestnanca, ktorý v júni v nás pracoval na základe dohody. Nakoľko zarobil menej ako je NČ, nebola mu zrazená daň. Od júla sa u nás zamestnal na trvalý PP. Chcela by som mu urobiť ročné zúčtovanie, ale neviem, či mu do príjmu rátať aj zárobok z dohody a následne teda zdaniť?
Ďakujem!
mzdarka renca
24.02.09,10:49
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť: Máme zamestnanca, ktorý v júni v nás pracoval na základe dohody. Nakoľko zarobil menej ako je NČ, nebola mu zrazená daň. Od júla sa u nás zamestnal na trvalý PP. Chcela by som mu urobiť ročné zúčtovanie, ale neviem, či mu do príjmu rátať aj zárobok z dohody a následne teda zdaniť?
Ďakujem!

Všetky príjmy, aj z dohody, aj z trvalého PP.
1-5/2008 nemal žiadne príjmy?
ZDENIELA
24.02.09,10:56
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť: Máme zamestnanca, ktorý v júni v nás pracoval na základe dohody. Nakoľko zarobil menej ako je NČ, nebola mu zrazená daň. Od júla sa u nás zamestnal na trvalý PP. Chcela by som mu urobiť ročné zúčtovanie, ale neviem, či mu do príjmu rátať aj zárobok z dohody a následne teda zdaniť?
Ďakujem!
Keďže pracoval na základe dohody ako píšeš a nezorobil viac ako NČ, čiže mu neboli odvádzané preddavky na daň (zrejme mal u teba podpísané vyhlásenie, keď si takto postupovala) takže v tomto prípade nejde o zrážkovú daň, ktorú by zamestnanec mohol považovať za vysporiadanú ale za preddavkovú daň, ktorú do RZD uviesť musíš.
A ďalej, ak tak málo zarobil a ešte nerobil ani celý rok, určite mu nevyjde platiť daň.
AMM
24.02.09,11:15
Ďakujem! Už som mu urobila ročné zúčtovanie a má preplatok.
margaretka71
25.02.09,06:07
Prosím Vám chcem sa opýtať, či nedoplatok vo výške 6,- Sk resp. do 100,- Sk a taktiež v opačnom prípade preplatok do výšky 100,- Sk zamestnancovi mám zraziť? resp. vrátiť? Neuplatňujú si 2% z dane. Pýtam sa preto, lebo pri daňovom priznaní vrátia preplatky až nad 100,- Sk. Ďakujem
denisie
25.02.09,06:20
Prosím Vám chcem sa opýtať, či nedoplatok vo výške 6,- Sk resp. do 100,- Sk a taktiež v opačnom prípade preplatok do výšky 100,- Sk zamestnancovi mám zraziť? resp. vrátiť? Neuplatňujú si 2% z dane. Pýtam sa preto, lebo pri daňovom priznaní vrátia preplatky až nad 100,- Sk. Ďakujem

prečítaj si §38 zákona o dani z príjmov:)
7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura . Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
margaretka71
25.02.09,06:52
Ja som si ten paragraf pozrela ale pravdu povediac, mám v tom trochu hokej. Keď ťa poprosím nevysvetlíš mi to tak ako sa hovorí po našom? Ďakujem
denisie
25.02.09,07:03
Ja som si ten paragraf pozrela ale pravdu povediac, mám v tom trochu hokej. Keď ťa poprosím nevysvetlíš mi to tak ako sa hovorí po našom? Ďakujem
Nedoplatok z RZD vyšší ako je suma 100,- (3,32 eur) zrazí ZĽ zamestnancovi do konca roka 2009, a zároveň tento nedoplatok ZĽ odvedie správcomi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň
SOVINA
25.02.09,08:15
predčasný starobný dôchdca pracujúci na plný úväzok na dobu neurčitú si chce znížiť základ dane o 12000,- na životné poistenie.
Nezdaniteľná časť mu nebola počas roka uplatňovaná.
Môže?
mzdarka renca
25.02.09,08:17
predčasný starobný dôchdca pracujúci na plný úväzok na dobu neurčitú si chce znížiť základ dane o 12000,- na životné poistenie.
Nezdaniteľná časť mu nebola počas roka uplatňovaná.
Môže?

môže si uplatniť do výšky 12000,-Sk
SOVINA
25.02.09,08:26
Zamestnanec si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, bola počas roka na materskej a rodičovskej dovolenke. Odrátava sa výška materského od nezdaniteľnej časti?
mzdarka renca
25.02.09,08:27
Zamestnanec si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, bola počas roka na materskej a rodičovskej dovolenke. Odrátava sa výška materského od nezdaniteľnej časti?

áno
SOVINA
25.02.09,09:10
Zamestnanec žiada o vykonanie ročného zúčtovania okrem príjmu zo závislej činnosti doniesol aj potvrdenia od iných zam., kde pracoval na dohodu. Príjem z tejto dohody je zrazený zrážkovou daňou. Mám ho zahrnúť do príjmu zo závislej činnosti a odvedenú zrážkovú daň považovať za preddavkovú, alebo nemám brať do úvahy tieto potvrdenia - keď je daň odvedená je to vlastne vyrovnané, alebo si má podať zamestnanec daňové priznanie typ A.
mzdarka renca
25.02.09,09:12
Zamestnanec žiada o vykonanie ročného zúčtovania okrem príjmu zo závislej činnosti doniesol aj potvrdenia od iných zam., kde pracoval na dohodu. Príjem z tejto dohody je zrazený zrážkovou daňou. Mám ho zahrnúť do príjmu zo závislej činnosti a odvedenú zrážkovú daň považovať za preddavkovú, alebo nemám brať do úvahy tieto potvrdenia - keď je daň odvedená je to vlastne vyrovnané, alebo si má podať zamestnanec daňové priznanie typ A.

zrážkovú daň nemôžeš dať do RZD a považovať ju za preddavkovú.

ak by sa zamestnancovi vyplatilo zohľadniť príjmy zrazené zrážkovou daňou, musí si podať DP typ A
veronikasad
25.02.09,09:13
Zamestnanec žiada o vykonanie ročného zúčtovania okrem príjmu zo závislej činnosti doniesol aj potvrdenia od iných zam., kde pracoval na dohodu. Príjem z tejto dohody je zrazený zrážkovou daňou. Mám ho zahrnúť do príjmu zo závislej činnosti a odvedenú zrážkovú daň považovať za preddavkovú, alebo nemám brať do úvahy tieto potvrdenia - keď je daň odvedená je to vlastne vyrovnané, alebo si má podať zamestnanec daňové priznanie typ A.
Zrážkovú daň nemôžeš vysporiadať v RZD. Aká je celková výška príjmov zrazených preddavkovou daňou a zrážkovou daňou ?
margaretka71
25.02.09,09:54
Zamestnanec, ktorý si žiada doplatiť daňový bonus a zároveň mu vyjde aj daňový nedoplatok vo výške 6,- Sk , mám mu nárokovaný DB znížiť o tie 6,- alebo nie, lebo je to suma nižsia ako 100,- SK. Ďakujem.
SOVINA
25.02.09,10:04
Daň zrazená zrážkou je 10866,-
a preddavková je 5939,-
veronikasad
25.02.09,10:07
Daň zrazená zrážkou je 10866,-
a preddavková je 5939,-
Zaujímala ma výška príjmu - nie dane. Ak je základ dane vyšší ako 98496sk, nemá význam zrážkovú daň zahrňať do DP /daň sa považuje za vysporiadanú/. Ak je ZD nižši, zrazená zrážková daň sa daňovníkovi vráti, ak do základu dane zahrnie aj príjem zrazený zrážkovou daňou.
SOVINA
25.02.09,10:13
zamestnanec si chce v RZDP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola do 9. mesiaca na rodičovskej dovolenke, od 10. mesiaca je zamestnaná jej príjem bol 24339,- daň žiadna. Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu alebo si ona musí podať RZDP u svojho zamestnávateľa.
mirčiak
25.02.09,10:15
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na takýto prípad: jednému nášmu zamesntnacovi ktorému robím ročné zúčtovanie vyšiel nedoplatok vo výške asi 13700,- SK. Pravdepodobne sa mu to bude zrážať z platu priebežne možno do polovice roka. Chcem sa opýtať ako je to v tomto prípade pri vysporiadaní s daňovým úradom pri odvoodch dane? Treba nedoplatok daňovému úradu zaplatiť hneď do marca alebo sa to dá priebežne ako sa bude sťahovať zamestnancovi zo mzdy?
margaretka71
25.02.09,10:20
Manželka nemusí podať DP nakoľko nedosiahla príjmy do výšky polovice odpočítateľnej položky t. j. 49 248,-. A manžel si na ňu môže uplatniť nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu odpočítateľnej položky a jej príjmami, t. j. 98496 - 24 339 = 74 157,-. Ja by som to uplatnila takto.
Ešte trochu poopravím: od príjmov je treba ešte odpočítať zaplatené poistné a tak uplatniť rozdiel. Ospravedlňujem sa


A mne nikto neodpovie na príspevok č. 56? Prosím
mzdarka renca
25.02.09,10:37
zamestnanec si chce v RZDP uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola do 9. mesiaca na rodičovskej dovolenke, od 10. mesiaca je zamestnaná jej príjem bol 24339,- predpokladám, že je to už základ dane bez poistného daň žiadna môže si na ňu uplatniť 98496-24339=74157 . Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu alebo si ona musí podať RZDP u svojho zamestnávateľa Ak nemala žiadnu zaplatenú daň, tak jej zamestnávateľ vykoná RZD (žiadosť bolo treba odovzdať do 16.2).

odpoveď v texte
vanes
25.02.09,10:47
Ahojte chcem sa spýtať či ste už niekto robil knihu jázd v alfe
margaretka71
25.02.09,11:20
Prosím odpovedzte mi niekto na príspevok č. 56. Prosím
Jozef Mihál
25.02.09,11:32
Zamestnanec, ktorý si žiada doplatiť daňový bonus a zároveň mu vyjde aj daňový nedoplatok vo výške 6,- Sk , mám mu nárokovaný DB znížiť o tie 6,- alebo nie, lebo je to suma nižsia ako 100,- SK. Ďakujem.
Áno.

Pozor, treba prepočítať nárokovaný DB na €, prepočítať daňový nedoplatok na € a rozdiel počítať už v €.
margaretka71
25.02.09,11:36
Ďakujem za odpoveď t. z. , že nárokovaný DB je vo výške 5820 a nedoplatok 6,- v ročnom zúčtovaní mu vyjde preplatok 5814,- Sk , ktoré mu vo výplate doplatím. Správne som to pochopila?
Jozef Mihál
25.02.09,11:47
Zle ste pochopili.

DB prepočítate na €.

Nedoplatok prepočítate na €.

A potom DB v € znížite o nedoplatok v €. To čo vyjde (v €) sa zamestnancovi vyplatí.
Polly404
25.02.09,11:53
Tá zamestnanecká prémia sa vypláca až v roku 2010 (keď sa bude robiť DP, resp ročné zúčtovanie) za rok 2009, však?
mzdarka renca
25.02.09,11:56
Tá zamestnanecká prémia sa vypláca až v roku 2010 (keď sa bude robiť DP, resp ročné zúčtovanie) za rok 2009, však?

áno
Hepi
26.02.09,06:14
Som trochu v pomykove. Pri ročnom zúčtovaní dane jedného zamestnanca som si na potvrdení o príjme všimla, že mzdárka na potvrdenie dopísala aj výšku náhrady príjmu. Má to pre mňa nejaký význam?
michelle84
26.02.09,06:25
Som trochu v pomykove. Pri ročnom zúčtovaní dane jedného zamestnanca som si na potvrdení o príjme všimla, že mzdárka na potvrdenie dopísala aj výšku náhrady príjmu. Má to pre mňa nejaký význam?

Len v prípade, že by si na tohto zamestnanca uplatňoval manžel alebo manželka nezdaniteľnú časť. Vtedy sa posudzujú vlastné príjmy, do ktorých sa zahŕňa aj náhrada príjmu počas PN.
Hepi
26.02.09,06:35
Díky moc. To mi teda nenapadlo,lebo sa jedná o mladého slobodného chlapca.
erika_H
26.02.09,08:52
Dobrý deň,chcela by som sa prosím opýtať,či má význam,aby zamestnanec,ktorý poberá min.mzdu (r.2008) a daň.bonus na 2 deti,aby zamestnancovi k ročn.zúčtovaniu dane dokladal potvrdenie o zaplatení životného poistenia?či to má pre neho nejaký význam?
Ďakujem za odpoveď
mirčiak
26.02.09,09:35
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na takýto prípad: jednému nášmu zamesntnacovi ktorému robím ročné zúčtovanie vyšiel nedoplatok vo výške asi 13700,- SK. Pravdepodobne sa mu to bude zrážať z platu priebežne možno do polovice roka. Chcem sa opýtať ako je to v tomto prípade pri vysporiadaní s daňovým úradom pri odvoodch dane? Treba nedoplatok daňovému úradu zaplatiť hneď do marca alebo sa to dá priebežne ako sa bude sťahovať zamestnancovi zo mzdy?

Vie mi prosím niektor poradiť na horeuvedený prípad? Díky moc. :o
Tweety
26.02.09,09:38
Dobrý deň,chcela by som sa prosím opýtať,či má význam,aby zamestnanec,ktorý poberá min.mzdu (r.2008) a daň.bonus na 2 deti,aby zamestnancovi k ročn.zúčtovaniu dane dokladal potvrdenie o zaplatení životného poistenia?či to má pre neho nejaký význam?
Ďakujem za odpoveď
Veď mu to skúšobne prerátaj v RZD a uvidíš, či má.
erika_H
26.02.09,09:47
ešte nemám ani to potvrdenie.. no vyskúšam dať nejakú sumu a uvidím..

a prosím Vás,musí požiadať o ročné zúčtovanie (aj keď je už teda po termíne)
zamestnávateľa brigádnik študent,ktorý u neho podpísal vyhlásenie,a nikde zvyšok roka nepracoval?
ďakujem
mzdarka renca
26.02.09,10:08
Dobrý deň,chcela by som sa prosím opýtať,či má význam,aby zamestnanec,ktorý poberá min.mzdu (r.2008) a daň.bonus na 2 deti,aby zamestnancovi k ročn.zúčtovaniu dane dokladal potvrdenie o zaplatení životného poistenia?či to má pre neho nejaký význam?
Ďakujem za odpoveď

ak má základ dane 98496 a nižší (vidíš to v potvrdení ), tak nemá význam, aby ti nosil potvrdenie o zaplatení životného poistenia.
M77
26.02.09,11:22
Dobrý deň,
ročné zúčtovanie mi vyšlo takto:
1.zamestnanec preplatok 4.120,- Sk = 136,76 €
2.zamestnanec preplatok 1.088,- Sk = 36,12 €
Spolu: 172,88 €
Mzda za 02/2009:
preddavok na daň 133,67 €
zrážková daň 26,42 €
daňový bonus na vyplatenie zamestnancom: 57,96 €
otázka:
O preplatok z RZ znížim vypočítaný preddavok na daň a aj zrážkovú daň?
(133,67 + 26,42) - 172,88 = 12,79 € O túto sumu znížim v nasledujúcom mesiaci vlastnú daňovú povinnosť?
A daňový bonus v sume 57,96 € vyplatím z vlastných prostriedkov, ktoré vyžiadam späť od DÚ?
Aký je správny postup?
(Ľachšie by bolo vyžiadať preplatok dane z RZ od DÚ, ale šéf nechce platiť preddavky na daň ked nemusí, takže povedaj nech to odrátam od daňovej povinnosti)
erika_H
26.02.09,12:23
a prosím Vás,musí požiadať o ročné zúčtovanie (aj keď je už teda po termíne)
zamestnávateľa brigádnik študent,ktorý u neho podpísal vyhlásenie,a nikde zvyšok roka nepracoval?
ďakujem

+dakujem ti renča.ešte poprosím odpoveď na tohto brigádnika.. ja si myslím,že by mu mal urobiť ten zamestnávateľ,u ktorého podpísal vyhlásenie..
mzdarka renca
26.02.09,12:27
+dakujem ti renča.ešte poprosím odpoveď na tohto brigádnika.. ja si myslím,že by mu mal urobiť ten zamestnávateľ,u ktorého podpísal vyhlásenie..

nemusí, ak výška jeho príjmu nie je do 49248
mirčiak
26.02.09,12:28
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť v tejto veci? Jednému nášmu zamestnancovi ktorému robím ročné zúčtovanie vyšiel nedoplatok vo výške asi 13700,- SK. Pravdepodobne sa mu to bude zrážať zo mzdy priebežne možno do polovice roka. Chcem sa opýtať ako je to v tomto prípade pri vysporiadaní s daňovým úradom pri odvodoch dane? Treba nedoplatok daňovému úradu zaplatiť hneď do marca alebo sa to dá priebežne ako sa bude sťahovať zamestnancovi zo mzdy? Ďakujem
mzdarka renca
26.02.09,12:29
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť v tejto veci? Jednému nášmu zamestnancovi ktorému robím ročné zúčtovanie vyšiel nedoplatok vo výške asi 13700,- SK. Pravdepodobne sa mu to bude zrážať zo mzdy priebežne možno do polovice roka. Chcem sa opýtať ako je to v tomto prípade pri vysporiadaní s daňovým úradom pri odvodoch dane? Treba nedoplatok daňovému úradu zaplatiť hneď do marca alebo sa to dá priebežne ako sa bude sťahovať zamestnancovi zo mzdy? Ďakujem

priebežne
erika_H
26.02.09,14:25
nemusí, ak výška jeho príjmu nie je do 49248

brigádnik študent zarobil v hrubom (aj v čistom) 55.300 Sk .. takže musí požiadať toho zamestnávateľa (kde podpísal vyhlásenie) o vykonanie ročn.zúčtovania (?)
mzdarka renca
26.02.09,14:30
brigádnik študent zarobil v hrubom (aj v čistom) 55.300 Sk .. takže musí požiadať toho zamestnávateľa (kde podpísal vyhlásenie) o vykonanie ročn.zúčtovania (?)

áno, ale to už asi nestihne. termín bol do 16.2., jedine, že by pekne poprosil mzdárku a na žiadosť napísal spätný dátum.
Tweety
26.02.09,14:31
brigádnik študent zarobil v hrubom (aj v čistom) 55.300 Sk .. takže musí požiadať toho zamestnávateľa (kde podpísal vyhlásenie) o vykonanie ročn.zúčtovania (?)
Termín na požiadanie bol do 16.2.09, ak nepožiadal, podá si DP sám.
erika_H
26.02.09,14:47
Ďakujem Vám Poraďáci a Poraďáčky:) pekný zvyšok dňa prajem
Nesa
27.02.09,07:01
Môžem urobiť RZD aj dôchodcovi, ktorý si uplatňuje odpočítateľnú čiastku za zaplatené životné poistenie v r. 2008 v sume 12000?
mzdarka renca
27.02.09,07:20
Môžem urobiť RZD aj dôchodcovi, ktorý si uplatňuje odpočítateľnú čiastku za zaplatené životné poistenie v r. 2008 v sume 12000?

áno
Honzik[sk]
27.02.09,07:50
Mal by som jednu otazocku. Spravil som si danove priznanie k dani z primov fyzickej osoby TYP: B. Vyplnil som prijmy zo zavislej cinnosti ale mal som prijem aj z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Takze mi vyslo, ze mam doplatit statu niekolko tisic. Neviem, ale kam mam tie peniaze poslat. Teda na aky ucet... viete mi s tym niekto pomoct? Pozeral som sa na stranku danoveho uradu.. Pre jednotlivé dane sú otvorené účty štátnych príjmov v Štátnej pokladnici. Neviem ci spadam pod: Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, alebo pod: Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Dakujem za pomoc
mzdarka renca
27.02.09,07:56
;965618']Mal by som jednu otazocku. Spravil som si danove priznanie k dani z primov fyzickej osoby TYP: B. Vyplnil som prijmy zo zavislej cinnosti ale mal som prijem aj z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Takze mi vyslo, ze mam doplatit statu niekolko tisic. Neviem, ale kam mam tie peniaze poslat. Teda na aky ucet... viete mi s tym niekto pomoct? Pozeral som sa na stranku danoveho uradu.. Pre jednotlivé dane sú otvorené účty štátnych príjmov v Štátnej pokladnici. Neviem ci spadam pod: Daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti, alebo pod: Daň z príjmov fyzických osôb z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti tento účet použi. Dakujem za pomoc

odpoveď v texte
abadon
27.02.09,08:45
Rad by som sa opytal ci musim pouzit tlacivo fyzicke osoby B ak robil v poistovni a dostal odmenu vo vyske 7800 sk? Pritom pracuje na hlavny pracovny pomer u ineho zamestnavatela. Poistovanie mal popri zamestnani.
mzdarka renca
27.02.09,09:12
Rad by som sa opytal ci musim pouzit tlacivo fyzicke osoby B ak robil v poistovni a dostal odmenu vo vyske 7800 sk? Pritom pracuje na hlavny pracovny pomer u ineho zamestnavatela. Poistovanie mal popri zamestnani.

ak pracoval na základe dohody, tak DP typ A

ak má uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu, tak DP typ B
janaZH
27.02.09,09:51
Manželka v roku 2008 poberala rodičovský príspevok
+ mala príjem zo závislej činnosti zdanený preddavkovou daňou
(64.692,- - poistné 8.632,-)
+ príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkou (6.152,-).
Manželka sa môže rozhodnúť považovať príjmy zdanené zrážkou za daňovo nevysporiadané, podá daňové priznanie a celá zaplatená daň jej bude vrátená.
Manžel mal príjem zo závislej činnosti a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku vo výške rozdielu medzi sumou 98.496,- a vlastným príjmom manželky? Tiež si uplatní nezdaniteľnú časť na životné poistenie. Môže si uplatniť aj nezdaniteľnú časť na životné poistenie manželky?
Existuje aj iné, resp. výhodnejšie riešenie? Ďakujem veľmi pekne.
mzdarka renca
27.02.09,10:04
Manželka v roku 2008 poberala rodičovský príspevok
+ mala príjem zo závislej činnosti zdanený preddavkovou daňou
(64.692,- - poistné 8.632,-)
+ príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkou (6.152,-).
Manželka sa môže rozhodnúť považovať príjmy zdanené zrážkou za daňovo nevysporiadané, podá daňové priznanie a celá zaplatená daň jej bude vrátená áno.
Manžel mal príjem zo závislej činnosti a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku vo výške rozdielu medzi sumou 98.496,- a vlastným príjmom manželky áno ? Tiež si uplatní nezdaniteľnú časť na životné poistenie. Môže si uplatniť aj nezdaniteľnú časť na životné poistenie manželky nie?
Existuje aj iné, resp. výhodnejšie riešenie? Ďakujem veľmi pekne.

nie, neexistuje nič výhodnejšie
M77
27.02.09,12:34
Preplatok z RZ môžem odrátať aj zo zrážkovej dani alebo len z preddavkovej dani?
Nesa
03.03.09,06:28
Dobrý deň, dočítala som sa, že nedoplatok v RZD do 100 Sk nestiahnem zamestnancovi, iba ak si uplatňuje dodatočne daňový bonus alebo podá vyhlásenie na 2% z dane. Keď mi vyjde v RZD preplatok, ten sa vypláca aj vtedy, keď je menej ako 100 Sk?
kassiopeia
03.03.09,07:55
dobry den.chcela by som sa opytat ake doklady treby treba dolozit k danovemu priznaniu B. staci iba faktury alebo aj prijmove doklady?doklada sa aj zdravotna poistovna?este co k tomu treba prilozit??je zivnostnik iba prvy rok.dakujem
katkaj
03.03.09,08:00
dobry den.chcela by som sa opytat ake doklady treby treba dolozit k danovemu priznaniu B. staci iba faktury alebo aj prijmove doklady?doklada sa aj zdravotna poistovna?este co k tomu treba prilozit??je zivnostnik iba prvy rok.dakujem

pokiaľ nemal príjmy zo závislej činnosti a neuplatňuje si daňový bonus tak nemusí prikladať nič

Len doplním že samozrejme pokiaľ vedie účtovníctvo tak výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku
mzdarka renca
03.03.09,08:04
dobry den.chcela by som sa opytat ake doklady treby treba dolozit k danovemu priznaniu B. staci iba faktury alebo aj prijmove doklady?doklada sa aj zdravotna poistovna?este co k tomu treba prilozit??je zivnostnik iba prvy rok.dakujem

ak účtuje v JÚ, tak výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch. Ak použije paušálne výdavky, tak nič neprikladá, predkladá na požiadanie DÚ.
kassiopeia
03.03.09,08:08
mal prijmy aj zo zavislej cinnosti.uplatnuje si aj danovy bonus.potrebuje dolozit faktury alebo staci prijmovy doklad??
katkaj
03.03.09,08:10
mal prijmy aj zo zavislej cinnosti.uplatnuje si aj danovy bonus.potrebuje dolozit faktury alebo staci prijmovy doklad??


v tom prípade priloží potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a pokiaľ uplatňuje daňový bonus až v DP tak aj rodné listy detí
kassiopeia
03.03.09,08:10
vykazuje prijmy na 40%.
kassiopeia
03.03.09,08:19
vykazuje prijmy na 40%.u zamestnavatela robil len 4mesiace.7mesiacov na zivnost a jeden mesiac nemal ziadne prijmy. vraj treba pridat aj vykaz o majetku a aj nieake papiere do socialnej poistovni.neviem vsak ci je to pravda.da sa odpisat aj zdravotna poistovna a treba ju aj dolozit k danovemu??dakujem
katkaj
03.03.09,08:22
vykazuje prijmy na 40%.u zamestnavatela robil len 4mesiace.7mesiacov na zivnost a jeden mesiac nemal ziadne prijmy. vraj treba pridat aj vykaz o majetku a aj nieake papiere do socialnej poistovni.neviem vsak ci je to pravda.da sa odpisat aj zdravotna poistovna a treba ju aj dolozit k danovemu??dakujem

V tomto prípade spracuješ DP, uplatníš 40% výdavky + zaplatené poistné do ZP a SP priložíš k DP potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a rodné listy detí. Nič viac nemusíš prikladať.
Následne do 30.6 treba odovzdať na SP výpis z DP podľa čoho si vyráta platby do SP od 1.7.2009. Zúčtovanie zdravotného vykoná do 30.6.2009 a odovzdá na príslušnej ZP
kassiopeia
03.03.09,08:28
takze danove priznanie,rodny list kopiu, potvrdenie od zamestnavatela kopiu a doklady o zaplateni poistneho kopiu- to vsetko dam na danovy urad?
katkaj
03.03.09,08:31
takze danove priznanie,rodny list kopiu, potvrdenie od zamestnavatela kopiu a doklady o zaplateni poistneho kopiu- to vsetko dam na danovy urad?

doklad o zaplatení poistného nie je potrebné dokladať pokiaľ to poistné platil z titulu szčo
kassiopeia
03.03.09,08:42
platil poistne ako szco.do danoveho mam dat 12mesiacov poistne???ak pracoval u zamestnanca tak poistne si neplatil on ale zamestnavatel.mam dat 12mesiacov alebo 8mesiacov poistne v danovom?potom poistne netreba dokladovat?
od 1.1.08 si zalozil zivnost.za januar mu vyplatil poistne predchadzajuci zamestnavatel.v poistovni mu povedali ze on si plati az od februara.od februara do augusta si platil sam poistne. 25.08.08 nastupil do zamestnania do 13.11.08 a platil mu poistne zamestnavatel.za december si nevyplatil poistne nakolko poistne sa plati mesiac dopredu takze mu mal vyplatit zamestnavatel.
katkaj
03.03.09,08:45
platil poistne ako szco.do danoveho mam dat 12mesiacov poistne???ak pracoval u zamestnanca tak poistne si neplatil on ale zamestnavatel.mam dat 12mesiacov alebo 8mesiacov poistne v danovom?potom poistne netreba dokladovat?
od 1.1.08 si zalozil zivnost.za januar mu vyplatil poistne predchadzajuci zamestnavatel.v poistovni mu povedali ze on si plati az od februara.od februara do augusta si platil sam poistne. 25.08.08 nastupil do zamestnania do 13.11.08 a platil mu poistne zamestnavatel.za december si nevyplatil poistne nakolko poistne sa plati mesiac dopredu takze mu mal vyplatit zamestnavatel.


Do DP dá poistné ktoré zaplatil v roku 2008. Čiže napríklad keď zaplatil za 12/08 poistné až v januári tak toto tam nedáva. To si uplatní až v DP za rok 2009
Čo sa týka poistenia zo závislej činnosti tak tam si uplatní poistenie ktoré má na potvrdení o príjme od zamestnávateľa.

poistné od zamestnávateľa dáva do oddielu V v DP a poistné čo si platil ako szčo dáva do výdavkov v oddieli VI Daňového priznania typ B
kassiopeia
03.03.09,08:49
takze dam 8mesiacov do danoveho-iba to co si platil sam.
katkaj
03.03.09,08:51
takze dam 8mesiacov do danoveho-iba to co si platil sam.

pokiaľ si ako szčo zaplatil len 8 mesiacov poistné a zaplatil to v čase od 1.1.2008 do 31.12.2008 tak dáš do výdavkov tých 8 mesiacov
kassiopeia
03.03.09,08:51
a doklady o zaplateni poistneho preukaze az v socialnej poistovni.do danoveho netreba.
katkaj
03.03.09,08:54
a doklady o zaplateni poistneho preukaze az v socialnej poistovni.do danoveho netreba.

doklady o zaplatení poistného si odloží a bude ich ukazovať až prípadnej kontrole ktorá sa mu možno niekedy ohlási.
Už tu bolo niekoľkokrát povedané že doklady o zaplatení poistného z titulu szčo sa nedokladujú nikam
kassiopeia
03.03.09,08:56
dakujem pekne.velmi mi to pomohlo.pekny den a dakujem
Nesa
03.03.09,09:10
Dobrý deň, dočítala som sa, že nedoplatok v RZD do 100 Sk nestiahnem zamestnancovi, iba ak si uplatňuje dodatočne daňový bonus alebo podá vyhlásenie na 2% z dane. Keď mi vyjde v RZD preplatok, ten sa vypláca tiež len vtedy, keď je viac ako 100 Sk?
Tweety
03.03.09,09:12
Dobrý deň, dočítala som sa, že nedoplatok v RZD do 100 Sk nestiahnem zamestnancovi, iba ak si uplatňuje dodatočne daňový bonus alebo podá vyhlásenie na 2% z dane. Keď mi vyjde v RZD preplatok, ten sa vypláca tiež len vtedy, keď je viac ako 100 Sk?
Nie, preplatok musíš zamestnancovi vrátiť, aj keby to mala byť len jedna koruna.
Nesa
03.03.09,09:15
Nechcem sa vôbec hádať, len si overujem tvrdenie kolegyne, že od 1.1.2009 sa ani preplatok do 100 Sk nevypláca.
Tweety
03.03.09,12:20
Nechcem sa vôbec hádať, len si overujem tvrdenie kolegyne, že od 1.1.2009 sa ani preplatok do 100 Sk nevypláca.
Nie je to o hádaní, nehádaní, ale je to o § 38 odst.6 Zákona o dani z príjmov.

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
Viera 2
03.03.09,17:23
Je mi jasné zrážanie nedoplatku alebo vyplácanie preplatku zamestnancovi, ktorému robím ročné zúčtovanie. Čo však so zamestnancom, ktorý sa rozhodol pre daňové priznanie A - mal dvoch zamestnávateľov a vyšiel mu daňový nedoplatok 5 Sk, teda 0,03 €. Neviem sa dopátrať, či a ako sa takýto nedoplatok uhrádza (vychádza mi, že poplatky za úhradu sú vyššie na každej strane - teda u daňovníka i daňového úradu).
kunecka
04.03.09,08:05
Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?
katkaj
04.03.09,08:06
Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?

ano, dodanenie zrážkovej dane je možné len v rámci DP
mzdarka renca
04.03.09,08:07
Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?

áno, musí si podať sama DP, ak chce mať vrátenú daň, zdanenú zrážkou.
kunecka
04.03.09,08:11
super, dakujem moc za rychlu odpoved, idem jej volat...
svx
04.03.09,12:40
Prosím Vás - dôchodca robil na Dohodu o pracovnej činnosti, za celý rok zarobil 54 000,- Sk. Chcel by si uplatniť daňový bonus na študujúcu dcéru. Má si sám podávať Daňové priznanie alebo mu môže spraviť zamestnávateľ a zahrnúť tam ten daňový bonus ?
Tweety
04.03.09,12:42
Prosím Vás - dôchodca robil na Dohodu o pracovnej činnosti, za celý rok zarobil 54 000,- Sk. Chcel by si uplatniť daňový bonus na študujúcu dcéru. Má si sám podávať Daňové priznanie alebo mu môže spraviť zamestnávateľ a zahrnúť tam ten daňový bonus ?
A požiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD v termíne do 16.2.09? ak áno, zamestnáv. mu ho spraví, ak nie podá si DP sám.
svx
04.03.09,12:49
Požiadal do 16.2. - aj odovzdal príslušné doklady. Trochu ma mýlia predchádzajúce otázky a odpovede o zrážkovej dani - že si musí zamestnankyňa podať sama DP.
citát: Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?
katkaj
04.03.09,12:51
Požiadal do 16.2. - aj odovzdal príslušné doklady. Trochu ma mýlia predchádzajúce otázky a odpovede o zrážkovej dani - že si musí zamestnankyňa podať sama DP.
citát: Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?

ale v tvojej otázke nikde nebola spomenutá zrážková daň.
svx
04.03.09,12:51
Lebo aj dôchodca na Dohodu o prac. činn. má len zrážkovú daň.
Tweety
04.03.09,12:51
Požiadal do 16.2. - aj odovzdal príslušné doklady. Trochu ma mýlia predchádzajúce otázky a odpovede o zrážkovej dani - že si musí zamestnankyňa podať sama DP.
citát: Ahojte, zamestnankyna je u nas zamestnana cely rok 2008, podpisala ziadost o RZD a doniesla mi doklady z poistovni a tiez potvrdenie od ineho zamestnavatela, kde ma len zrazkovu dan. Tato dan by sa jej vratila vzhladom na poistky. Ale podla vyjadrenia na stranke DU, ja jej nemozem spravit RZD, ale musi si sama podat dan. priznanie? Chapem to spravne?
RZD nerobí zamestnáv. z príjmov , pri ktorých je uplatnená ZD,vtedy si musí DP podať zamestnanec sám. RZD je len o príjmoch pri ktorých sú uplatnené preddavky na daň.
svx
04.03.09,13:02
Pre poriadok - zopakujem otázku ...
Dôchodca:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov § 43 54000,- SK
Úhrnná suma dane /zrážková daň/ 10260,-

Chcel by si uplatniť daňový bonus ? Má si podať sám DP alebo ročné zúčtovanie mu môže spraviť zamestnávateľ ?!?
Tweety
04.03.09,13:03
Pre poriadok - zopakujem otázku ...
Dôchodca:
Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov § 43 54000,- SK
Úhrnná suma dane /zrážková daň/ 10260,-

Chcel by si uplatniť daňový bonus ? Má si podať sám DP alebo ročné zúčtovanie mu môže spraviť zamestnávateľ ?!?
Podá si DP sám, pozri môj príspevok 128 vyššie.
svx
04.03.09,13:03
Ďakujem krásne.
svx
04.03.09,13:04
Skôr ste odpovedali - ako som sa rozpísala - ďakujem ešte raz.
a.palenikova
04.03.09,16:18
mesačná nezdaniteľná časť patrí aj za mesiac, v ktorom zamestannec odpracoval 15 dní?

diki moc
mzdarka renca
04.03.09,16:20
mesačná nezdaniteľná časť patrí aj za mesiac, v ktorom zamestannec odpracoval 15 dní?

diki moc

áno, pokiaľ má podpísané vyhlásenie
veronikasad
04.03.09,16:20
mesačná nezdaniteľná časť patrí aj za mesiac, v ktorom zamestannec odpracoval 15 dní?

diki moc
ak si ju neuplatnil u iného zamestnávatela - ano
a.palenikova
04.03.09,16:22
dakujem

a plati to aj pre szčo? pokial podnika 6,5 mesiaca, tak ma narok na 7/12 NČ?
KEJKA
04.03.09,16:27
nezdaniteľná časť sa uplatňuje celá..... pokiaľ to nie je dôchodca.
a.palenikova
04.03.09,16:31
szco podnika 6,5 mesiaca, rovnako 6,5 mesiaca dosahuje prijem. nemozem mu uplatnit NČ za 12 mesiacov. uplatnim mu pomernu casť, iba neviem ci za 6 alebo 7 mesiacov.
mzdarka renca
04.03.09,16:33
szco podnika 6,5 mesiaca, rovnako 6,5 mesiaca dosahuje prijem. nemozem mu uplatnit NČ za 12 mesiacov. uplatnim mu pomernu casť, iba neviem ci za 6 alebo 7 mesiacov.

to je jedno aké obdobie v roku má daňovník-SZČO príjem, ale OP sa uplatní v plnej výške 98496
Viera 2
04.03.09,18:14
Je mi jasné zrážanie nedoplatku alebo vyplácanie preplatku zamestnancovi, ktorému robím ročné zúčtovanie. Čo však so zamestnancom, ktorý sa rozhodol pre daňové priznanie A - mal dvoch zamestnávateľov a vyšiel mu daňový nedoplatok 5 Sk, teda 0,03 €. Neviem sa dopátrať, či a ako sa takýto nedoplatok uhrádza (vychádza mi, že poplatky za úhradu sú vyššie na každej strane - teda u daňovníka i daňového úradu).

prosím poraďte - uhrádza sa nedoplatok z A priznania vo výške 5 Sk, alebo nie?
KEJKA
04.03.09,20:17
prosím poraďte - uhrádza sa nedoplatok z A priznania vo výške 5 Sk, alebo nie?
ak sa rozhodol robiť si DP A, tak mu dávaš ba prehľad a on si všetko v DP vysporiada.
Asztalosová
04.03.09,20:24
Dobry vecer.
Chcem sa spytat:r.2008: ak niekto pracuje v Madarsku cely rok na pracovnu zmluvu, a v SR mal prijem 20 000 Sk z dohody, treba tykto 20 000 Sk dat do danoveho priznania? To viem ze prijem z Madarska do DP dat treba, ale ci sa tych 20000 Sk k tomu pripocitava.
Dakujem
Zita4
04.03.09,20:39
Záleží na tom, či bolo tých 20000 zdanené preddavkovou alebo zrážkovou daňou.
Asztalosová
04.03.09,20:56
Mala podpisane vyhlasenie. Tych 20 000 mala za 3 mesiace, takze dan nebola platena. Mna jedna mzdarka informovala, ze ak niekto pracuje v zahranici - konkretne som sa pytala na madarsko- tak v SR moze mat podpisane vyhlasenie.
KEJKA
04.03.09,21:00
ak podpísal vyhlásenie, robí si DP z celosvetových príjmov a tých 20000 ta uvedie.
Asztalosová
04.03.09,21:09
Dakujem za info.
Viera 2
04.03.09,22:30
ak sa rozhodol robiť si DP A, tak mu dávaš ba prehľad a on si všetko v DP vysporiada.
...zhodou okolností som mu dávala prvé z potvrdení ako mzdárka a potom robila z oboch potvrdení priznanie A. Preto ma zaujíma, ako sa vysporiadava nedoplatok v takej malej čiastke. Lebo viem, že preplatok dane sa vracia až od 100 Sk. Ako pátram, tak pátram, ani v tlačive, ani v poučení - a v zákone už vôbec - nevidím žiadne pokyny pre daňovníka, okrem toho, že musí zaplatiť. Len som chcela istotu, že výnimky alebo upresnenia ohľadom "100 Sk" sa týkajú naozaj iba zamestnávateľa alebo daňového úradu.
umelecká škola
05.03.09,07:12
Zamestnanec má príjem za rok 2008 zo závislej činnosti a ďalší príjem z umeleckých činností vo výške 40 000,- Sk. Má povinnosť podať daňové priznanie, alebo mal požiadať iba o ročné zúčtovanie (keďže ďalší príjem je nižší ako 49 248).
Ďakujem. škola
Libusa
05.03.09,07:16
Dobrý deň. Spravila som ročné zúčtovanie zamestnancovi, Vyšiel mu preplatok dane 2,83 €/85Sk/Sk a zároveň mu musím dodatočne doplatiť daňový bonus vo výške 73,69€ /2220Sk/. Ako je to v tomto prípade s vrátením preplatku vrátim mu súčet týchto súm, alebo len daňový bonus keďže preplatok dane je menej ako 3,3€/100Sk/? ďakujem
dopravca
05.03.09,08:17
Dobrý deň. Zamestnancovi vyšiel v RZ preplatok 2080,- Sk, ktorý budem kompenzovať s DÚ. Kedže preplatok sa má vysporiadať najneskôr v aprílovej výplate a jeho preddavky nedosiahnu túto sumu/iných zamestnancov nemám/, ako to mám urobiť? Ďakujem
KvetkaK
05.03.09,08:20
Dobrý deň. Zamestnancovi vyšiel v RZ preplatok 2080,- Sk, ktorý budem kompenzovať s DÚ. Kedže preplatok sa má vysporiadať najneskôr v aprílovej výplate a jeho preddavky nedosiahnu túto sumu/iných zamestnancov nemám/, ako to mám urobiť? Ďakujem
Tento preplatok si započítaš potom pri výplatach v ďalšom mesiaci s preddavkami na daň.
dopravca
05.03.09,08:26
Ja som už neposlal preddavok za Január. Čiže si ho budem započítavať dovtedy, kým sa nevynuluje? Aj keby to trvalo do júna?
KvetkaK
05.03.09,08:36
Ja som už neposlal preddavok za Január. Čiže si ho budem započítavať dovtedy, kým sa nevynuluje? Aj keby to trvalo do júna?
Presne tak. Po vlastných skúsenostiach viem, že preplatok na dani daňový úrad nevráti ani na základe žiadosti skôr. Myslím že až po roku, kedy sa nedal započítať s preddavkami na daň.
abadon
05.03.09,18:35
Mám prosbu. Neviem si poradiť známy pracoval na Slovensku 9 mesiacov, potom 3 mesiace pracoval v Českej republike. Počas troch mesiacov ktoré strávil v Českej republike mal plat v čechách ale aj na Slovensku. Ako mu mám spraviť daňové priznanie? Ďakujem
mzdarka renca
05.03.09,18:48
Mám prosbu. Neviem si poradiť známy pracoval na Slovensku 9 mesiacov, potom 3 mesiace pracoval v Českej republike. Počas troch mesiacov ktoré strávil v Českej republike mal plat v čechách ale aj na Slovensku. Ako mu mám spraviť daňové priznanie? Ďakujem

ak boli oba príjmy zo závislej činnosti, tak DP typ A. V ČR mal príjem za 3 mesiace - prepočítaš priemerným kurzom za uvedené mesiace (napr. 10+11+12/2008:3).
SOVINA
06.03.09,05:48
Dobrý deň,
mám 3 otázky k roč. zúčtovaniu dane:
1. keď si manžel chce na manželku uplatniť nezdaniteľnú časť - a manželka bola počas roka na rodičovskej dovolenke - odrátava sa suma rod. príspevku od nezdaniteľnej časti?
2.manžel mal počas roka 2008 manželku na PN - chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu - odrátava sa suma dávok od n
nezdaniteľnej časti?
3. Môžem zamestnancovi, ktorý mal príjem za rok 2008 123.777,- a neodpracoval celý rok uplatniť celú nezdaniteľnú časť 98.496,- ?
Ďakujem za odpovede
mzdarka renca
06.03.09,05:52
Dobrý deň,
mám 3 otázky k roč. zúčtovaniu dane:
1. keď si manžel chce na manželku uplatniť nezdaniteľnú časť - a manželka bola počas roka na rodičovskej dovolenke - odrátava sa suma rod. príspevku od nezdaniteľnej časti? nie, rod. príspevok sa nepočíta ako príjem manželky, nakoľko je to štátna soc. dávka, materské áno.
2.manžel mal počas roka 2008 manželku na PN - chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na ňu - odrátava sa suma dávok od n
nezdaniteľnej časti? áno
3. Môžem zamestnancovi, ktorý mal príjem za rok 2008 123.777,- a neodpracoval celý rok uplatniť celú nezdaniteľnú časť 98.496,- ? áno
Ďakujem za odpovede

odpoveď v texte
gutan52
10.03.09,13:56
odpoveď v texte

Manželka bola 11 mes. v r.2008 na rodič. príspevku /s Esterkou/ . Od 1.12.08 je na MD / junák * 11.12.2008 - vďaka Bohu / .

Otázky mám prosím:

1, Aký daňový Bonus si odrátam od DANE ?
Na 1 dieťa v plnej výške /6822,-Sk/,
a na druhé to môže byť tiež tak?

2, u manželky - Potvrdenie od SP za r. 2008 -
uvedené nemocenské : 11.024,-Sk.
Môžem si DZ znížiť len o 87.472,-Sk?

3, Daňový základ asi 400.000,-Sk
odvody na poisťovne /49.732,-/;
bude Daň blízko Nuly?

Za odpovede i dobrú radu už ďakujem.

Pripomeniem len, že sa riadim heslom "KKD".
Andyke
10.03.09,15:49
Manželka bola 11 mes. v r.2008 na rodič. príspevku /s Esterkou/ . Od 1.12.08 je na MD / junák * 11.12.2008 - vďaka Bohu / .

Otázky mám prosím:

1, Aký daňový Bonus si odrátam od DANE ?
Na 1 dieťa v plnej výške /6822,-Sk/, áno
a na druhé to môže byť tiež tak? iba 582,- Sk, lebo na narodil v 12/2008

2, u manželky - Potvrdenie od SP za r. 2008 -
uvedené nemocenské : 11.024,-Sk.
Môžem si DZ znížiť len o 87.472,-Sk? áno

3, Daňový základ asi 400.000,-Sk
odvody na poisťovne /49.732,-/;
bude Daň blízko Nuly?
Tých 400 000 Sk beriem, že je to čiastkový základ dane z podnikania,
(rozdiel medzi príjmami a skutoč. výdavkami)
tak mi vyšlo daň k úhrade: 33 262 Sk.


Za odpovede i dobrú radu už ďakujem.

Pripomeniem len, že sa riadim heslom "KKD".
Odpovede v texte.
SOVINA
12.03.09,04:29
Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu:
Vypĺňam "Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím za rok 2008" a potrebovala by som vedieť či sa do celkového počtu zamestnancov zarátava aj zamestnankyňa, ktorá je momentálne na päť ročnej materskej dovolenke. ďakujem za odpoveď
mzdarka renca
12.03.09,05:10
Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu:
Vypĺňam "Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím za rok 2008" a potrebovala by som vedieť či sa do celkového počtu zamestnancov zarátava aj zamestnankyňa, ktorá je momentálne na päť ročnej materskej dovolenke. ďakujem za odpoveď

podľa môjho názoru nie, nakoľko ju nemáte v evidenčnom stave.
petraTT
12.03.09,09:52
Už hodinu hľadám odpoveď k dôchodcovi a neviem to najsť. Prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Ak dôchodca robil na dohodu v r.2008
dododa 10.000,- predd. daň 190,-Sk
4.000,- zrážk.daŇ 760,-Sk
Môže požiadať o vrátenie celej dane, alebo iba zrážkovej dane?
Ďakujem
Zuzana B.
12.03.09,10:25
Chcela by som sa Vás opýtať, že v prípade ak zamestnancov základ dane je 146 249 Sk, uplatňuje si nezdaniteľné časti ZD na daňovníka, na manželku vo výške 92 290 Sk a 12 000 Sk na životné poistenie, potom zdaniteľná mzda vychádza záporná: - 56 537 Sk. Úhrn preddavkov na daň z riadku 09 RZ je 9 440 Sk, vznikne mu preplatok 9 440 Sk.
Otázka znie, či zamestnanec môže poukázať 2% dane alebo nemôže z dôvodu, že na riadku 04 RZ mu vyšla nulová daň?
Zuzana B.
15.03.09,07:35
Chcela by som sa Vás opýtať, že v prípade ak zamestnancov základ dane je 146 249 Sk, uplatňuje si nezdaniteľné časti ZD na daňovníka, na manželku vo výške 92 290 Sk a 12 000 Sk na životné poistenie, potom zdaniteľná mzda vychádza záporná: - 56 537 Sk. Úhrn preddavkov na daň z riadku 09 RZ je 9 440 Sk, vznikne mu preplatok 9 440 Sk.
Otázka znie, či zamestnanec môže poukázať 2% dane alebo nemôže z dôvodu, že na riadku 04 RZ mu vyšla nulová daň?
Vedel by mi niekto poradiť?
vladino45
15.03.09,08:53
Chcela by som sa Vás opýtať, že v prípade ak zamestnancov základ dane je 146 249 Sk, uplatňuje si nezdaniteľné časti ZD na daňovníka, na manželku vo výške 92 290 Sk a 12 000 Sk na životné poistenie, potom zdaniteľná mzda vychádza záporná: - 56 537 Sk. Úhrn preddavkov na daň z riadku 09 RZ je 9 440 Sk, vznikne mu preplatok 9 440 Sk.
Otázka znie, či zamestnanec môže poukázať 2% dane alebo nemôže z dôvodu, že na riadku 04 RZ mu vyšla nulová daň?
nemôže nič poukázať daň = 0 a 2% z nuly su 0. DÚ mu vráti celý preplatok
vladino45
15.03.09,08:55
Už hodinu hľadám odpoveď k dôchodcovi a neviem to najsť. Prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Ak dôchodca robil na dohodu v r.2008
dododa 10.000,- predd. daň 190,-Sk
4.000,- zrážk.daŇ 760,-Sk
Môže požiadať o vrátenie celej dane, alebo iba zrážkovej dane?
Ďakujem
môže požiadat aj o vrátenie zrážkovej dane aj preddavkovej
mzdarka renca
15.03.09,09:02
Už hodinu hľadám odpoveď k dôchodcovi a neviem to najsť. Prosím Vás mohli by ste mi poradiť. Ak dôchodca robil na dohodu v r.2008
dododa 10.000,- predd. daň 190,-Sk
4.000,- zrážk.daŇ 760,-Sk
Môže požiadať o vrátenie celej dane, alebo iba zrážkovej dane?
Ďakujem

môže, podá DP typ A a obe zaplatené dane jej vrátia, nakoľko jej príjem za rok 2008 nepresiahol výšku 49248 Sk.
abadon
18.03.09,08:15
Potreboval by som poradiť alebo čo by Ste doporučili. Známy pracoval aj na Slovensku a aj v Čechách má preplatok z RZ ktorý mu vyšiel z výpočtu cca 14 000 ak sa robil Výpočet dane
po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí. Po druhe nedoplatok 3 000 ak sa to robilo zápočtom. Čo by Ste doporučili? Ďakujem
uct2007
18.03.09,08:43
Ahojte :-)
Ja by som Vás prosila o radu v takejto veci:
spravila som zamestnancovi RZD,kde mu vysiel nedoplatok na dani, co som dala aj do výplaty za 2/09. Až teraz mu prisiel doklad k životnému poisteniu, a keď prepočítam RZD vyjde mu potom preplatok. Rada by som mu pomohla, a opravila to vo výplate za marec 2009. Ja myslím, že to môžem,keďže RZD spracovávame do 31.3.2009, ale zaujíma ma Váš názor,či ste mali takýto prípad a či to môžem spraviť ešte. Ďakujem vopred za odpoveď a príjemný deň :-)
kovex
18.03.09,09:59
DObrý, môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý u nás pracoval do 30.6.2008 na dopč a potom do konca roka už nikde?
Ďakujem
Tweety
18.03.09,10:02
DObrý, môžem urobiť RZD zamestnancovi, ktorý u nás pracoval do 30.6.2008 na dopč a potom do konca roka už nikde?
Ďakujem
Áno.
lavazza77
13.05.09,08:22
Dobrý deň, viete mi prosím povedať ako je to s RZD zamestnanca, ktorý si mal podať daňové priznanie (žiadal potvrdenie o príjmoch a zaplatenej dani), ale DP za r. 2008 si nepodal? Budem mať problém, ak by som mu RZD urobila teraz, keď mal povinnosť podať DP on?
Ďakujem vopred za odpoveď
mzdarka renca
13.05.09,08:30
Ty mu už nemôžeš vykonať RZD. On nech si podá DP.
Paula
13.05.09,08:31
Dobrý deň, viete mi prosím povedať ako je to s RZD zamestnanca, ktorý si mal podať daňové priznanie (žiadal potvrdenie o príjmoch a zaplatenej dani), ale DP za r. 2008 si nepodal? Budem mať problém, ak by som mu RZD urobila teraz, keď mal povinnosť podať DP on?
Ďakujem vopred za odpoveď


Že nepodal a podať mal , nie je Tvoj problém :)
mkatka
03.06.09,08:48
Prosím poraďte skúsenejší.
Zistila som, že moja predchodkyňa urobila chybu pri RZD zamestnancov: nedoplatený daňový bonus, resp. uplatená nezdaniteľná čiastka u poberateľa výsluhového dôchodku.
Ako to môžem teraz opraviť?
Ďakujem, za všetky odpovede.
veronikasad
03.06.09,08:50
Prosím poraďte skúsenejší.
Zistila som, že moja predchodkyňa urobila chybu pri RZD zamestnancov: nedoplatený daňový bonus, resp. uplatená nezdaniteľná čiastka u poberateľa výsluhového dôchodku.
Ako to môžem teraz opraviť?
Ďakujem, za všetky odpovede.
vystavíš kopiu ročného zúčtovania dane a podáš dodatočné daňové priznanie za zamestnanca, resp. zamestnanec si ho musí podať sám /ty mu ho môžeš pomôcť vyplniť/