majkla
29.12.08,21:27
Chcela by som sa spytat,7.3. 2009 by som mala nastupit na MD.Teraz som uz 4 roky zamestnana u 1 ZL, poberam plat vo vyske min.mzdy.Splnam podmienku 270 dni poistenia, ale z min.mzdy mi vypocitaju urcite min. matersku.Z precitanych prispevkou som zistila,ze ked rozviazem PP a na druhy den uzavriem novy PP a odvody budem platit z maxima tak sa mi materska zvysi.Kedy mi staci rozviazat PP a uzavriet novy?A ked budem slobodna mamicka tak mam narok poberat matersku dlhsie?
brčko
29.12.08,20:52
napr. aj ukončiť 5.3. a uzatvoriť nový 6.3.09

na dlhšie poberanie materského než je obvyklých 28týždnov, t.j. na 37týždnov majú osamelé mamičky, ktoré prehlásia v čestnom prehlásení pre soc.poistovnu cca v tom 28týždni (resp. o niečo skôr) poberania materského, že sú osamelé. Neviem ako "osamelosť" definuje soc.poistovna (lebo v zákone o soc.poistení definícia chýba), no podla zákonníka práce je osamelá osoba, ktorá žije sama a je rozvedená, ovdovená alebo slobodná alebo ktorá je osamelá z iných vážnych dôvodov.
majkla
30.12.08,11:09
Dakujem a este sa chcem spýtať, že či možem ten pracovny pomer do mesiaca ukončit dohodou ,alebo musim ostat zamestnana.
Katy a R
30.12.08,11:15
Dakujem a este sa chcem spýtať, že či možem ten pracovny pomer do mesiaca ukončit dohodou ,alebo musim ostat zamestnana.

Môžeš ukončiť pp dohodou ... alebo môžeš uzavrieť nový pp na dobu určitú ...
Bolo by výhodnejšie, keby aspoň počas poberania materskej pp trval... (zamestnávateľ nemá žiadne výdavky, okrem preplatenia dovolenky) a tebe poistenie trvá.:)
brčko
30.12.08,11:18
Dakujem a este sa chcem spýtať, že či možem ten pracovny pomer do mesiaca ukončit dohodou ,alebo musim ostat zamestnana.

samozrejme ho ukončiť môžeš.

Ak však ostaneš zamestnaná až do dna pôrodu, tak štát za teba bude platiť dôchodkové poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do dna pred pôrodom. Za obdobie od ukončenia PP do pôrodu už podla mna nie. Potom až odo dna pôrodu, ak si podáš prihlášku s potrebnými prílohami do 45dní od pôrodu.

No a ak ostaneš zamestnaná až do ukončenia poberania materského, tak budeš aj za tieto dni čerpania MD poistená nemocensky a v nezamestnanosti. Ak by ti počas MD netrval PP, tak nie si poistená nem. ani v nezamestnanosti. Možno to však pre teba nie je dôležité. No a za dni trvania PP počas čerpania MD ti vzniká nárok na dovolenku.