Tinaho
30.12.08,09:14
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, či je možné zmeny dohody o pracovnej činnosti robiť formou dodatku?

V našej spoločnosti pracuje 50 zamestnancov na dohodu o pracovnej činnosti. Všetky dohody boli uzavreté na dobou určitú do 31.12.2008. Od 1.1.2009 plánujeme nasledovné zmeny:
- dohody na dobu neurčitú
- zvýšenie mzdy.

Neviem, či je možné spomenuté zmeny urobiť formou dodatku k dohode o pracovnej činnosti, alebo je potrebné vypracovať nové dohody (v tom prípade sa musia robiť odhlášky a prihlášky do sociálnej poisťovne).

Vopred ďakujem za rady.

Martina
Tweety
30.12.08,12:41
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, či je možné zmeny dohody o pracovnej činnosti robiť formou dodatku?

V našej spoločnosti pracuje 50 zamestnancov na dohodu o pracovnej činnosti. Všetky dohody boli uzavreté na dobou určitú do 31.12.2008. Od 1.1.2009 plánujeme nasledovné zmeny:
- dohody na dobu neurčitú
- zvýšenie mzdy.

Neviem, či je možné spomenuté zmeny urobiť formou dodatku k dohode o pracovnej činnosti, alebo je potrebné vypracovať nové dohody (v tom prípade sa musia robiť odhlášky a prihlášky do sociálnej poisťovne).

Vopred ďakujem za rady.

Martina
Kedže dohody skončili dobou určitou, teda 31.12.08, je potrebné zamestnancov odhlásiť. Nové dohody od 1.1.09 je potrebné znovu nahlásiť.
Ešte k tomu yvýšeniu miezd: za prácu na základe dohody nie je mzda, ale odmena.
Tinaho
09.01.09,10:19
Informovala som sa aj na inšpektoráte práce, či je možné vypracovať dodatok k dohode (dôvod: zvýšenie odmeny, predĺženie na dobu neurčitú). Odpovedali mi nasledovne:
"Závisí od Vás ako zamestnávateľa, pre ktorý spôsob sa rozhodnete - dodatok k dohode, alebo uzatvorenie novej dohody."
Myslíte si, že môžem postupovať podľa tohto ich stanoviska a riešiť uvedené zmeny v dohodách formou dodatku? Ďakujem za názory.
liba2
09.01.09,11:20
Informovala som sa aj na inšpektoráte práce, či je možné vypracovať dodatok k dohode (dôvod: zvýšenie odmeny, predĺženie na dobu neurčitú). Odpovedali mi nasledovne:
"Závisí od Vás ako zamestnávateľa, pre ktorý spôsob sa rozhodnete - dodatok k dohode, alebo uzatvorenie novej dohody."
Myslíte si, že môžem postupovať podľa tohto ich stanoviska a riešiť uvedené zmeny v dohodách formou dodatku? Ďakujem za názory.
áno, môžeš, ja by som volila formu dodatku ak ide o vyššie uvedené dôvody. Novú dohodu by som urobila, keby sa menil účel, pre ktorý sa pôvodná dohoda uzatvorila.
Evanka
09.01.09,11:50
Súhlasím s liba2, iba doplním, že dátum uzatvorenia dodatku by mal byť do 31.12.2008, kedy ešte zmluva trvala.
jarkra
19.02.09,20:27
Môžem sa spýtať, či v dodatku môže byť použitá nasledujúca formulácia:
Zamestnávateľ ..... a zamestnanec ....... sa dohodli na nasledujúcom dodatku k dohode o pracovnej činnosti zo dňa .........
Dohodnutá odmena sa mení na ......
Tento dodatok nadobúda účinnosť od dňa ..........
Orsz
19.02.09,20:42
Môžem sa spýtať, či v dodatku môže byť použitá nasledujúca formulácia:
Zamestnávateľ ..... a zamestnanec ....... sa dohodli na nasledujúcom dodatku k dohode o pracovnej činnosti zo dňa .........
Dohodnutá odmena sa mení na ......
Tento dodatok nadobúda účinnosť od dňa ..........

Môže byť ....
vieraaaa
05.05.10,07:03
Informovala som sa aj na inšpektoráte práce, či je možné vypracovať dodatok k dohode (dôvod: zvýšenie odmeny, predĺženie na dobu neurčitú). Odpovedali mi nasledovne:
"Závisí od Vás ako zamestnávateľa, pre ktorý spôsob sa rozhodnete - dodatok k dohode, alebo uzatvorenie novej dohody."
Myslíte si, že môžem postupovať podľa tohto ich stanoviska a riešiť uvedené zmeny v dohodách formou dodatku? Ďakujem za názory.
Týmto sa chcem ospravedlniť Tinaho, lebo dnes sa mi podarilo nechtiac v jej príspevku č. 3 zavadiť o možnosť "neužitočné" i keď som okolo len prechádzala a vôbec som nechcela hodnotiť príspevky a keďže nemám možnosť to nejako vygumovať, aj keď ma to mrzí, asi už s tým nič neurobím. Ešte raz sorry.
vieraaaa
05.05.10,07:12
áno, môžeš, ja by som volila formu dodatku ak ide o vyššie uvedené dôvody. Novú dohodu by som urobila, keby sa menil účel, pre ktorý sa pôvodná dohoda uzatvorila.
Ešte raz sa opravedlňujem, tento krát Liba2, kde sa mi pre zmenu nedopatrením "podarilo" dať "nevhodné". Veľmi ma to mrzí.
Airamz
05.05.10,07:43
Ja používam priložený vzor na zmeny v dohodách, možno pomôže.
account manager
31.05.10,14:46
Ja používam priložený vzor na zmeny v dohodách, možno pomôže.
Súhlasím, veľmi užitočný formulár pre tieto prípady, úplne to stačí pre právne podchytenie zmeny v dohode.
sybila3
15.02.11,12:21
ďakujem, moc ste mi pomohli.
Luba
20.03.11,17:12
Rada by som sa opýtala, či stačí, ak zamestnávateľ rozhodne o navýšení mzdy zamestnancom na TPP , príp.dohodárom iba formou svojho rozhodnutia. Musí byť zvýšenie mesačnej mzdy nevyhnutne podpísané aj zamestnancom, napr. formou dodatku? Alebo stačí aj jednostranný písomný úkon zo strany zamestnávateľa. Zamestnanec nemá dôvody namietať proti zvýšeniu platu.
Ďakujem.