zorro23
31.05.05,19:49
Dobry den,
Chcel by som prevadzkovat rychele obcerstvenie.Prosim Vas je nutne mat nejaku odbornu sposobilost alebo prax? chcel by som aj rychlo tepelne upravovat jedlo? pocul som ze pri tepelnej uprave musim mat odbornu sposobilost alebo zodpovednu osobu s takouto sposobilostou. to vsetky male rychle obcerstvenia co predavaju hranolky alebo hamburger ju maju??? dakujem a prajem vsetkym uspesny den.
lenkak
31.05.05,17:59
Pokiaľ meníš potravinu a vyrobíš z nej niečo iné, musíš mať okrem zdravotného preukazu ešte aj u hygieny spravené tzv. potravinárske minimum, robia sa "epidemiologické testy", a minimálne spravený sanitačný resp. prevádzkový poriadok schválený hygienou. Ak od Teba nebudú požadovať aj vypracovaný HACCP - ten ale väčšinou je pre výrobu.
Marian
31.05.05,18:06
Ja sa domnievam (vidíš tú rezervu?), že netreba žiadnu odbornú spôsobilosť podľa živnostenského zákona. Treba ju pri týchto činnostiach spojených s potravinami:
mäsiarstvo a údenárstvo
výroba piva a sladu
výroba mliečnych výrobkov
výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov
pohostinská činnosť
Čo je presne pojem pohostinská činnosť neviem ale prečo by bola rozdielne bratá teplá a studená?
Zrejme bude asi treba len schválenie od hygieny.
Ale na tvojom okresnom úrade odbore živnostenského podnikania a OS ti to povedia isto bez problémov.
adam
31.05.05,18:19
Suklasím s Lenkou. Potravinárske minimum budeš určite potrebovať. Ak budeš mať zamestnancov na trvalý PP, tak aj oni. Ak len na dohodu potom stačí len Tvoje slovné zaškolenie o sanitácii a dodržiavaní hyg. Prax v odbore nepotrebuješ. V ŽL musíš mať uvedené Predaj na priamu konzumáciu tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a bezmäsitých jedál. a Predaj nápojov na priamu konzumáciu.
Pekný večer.......:)
zorro23
31.05.05,18:28
Dakujem vsetkym za rady.dobru noc
ankap
03.06.05,05:35
Práve tento týždeň som absolvovala školenie /Akadémia vzdelávania/ ohľadom potravinárskeho minima a následne skúšky na Regionálnom úrade- hygiene. Nie je to nič hrozné, dá sa to v pohode zvládnuť. To školenie nie je ani povinné, ak si trúfaš bez neho, ušetríš 1000,- Sk. Zložitejšie je asi vypracovanie SP a HACCP, ale na to tu máme super poradkyňu Lenku. Pekný deň.
lenkak
03.06.05,16:47
Ankap - gratulujem, ani som netušila, že na potravinárske minimum sú aj školenia.
zorro23
05.06.05,18:43
mohli by ste mi povedat co to su SP a HACCP? dakujem
Ivenka
06.06.05,03:29
Znamenatá to,že ako budeš dodržiavať hygienu, uskladňovať potraviny, ako sa bude preberať tovar, kto je za to zospovedný ... daj si to vyhľadať v Porade - HACCP.
Ak nemáš hyg.minimum, môže byť za to ustanovený zákonny zástupca niekto iný ale musíš ho mať v pracovnom pomere trebars na jednu hodinu. To akože Ti chodí skontrolovať ako sa pripravujú jedla a či sa dodržujú všetky predpisy.
Kočtúchová
06.06.05,04:58
Ja som pracovala na čerpacej stanici - predávali sme balené bagety - a boli sme povinní kvôli tomu mať urobené hygienické minimum. Tzn. nie len zdravotnú spôsobilosť - prehliadka u lekára, že si zdravotne spôsobilý, ale aj odbornú spôsobilosť - tzn. mať vedomosti a skúšky z Hygienického minima. Volá sa to: Osvedčenie o absolvovaní odbornej skúšky na vykonávanie epidemiologicky závažných činností (ak si to správne pamatám). Mala som nejaké poznámky, z ktorých som sa učila, inak testy boli ľahké. Platila som za kolky okolo 700,- sk. Hygienické minimum nemusíš mať podľa mojich info len vtedy,ak si študoval na kuchár-čašník.
adam
06.06.05,09:03
Ja som pracovala na čerpacej stanici - predávali sme balené bagety - a boli sme povinní kvôli tomu mať urobené hygienické minimum. Tzn. nie len zdravotnú spôsobilosť - prehliadka u lekára, že si zdravotne spôsobilý, ale aj odbornú spôsobilosť - tzn. mať vedomosti a skúšky z Hygienického minima. Volá sa to: Osvedčenie o absolvovaní odbornej skúšky na vykonávanie epidemiologicky závažných činností (ak si to správne pamatám). Mala som nejaké poznámky, z ktorých som sa učila, inak testy boli ľahké. Platila som za kolky okolo 700,- sk. Hygienické minimum nemusíš mať podľa mojich info len vtedy,ak si študoval na kuchár-čašník.
Presne so všetkým súhlasím.......:)
lenkak
06.06.05,14:12
Ešte dodám, že sanitačný plán musíš mať vypracovaný a schválený ak nebolo súčasťou HACCP.
ankap
08.06.05,08:05
Ankap - gratulujem, ani som netušila, že na potravinárske minimum sú aj školenia.

Lenka, ďakujem. Vieš ako to chodí, každý chce žiť. Ale pre úplného laika je to pomoc, pretože nevie do čoho ide. A potom zistíš, že väčšinu vecí poznáš z bežného života, ale predsa len niektoré fakty a detaily ti uniknú.
lenkak
08.06.05,08:08
Ani mi nehovor, moja mamina má ešte k tomu výrobu a tam je to oveľa prísnejšie, všetko som jej vybavovala ja, zažila som si začiatky s hygienou. Dokonca vôbec nevedeli čo je to chránené pracovisko, ona je ZPS, tak sme sa pol roka s hygienou dohadovali, aby jej všetko schválili, lebo oni v celom Bystrickom kraji také voľačo nemali. Ale už je našťastie pokoj.
lydinka
22.09.06,17:37
Pokiaľ meníš potravinu a vyrobíš z nej niečo iné, musíš mať okrem zdravotného preukazu ešte aj u hygieny spravené tzv. potravinárske minimum, robia sa "epidemiologické testy", a minimálne spravený sanitačný resp. prevádzkový poriadok schválený hygienou. Ak od Teba nebudú požadovať aj vypracovaný HACCP - ten ale väčšinou je pre výrobu.

Súhlasím s Lenkou, len podotýkam, že určite treba aj HACCP, je potrebné aj vo fastfoodoch, v cukrárňach - všade, kde sa niečo konzumuje. Vypracovávala som jednému pánovi prevádzkový poriadok pre cukráreň, vravela som mu že treba aj HACCP, presviedčal ma že nie, ale ked prišla hygiena, dal mi za pravdu.
Pekný večer
bublo24
10.11.09,17:36
aky je rozdiel medzi prevadzkovým poriadkom a HAACP????
lenkak
10.11.09,18:57
HACCP býva v prevádzkach kde sú v kontakte nebalené potraviny, a výroba z nich.
Prevádzkový poriadok sú v prevádzkach napr: kde sa potraviny predávajú, v kozmetických a pod. salónoch.