zuzik311
30.12.08,11:22
ahojte poraďáci,
neviem, či som sa trafila do správneho okruhu,ale keďže očakávam, že môj problém si prečítajú hlavne ekonómovia dúfam, že poradíte :-)
Takže súvisí s vyplácaním prídavku na dieťa. Podľa zákona má naň nárok každé nezaopatrené dieťa do 25 rokov, ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie. Môj problém spočíva v tom, že som sa 8.8.2008 vydala, posledný prídavok bol vyplatený za august 2008. Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť prídavok aj spätne - v zákone je spomínané niečo že je to možné maximálne za 6 predchádzajúcich mesiacov, čo spĺňam september-január. Ako mám v tomto prípade postupovať? Mám napísať žiadosť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska, doložiť potvrdenie o návšteve VS - študujem 5. rok dennou formou Ing. štúdium, a tiež potvrdenie od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny z predchádzajúceho miesta trvalého bydliska a vyplatených prídavkoch, ktoré som obdržala?
Ešte by ma zaujímalo, ak pracujem na dohodu o vykonaní práce popri škole, môj čistý príjem je vyšší ako minimálna mzda mám na tento prídavok nárok? Niekde som čitala, že to, či pracujem alebo nie nemá na to vplyv. Ako to vidíte vy? mne sa to nezdá, že keď mám vlastný príjem môžem o to požiadať, to bol aj dôvod prečo som zatiaľ nepožiadala.. nechcem to dodatočne vracať. A ešte posledná otázočka. V prípade, ak prechádzam od januára z dohody na pracovnú zmluvu, mám nárok na tento prídavok do júna, kedy mám štátnice? teda dokiaľ ukončím VS?
Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady....