sulko7
30.12.08,10:34
Zdravím Vás poraďáci,
bol by som rád keby ste mi vedeli poradiť niekto ohľadom vysielačiek do áut. Neviem či to poznáte z Poľska, Každé druhé auto tam má obrovskú anténu a Ide o komunikáciu medzi vodičmi ohľadom polície, dopravnej zápchy, obmedzení a podobne...

Potreboval by som zistiť či niečo podobné u nás dovoľuje zákon. či to je realizovateľné.

Ďakujem a ostávam s pozdravom a prianím štastného nového roka.

Šuľo
Chobot
30.12.08,09:55
Zdravím Vás poraďáci,
bol by som rád keby ste mi vedeli poradiť niekto ohľadom vysielačiek do áut. Neviem či to poznáte z Poľska, Každé druhé auto tam má obrovskú anténu a Ide o komunikáciu medzi vodičmi ohľadom polície, dopravnej zápchy, obmedzení a podobne...

Potreboval by som zistiť či niečo podobné u nás dovoľuje zákon. či to je realizovateľné.

Ďakujem a ostávam s pozdravom a prianím štastného nového roka.

Šuľo

Pokiaľ tá vysielačka funguje (vysiela a prijíma) v povolenom civilnom pásme frekvencií, tak nie je dôvod, prečo by mala byť zakázaná. Aj môj syn má také ručné vysielačky a komunikujú so spolužiakom, ktorý býva vzdušnou čiarou cca 3 km od nás a občas sa im do rozhovoru niekto zamieša, kto komunikuje na rovnakej frekvencii. Raz si tiež vypočuli komunikáciu z nejakej blízkej stavby, kde vysielačkou dávali inštrukcie žeriavistovi na dopravu betónu.

Stačí, ak si zoženieš takú vysielačku - je jedno, či je ručná alebo do auta - dôležitá je prevádzková frekvencia. Ale pochybujem, že s nejakým vodičom budeš môcť komunikovať, keďže u nás to skoro nikto nemá v aute.
Alex_M
31.12.08,11:38
Jedna sa hlavne o to aby si nerusil vyhradene frekvencie napr lietadla alebo policia a podobne. Ak sa chces zamerat na kamiony a taxiky tak ti stacia klasicke civilne vysielacky co sa montuju do aut. Skus pozriet napr /www.vysielacky.com/
Slovaci a Cesi pouzivaju najcastejsie 10 kanal co sa tyka kamionov.
Alex_M
31.12.08,11:42
Chobot nesuhlasim s "Ale pochybujem, že s nejakým vodičom budeš môcť komunikovať, keďže u nás to skoro nikto nemá v aute. " Vacsina kamionov vysielacky ma, takisto taxikari a casto najdes aj radiostanice niekde v odlahlejsich oblastiach kde je zly signal.
peter kkk.
31.12.08,14:44
chces povedat ze kazde druhe auto ma vysielacku (kolko aut je asi tak v centre krakova ci varsavi pri vecernej zapche na 10km stvorcovych?) a s prehladom sa dorozumievaju o situacii na cestach? ak aj vysielaju, podla mna je to nepredstavitelne alebo je v v tom ''trik'' ktory ma stale nenapadol. inak napad je to zaujimavy
sulko7
02.01.09,10:28
chces povedat ze kazde druhe auto ma vysielacku (kolko aut je asi tak v centre krakova ci varsavi pri vecernej zapche na 10km stvorcovych?) a s prehladom sa dorozumievaju o situacii na cestach? ak aj vysielaju, podla mna je to nepredstavitelne alebo je v v tom ''trik'' ktory ma stale nenapadol. inak napad je to zaujimavy
ono vodiči nie sú až taký pribrzdení, že sa každých 5 minút budú pýtať v meste či sú nejaký policajti alebo nie. stačí ak to máš v aute zapnuté a počúvaš. Nefunguje to tak že každý s každým hovorí, to by potom bol z toho veľký chaos. a čo sa týka zápchy tak maximálne sa pýtajú na čakanie a to sa hodí raz do éteru a je to...aspoň podľa mňa to tak funguje, ono časom si na to vodiči zvykli a teraz to berú ako súčasť auta, ktorá im zachraňuje v mnohých prípadoch ich peňaženky.
sulko7
02.01.09,10:30
inak tie vysielačky by mali vlastnú frekvenciu...a to že nie sú zatiaľ v autách vidím ako veľkú príležitosť.
Alex_M
03.01.09,09:59
Tak tak. Da sa to priblizit ako rds:)
A ak to budes chciet rozbehnut odporucam pri nejakej hlavnej trase. Napriklad na nejakom odpocivadle pri dialnici. Ja by som kupil nejake stare nakladne auto a spravil by som si pojazdnu predajnu. Neplatis prenajom nic. Postavis na odpocivadlo a predavas. Ak si na teba navyknu a rozbehne sa to tak mozes potom postavit nejaku predajnu. Ale urcite to nerob niekde v husto zastavanej oblasti pretoze sa ti tam soferi s tirakmi nedostanu. A to bude tvoja najvacsia klientela.
mona091
03.01.09,10:22
vacsina taxikarov ma platene vysielacie pasma, musia na to splnat kriteria a na tieto pasma sa neda napojit (vravim o oficialnej komunikacii), to iste plati na zdravotnikov, polic. a ine zlozky, takze komunikaciu medzi vodicmi naouzaj by si nevyuzil, to uz radsej radio, kde mas ustavicne aktualne informacie
misomiso
03.01.09,10:52
ono vodiči nie sú až taký pribrzdení, .... Nefunguje to tak že každý s každým hovorí, to by potom bol z toho veľký chaos.

Presne tak. Ti vodici nie su az tak pribrzdeni, ako poniektori Poradaci, co musia za kazdu cenu s kazdym komunikovat, aj ked nemaju o com. :):):)
sulko7
04.01.09,11:07
vacsina taxikarov ma platene vysielacie pasma, musia na to splnat kriteria a na tieto pasma sa neda napojit (vravim o oficialnej komunikacii), to iste plati na zdravotnikov, polic. a ine zlozky, takze komunikaciu medzi vodicmi naouzaj by si nevyuzil, to uz radsej radio, kde mas ustavicne aktualne informacie
ja sa ani neccem snazit pripojit na taxikarov a podobne, chcem vlatnu frekvenciu, vsetko oficialne
Alex_M
04.01.09,11:28
vlastnu frekvenciu? ty chces predavat vysielacky alebo chces mat radio?
mona091
04.01.09,12:25
kedze stella servis ta neoslovil, podaj si ziadost na TUSR (telekomunikacny urad slovenskej republiky), ak splnis podmienky, pridelia ti frekvenciu, za ktoru si pekne zaplatis,
sulko7
05.01.09,19:35
chcem to spojiť dokopy, mať vlastnú frekvenciu s vlastnými vysielačkami a spraviť z toho biznis...
sulko7
05.01.09,19:36
kedze stella servis ta neoslovil, podaj si ziadost na TUSR (telekomunikacny urad slovenskej republiky), ak splnis podmienky, pridelia ti frekvenciu, za ktoru si pekne zaplatis,
nevies kolko asi stoji ta frekvencia?
ilom
05.01.09,21:27
Tie "obrovské" antény patria k rádiostaniciam, ktoré pracujú v pásme 27 MHz a sú tiež označované ako CB rádiostanice alebo občianské rádiostanice. Ich použitie je široké a bežné aj na slovensku a to hlavne v kamiónoch. Ich použitie upravuje zákon, ktorý si môžeš preštudovať tu: http://www.teleoff.gov.sk/sk/Vpovolenia/cb.html . Na tejto stránke nájdeš aj odpovede na tvoje ďalšie otázky. Inak v SR je veľa firiem, ktoré sa zaoberajuú budovaním rádiových sieti, takže sa obávam, že asi veľa vody v tejto oblasti nenamútiš. Radiostanice, ktoré popisuje Chobot pracujú zrejme v pásme 446MHz a sú označované ako PMR (http://www.teleoff.gov.sk/sk/Vpovolenia/pmr.html)
marleau
19.10.11,11:16
Je používanie vysielačky na stavbe alebo v teréne (napríklad traťový maršáli na motokrosových pretekoch) nejako limitované zákonom alebo nie?
Chobot
19.10.11,11:54
Je používanie vysielačky na stavbe alebo v teréne (napríklad traťový maršáli na motokrosových pretekoch) nejako limitované zákonom alebo nie?

Ako som písal vyššie - pokiaľ sú tie vysielačky v civilnom pásme frekvencie, tak nie sú obmedzenia.