SirIgnac
30.12.08,11:43
Ahojte poraďáci, potreboval by som poradiť v nasledujúcom:

Ako SZČO predávam software. Chcel by som na predaj využiť aj sprostredkovateľov a vyplácať im za to provízie. Mám v živnosti uvedený veľkoobchod aj maloobchod.
Môžem na predaj využívať sprostredkovateľov?
Musia mať sprostredkovatelia živnostenský list alebo to môžu byť aj FO bez živnosti a akú formu zmluvy mám s nimi uzavrieť? Akým spôsobom to robia napr. kozmeticke firmy typu AV.., ci ORIF....?
Ako mám tieto provízie zaúčtovať v JU?

Viem, že je to veľa otázok naraz, ale rád by som to v januári rozbehol. Budem vďačný za každú dobrú radu.
JTOMA
30.12.08,12:42
Prostredníctvom sprostredkovateľov predávať môžeš aj SW (presnejšie užívacie práva) sprostredkovateľ musí mať v ŽL zapísané sprostredkovanie obchodu. Občan bez živnosti to môže samozrejme robiť tiež, napr. formou DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH*MIMO PRACOVNÉHO POMERU v súlade s §223 a nasl.Zákonníka práce, pri splnení všetkých zákonných povinností. Províziu, ktorú sprostredkovateľovi poskytneš, (a je jedno akému) zaúčtuješ v JÚ ako prevádzkovú réžiu.
Možností je niekoľko, lebo sa to dá robiť aj formou tzv.priameho predaja, ale toto môže len živnostník, ktorý to faktúruje užívateľovi v plnej cene a Ty faktúruješ sprostredkovateľovi cenu zníženú o jeho províziu.
veronikasad
30.12.08,12:47
Prostredníctvom sprostredkovateľov predávať môžeš aj SW (presnejšie užívacie práva) sprostredkovateľ musí mať v ŽL zapísané sprostredkovanie obchodu. Občan bez živnosti to môže samozrejme robiť tiež, napr. formou DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH*MIMO PRACOVNÉHO POMERU v súlade s §223 a nasl.Zákonníka práce, pri splnení všetkých zákonných povinností. Províziu, ktorú sprostredkovateľovi poskytneš, (a je jedno akému) zaúčtuješ v JÚ ako prevádzkovú réžiu.
Možností je niekoľko, lebo sa to dá robiť aj formou tzv.priameho predaja, ale toto môže len živnostník, ktorý to faktúruje užívateľovi v plnej cene a Ty faktúruješ sprostredkovateľovi cenu zníženú o jeho províziu.
Vyplatená provízia cez dohody o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer sa účtuje v JU v triedení "mzdy" nie prevádzková réžia.
SirIgnac
30.12.08,19:30
Ďakujem vám obom za rýchlu odpoveď.
Ešte sa chcem spýtať na Príkaznú zmluvu.
Našiel som tu na PORADE niečo o tomto type zmluvy. Moji sprostredkovatelia budú prácu vykonávať samostatne, s využitím vlastných prostriedkov (PC, auto...) a v čase, ktorý si sami zvolia. Preto sa mi zdá, že to nie je závislá činnosť, a že môžem s nimi uzatvoriť príkaznú zmluvu. Chápem to správne?
Môžem tento typ zmluvy použiť aj pre SZČO aj pre FO bez živnosti?
JTOMA
31.12.08,06:37
Vyplatená provízia cez dohody o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer sa účtuje v JU v triedení "mzdy" nie prevádzková réžia.
Máš pravdu, ak je to dohoda o vykonaní práce naozaj mzdy. Ospravedlňujem sa za nepresnosť.
SirIgnac
02.01.09,15:23
Ešte sa chcem spýtať na Príkaznú zmluvu.
Našiel som tu na PORADE niečo o tomto type zmluvy. Moji sprostredkovatelia budú prácu vykonávať samostatne, s využitím vlastných prostriedkov (PC, auto...) a v čase, ktorý si sami zvolia. Preto sa mi zdá, že to nie je závislá činnosť, a že môžem s nimi uzatvoriť príkaznú zmluvu. Chápem to správne?
Môžem tento typ zmluvy použiť aj pre SZČO aj pre FO bez živnosti?

:( Nikto mi neporadí, či je to s tou príkaznou zmluvou naozaj tak??? :(