clare11
30.12.08,16:44
Potrebovala by som radu.
Žijeme v dome svokrovcov, ktorý prerábame. Okná, dvere, krytinu,...muž zháňa bez papierov, je to tak lacnejšie, lenže potom nemám žiadny doklad. Niečo investujú aj svokrovci. Ale dom je stále napísaný na svokrovcov. Bolo mi jasne povedané, že dom zdedí len muž. V prípade rozvodu budem mať nárok aspoň na nejaké finančné vyrovnanie? Viem, že na dom nie. Ale predsa som za tie roky do neho investovala aj ja. Alebo s deťmi odídem ako bezdomovec? Ako to vlastne je?
JankaO
30.12.08,15:56
clare11
30.12.08,16:00
Áno, je to niečo podobné.
stormcatcher
31.12.08,13:26
do vsetkeho kde byvam musim investovat. aj ked to neni moje.
danushka
31.12.08,15:03
Áno, je to niečo podobné.
Ťažké je tu radiť, nepíšeš, či manžel má ešte nejakých súrodencov, ktorých bude treba časom vyplatiť z tohto domu, ak tam zostanete.
Keď máš takéto obavy, už teraz asi niečo nefunguje vo Vašom vzťahu všetko tak ako má.
Žiadal manžel prepísať časť domu na Vás, keď tam investujete, aby chránil seba so svojou rodinou pred prípadnými súrodeneckými nezhodami?
Aj Ty môžeš žiadať, aby si bola oprávnená z vecného bremena v tomto dome, minimálne morálnu povinnosť majú voči Tebe manžel so svojimi rodičmi...

Na otázku či si takto bezdomovec asi toľko - ak máš trvalý pobyt v mieste bydliska Tvojho manžela a zároveň svokrovcov, tak bezdomovec nie si.
V prípade Vášho rozchodu a v prípade takom, že by manžel trval na odchode z miesta Tvojho trvalého bydliska, musel by Tebe aj Vašim deťom zabezpečiť adekvátne bývanie.
Takže ak Ťa straší rečami tohto typu, môžeš ho ubezpečiť, že by to nemal až také jednoduché.

Inak je smutné, že v čase sviatkov ľudia riešia práve takéto veci...:mee::mee::mee:
sarasara
02.01.09,02:17
No, situácia pre teba v prípade rozvodu by nebola najlepšia. Investujete do domu, ktorý nie je váš, teda do cudzieho majetku. Doklady takmer žiadne. A súhlas od majiteľa domu, myslím písomný asi tiež nie je. Je to tak, ako píše danuschka, vyhodiť na ulicu ťa nemôžu, ale môžu ti zohnať podnájom, rozhodne ti nemusia kúpiť byť. Celý dom by manžel zdedil len vtedy, ak nemá súrodencov. Ak má súrodencov tak ani v prípade závetu by nemal istotu, že zdedí celý dom. Ak svokrovci súhlasia s tým, aby ste investovali nemalé sumy do domu, mohli by vám dom previesť do vlastníctva darovacou zmluvou a tam by sa zohľadnila aj tvoja účasť na výstavbe, rodičia sú v takýchto prípadoch chránení právom doživotného užívania, ktoré sa ošetrí v darovacej zmluve. Ak ale situácia je horšia, keďže spomínaš prípadný rozvod, nuž nie, nebudeš mať nárok na finančné vyrovnanie.
clare11
02.01.09,07:40
Manžel je jedináčik. So svokrovcami nevychádzam dobre, nekomunikujeme spolu vôbec. Bolo mi jasne povedané, že dom nikdy môj nebude. Manžel je na strane svokrovcov a žiadne písomné dohody a pod. ja s nimi nikdy nemôžem očakávať. S mužom sú asi dohodnutí tak, že dom zdedí. Dovtedy sa neho nič prepisovať nebude a na mňa už vôbec.