biaaa
30.12.08,17:24
Cafte,

neviem ci som zaradil spravne ale ok.
Chcem sa opytat, moze si s.r.o. prenajat od fyzickej osoby byt?
Ak ano, staci obycajna najomna zmluva, aka sa robi napriklad ked si to prenajimaju 2 fyzicke osoby?

Ako to nasledne uctovat? Teda konkretnejsie bude to naklad s.r.o. - ale aky?

A posledna otazka - ak sa horeuvedene da realizovat, treba to nasledne pokial sa ten byt nevyuziva ako sidlo ani prevadzka oznamovat na nejaky urad resp. register?

Vdaka
biaaa
03.01.09,09:10
Neviete mi niekto prosim poradit?
liba2
03.01.09,09:14
Neviete mi niekto prosim poradit?
Keď sa byt nebude využívať na podnikanie - tak načo sa má prenajímať ? náklady na nájomné nebudú daňovo uznateľné.
biaaa
03.01.09,09:29
Dobre a ako ho vyuzit na podnikanie - mimo sidla? Je nejaka moznost?
JankaO
03.01.09,09:35
Dobre a ako ho vyuzit na podnikanie - mimo sidla? Je nejaka moznost?
Vykonávať činnosť v zmysle prenájmu bytových a nebytových priestorov...
m.hladka
03.01.09,09:55
Napr. ubytovanie pre obch. partnerov, alebo zamestnancov z iného mesta, ubytovanie pre konateľa, ak má trvalý pobyt inde atď. Mala som taký prípad, ale bol to cudzinec konateľ, ktorý sem občas pricestoval.
biaaa
03.01.09,11:00
Napr. ubytovanie pre obch. partnerov, alebo zamestnancov z iného mesta, ubytovanie pre konateľa, ak má trvalý pobyt inde atď. Mala som taký prípad, ale bol to cudzinec konateľ, ktorý sem občas pricestoval.

Dakujem, presne nieco take som mal na mysli - ubytovanie konatela.
Ako sa to da zabezpecit? Viete mi poradit nieco blizsie?

Trvaly pobyt konatela je na adrese A a byt ktory by bol prenajatelny je na adrese B.
m.hladka
03.01.09,11:32
Ale je to v inom meste? Nieže to bude pre frajerku?
Orsz
03.01.09,11:48
Podľa toho, čo som doteraz zisťovala, tak ubytovanie konateľa v meste sídla spoločnosti, v ktorej je konateľom, nie je oprávnený daňový náklad. Riešila som tento prípad ... tiež to mám v jednej s.r.o. konateľa z iného mesta, a sem-tam sa stane, že v tom meste, kde má sídlo, sa ubytuje. Čo vy na to :rolleyes:? V roku 2008 som mala len jeden taký doklad - ešte neznie ani na jeho firmu, ale na jeho mena.....a ako cestovné náhrady v meste podnikania...som si nie istá.
biaaa
03.01.09,12:15
Ale je to v inom meste? Nieže to bude pre frajerku?

:D.

Poviem takto. Fa ma sidlo v obci pri Nitre (ca 8 km). Byt je v Nitre.
m.hladka
03.01.09,13:18
Ale konateľ, alebo spoločník je odkiaľ?
Pretože ak je konateľ fi v obci pri Nitre a byt by mal byť v Nitre, tak to by nešlo do nákladov, ale ak by bol konateľ z Blavy, Popradu a pod., tak to by bolo možné.
Alebo urobiť z jednej izby kanceláriu a mať tam vysunuté pracovisko (dôvod vymyslieť).
biaaa
03.01.09,13:50
No - praveze konatel to je. Dobre a podla coho sa to potom riadi? Ze ci to musi byt 8 alebo 80 km?

A pre zamestnanca na dohodu by to neslo? Alebo nejakym inym rozumnym sposobom.
STRELEC
03.01.09,14:19
[quote=biaaa;903208]Cafte,

neviem ci som zaradil spravne ale ok.
Chcem sa opytat, moze si s.r.o. prenajat od fyzickej osoby byt?
Ak ano, staci obycajna najomna zmluva, aka sa robi napriklad ked si to prenajimaju 2 fyzicke osoby?
Áno - môže na základe normálnej nájomnej zmluvy. Prenajímateľ sa z titulu prenájmu prihlási na svojom DÚ. Ak by sa malo jednať o dlhodobú záležitosť - stálo by možno za úvahu riešiť aj DPH v energiách, úpravách či rekonštrukcie "bytu".

Ako to nasledne uctovat? Teda konkretnejsie bude to naklad s.r.o. - ale aky?
Ako nájomné. Či to bude alebo nebude VOZD - o tom rozhodne spôsob použitia prenajatého bytu. Rozhodujúca otázka je otázka klasická : slúži prenajatý byt na získanie, zabezpečenie a .... príjmov ???

A posledna otazka - ak sa horeuvedene da realizovat, treba to nasledne pokial sa ten byt nevyuziva ako sidlo ani prevadzka oznamovat na nejaky urad resp. register?
Pokiaľ byt nebude sídlom a ani vedľajšou prevádzkárňou - nebude čo nahlasovať. Stále tu chýba základ = spôsob použitia. Ak by byt ostal bytom a nemenil sa prípadne účel priestoru na iný - pravdepodobne môže ísť o ubytovaciu kapacitu slúžiacu na prechodné ubytovanie vlastných zamestnancov, dodávateľov či iných obchodných partnerov firmy. Pri tomto použití by som jednak viedol operatívnu evidenciu a všetky vynaložené náklady (opravy, prevádzka, médiá ...) by som účtoval ako VOZD.
Orsz
03.01.09,15:11
Ale konateľ, alebo spoločník je odkiaľ?
Pretože ak je konateľ fi v obci pri Nitre a byt by mal byť v Nitre, tak to by nešlo do nákladov, ale ak by bol konateľ z Blavy, Popradu a pod., tak to by bolo možné.
Alebo urobiť z jednej izby kanceláriu a mať tam vysunuté pracovisko (dôvod vymyslieť).

Takže podľa tohto ak je konateľ napr.z Nitry a firmu má v Blave, a tam sa ubytuje (nie v sídle firmy, ale v hoteli v Blave) - tak je to oprávnený daňový náklad?
STRELEC
03.01.09,15:31
Náklady na bývanie, presnejšie dlhodobé bývanie, sú podľa môjho názoru osobnou záležitosťou a aj osobným výdavkom konateľa. Nie spoločnosti, ktorú riadi. Na druhej strane môže existovať taká konštrukcia, že spoločnosť si prenájme byt, jej podnájomníkom sa stane konateľ, iný zamestnanec spoločnosti či ktokoľvek s ktorým spoločnosť uzatvorí zmluvu o podnájme. Podnájomník bude platiť nájomné, médiá ... spoločnosti a tá zas majiteľovi nehnuteľnosti. Aký by to však malo zmysel?!

Využiť ubytovaciu kapacitu na prechodné ubytovanie, rokovania či ako kanceláriu, či kombináciu je možné a zrejme aj daňovo uznateľné. Zámer prenajať byt je zrejmý, ale na aký formálny účel, to z príspevku zrejmé nie je.
jess
09.04.09,15:50
S.r.o. otvára prevádzku cca 100km od sídla spoločnosti a trvalého pobytu konateľa a tiež cca 50 km od trv.pobytu ďalšieho zamestnanca. S.r.o. byt prenajme za účelom ubytovania týchto dvoch zamestnancov, ktorí budú denne pracovať v novej prevádzke. Čiže prenájom bytu bude daňovým výdavkom s.r.o. .

Zdaňuje sa potom niečo aj u zamestnancov ? Myslím, nejaký príjem za to, že im spoločnosť platí ubytovanie ? Neviem, či som sa dostatočne vyjadrila .

Ešte by ma zaujímalo, či bude nejak podstatné, že ak s.r.o. prenajme 3-izbový byt alebo len 1-2 izbový ?
Chobot
15.04.09,08:20
S.r.o. otvára prevádzku cca 100km od sídla spoločnosti a trvalého pobytu konateľa a tiež cca 50 km od trv.pobytu ďalšieho zamestnanca. S.r.o. byt prenajme za účelom ubytovania týchto dvoch zamestnancov, ktorí budú denne pracovať v novej prevádzke. Čiže prenájom bytu bude daňovým výdavkom s.r.o. .

Zdaňuje sa potom niečo aj u zamestnancov ? Myslím, nejaký príjem za to, že im spoločnosť platí ubytovanie ? Neviem, či som sa dostatočne vyjadrila .

Ešte by ma zaujímalo, či bude nejak podstatné, že ak s.r.o. prenajme 3-izbový byt alebo len 1-2 izbový ?

Práveže to bude nedaňový náklad pre firmu a pre tých zamestnancov to bude zdaniteľný nepeňažný príjem. Ubytovanie zamestnanca (konateľa) je jeho súkromná záležitosť, nie je to vec firmy preto to nemôže byť uznateľný náklad. Pokiaľ mu chcete kompenzovať ubytovanie, treba mu dať buď vyšší plat alebo teda dodaňovať.

Aký by bol potom rozdiel medzi ostatnými zamestnancami, ktorí si kúpili byty ako súkromné osoby? Potom aj oni by mohli žiadať, aby im firma kúpila byty.
jess
15.04.09,08:27
A keď firma kúpi byt a bude to sídlo firmy ?
Chobot
15.04.09,08:46
A keď firma kúpi byt a bude to sídlo firmy ?

TO je niečo iné. Vtedy kupuje byt na iné účely, nie na bývanie zamestnancov (lebo aj konateľ je len zamestnanec, je to fyzická osoba, ktorá niekde býva).

Ak je byt sídlom firmy, tak je to daňový náklad, je to rovnaké, ako keby si prenajala nebytový priestor.
jess
15.04.09,15:05
Kombinujem, kombinujem, mám nasledovnú situáciu a neviem ako to najlepšie poriešiť.

Manželia sú spoločníci, teda majitelia s.r.o. + zároveň konatelia aj zamestnanci s.r.o.. Trvalý pobyt majú v meste A. Otvoria prevádzku v meste B, ktoré je vzdialené od mesta A 100 km. Aby denne nemuseli dochádzať, musia si zabezpečiť bývanie v meste B . Problém je v tom, že ak by predali svoj byt v meste A, dostanú zaň len 700.000 Sk a v meste B, kde otvárajú prevádzku stojí byt 2,2 mil. Sk na čo samozrejme nemajú a hypotéka im tiež nehrozí, pretože si dávajú min.platy, čo im žiadna banka hypotéku neschváli. Keďže nová prevádzka sa nedá riadiť na diaľku a denné dochádzanie neprichádza do úvahy, fakt neviem, čo mám robiť s ubytovaním spoločníkov. Uvažujem, že jedine ich s.r.o. by mohla vziať úver, prípadne prenajať 3-izbový byt v meste B. Byt by bol sídlom firmy a zároveň by v ňom spoločníci cez týždeň bývali. Sídlom firmy preto, lebo majiteľka robí tak, či tak v byte všetky papierovačky okolo firmy, čiže, mala by tu kanceláriu.

Poradíte ako to najlepšie doriešiť s tým ubytovaním, aby to šlo do VOZD ?

Nebude to kľať oči, že v tom byte spoločníci bývajú ?
Chobot
15.04.09,19:33
Kombinujem, kombinujem, mám nasledovnú situáciu a neviem ako to najlepšie poriešiť.

Manželia sú spoločníci, teda majitelia s.r.o. + zároveň konatelia aj zamestnanci s.r.o.. Trvalý pobyt majú v meste A. Otvoria prevádzku v meste B, ktoré je vzdialené od mesta A 100 km. Aby denne nemuseli dochádzať, musia si zabezpečiť bývanie v meste B . Problém je v tom, že ak by predali svoj byt v meste A, dostanú zaň len 700.000 Sk a v meste B, kde otvárajú prevádzku stojí byt 2,2 mil. Sk na čo samozrejme nemajú a hypotéka im tiež nehrozí, pretože si dávajú min.platy, čo im žiadna banka hypotéku neschváli. Keďže nová prevádzka sa nedá riadiť na diaľku a denné dochádzanie neprichádza do úvahy, fakt neviem, čo mám robiť s ubytovaním spoločníkov. Uvažujem, že jedine ich s.r.o. by mohla vziať úver, prípadne prenajať 3-izbový byt v meste B. Byt by bol sídlom firmy a zároveň by v ňom spoločníci cez týždeň bývali. Sídlom firmy preto, lebo majiteľka robí tak, či tak v byte všetky papierovačky okolo firmy, čiže, mala by tu kanceláriu.

Poradíte ako to najlepšie doriešiť s tým ubytovaním, aby to šlo do VOZD ?

Nebude to kľať oči, že v tom byte spoločníci bývajú ?

Ak tam budú aj bývať aj mať sídlo firmy, tak do nákladov bude môcť ísť len určitá percentuálna časť nákladov za byt.
123sislo
29.01.10,07:43
Dobry den,

ak som to spravne pochopila, tak s.r.o. moze poskytnut zamestnancovi byt na uzivanie ale zaraduje sa to medzi nezdanitelne vydavky? Nemate nahodou niekto vzor zmluvy na najom nehnutelnosti pre sro? prip. je mozne pouzit klasicku zmluvu o najme ako pre FO?

Dakujem za skoru odpoved
Lucia951
03.03.10,10:07
ak má firma sídlo v meste A a konateľ býva v meste B a firma sa rozhodne v meste A prenajať pre konateľa byt, je toto daňový náklad? a pre konateľa nepeňažný príjem? ďakujem
Iva1
16.07.10,11:26
Tema je stale ziva, ale malo zodpovedana. Dufam, ze niekto bude vediet poradit. Nasej sro bude poskytovat sluzby zivnostnik z CR a rovnako prijmeme do pracovneho pomeru ludi z CR. Firma im chce prenajat byt. Bude to pre nas teda podla uvedeneho nedanovy naklad. Moze mi to niekto potvrdit? V ziadnom pripade to nemozem chapat ako naklad na dosiahnutie prijmu ??.... ak im byt nedame, tych ludi ku nam nedostaneme a potom nebude ani prijem. Dakujem
skaspa
16.07.10,11:55
Tema je stale ziva, ale malo zodpovedana. Dufam, ze niekto bude vediet poradit. Nasej sro bude poskytovat sluzby zivnostnik z CR a rovnako prijmeme do pracovneho pomeru ludi z CR. Firma im chce prenajat byt. Bude to pre nas teda podla uvedeneho nedanovy naklad. Moze mi to niekto potvrdit? V ziadnom pripade to nemozem chapat ako naklad na dosiahnutie prijmu ??.... ak im byt nedame, tych ludi ku nam nedostaneme a potom nebude ani prijem. Dakujem

napr. ste z BA a prijmete ľudí z ČR, ktorí budú pre vás pracovať v BA - ak im zabezpečíte ubytovanie, toto nebude váš daňový výdavok, navyše u zamestnanca to bude nepeňažný príjem (podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov: Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami od platiteľa týchto príjmov alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.; argument o tom, že keď im nezabezpečíte ubytovanie, tak neprídu robiť, je, podľa mňa, dosť slabý na obhájenie si nákladov na ubytovanie ako daňových; keď dáte týmto zamestnancom z ČR vyšší plat práve o hodnotu nájomného, tak zamestnanec určite nepovie, že u vás robiť nebude (napr. plat v hrubom 1000, nájom na osobu 100 - ak dostanú plat v hrubom 1100 nemôžu namietať a váš argument sa stáva bezpredmetným, akurát vám sa predraží zamestnanec o odvody a on dostane menej aj kvôli zdaneniu tých 100 eur). Navyše zabezpečovať ubytovanie pre zamestnancov nie je vaša povinnosť podľa žiadneho zákona, je to vaša dobrá vôľa, ktorá je ale "pridrahá".

Ak ste firma z BA a ubytujete ľudí z ČR napr. v Žiline, lebo tam máte napr. stavbu (t.j. vyslali ste ich na pracovnú cestu) a viete, že tam budete stavať pol roka, tak náklady na toto ubytovanie u vás je samozrejme daňový výdavok.
janapill
19.05.11,11:58
Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu, máme založenú s.r.o. na Slovensku ale vysielame zamestnancov na prácu do Nemecka. Plánujeme si tam prenajať byt, ktorý bude slúžiť na ubytovanie pre tých zamestnancov. Ako to bude s nákladmi na tento byt (nájom,inkaso,..), budú to daňové?? A ešte sa chcem opýtať môžem si do toho bytu kúpiť nejaký nábytok, sporák,chladničku atď. keďže sa jedná o prázdny byt??? Ďakujem
pozdenka
12.09.11,06:09
Ahojte,
chcela by som poprosiť múdrejších o riešenie nasledovného problému:
Jeden človek je konateľom v spoločnosti A, ktorá má sídlo v meste A a konateľ pochádza z mesta A. Zároveň je konateľom v spoločnosti B, ktorá má sídlo v meste B. Medzi spoločnosťami A a B existuje zmluva o sprostredkovaní, kde konateľ sprostredkuje isté služby z f. A pre f. B. Momentálne ale práve pre viac práce v meste B veľa času trávi v meste B. Rozmýšľa, že si teda v meste B prenajme byt, aby tu mohol fungovať a nedochádzať. Chcem sa opýtať, či je takáto možnosť a čo z toho vyplýva pre firmu A aj B? Ďakujem vopred za pomoc...
ilona
12.09.11,07:56
Ja učtujem v jednej firme prenájom bytu celý do nákladov. Je pravda,že ešte tam kontrola z DU nebola,ale trvajú na tom a myslím si, že aj kontrola to uzná. Firma má sidlo v meste A, ale všetky služby ktoré vykonáva pre iné firmy sú v meste B,ktoré je vzdialené 200 km. Je jasné, že konatelia,ktorí sú aj zamestnancami sa v meste B zdržujú 5 dní v týždni.Neviem si predstaviť denne dochádzať 400 km,alebo denne platiť nejaký hotel pre dvoch. Určite prenájom bytu je lacnejší a preto si myslím, že by to mohol uznať aj DU. Chcela by som vedieť Váš názor na tento prípad.
pozdenka
12.09.11,11:28
Ešte doplním k môjmu prípadu, že konateľ by tu nájomnu zmluvu chcel dať vypracovať na firmu A vzhľadom na to, že je tam urobená aj ta sprostredkovateľská zmluva. Ide mi o to, či by takto mohol postupovať, keďže je konateľom aj vo firme B,ktorá má sídlo v mieste prenájmu bytu.
ilona
12.09.11,11:47
Pozdenka,ja by som to posudzovala podľa toho ako ďaleko je mesto B,ako často musí konateľ byť v meste B, aby si vedela zdokladovať a preukázať pri kontrole nutnosť toho bytu.
ilona
13.09.11,03:34
Mohol by sa niekto zo skúsených poraďákov vyjadriť k príspevku č. 29. Dali by ste aj vy takýto prenájom bytu do nákladov.
KEJKA
13.09.11,04:44
všetko je o schopnosti preukázať opravnenosť konania. Ak byt bude využívať na "služobné" nocľahy miesto hotela a prípadne si pripraví nejakú analýzu, čo je výhodnejšie - hotel alebo byt, tak to DU uznať môže. Mám viac takýchto prípadov, aj z dávnominulých rokov, kde bola aj kontrola a nič nevytkli. No možno ani tieto náklady neriešili.
Skrátka s problémom v tejto oblasti som sa nestretla.
pozdenka
13.09.11,05:23
Pozdenka,ja by som to posudzovala podľa toho ako ďaleko je mesto B,ako často musí konateľ byť v meste B, aby si vedela zdokladovať a preukázať pri kontrole nutnosť toho bytu.
Ďakujem za názor. Vzdialenosť je cca 200 km.
ilona
13.09.11,06:52
Kejka ´dakujem za názor, byt sa skutočne používa na služobné nocľahy a je to výhodnejšie ako dochádzka a hotel.