martinkannn
30.12.08,17:56
Ahojte,

chcem sa opytat jednu vec. Od 10/2007 som podnikala na zivnost, ktoru ukoncim 01/2009. Zatial mi nevznikla povinnost platit odvody do socialnej poistovne a neplatila som si ani dobrovolne, nebola som teda dochodkovo poistena. Od 11/2008 som sa stala sucasne zamestnancom a zamestnavatel za mna odvody plati. Ako je to so vstupom do druheho piliera? Bol pre mna povinny v case zaciatku podnikania, resp. po zaciatku trvaleho pracovneho pomeru? Zaujimaju ma momentalne lehoty na prihlasenie, teda ci som nieco presvihla a pod. Som rocnik 1984 a po skole a kratkom pobyte na UP som zacala podnikat. Dakujem vsetkym
Aknazuz
30.12.08,18:47
Ahoj,
II.pilier je prave otvoreny, az do 30.6.2009 mozes do neho vstupit, musis si len vybrat niektoru zo spolocnosti a podpisat s nou zmluvu. Tebe doporucujem vstupit kvoli rozlozeniu rizika poskytovania starobneho dochodku v buducnosti, predbezne pojdes do dochodku niekedy okolo roku 2046. Existuje aj III. pilier, len pre informaciu
martinkannn
01.01.09,20:38
Dakujem za odpoved. Tie lehoty na vstup - starsie rocniky ako 1986 - dobrovolny vstup do 30 dni od zaciatku prac. pomeru, potom uz maju smolu, uz neplatia? Resp. platia len ked je system uzatvoreny?
Aknazuz
09.01.09,11:12
Ja som pochopila otvorenie tak, že tie lehoty na vstup platia, len keď je systém uzatvorený. Toto už je veľmi špecifický problém a doporučila by som Ti opýtať sa priamo v niektorej DSS.
LILIEZ
22.01.09,19:33
Dobrý večer,
som narodená pred rokom 1986, od 1.11.2008 som prvý krát zamestnaná (štátna služba) a tým pádom aj prvý krát dôchodkovo poistená. V súčasnosti je II.pilier otvorený až do 30.6.2009, platia pre mna lehoty uvedené pre vstup do II.piliera? Ak som nestihla vstupit do II.piliera do 30 dní od vzniku prvého dôchodkového poistenia zmeškala som možnosť vstupu do II. piliera? Alebo je to tak, že ked je II.pilier otvorený do 30.6.2009 môžem do neho vstúpiť bez ohľadu na vznik prvého dôchodkového poistenia?
Aknazuz
04.04.09,14:44
Ahoj,
myslím si, že práve preto, že je II. pilier otvorený, môžeš do neho vstúpiť bez ohľadu na vznik prvého dôchodkového poistenia. Prajem šťastnú ruku pri výbere správcovskej spoločnosti.
belllicka
17.06.09,16:19
Ukončila som štúdium na VŠ a zamestnala som sa. Ak chcem vstúpiť do II. piliera, dokedy mám tak urobiť. Platí tých 30 dní od uzatvorenia pracovnej zmluvy?