emarosl
30.12.08,18:20
Krásny večer Vám prajem!

Môžete mi, prosím Vás, poradiť? Živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky podľa §6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, kúpil v tomto roku automobil, ktorý plánuje teraz darovať rodinnému príslušníkovi.
Auto používal v roku 2008 na podnikanie a za rok 2008 platil aj daň z motorových vozidiel (viem, že je splatnosť tejto dane za rok 2008 až 31/1/2009, on ju však uhradil už skôr).
Bude mať darovanie tohto auta príbuznému pre neho nejaký negatívny dopad? Ja sa domnievam, že nie, ale už mi niekto vravel, že by si mal zvýšiť zdaniteľné príjmy o obstarávaciu cenu auta. Je to pravda, prosím Vás?

A čo sa týka uplatňovania paušálnych výdavkov, tiež sa domnievam, že darovanie auta nebude mať na výšku paušálnych daňových výdavkov žiadny dopad. Daňové výdavky budú v sume 40% z jeho zdaniteľných príjmov zo živnosti + povinné zdravotné a sociálne poistné.

Prosím Vás, poradíte mi, či naozaj toto darovanie nezvýši základ dane z príjmov u darcu-živnostníka?

Ďakujem krásne!
emarosl
04.01.09,06:33
Nikto mi neviete, prosím Vás, poradiť?
Zoltán Kovács
04.01.09,07:37
Krásny večer Vám prajem!

Môžete mi, prosím Vás, poradiť? Živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky podľa §6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, kúpil v tomto roku automobil, ktorý plánuje teraz darovať rodinnému príslušníkovi.
Auto používal v roku 2008 na podnikanie a za rok 2008 platil aj daň z motorových vozidiel (viem, že je splatnosť tejto dane za rok 2008 až 31/1/2009, on ju však uhradil už skôr).
Bude mať darovanie tohto auta príbuznému pre neho nejaký negatívny dopad? Žiadny. Ja sa domnievam, že nie, ale už mi niekto vravel, že by si mal zvýšiť zdaniteľné príjmy o obstarávaciu cenu auta. Je to pravda, prosím Vás? Agentúra JPP (jedna pani povedala)

A čo sa týka uplatňovania paušálnych výdavkov, tiež sa domnievam, že darovanie auta nebude mať na výšku paušálnych daňových výdavkov žiadny dopad. Správne Daňové výdavky budú v sume 40% z jeho zdaniteľných príjmov zo živnosti + povinné zdravotné a sociálne poistné. Áno

Prosím Vás, poradíte mi, či naozaj toto darovanie nezvýši základ dane z príjmov u darcu-živnostníka? Nezvýši ani u szčo,ani u obdarovaného.

Ďakujem krásne!

Viď citát.
VladoaKatka
04.01.09,07:46
Krásny večer Vám prajem!


A čo sa týka uplatňovania paušálnych výdavkov, tiež sa domnievam, že darovanie auta nebude mať na výšku paušálnych daňových výdavkov žiadny dopad. Daňové výdavky budú v sume 40% z jeho zdaniteľných príjmov zo živnosti + povinné zdravotné a sociálne poistné.

Prosím Vás, poradíte mi, či naozaj toto darovanie nezvýši základ dane z príjmov u darcu-živnostníka? Daruješ - teda Tvôj príjem je 0,- Skk

Ďakujem krásne!

Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sú dôležité skutočne uhradené faktúry alebo príjem cez ERP, z ktorých sa uplatňujú odpočítateľné daňové výdavky vo výške 40% (resp. 60%).

V tých 40 % resp. 60 % sú zahrnuté už všetky možné daňové výdavky, okrem odvodov na ZP a SP.

Treba vyhľadávať a čítať:
Inak si pozri témy:
http://www.porada.sk/t30813-pausalne-vydavky.html
http://www.porada.sk/t97472-p2-pausalne-vydavky-a-dpo.html

a mnoho ďalších tém s poblematikou "paušálne výdavky"

Ani zaplatená daň z MV nemá vplyv na uplatnenie paušálnych výdavkov, skôr si myslím, že to bolo zbytočné.
bepo
07.01.09,08:59
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sú dôležité skutočne uhradené faktúry alebo príjem cez ERP, z ktorých sa uplatňujú odpočítateľné daňové výdavky vo výške 40% (resp. 60%).

V tých 40 % resp. 60 % sú zahrnuté už všetky možné daňové výdavky, okrem odvodov na ZP a SP.

Ani zaplatená daň z MV nemá vplyv na uplatnenie paušálnych výdavkov, skôr si myslím, že to bolo zbytočné.
To, že v 40% alebo 60 % paušálnych výdavkoch je zahrnutá aj daň z MV neznamená že ju netreba zaplatiť. Zaplatená daň z MV bude zbytočná len v prípade ak nepríde daňová kontrola ale to platí pre všetky dane. Nájdu sa ľudia čo za zbytočné považujú všetky dane vrátane DPH a dani z príjmu ale skôr či neskôr začnú mať problémy s DU a políciou, žiť celý život na úteku tiež nie je sranda ;)