Lubk0
30.12.08,22:53
Dobrý večer. Hneď na začiatku chcem upozorniť že mám strašný pravopis a slušne Vás prosím, neriešte to tu, nemá to zmysel, a ano viem, je to strašné. Kdo neznáša zle napísané texty, upozornujem na začiatku, nemusí to vôbec čítať...

Máme dlhodobé problémy zo susedom, ktorý je psychicky narušený, čo potvrdil i lekár. Skúsim to opísať všetko od začiatku, a dakujem tomu, kto to prečíta do konca.

Začalo to už dlhé roky dozadu. Priložím mapku, priľahlých domov.

V dome 1 žijem ja, s mojou matkou a otcom.

V dome 2 žila mamina sestra, spolu s jej manželom. Moja mama, vlastnila cely čas polku s ich pozemku.

V dome 3, žije onen sused, ktorý robí problémy.

Problemi začali od roku 2000, kedy susedovi preplo, a začal si mysleť že mamina sestra, vypušta s domu elektromagneticke ziarenie. Začalo to ešte celkom nevinne, a boli to jeho vyhražky, vyhadzovanie poistiek na stlpe, a neustale volanie policajtov. Samozrejme, bezvysledne. Neskor k tomu pridal i obvinenia, ze pumpuju do elektrickej siete chemikaliu, ktora zamoruje cele slovensko, a u koncovich spotrebicov sa vyparuje. Oznacil ich ako organizovanu zlocinecku skupinu.

Podotykam, ze mamina sestra ma po 60 tke, jej muz je invalidny dochodca o veku cca 66 rokov, a ma problemi zo srdcom.

Stale pisal na policiu, do elektrarni, a nakoniec aj ministrovi KALINAKOVI. Policajti preto jedneho dna spravili naozaj kontrolu. K nemu domov prisli odbornici, ktory odmerali vysku hluku, pritomnost chemikalii, vsetky rusive vplivy. Spravili aj domovu prehliadku u maminej sestry, ktora spistupnila vsetky casti domu. V danej chvily bol u nich doma aj sused, ktory sam prezrel dokonca aj skrine. Samozrejme, bezvysledne. Vtedy priamo tvrdil, ze pocuje to vrndzanie, to elktromagneticke ziarenie. Nikto samozrejme nic nepocul...

Vyvrcholilo to tym, ze jeden den sa im doslova prebural do domu cez stenu do kupelky (je to radova zastavba), vtedy prisla policia, zbalila ho a uznali ho psychicky chorim, kde ho premiestnili na psychiatriu. Vsetci sa tesili, no nakoniec ho odtial po 3 tyzdnoch pustili. Pravidelne mal navstevovat psychiatriu, co sa vsak nestalo, ani nestava, no nikto uz s tym viac nerobi.

Problemi ostali tak, ze sused uz im iba robil zle. Pchal im sirky ci spendliky do zamku, dokonca aj znutra, co znamena ze im liezol na pozemok. Vsetko ale nedokazatelne veci. Sem tam prisiel vypadok elektriny zo stlpa, a podobne...

Kedze moja mama, tam mala cast pozemku, a moja sestra, chce stavat, prisla dohoda z maminou sestrou, a jej cast pozemku spolu s domom odkupili. Dom sa ma komplet burat, a stavat novy. To sa ma vsak zacat diat az buduci rok. Za ten cas, sa dom vyuziva ako garaz a skladisko.

Takze sme do domu nastahovali rozne veci. V garazi parkujem ja svoje auto (hlavne tuto zimu, ked su mrazy), parkuje tam aj sestra obcas sluzobne a chodi sa na dom pomaly pracovat. Upravuje sa zahrada, vykopavaju sa betonove chodniky atd atd. Je tam vela prace. Vyvaza sa bordel a tak.

Asi 2 tyzdne bol klud, az som rano isiel do prace. Co to, nemohol som odomknut. V zamku bola sirka :( Tak som ju krvoptne pomocou ihli a podobne dostal von. Snazil som sa zazvonit susedovi, no bezvysledne, neotvaral.

Samozrejme, do prace som prisiel neskoro. Tak som si kazdy den pristal, a cakal som co ma prekvapi. Sme tam sa to zopakovalo, no mal som celkom pekny nastroj na vyberanie veci zo zamku.
Tak sa vsak problemi opakovali. Svagor sa teda nahneval, a kedze ma firmu zaoberajucu sa IT, alrmami a kamerami, na dom sme nainstalovali kamerovi system. A bol klud, asi 7 dni. Dnes vecer som prisiel, a kamera komplet natocena k stene, a v zamku (nastastie nie od garaze) napchate nieco, co nejdce vybrat. Zajtra rano musim odvrtat zamok.

Dochadzaju mi napady, co s nim mam spravit. Policia nic nevyriesi, kedze sa to neda nijak dokazat. Vyliaza von len skoro rano, alebo neskoro v noci, a aj to nie kazdu noc.

Este par periel...

Nikdy mu nikto nemoze odpocitat stav vodomera, plynomera ci elekriky. Nikoho nepusti totiz do domu. Avsak, to nikomu nevadi ...

Na streche nema ani jednu antenu, vraj sa tade siria elektromagneticke vlnenia, a jemu to huci...

Cez den otvara na streche skridle, aby vypustal chemikalie co sa vyparuju s ele siete von.

Na zahrade ma posed, odkial pozoruje susedov.

Ma matku, ktora ma tak 80 rokov. Nikto nevie, ci vlastne zije, nikto ju dlho nevidel, a neni hlasena ako mrtva osoba. I ked sa domnievam, ze mu uz umrela, a telo ma niekde na zahrade...

Ma aj brata, ktory normalni asi tiez neni, no je ticho, nic nerbi a je na dochodku myslim.

Ziju s dochodkov, on invalidny, druhy myslim ze ma normalny. Nikam nechodia, jeho brat chodi akurat na nakupy, no ten sa k nicomu nevyjadri.

Na koniec prikladam doslovni preklad listu, ktory pisal ministrovi kalinakovi ...

"
Oznam

Vazeny pan minister predovsetkym Vas pozdravujem a obraciam sa na Vas s jednym dolezitym pripadom, ktory policia vysetruje uz vyse 3 rokov a nejak ho nechce ukoncit.

Vladimir Sel.... (to je soused, teda ten, kteremu roby tento psychous zle) na Haj.... ulici cislo XX v Trnave, vlastny vysielac s pumpovacim zariadenim na NN siet (siet nizkeho napetia). Laicky vam to poviem takto. Menovany vedie chemikaliu po obvode rozvodnej siete nizkeho napetia, co sposobuje u koncovych spotrebitelov elektromagneticke ziarenie. Tesco Trnava a Kaufland v Trnave maju problemy s elektricou energiou, t.j. jej cistotou uz vyse 3 rokov nakolko im nefunguje klimatizacia. Tuto informaciu Vam potvrdi i riaditel elektrární v Hodoníne, že elektrika privádzaná zo Slovenska má špatnú kompatibilitu t.j. čistotu. Riaditel Atomovej elektrarne V2 v Jaslovskych Bohuniciach tam poslal už niekolkokrat merací voz, on Vám celý problém vysvetlí podrobnejšie. Menovany zasahuje s pumpovacim zariadenim az 300KM, mozno ze ste uz niekolkokrat vetral aj u Vas kancelariu a neuvedomil ste si ze chemikalia sa da tahat aj po obvode nizkeho napetia a pri tom ste citili spatny vzduch. Prosim overtesi vsetky informacie u hore menovanych a spravte uz konecne v Trnavskej policii poriadok.
Je nemzslitelne aby kazdy den po Hajoczyho ulici v Trnave premavalo z jednej strany na druhu 30 az 50 policajnych vozidiel, pocitam aj tie civilne ktore pracuju pre policiu. Prosim bolo by dobre keby ste sem poslal niekoho, aby v blizkosti Hajdoczyho číslo XX odparkoval svoje auto a presvedcil sa, ze mam pravdu, ale dopredu neupozornujte nikoho z Trnavskej policie.
Menovanemu vozia chemikalie v malich plastykovych sudoch, je to organizovana skupina. Dufam, ze ho coskoro zastavite, a spravite menovanemu domovu prehliadku a bude riadne odsudeny... "

Dnes mi vecer rupli nervy. Nechcel som mu nic robit, lebo to nic neriesi, a navyse ma na predku domu este klasicky velky zamok. Vysprtal som mu tam 2x sekundove lepidlo loctite super atack, napchal nejake papieriky a tak. Vytrhol som mu celu klucku.

To uz som fakt nezvladol. Prosim, co by som s nim mohol spravit ? Ako by ste postupovali ? Uz ma napada len lamparen...

Psychiatricka poradna by ho potrebovala predviest, samozrejme, ze to nejde. Na normalnej psychiatrii mi jeho spisy neposkytnu, samozrejme ani info, ci ich navstevuje. Policia potebuje dokazy, no ja zidne nemam. Okrem toho ze by to dosvedcili dalsi susedia, i obyvatelia ulice.

Vsetko robi v noci, cakat ho tam nema vyznam, neviem kedy, a ci vobec v ten den. I ked ano, neviem, ci by to nieco riesilo. K nemu sa nedostanem, cez den mozte zvonit, neotvori vam. Chodi iba vencit psa, ale aj to ako kedy, a v nepravidelnych intervaloch.
Bobbix
03.01.09,06:07
Co znamena "kamerovy system"? Svagor, ak robi v tomto obore by mal vediet, ze kamier musi byt viac aby bol pokryty cely chraneny priestor, musia byt v nejakych odolnych uzamknutych skrinkach, podla moznosti v tazko pristupnej vyske, musia byt vybavene nocnym videnim a musia na seba vidiet - aspon okrajom svojho zorneho uhlu. Dnesne niektore kamery vedia odosielat signal bezdrotovo, mohli by byt vybavene systemom samozapinania ak sa v ich dosahu nieco pohne. Napajanie musi byt zabezpecene proti poskodeniu tiez, hoci dnesne baterie maju dlhu vydrz, no tu by bola potreba ich vymeny po vybiti.
Len po ziskani dostatocnych dokazov mozno s vecou nieco robit, do vtedy moze aj "dobrak" sused tvrdit, ze si to robite sami.

Este doplnim, ze system je mozne doplnit svetlami s pohybovymi senzormi prelepsiu viditelnost zaznamov, pripadne pre odstrasenie.
Dáša_
03.01.09,07:21
Riešenie z praxe:
1.susedia najskor dali návrh na čiastočné zbavenie svojpravnosti (aby daná osoba nebola opravnená vypisovať listy počnúc primátorom a končiac prezidentom) - po psychiatrických posudkoch uspeli
2. trestné oznámenie - skončilo to nariadeným ustavným liečením. v podstate nasilu, lebo dana osoba nebola ochotná sa podrobiť žiadnemu liečeniu. Podľa vyjadrenia liečebne ani nehrozí, že by tak skoro odišla od tiaľ.

Je to smutné, ale toto su chorí ľudia. Z diaľky pozorované sú to viacmenej humorné situácie, ale žiť vedľa takejto osoby roky, to je stres nad stres.
Ľubomír
03.01.09,08:35
bože, nehnevaj sa, ale tie problémy sú asi malé, ak tam napíšeš i
prepáč, ale bolia ma oči z toho
Bobbix
03.01.09,09:29
bože, nehnevaj sa, ale tie problémy sú asi malé, ak tam napíšeš i
prepáč, ale bolia ma oči z toho

Lubomir, comu nerozumies z vety "Hneď na začiatku chcem upozorniť že mám strašný pravopis a slušne Vás prosím, neriešte to tu, nemá to zmysel" ??
danushka
03.01.09,10:54
Neviem ako by som postupovala v podobnom probléme.
Povedala by som, že Tvoj sused trpí schizofréniou a je to vskutku veľmi vážne duševné ochorenie, ktoré aj keď je liečené, prináša so sebou veľa útrap samotnému pacientovi a aj jeho okoliu.
Čiže tak treba pristupovať k celému problému.
Asi by som sa snažila ochraňovať svoje územie všetkými možnými zákonnými prostriedkami.
Do môjho dvoru by nesmel nik cudzí vstúpiť. Mala by som vycvičeného strážneho psa, ktorý by vzbudzoval rešpekt a bol by natoľko vycvičený, že by neprijal od cudzieho nič, ani voňavú klobásu, aby sa predišlo jeho otráveniu.
V prípade, že by niekto narúšal moje súkromie a moju bezpečnosť,ničil môj majetok - podala by som trestné oznámenie a nechala by som súd, aby nariadil ústavnú liečbu takému susedovi.
Nič sa v tomto prípade iné asi nedá robiť.
Čo by pomohlo akokoľvek napadnúť duševne chorého, keď on je totálne presvedčený o svojej pravde, žije vo svojom svete a nik ho nechápe...
sarasara
04.01.09,18:02
Urob tak, ako poradila Dáša. Poznám prípad, keď sa susedia dohodli a podarilo sa im presne takým spôsobom dať chorého ústavu. Bol to schyzofrenik.