Nataša Leyseková
01.06.05,08:01
Dobrý deň, mám obchod s výpočtovou technikou, podnikám už 9 mesiacov a doposiaľ som si neviedla skladovú evidenciue. Ako na to?, AKé náležitosti to musí mať? Ďakujem
miriza
01.06.05,06:04
Na začiatok by som si urobila:
príjemky na sklad
skladové karty
výdajky zo skladu
inventúry skladu vždy ku koncu mesiaca
My to robíme takto máme sklad drevotriesky.
aktark
02.06.05,16:30
V "Postupoch" účtovanie pre JÚ alebo aj PÚ je presne uvedené, čo robiť so skladovou evidenciou. Je potrebné účtovať v Knihe zásob, viesť na základe dodacích listov, alebo vlastných príjemiek na sklad príjem tovaru alebo materiálu a vystavovať výdajky pri vydávaní zo skladu. Toto je v rámci účtovania a pred kontrplou neuspeješ s argumentom, že sklad-miestnosť, budovu nemáš. Ale to je vlastne jasné. Máš ešte možnosť si interným predpisom zvoliť, čo nebudeš evidovať cez sklad, ale to ti viem len poradiť, pozri si to presne v postupoch platných od r. 2003. Keď nedodržíš "Postupy", porušuješ tým ZoÚ a za to sú pokuty.
adam
02.06.05,16:54
Na začiatok by som si urobila:
príjemky na sklad
skladové karty
výdajky zo skladu
inventúry skladu vždy ku koncu mesiaca
My to robíme takto máme sklad drevotriesky.
Inventúry robíš mesačne aj fyzické?
ondrejvla
02.06.05,19:18
Dobrý deň, mám obchod s výpočtovou technikou, podnikám už 9 mesiacov a doposiaľ som si neviedla skladovú evidenciue. Ako na to?, AKé náležitosti to musí mať? Ďakujem
Podľa toho, aký máš soft, ale vlastne každý účtovný soft so skladom, uľahčí ti skladovú evidenciu, vystavíš si tam nielen karty, ale aj príjmy, výdaje, zostatok by ti mal súhlasiť na fyzický stav v predajni, pokiaľ budeš všetko účtovať a predávať oficiálne!
Paula
02.06.05,19:39
Je dobré mať soft so skladom... aj tam, kde sa účtuje v PÚ spôsobom B. Mne veľmi pomáha, keď si môžem ako externý účtovník odsúhlasiť výnosy aj náklady v oblasti tovaru , napokon aj DPH pred podaním DP.
aladin
03.06.05,04:30
robim sposobom B ciže neevidujem veci na sklade,, aj ked som som prednedavnom docítal že aj ten kto uctuje sposobom B , musi vediet v hociktorej chvili povedat kolko toho ma na sklade.. ciže aj tam je potrebne evidovat tieto veci cez sklad. Uctujem v POHODE v pohode ale zatial neviem ako to vyriesim.
Janca
22.07.05,11:49
Prosím niekoho, kto má napr. v exceli vytvorený nejaký malý skladík, či by nepreposlal svoje KNOW HOW.
Robím účto malému novinovému stánku a chcela by som to pre majiteľku, aby to nemusela robiť ručne.
Ja mám síce kúpení SW na JÚ so skladom, ale len jednu licenciu na seba. Jej robím účto v multiverzii od inej firmy bez skladu (mám zakazníkov so službami nie obchodom) a úprimne povedané, rozšíriť ju o sklad len pre ňu, by bolo finančne aj pre ňu neúnosné.
Takže by mi niekto pomohol budem rada. Ušetrím čas vymýšľaním niečoho, čo už možno existuje. Ďakujem vopred aj za prípadné nápady.
KEJKA
22.07.05,12:24
robim sposobom B ciže neevidujem veci na sklade,, aj ked som som prednedavnom docítal že aj ten kto uctuje sposobom B , musi vediet v hociktorej chvili povedat kolko toho ma na sklade.. ciže aj tam je potrebne evidovat tieto veci cez sklad. Uctujem v POHODE v pohode ale zatial neviem ako to vyriesim.upresním - práve ten, ktor účtuje spôsobom B, musí mať perfektnú skladovú evidenciu. Spôsob B sa týka účtovníctva (nie 132, ale 501, resp. 504) Potom mimoúčtovná skladová evidencia musí byť preukazná, jednoznačná.
Takže odporúčam aj firmám, ktoré nemusia, účtovať "na sklad" teda na 132, teda spôsobom A.
Janca
22.07.05,12:54
hops, niečo som zblbla.
Drahuška
21.01.06,14:09
Pekný deň prajem všetkým kto vie a môže pomôcť....
Tiež som účtovala spôsobom B a neviedla SKLADOVÚ EVIDENCIU. Teraz po kontrole je toto slovné spojenie mojou nočnou morou. Nakoľko to bolo skoro jediné čo ich zaujímalo a z mojej strany jediné čo som nemohla doložiť chcem dať všetko do poriadku.
Firma dováža materiál z Francie. Fyzický sklad absolútne neexistuje, všetok tento materiál ide okamžite do výroby. Vyrobia sa určité výrobky a tie idú naspak do Francie na výrobu strojov.
Prosím moc moc o radu ako a kde čo najrýchlejšie začať a či stačí nejaká tabulečka v Exceli alebo je jednoduchšie mať nejaký softwer.....ak áno tak prosím o radu, ktorý je najjednoduchší. Tých materiálov je moc moc moc a každý je iný a stále iný a stále iný.
Vopred ďakujem......
KEJKA
21.01.06,14:25
pre výrobu sú dôležité výrobné kalkulácie. Potom v účtovníctve stačí viesť príjem a výdaj výrobkov. Materiál si určíš smernicou, že bude účtovaný priamo do spotrby.
Sklad je však potrebné viesť v tej výrobe. Rôzne materiáloy a ako sa s nimi narába, hlavne ako sa kontroluje, aby sa napr. nerozkrádal... to je v záujme vlastníkov.
Drahuška
21.01.06,15:02
Ďakujem za promtnú odpoveď. Neviem či to je tak aj v prípade, že výrobky nevyrába naša firma.
Aby som bola presnejšia: Naša firma A dostane z Francie objednávku a polotovar na výrobu nejakých výrobkov, na nás je aby sme našli firmy, ktoré nám tieto polotovary spracovali a nakoniec idú všetky polotovary prejdú do výroby firmy B kde sa skompletizuje konečný výrobok zo všetkých polotovarov a tieto výrobky sa vyvezú priamo do Francie. Ani polotovary ani konečný výrobok nikde neprejde fyzicky cez našu firmu A ide priamo buď z Francie k subdodávateľom a potom späť z firmy B priamo do Francie. My sme prostredníci, ktorí majú za úlohu zohnať subdodávateľov, ktorý nám vyfakturujú materiál, prácu a toto nám fakturuje aj firma B. My fakturujeme ďalej hotový výrobok Francii.
Čiže fyzický sklad materiálu ani hotových výrobkov nikdy neexistoval. Ako by bolo najjednoduchšie viesť skladovú evidenciu v tomto prípade. Ide o tisíce skrutiek, šrôbov, plechov - jedná sa o kovoobrábanie.
Ďakujem dopredu ste veľmi milá
Terezap
18.02.06,15:06
Tiež chcem poprosiť o radu k tejto téme. Podnikateľ mi dal spracovať účtovníctvo za rok 2005. Má malý obchod s mäsom a mäsovými výrobkami. Nie je platca DPH. Spravila som mu príjmy a výdaje ( nákupy a tržby) v peň. denníku, tiež pohľadávky a záväzky ale neviedol si skladovú evidenciu. Mám to teraz spraviť ja za celý rok? Musí sa to? Nie je na to neaká smernica, aby som mohla dať len zostatok zásob k 31.12.2005 z inventúry? Veľmi ďakujem.
Nemám v tom jasno.
Muška
18.02.06,16:17
No Terezka, nepoteším Ťa.
Jasne, že musí mať sklad, ak nakupuje a predáva tovar.

Zober všetky dodávateľské faktúry /alebo nákup cez RP/ a urob si skladové karty.
Väčšina registr. pokladní dokáže na konci mesiaca dať tzv. "tovarovú pásku" a podľa nej spravíš výdaj zo skladu.
Na konci roka urobíš dokladovú inventúru a porovnáš s fyzickou inventúrou.
KEJKA
18.02.06,17:11
No Terezka, nepoteším Ťa.
Jasne, že musí mať sklad, ak nakupuje a predáva tovar.

Zober všetky dodávateľské faktúry /alebo nákup cez RP/ a urob si skladové karty.
Väčšina registr. pokladní dokáže na konci mesiaca dať tzv. "tovarovú pásku" a podľa nej spravíš výdaj zo skladu.
Na konci roka urobíš dokladovú inventúru a porovnáš s fyzickou inventúrou. skladová evidencia je potrebná, ale nerovná sa spracovaniu účtovníctva. Teda len podnikateľa upozorni - písomne, že musí mať skladovú evidenciu, ty mu len uprav ZD o výslednú inventúru. Ak bude chcieť od teba, aby si mu urobila skladovú evidenciu ty, tak je to osobitná objednávka na spracovanie skladovej evidencie. A osobitná fakturácia z tvojej strany.
Iste - odpoved adresujem Terezke, len som nadviazala na Mušku, ktorá dala návod, ako na to.:):):)
Terezap
18.02.06,17:11
Muška moc, moc Ti ďakujem, aj keď teraz budem mať veľa roboty, čo ma neteší. Poraď mi ešte prosím, ako spravím výdaj zo skladu, keď podnikateľ má na páskach z registračnej pokladne len tržbu a celkovú sumu a nie jednotlivé položky podľa nákupov. Moc, moc ďakujem
Zita5
18.02.06,17:19
Muška moc, moc Ti ďakujem, aj keď teraz budem mať veľa roboty, čo ma neteší. Poraď mi ešte prosím, ako spravím výdaj zo skladu, keď podnikateľ má na páskach z registračnej pokladne len tržbu a celkovú sumu a nie jednotlivé položky podľa nákupov. Moc, moc ďakujem

No nezávidím Ti tú robotu :eek: . Najskôr si ponahadzuj všetky príjmy , tak ako písala Muška .Treba si vypýtať od toho šikovného podnikateľa denné uzávierkové pásky alebo mesačné , ja ich volám uzávierky PLU .Tam sú jednotlivé druhy tovaru v množstvách a korunách . Podľa toho treba spraviť výdaj zo skladu .;)
Zita5
18.02.06,17:23
Aké účtovníctvo vedieš pre mäsiara .? Ak by mal inventúru k 31.12.2005 , tak nech Ti ju odovzdá a zostatok na sklade uvádzaš v JÚ len do Výkazu o majetku a záväzkoch , no a na skladovú evidenciu ho upozorni písomne , aby si ju spracoval sám a v budúcnosti evidenciu príjem - výdaj robil priebežne . Ak nie tak sa dohodni , že ju budeš robiť , ale si to daj aj patrične zaplatiť .
Terezap
18.02.06,23:01
Milá Zitka, ďakujem za radu.Inventúru k 31.12.2005 mám, tak som to aj spravila, ale chcem to spraviť poriadne. Chcela som vedieť, či z toho neexistuje neaká šikovná cestička von. Ale ťažko sa mi budú robiť výdaje zo skladu lebo na páskach či denných alebo mesačných má len celkovú tržbu. Nie sú tam vôbec jednotlivé položky. A čo teraz?
Zita5
19.02.06,06:14
Milá Zitka, ďakujem za radu.Inventúru k 31.12.2005 mám, tak som to aj spravila, ale chcem to spraviť poriadne. Chcela som vedieť, či z toho neexistuje neaká šikovná cestička von. Ale ťažko sa mi budú robiť výdaje zo skladu lebo na páskach či denných alebo mesačných má len celkovú tržbu. Nie sú tam vôbec jednotlivé položky. A čo teraz?


Neviem potom aké bloky vydával, blok z RP musí obsahovať okrem povinných údajov označenia firmy aj :

presný názov tovaru
množstvo
jenotkovú cenu

cena celkom

Možno mal na bloku len skrátene "mäsiarsky tovar ", ale ak to má takto alebo podobne , tak potom vôbec nemá naprogramovaný tovar podľa názvu v RP.

Pokiaľ nemáš správne podklady , nie sú uvedené jednotlivé položky , tak asi ťažko spravíš výdaj , nemáš proste z čoho vychádzať .Aj napriek Tvojej snahe to riadne spraviť sa Ti to asi nepodarí .:) ;) ;)
Lenuška
19.02.06,10:43
Koľko pýtať za vedenie skladovej evidencie?
Napr. Vináreň.
V zmluve som uviedla, že skladovú evidenciu si vedie majiteľka.
Horko ťažko mi dáva inventúru -pýtala s k 30.6.05 aj k 31.12.05.
Keď ju ešte raz upozorním na vedenie skladovej evidencie, napr. by súhlasila, že jej ju budem viesť ja. Koľko pýtať ?
Neviem si to síce predstaviť. Mohla by som viesť príjemky a potom výdajku 1x za mesiac. Tak, že VÝDAJ = PS+príjem - KS. To by mi musela za každý mesiac odovzdať fyzickú inventúru. Neviem si predstaviť odpisovať z pásky
registr.pokl., víno, borovičku, vodku.....nealko - konkrétne - po dcl.Podľa mňa by ten môj návrh bol najidelálnejší.
Čakám na Vaše názory, Ďakujem pekne.
Zita5
19.02.06,10:55
Koľko pýtať za vedenie skladovej evidencie?
Napr. Vináreň.
V zmluve som uviedla, že skladovú evidenciu si vedie majiteľka.
Horko ťažko mi dáva inventúru -pýtala s k 30.6.05 aj k 31.12.05.
Keď ju ešte raz upozorním na vedenie skladovej evidencie, napr. by súhlasila, že jej ju budem viesť ja. Koľko pýtať ?
Neviem si to síce predstaviť. Mohla by som viesť príjemky a potom výdajku 1x za mesiac. Tak, že VÝDAJ = PS+príjem - KS. To by mi musela za každý mesiac odovzdať fyzickú inventúru. Neviem si predstaviť odpisovať z pásky
registr.pokl., víno, borovičku, vodku.....nealko - konkrétne - po dcl.Podľa mňa by ten môj návrh bol najidelálnejší.
Čakám na Vaše názory, Ďakujem pekne.


Nuž koľko za to pýtať , to Ti neodpoviem , možno sa pripojí niekto .;)
A z pohľadu odpisovania tovarových zásob i materiálu , predsa ich pohyb vzniká každý deň a nie len raz mesačne .;)

Tieto všetky okolnosti si nevedia podnikateľia v tomto smere uvedomiť , že keď nemajú presne sledovanú a riadne robenú skladovú evidenciu , čo vlastne si spôsobia pri ročnej uzávierke a tým skomplikujú život aj účtovníkovi .:)
Muška
19.02.06,11:00
Treba zistiť, či im registračná pokladňa nedáva tzv. "tovarovú pásku". Mne ju klienti raz za mesiac vytlačia...a tam je pekne rozpísané čo predali za mesiac.
napr. Vodka 0,4 cl ....25 krát, Sparta.....30 krát.....atd
dom
19.02.06,11:36
Pýtam sa na vedenie skladovej evidencie v PÚ/ospravedlňujem sa, toto je téma v JÚ, ale neviem to nejako inde zadať, neviem zadať novú tému/.
Je ozaj nevyhnutné viesť skladovú evidenciu, keď základný materiál /nákup je na faktpru/sa nakúpi a ide priamo na stavbu, tam sa dodá ostatní réž. materiál,/ tento sa kupuje v hotovosti podľa potreby/ napr. cement, lepidlá a montuje sa na stavbe. Uplatňuje sa účtovanie B, všetko ide do spotreby a na konci roka sa urobí inventúra základného materiálu. Podľa invent. sa spotreba zníži a stav je ved. na účte 112, ale bez skladových kariet. Mali by byť skladové karty všetkého nakúpeného základného materiálu a jeho odpis zo skladovej karty pri fakturácii odberateľom??
Zita5
19.02.06,11:43
Pýtam sa na vedenie skladovej evidencie v PÚ/ospravedlňujem sa, toto je téma v JÚ, ale neviem to nejako inde zadať, neviem zadať novú tému/.
Je ozaj nevyhnutné viesť skladovú evidenciu, keď základný materiál /nákup je na faktpru/sa nakúpi a ide priamo na stavbu, tam sa dodá ostatní réž. materiál,/ tento sa kupuje v hotovosti podľa potreby/ napr. cement, lepidlá a montuje sa na stavbe. Uplatňuje sa účtovanie B, všetko ide do spotreby a na konci roka sa urobí inventúra základného materiálu. Podľa invent. sa spotreba zníži a stav je ved. na účte 112, ale bez skladových kariet. Mali by byť skladové karty všetkého nakúpeného základného materiálu a jeho odpis zo skladovej karty pri fakturácii odberateľom??

Môj názor , myslím , že sa nejedná o to či to ide priamo do spotreby , ale vydokladovať to tým , že materiál bol zakúpený na určitú zákazku a prijatý na sklad .Ako podklad príjemke slúžila došlá faktúra o zakúpení materiálu, na zaklade ktorej bol prevedený zápis v skladovej evidencii - príjemka.

Výdajka by sa mala zasa zhodovať s vydaným materiálom použitým na stavbu a zasa podkladom je DL a faktúra pre odberateľa .

Môj názor je , že treba túto evidenciu robiť .:)
dom
19.02.06,11:58
Zitka, ja si myslím presne to čo píšeš, len hľadám /skúšam / hľadať nejaký dôvod prečo by som tú skladovú evidenciu nemusela robiť. Toho nakúpeného mat. nie je tak veľa, aby som nevedela urobiť skladové karty. problém je v tom, že nedokážem urobiť napárovanie na výdaj a existujúci stav skladu k 31.12.05. Ale to je už iný problém.
Lenuška
19.02.06,14:15
Treba zistiť, či im registračná pokladňa nedáva tzv. "tovarovú pásku". Mne ju klienti raz za mesiac vytlačia...a tam je pekne rozpísané čo predali za mesiac.
napr. Vodka 0,4 cl ....25 krát, Sparta.....30 krát.....atd

Muška,
Zistím to. A môžem sa potom pýtať ďalej? Nemám v tom 100% jasno.
V akom programe robíš skladovú evidenciu?
Ja mám Alfu - s 50 sklad.kartami. Neviem, či by to stačilo.
Na víno napr. stačí jedna karta alebo na každú značku iná?
Samozrejme ďakujem za všetky príspevky a rady.
Muška
19.02.06,16:28
Lenka robím v MRP - a som s nim veľmi spokojná. No 50 položiek by mi asi nestačilo. Lebo ten takú kávu rozpisujem, káva, cukor, mlieko. Víno majú iba biele a červené, a potom značkové /drahšie/, ktoré sa predávajú ako celá fľaša, tie majú presne pod značkou. Alkohol majú tiež dosť presne popísaný /lebo kedysi bolo treba na Colnicu hlásiť presný názov alkoholu/, tzn. napr. Vodka Absolut, Vodka Fínska a tak.

Samozrejme, že sa môžeš pýtať, veď od toho je "Porada". Čo viem, Ti rada poviem.
Zita5
19.02.06,17:38
Muška,
Zistím to. A môžem sa potom pýtať ďalej? Nemám v tom 100% jasno.
V akom programe robíš skladovú evidenciu?
Ja mám Alfu - s 50 sklad.kartami. Neviem, či by to stačilo.
Na víno napr. stačí jedna karta alebo na každú značku iná?
Samozrejme ďakujem za všetky príspevky a rady.

Veď je možnosť v Krose si prikúpiť /rozšíriť/ešte skladovú evidenciu . Ja mám tiež Alfu a som spokojná .;)
Lenuška
20.02.06,06:16
áno,áno, Zatiaľ mám len túto jednu klientku - ktorá by mala viesť skladovú evidenciu. Budem uvažovať nad tým rozšírením.
KeĎ je to strašne ťažká spolupráca s ňou - musím zistiť tie možnosti výstupu z
registračky.
Zita5
20.02.06,06:25
áno,áno, Zatiaľ mám len túto jednu klientku - ktorá by mala viesť skladovú evidenciu. Budem uvažovať nad tým rozšírením.
KeĎ je to strašne ťažká spolupráca s ňou - musím zistiť tie možnosti výstupu z
registračky.

Zisti možnosti a prajem Ti nech sa darí .:)
sara-ke
21.02.06,10:19
Podľa toho, aký máš soft, ale vlastne každý účtovný soft so skladom, uľahčí ti skladovú evidenciu, vystavíš si tam nielen karty, ale aj príjmy, výdaje, zostatok by ti mal súhlasiť na fyzický stav v predajni, pokiaľ budeš všetko účtovať a predávať oficiálne!

Takto STE odpovedali na jeden prispevok, chcela by sa len opytat ako sa to moze riesit so skladom :
1.ak sa nieco preda aj noeficialne a
2. ako ked nieco ide do vlastnej spotreby-ked to spotrebujem ako to mam zauctovat a na zaklade akeho dokladu? dakujem
__________________
renča1
21.02.06,10:23
Podľa toho, aký máš soft, ale vlastne každý účtovný soft so skladom, uľahčí ti skladovú evidenciu, vystavíš si tam nielen karty, ale aj príjmy, výdaje, zostatok by ti mal súhlasiť na fyzický stav v predajni, pokiaľ budeš všetko účtovať a predávať oficiálne!

Takto STE odpovedali na jeden prispevok, chcela by sa len opytat ako sa to moze riesit so skladom :
1.ak sa nieco preda aj noeficialne a
2. ako ked nieco ide do vlastnej spotreby-ked to spotrebujem ako to mam zauctovat a na zaklade akeho dokladu? dakujem
__________________

ak eviduješ tovar na sklade, ktorý si potom zobereš na osob.potrebu, tak stačí urobiť výdaj zo skladu na os.spotrebu a nemáš nárok na odpočet dph pri tomto tovaru a v uzav.operáciach treba urobiť úpravu základu dane, čiže tento tovar nebude zahrň., ako výd.ovplyvň.základ dane.
Zita5
21.02.06,10:25
Podľa toho, aký máš soft, ale vlastne každý účtovný soft so skladom, uľahčí ti skladovú evidenciu, vystavíš si tam nielen karty, ale aj príjmy, výdaje, zostatok by ti mal súhlasiť na fyzický stav v predajni, pokiaľ budeš všetko účtovať a predávať oficiálne!

Takto STE odpovedali na jeden prispevok, chcela by sa len opytat ako sa to moze riesit so skladom :
1.ak sa nieco preda aj noeficialne .

Predávať neoficiálne sa nemôže . Však to vieš . Ak chcete predávať neoficiálne ,tak musíš nad tým uvažovať , aký to bude mať dopad .................. a ako to spravíť , aby to bolo v poriadku atď ............ Teraz vykazuješ tovar , ktorý vlastne nemáte .


ako ked nieco ide do vlastnej spotreby-ked to spotrebujem ako to mam zauctovat a na zaklade akeho dokladu? dakujem
__________________

Odpis zo skladovej karty - spotreba pre firmu.

Odpoveď píšem z pohľadu JÚ .
laurax
01.03.06,14:19
Ahojte,

ja mám podobný problém - mám malý obchodík s darčekmi, kde si predávam sama.Účtovníctvo si robím sama v exceli. V ERP nepredávam po jednotlivých PLU, ale mám vytvorených 8 tovarových položiek (napr. keramika, sviečky, ...).
Myslím si, že mám všetko v poriadku, ale nevediem si žiadne skladové karty - ani si to neviem predstaviť, lebo v piebehu roka vystriedam okolo 2 000 rôznych položiek. Na konci roka som si urobila inventúru a na jej základe mám teda prehľad o predaji po jednotlivých položkách. Stačí to takto, alebo mi niekto poradíte niečo iné (JÚ, neplátca DPH).
Vďaka, Laurax
Zita5
03.03.06,19:59
Ahojte,

ja mám podobný problém - mám malý obchodík s darčekmi, kde si predávam sama.Účtovníctvo si robím sama v exceli. V ERP nepredávam po jednotlivých PLU, ale mám vytvorených 8 tovarových položiek (napr. keramika, sviečky, ...).
Myslím si, že mám všetko v poriadku, ale nevediem si žiadne skladové karty - ani si to neviem predstaviť, lebo v piebehu roka vystriedam okolo 2 000 rôznych položiek. Na konci roka som si urobila inventúru a na jej základe mám teda prehľad o predaji po jednotlivých položkách. Stačí to takto, alebo mi niekto poradíte niečo iné (JÚ, neplátca DPH).
Vďaka, Laurax

Môj názor :

1/blok z RP má obsahovať presný názov napr: keramická váza , keramická misa , keramický popolník a podobne .
2/ skladovú evidenciu ,príjemky,výdajky ...........musíš viesť

Nepotešila som , ale je to tak .
Janka6685
28.07.06,13:28
Jedná sa o novinový stánok (noviny, časopisy, cigarety, cukrovinky, iný doplnkový tovar), neplatca, JÚ:

1. skladovú evidenciu by som chcela viesť takto: v exceli som si urobila tabuľky - príjemky (zvlášť na každý tovar) a podľa dátumu nákupu zapisujem množstvo, jednotkovú cenu a výslednú cenu. Na konci mesiaca si urobím výstup z pokladne (koľko sa za daný mesiac predalo tovaru) a zapíšem do výdajky v exceli.

Stačí to takto?

Lebo neviem, ako by som robila výdajky každý deň, alebo počas dňa. To si časovo neviem predstaviť a musela by som byť stále prítomná pri predaji.

2. Neviem, či to súvisí s témou, ale teoreticky áno.... Určite mi nebude sedieť na konci mesiaca fyzická inventúra s tým, čo mi výjde z pokladne, lebo zamestnanci niekedy zabudnú naťukať predaný tovar do pokladne. Mám potom naťukať všetko zvyšné naraz? Otázka sa týka aj skladovej evidencie ale aj príjmov ako takých... Nechcela by som mať neoficiálny predaj - preto sa pýtam. Lebo pochybeniu zamestnancov nezabránim...
Zita5
28.07.06,15:12
Jedná sa o novinový stánok (noviny, časopisy, cigarety, cukrovinky, iný doplnkový tovar), neplatca, JÚ:

1. skladovú evidenciu by som chcela viesť takto: v exceli som si urobila tabuľky - príjemky (zvlášť na každý tovar) a podľa dátumu nákupu zapisujem množstvo, jednotkovú cenu a výslednú cenu. Na konci mesiaca si urobím výstup z pokladne (koľko sa za daný mesiac predalo tovaru) a zapíšem do výdajky v exceli.

Stačí to takto?

Lebo neviem, ako by som robila výdajky každý deň, alebo počas dňa. To si časovo neviem predstaviť a musela by som byť stále prítomná pri predaji.

2. Neviem, či to súvisí s témou, ale teoreticky áno.... Určite mi nebude sedieť na konci mesiaca fyzická inventúra s tým, čo mi výjde z pokladne, lebo zamestnanci niekedy zabudnú naťukať predaný tovar do pokladne. Mám potom naťukať všetko zvyšné naraz? Otázka sa týka aj skladovej evidencie ale aj príjmov ako takých... Nechcela by som mať neoficiálny predaj - preto sa pýtam. Lebo pochybeniu zamestnancov nezabránim...

Janka prevádzkovala som osobne novinový stánok ...a ver je to úžasný problém všetko ustriehnúť .Ja som si vymyslela evidenciu na večernú uzávierku , ktorá sa denno denne každý večer musela počítať a zapisovať .Hlavne išlo o noviny a časopisy...viem je tam veľa titulov, ale spravilo sa a hlavne sa muselo spraviť .....za tým som si stála.

Bolo to veľmi pracné ale veľmi prehľadné , hlavne to či sa nahadzuje všetko čo sa predá a či mi sedí remitenda .

Čo sa týka skladovej evidencie výdaj - to som odpisovala na základe denných PLU uzávierok .Ja som to nerobievala mesačne .

Príjem som nahadzovala vtedy , keď bola dodávka tovaru .
lydinka
29.07.06,18:39
Prosim vas, nevie niekto prilepit prijemku a vydajku na sklad v exceli alebo v niecom inom?
Dakujem
Manual
29.07.06,18:54
Prosim vas, nevie niekto prilepit prijemku a vydajku na sklad v exceli alebo v niecom inom?
Dakujem
Skús pozrieť do dokumentov a tlačív či tam nie je. Ak nie, nejakú by som oskenoval a prilepil ale zajtra, ak neponáhľa.
Pekný večer...:)
lenkak
29.07.06,18:57
Ale keď sú skenované, nevie do nich dopisovať cez PC, iba ručne.
Lydinka aké by si chcela?
Ja sa tiež popozerám v mojom archíve.
lydinka
29.07.06,19:11
Stacila by zatial aj oskenovana, vpisem ruc ne, nemam zatial zakupeny sklad, tak by som to riesila takto, dakujem Manual, Leni :)
Manual
29.07.06,20:10
Lydka tak tu je aj editovateľná, akú tlačí Omega:
Janka6685
01.08.06,10:39
Janka prevádzkovala som osobne novinový stánok ...a ver je to úžasný problém všetko ustriehnúť .Ja som si vymyslela evidenciu na večernú uzávierku , ktorá sa denno denne každý večer musela počítať a zapisovať .Hlavne išlo o noviny a časopisy...viem je tam veľa titulov, ale spravilo sa a hlavne sa muselo spraviť .....za tým som si stála.

Bolo to veľmi pracné ale veľmi prehľadné , hlavne to či sa nahadzuje všetko čo sa predá a či mi sedí remitenda .

Čo sa týka skladovej evidencie výdaj - to som odpisovala na základe denných PLU uzávierok .Ja som to nerobievala mesačne .

Príjem som nahadzovala vtedy , keď bola dodávka tovaru .

Ďakujem, ale istotne sa to takto musí robiť? Neviem si to časovo predstaviť a ani to, ako by som každý večer spočítavala tovar a hlavne časopisy. Veď niekedy sa mi stane, že mi aj po remitende časopisov niečo ostane, lebo sa to nedá všetko nájsť. Stánky sú malé a tovaru veľa....asi si šikovnejšia:o
Zita5
01.08.06,10:41
Ďakujem, ale istotne sa to takto musí robiť? Neviem si to časovo predstaviť a ani to, ako by som každý večer spočítavala tovar a hlavne časopisy. Veď niekedy sa mi stane, že mi aj po remitende časopisov niečo ostane, lebo sa to nedá všetko nájsť. Stánky sú malé a tovaru veľa....asi si šikovnejšia:o

Janka ja som nepísala , že sa to musí tak robiť , ja som to tak robila .....pre ten spôsob som sa rozhodla z určitej príčiny, ktorú tu nebudem opisovať .
Janka6685
01.08.06,10:44
Janka ja som nepísala , že sa to musí tak robiť , ja som to tak robila .....pre ten spôsob som sa rozhodla z určitej príčiny, ktorú tu nebudem opisovať .

To mi je jasné, ale čo sa teda vlastne musí v tomto smere robiť?
rastom
01.08.06,11:23
Možno mal na bloku len skrátene "mäsiarsky tovar ", ale ak to má takto alebo podobne , tak potom vôbec nemá naprogramovaný tovar podľa názvu v RP.

Pokiaľ nemáš správne podklady , nie sú uvedené jednotlivé položky , tak asi ťažko spravíš výdaj , nemáš proste z čoho vychádzať .Aj napriek Tvojej snahe to riadne spraviť sa Ti to asi nepodarí .:) ;) ;)[/quote]
********************************
Nooooo. Nie je to celkom ok, ale...
nakúpné ceny vieš... z výdajkových dokladov
Tržby tiež vieš.... Takže stačí vedieť rabat.. aspon približne...
Nedostaneš 100 perc. čísla ale len oroentačné...
ale je to lepšie ako nič...
A môžeš to evidovať v NC, alebo v PC :o)
Janka6685
04.08.06,11:44
Čo je teda mojou povinnosťou v novinovom stánku v oblasti skladových zásob - ich evedencii a v oblasti inventúry?
Ninna
04.08.06,11:52
Čo je teda mojou povinnosťou v novinovom stánku v oblasti skladových zásob - ich evedencii a v oblasti inventúry?
Janka Zitka Ti už vyčerpávajúco odpovedala. Prečo sa Ti to zdá neuveriteľné. To nie je o tom že či je Zitka šikovnejšia aj ona by sa nato sprepáčením možno vykašlala, ale v dnešnej dobe je to nevyhnutnosťou a môžem Ti vrelo odporučiť robiť ten sklad ako píše Zitka lebo nadišla doba kontroly skladov ktoré väčšina nerobí. A ešte sa len budú aj obchody čudovať pokiaľ to doteraz prešlo každému bez skladu.
Ninna
04.08.06,11:58
Tieto všetky okolnosti si nevedia podnikateľia v tomto smere uvedomiť , že keď nemajú presne sledovanú a riadne robenú skladovú evidenciu , čo vlastne si spôsobia pri ročnej uzávierke a tým skomplikujú život aj účtovníkovi .:)[/quote]

A nielen to aj pri kontrole je vlastne účto nepreukazné. A kontrolórky sú na koni.
Janka6685
04.08.06,12:45
Už aj sama som zistila, že je potrebné kontrolovať všetko každý deň, lebo mi to potom nesedí. Ale potom strávim celý večer počítaním. A počítať časopisy, ktoré sú vo výklade a v policiach? Uff. Pri jednom novinovom stánku je to ešte ako tak, ale ak by som ich mala viac, alebo niečo väčšie? Nechám to robiť zamestnancov?

Veď ja sa dajako zariadim...

Ďakujem
Ninna
04.08.06,13:31
Už aj sama som zistila, že je potrebné kontrolovať všetko každý deň, lebo mi to potom nesedí. Ale potom strávim celý večer počítaním. A počítať časopisy, ktoré sú vo výklade a v policiach? Uff. Pri jednom novinovom stánku je to ešte ako tak, ale ak by som ich mala viac, alebo niečo väčšie? Nechám to robiť zamestnancov?

Veď ja sa dajako zariadim...

Ďakujem
Vidíš to je to o čom som Ti písala preukaznosť. Už to ani Tebe nesedí.Pri kontrole budeš mať svätý pokoj, lebo všetky nákupy budú mať svoje predaje.A aj Ty budeš v obraze.Ja som tiež frflala, nakoniec sme to dostali ako záznamovú povinnosť od DÚ!teraz v tom vidím aj pre mňa veľký význam.
Eva 23
07.08.06,13:52
Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť?Musí sa sklad evidovať aj keď je malý obrat?Ďakujem
Zoltán Kovács
07.08.06,13:55
Dobrý deň, mohli by ste mi poradiť?Musí sa sklad evidovať aj keď je malý obrat?Ďakujem

Áno. Pozri si postupy účtovania. Mne to daňová kontrola vždy vyčítala, aj keď sklad bol minimálny.
lydinka
07.08.06,19:29
Ahojte poraďáci, chcela by som od niekoho poradiť, kto vedie sklad ale nemá zakúpený soft - to je môj prípad.
Na každý druh tovaru si založím skladovú kartu - do nej zapíšem každý nákup tohto tovaru. Pri výdaji tovaru zo skladu píšem výdajku ale znčím tejto výdaj aj do skladovej karty toho konkrétneho druhu tovaru alebo ako?
Mám pomôcky /skladová karta, príjemka na sklad, výdajka zo skladu/, ktoré mi priložil Manual, ale neviem presne ako postupovať. Poradí niekto? :)
Terezap
07.08.06,19:57
Lydinka, pokiaľ som to robila ručne, tak presne tak ako si to napísala. Na skladovú kartu vždy pripíšeš príjem tovaru a potom i výdaj tovaru. Stav na skladovej karte Ti musí sedieť so skutočným stavom. Odporúčam Ti ale neaký soft na skladovú evidenciu. Máš to rýchle, prehľadné a hlavne nie tak pracné.
Janka6685
08.08.06,05:44
Vidíš to je to o čom som Ti písala preukaznosť. Už to ani Tebe nesedí.Pri kontrole budeš mať svätý pokoj, lebo všetky nákupy budú mať svoje predaje.A aj Ty budeš v obraze.Ja som tiež frflala, nakoniec sme to dostali ako záznamovú povinnosť od DÚ!teraz v tom vidím aj pre mňa veľký význam.

Ale počítať každý večer napr. také časopisy v novinovom stánku je zdĺhavé, nie? Alebo je na to nejaká finta?

Ja fakt nie som lenivá, práve naopak, len si to neviem dosť dobre predstaviť. Ale už asi otravujem...nie asi, ale naozaj:(
Iveta Malíková
08.08.06,09:10
viete mi poradiť?
robím skladové hospodárstvo ale nie som účtovníčka. pracujem v programe MRP. nahádzala som si skladové karty (je ich tuším milión - stavebníctvo, živnostík), urobila som príjemky ale teraz pri výdajkách ma asi šlak trafí. ako sa robí výdajka? pri fa nemáme dodací list. cena na výdajku ide skladová alebo už s rabatom? ak vyhodím výdajku v skladovej cene - ku každej fa - ako urobím dodací list s rabatom, aby mi cena sedela s cenou fakturovanou? díky iveta
Iveta Malíková
08.08.06,09:45
nemôžete mi nikto prosím poradiť?
neviem sa totižto pohnúť a to musím všetko urýchlene ponahadzovať - budeme dávať dodatočné daňové priznanie. - som nový zamestnanec a sklad sa doteraz ani nerobil...
pochemi
08.08.06,15:44
Dobrý deň, aj ja by som potrebovala poradiť pre priateľku, ktorá mi tvrdí že v zdravotníctve nikto skladovú evidenciu nerobí.Ja jej však tvrdím, že aj v zubnom labaku treba viesť evidenciu materiálu.Nemáte niekto skúsenosti s vedením skladu u zubára, prípadne v zubnej technike? Ďakujem za každú radu.
Manual
08.08.06,16:50
Dobrý deň, aj ja by som potrebovala poradiť pre priateľku, ktorá mi tvrdí že v zdravotníctve nikto skladovú evidenciu nerobí.Ja jej však tvrdím, že aj v zubnom labaku treba viesť evidenciu materiálu.Nemáte niekto skúsenosti s vedením skladu u zubára, prípadne v zubnej technike? Ďakujem za každú radu.
Poznám 3 zubné techniky a ani v jednej nevedú sklad. U jednej sú to nákupy materialu za kvartál /zuby, vosk, sádra, atď./ v sume cca 3000,- Sk.
Pekný večer...:)
lydinka
08.08.06,19:11
Lydinka, pokiaľ som to robila ručne, tak presne tak ako si to napísala. Na skladovú kartu vždy pripíšeš príjem tovaru a potom i výdaj tovaru. Stav na skladovej karte Ti musí sedieť so skutočným stavom. Odporúčam Ti ale neaký soft na skladovú evidenciu. Máš to rýchle, prehľadné a hlavne nie tak pracné.

FAJN, a čo tam všetko musí byť uvedené? Cena, počet kusov a čo ešte?
A ako je to s cenou ak je odberateľ platcom dph a ak nie je?
Konkrétny príklad:
účtujem SZČO ktorá montuje plastové okná - kúpi ich a hneď ich ide niekde založiť. Pri kúpe napr. okna založím skladovú kartu, ked ho ide namontovať vypíšem výdajku, poznačím výdaj do skladovej karty, a výdajku prikladám k vydanej Fa a jednu si nechávam?
Veľa otázok, ja viem, ale fakt mi pomôžete, ak ich zodpoviete.
ďakujem :)
KEJKA
08.08.06,20:34
tak ako píšeš, príjem a výdaj, výdajka k OF.....
pomocný materiál k montáži môžeš určiť smernicou, že ide priamo do spotreby.
Iveta Malíková
09.08.06,04:17
Pracujem v skladovom programe MRP. ako prosím vás zmením na výdajke č. dodacieho listu za číslo fa? keď vypisujem výdajku, pýta sa ma to na č. fa, ale toto číslo si potom sám doplní ako číslo dodacieho listu (ktoré nie je totožné) a na výdajke vo výstupe č. fa nieje ani uvedené. viem si ho tam dajako doplniť?
ďakujem iveta
Marína
09.08.06,06:37
Ivetka, doporučovala by som Ti svoju otázku položiť napr. do tejto témy
http://www.porada.sk/t5211-p2-mrp-sklad.html
Tu(téma MRP) si ju skôr niekto všimne.
pochemi
09.08.06,13:38
Manual ďakujem za odpoveď, takže všetko dávajú v zubných labakoch priamo do spotreby a ku koncu roku spravia inventúru a preúčtujú zostatok na sklad?
Tak by to mohlo pre daňovú kontrolu stačiť? Bolo by to napísané v internej smernici. Ďakujem
Manual
09.08.06,15:39
Manual ďakujem za odpoveď, takže všetko dávajú v zubných labakoch priamo do spotreby a ku koncu roku spravia inventúru a preúčtujú zostatok na sklad?
Tak by to mohlo pre daňovú kontrolu stačiť? Bolo by to napísané v internej smernici. Ďakujem
Tie zubné techniky ktoré poznám robia JU /ja ich nerobím, poznám kolegu/ Nič nepreúčtovávajú, jednoducho to majú ako VOzD, samozrejme spravia na konci roka inventúru a to je všetko.
Pekný deň...:)
Manual
09.08.06,15:45
.... a výdajku prikladám k vydanej Fa a jednu si nechávam?
Veľa otázok, ja viem, ale fakt mi pomôžete, ak ich zodpoviete.
ďakujem :)
Ja výdajky a príjemky zakladám zvlášť, a už neprikladám nič k OF a DF. Pretože na výdajke a príjemke máš odvolávku na OF alebo DF ktorej sa týka. Ostatné presne tak ako píšeš.
Pekný deň...:)
lydinka
09.08.06,17:26
Velmi pekne dakujem za pomoc, hned sa mi lahsie dycha.
lenkak
09.08.06,18:30
Pracujem v skladovom programe MRP. ako prosím vás zmením na výdajke č. dodacieho listu za číslo fa? keď vypisujem výdajku, pýta sa ma to na č. fa, ale toto číslo si potom sám doplní ako číslo dodacieho listu (ktoré nie je totožné) a na výdajke vo výstupe č. fa nieje ani uvedené. viem si ho tam dajako doplniť?
ďakujem iveta

máš verziu win, alebo dos?
pochemi
10.08.06,03:40
Manual ďakujem a prajem pekný deň.
Iveta Malíková
10.08.06,05:13
win iveta
lenkak
10.08.06,17:16
Iveta
daj podnet na MRP, aj keby si si chcela výdajku editovať a upraviť sama, nie je tam možnosť zadania čísla faktúry, iba DL.
laurax
21.08.06,05:30
Ahojte,

ja mam obchodik s darcekmi a pod. a sklad som si viedla v exceli. V priebehu roka sa mi nahromadi az cca 2 500 poloziek.
Teraz som si kupila alfu a mam nasledovne otazky:
1. po nahodeni tovaru do skladovych kariet sa vysledna cena lisi od faktury (zaokruhlovanie, pocet desatinnych miest,..)- su to radovo haliere az koruny, ale je to rozdiel voci penaznemu denniku. Musim s tym nieco robit?
2. ak mam na konci faktury zlavu napr. 5% za celu dodavku, musim do skladovych kariet prepocitavat cenu kazdej polozky?
3. musim viest aj fyzicke (na papieri) skladove karty, alebo staci len v alfe ? - v skutocnosti kazdy tovar ihned vylozim v obchodiku, takze sklad ani nemam.
4. vzhladom k velkemu poctu poloziek si robim len koncorocnu inventuru, inak to nejde, lebo aj takto mi to trva cca tyzden - staci ak si urobim vydajku z kazdej karty na konci roka podla skutocneho stavu?

Vdaka, Laurax
renča1
21.08.06,05:42
Ahojte,

ja mam obchodik s darcekmi a pod. a sklad som si viedla v exceli. V priebehu roka sa mi nahromadi az cca 2 500 poloziek.
Teraz som si kupila alfu a mam nasledovne otazky:
1. po nahodeni tovaru do skladovych kariet sa vysledna cena lisi od faktury (zaokruhlovanie, pocet desatinnych miest,..)- su to radovo haliere az koruny, ale je to rozdiel voci penaznemu denniku. Musim s tym nieco robit?
2. ak mam na konci faktury zlavu napr. 5% za celu dodavku, musim do skladovych kariet prepocitavat cenu kazdej polozky?
3. musim viest aj fyzicke (na papieri) skladove karty, alebo staci len v alfe ? - v skutocnosti kazdy tovar ihned vylozim v obchodiku, takze sklad ani nemam.
4. vzhladom k velkemu poctu poloziek si robim len koncorocnu inventuru, inak to nejde, lebo aj takto mi to trva cca tyzden - staci ak si urobim vydajku z kazdej karty na konci roka podla skutocneho stavu?

Vdaka, Laurax

1) ja stým nerobím nič. Akurát, keď niekedy mám dosť veľký rozdiel, tak upravím cenu v jednej položke, aby rozdiel v halieroch bol minimálny.
2) zľavu za celú dodávku upravujem na všetkých položkách, ak ich mám neúrekom veľa, tak to upravím na jednej položke.
3) stačí ak sklad.kartu máš v Alfe, nemusíš ju fyzicky mať vytlačenú, v prípade nejakej kontroly by si si všetky sklad.karty vytlačila. Dôležité je mať vytlačenú príjemku a výdajku.
4) ja robím tiež koncor.súpisu-inventúru, Výdajku si tlačím vždy pri predaji a prikladám k faktúre (alebo k dokladu, ktorý nasvedčuje o predaji a hlavne vyskladnení)
laurax
21.08.06,06:03
Vdaka za odpovede - ale este k bodu 4 - ERP nemam prepojenu s alfou a teda v skutocnosti vzhladom k velkemu poctu drobnych poloziek "neviem" co som v priebehu dna , ci mesiaca predala. Vydajky som si zatial nerobila, to som chcela pre kazdu skladovu kartu pri koncorocnej inventure. Pre svoju potrebu ich nepotrebujem, v obchodiku predavam sama. Musim si ich pre ucely pripadnej kontroly umelo vyrobit a potom na konci roka poupravovat podla skutocnosti, alebo aky by bol najlepsi postup?

Laurax
renča1
21.08.06,07:11
veľkú výhodu by si mala, keby si mala prepojené ERP z Alfou.Uľahčilo by ti to moc prácu. Predpokladám, že príjem na sklad robíš v čase nákupu. Výdaj pri predaji teda nerobíš.
Ja si myslím, že nie je správne robiť až ku koncu roka výdaj zo skladu, ved ty nemôžeš predsa vedieť ku koncu roka čo si v skutočnosti predala v priebehu roka, ak si to teda niekde neznačíš. Ak si to niekde neznačíš , tak potom je ťažko určiť a podľa mňa je to nemožné zistiť či ti pri inventúre vychádza manko alebo prebytok na sklade, ktoré si povinná urobiť a naúčtovať podľa skutočného zisteného stavu.

Lepšie je robiť výdaj priebežne, v Alfe to musíš mať aspoň zachytené, fyzicky výdaj nemusíš teda tlačiť. Potom ti stačí si vytlačiť obratovú súpisu – príjem a výdaj a priložiť do účtovníctva ku koncu roka.

Ale ten výdaj musí byť v Alfe zachytený. Ak je to strašne veľa položiek, tak si priebežne raz mesačne, týždenne, ako to tebe vyhovuje tlač zoznam obratová súpiska-skladové karty a pri predaji si aspoň zaznač koľko kusov a čo si predala spolu s dátumom, atd… Obratovú súpisku by som tlačila zakaždým novú pri nákupe nového tovaru, ktorí príjmeš na sklad. Vieš, aby ti do súpisky nabehli zasa nové položky (tovar). Rob si evidenciu a ku koncu roka, 1 x mesačne, týždenne (ako to tebe vyhovuje) na základe tejto evidencii si urob výdaj zo skladu. Týmto spôsobom by si sa mala dostať na skutočný stav a potom by si zistila pri fyz.invent. manko alebo prebytok.
laurax
21.08.06,10:50
vdaka, pokusim sa najst najvhodnejsie riesenie.

Laurax
Iveta Malíková
22.08.06,08:41
prosím o radu
cena tovaru na výdajke má byť taká istá ako na príjemke? alebo tovar zo skladu sa vydáva výdajkou už s maržou?
ako tam prosím vás v mrp na výdajku tú maržu dostanem?
-nie som blbá len samouk a nikdy som to predtým nerobila, (robila som scp, investície s fnm sr, sekretárku...)
vopred ďakujem
toria
22.08.06,08:50
prosím o radu
cena tovaru na výdajke má byť taká istá ako na príjemke? alebo tovar zo skladu sa vydáva výdajkou už s maržou?
ako tam prosím vás v mrp na výdajku tú maržu dostanem?
-nie som blbá len samouk a nikdy som to predtým nerobila, (robila som scp, investície s fnm sr, sekretárku...)
vopred ďakujem

No ja to robím tak, že na príjemke mám cenu za ktorú som tovar nakúpila. A na výdajke cenu za ktorú tovar predávam - bolo by blbé keby som dala výdajku klientovi a on by videl moje nákupné ceny. No a ako tu urobíš v mrp, to neviem ja mám alfu. Počkaj si na radu od poraďáka ktorý robí s mrp.

Pekný deň:p
Jana Acsová
22.08.06,08:54
Treba rozlišovať, čo vystavujete a čo tým sledujete. V softvéroch spravidla:

1. výdajka znamená evidenciu výdaja tovaru v účtovných cenách,
2. dodací list znamená evidenciu tovaru v predajných cenách, ktoré sú následne premietnuté do faktúry.

Ak niekde výdajka nahrádza dodací list, resp. DL je softvérovo nazvaný výdajka, pre účely fakturácie na dokladovanie dodávky sa vystavuje v predajnej cene. Predpokladám však, že tým pádom je možnosť vystavovania viac druhov výdajok a jedna z nich bude aj výdaj v účtovných cenách, ktoré nie sú sprievodným dokladom k fakturácii pre odberateľa.

Čiže záleží len na tom, ako to ten ktorý softvér nazýva. Ale štandardný (najčastejší) postup býva: výdajka (účtovná cena) - dodací list (predajná cena) - faktúra.
zuzanar
22.08.06,09:15
Ja v MRP používam vo výdajke cenu predajnú, nakoľko z nej robím aj prenos do faktúr alebo výdajku účtujem cez fiškál. Máme tovar na komisiu, a nemám problém zrátať výdaj v skladových cenách vo výstupných zostavách to všetko je. Vo výdajke, druh pohybu zadáš pohyb, ktorý vytvoríš a priradíš k nemu typ ceny. Napr. 1./ Cena 1 uvedená na skladovej karte v záložke predajná cena, alebo 0./ Skladová cena.
brezňanka
22.08.06,09:39
Plne súhlasím, pretože z vlastnej skúsenosti (účtujeme spôsobom B) potrebujem mať priebežne prehľad o tom čo mám skladom a šéfa nezaujíma môj spôsob účtovania, on chce mať skutočne prehľad a v podstate celý rok
by som nemala prehľad o skutočnom hospodárskom výsledku počas jednotlivých mesiacov a takto si ho viem priebežne kontrolovať.
toria
25.08.06,12:16
Prosím neviem či somuž blbá alebo čo, no tá skladová evidencia mi je najako proti srsti.
Prosím o pomoc. Vysvetlite mi niekdo podrobne ako na skladovú evidenciu v cukrárni. Prečítala som si toho tu stráááááááááááášne moc, ale mám z toho totálny miš-maš.

Ďakujem ďakujem ďakujem
toria
28.08.06,08:08
Prosím neviem či somuž blbá alebo čo, no tá skladová evidencia mi je najako proti srsti.
Prosím o pomoc. Vysvetlite mi niekdo podrobne ako na skladovú evidenciu v cukrárni. Prečítala som si toho tu stráááááááááááášne moc, ale mám z toho totálny miš-maš.

Ďakujem ďakujem ďakujem


PROSÍM KTO Z VÁS TO ROBÍ A POMOŽE MI?????:confused:
Ninna
28.08.06,08:18
čo konkrétne nechápeš?
čo nakúpim musím aj predať
sta
30.08.06,09:22
Ahojte,
ako by ste robili skladovú evidenciu v kaderníctve?
1. Stačí ak budem mať skladovú kartu napr. na farby a evidujem na nej všetky možné druhy farieb, alebo musím mať na každý typ farb zvlášť skladovú kartu?
2. Príjemky robím na základe došlých faktúr a k nim pripojených dodacích listov, ale neviem čo s výdajkami. Pri predanom tovare sa to dá podľa výstupu z RP, ale ako vyskladniť materiál, ktorý použijú kaderníčky pri práci? Môžem to riešiť tak, že si každá bude zapísovať kedy, čo zoberie zo skladu? a potom sa podľa toho spravia výdajky?
Ďakujem. :confused:
renča1
31.08.06,05:33
Ahojte,
ako by ste robili skladovú evidenciu v kaderníctve?
1. Stačí ak budem mať skladovú kartu napr. na farby a evidujem na nej všetky možné druhy farieb, alebo musím mať na každý typ farb zvlášť skladovú kartu?
2. Príjemky robím na základe došlých faktúr a k nim pripojených dodacích listov, ale neviem čo s výdajkami. Pri predanom tovare sa to dá podľa výstupu z RP, ale ako vyskladniť materiál, ktorý použijú kaderníčky pri práci? Môžem to riešiť tak, že si každá bude zapísovať kedy, čo zoberie zo skladu? a potom sa podľa toho spravia výdajky?
Ďakujem. :confused:

Ja by som nakúpené farby určite nenaskladňovala, ved pri farbení môžem minúť z 1 tuby polovičku a potom zbytok u inej zákazničky, dokonca zbytok sa ti ľahko pokazí, znehodnotí.... Neviem si to ani predstaviť.

Do inter.smernice treba uviesť, že farby, laky, atd... ktoré sa postupne spotrebúvajú sú spotrebným materiálom, ktoré sa nebudú naskladňovať a účtovať sa budú do 501 alebo v JÚ prevádz.réžie. Iné by bolo keby som nakúpené farby, laky ďalej predávala, ako tovar nespotrebované, vtedy by som to účtovala ako tovar a zároveň naskladnila a urobila príjem. Pri jeho predaji, vyskladnení by som vystavila výdajku.
sta
31.08.06,07:44
Čiže myslíš, že všetky farby čo za mesiac nakúpi by som mala rovno dávať do spotreby cez 501 v PÚ?? Neviem či to takto spraviť, pretože on mesačne nakúpi dosť veľké množstvo farieb , a nie všetko hneď spotrebuje a problém je, že určite bude niektoré výrobky aj predávať, ako laky, tužidlá, šampóny a možno aj farby, takže k tomu určite musím viesť sklad. Ja som to chcela spraviť tak, že hneď ako by jedna kaderníčka zobrala nejaký šampón, alebo farbu, tak by sa vystavila výdajka, a to je jedno či by napr. ten šampón spotrebovala za 2 dni, alebo za týždeň. :confused: A samozrejme keď by si nejaká zákazníčka kúpila šampón, tak sa spraví normálne výdajka s dátumom predaja...:rolleyes:
zuzanar
31.08.06,07:58
A takto by to nemohlo byť?
Nákup z DL na sklad.
Predaj zákazníkovi - normálna výdajka, alebo odpis cez ERP.
Predaj cez služby- hromadná výdajka napr. 1x na konci mesiaca.
U nás vo firme sa zo skladu, ktorý je určený na predaj využívajú veci aj na réžiu firmy, a technici si zapisujú čo kedy zoberú a ja raz na konci mesiaca urobím na to výdajku.
sta
31.08.06,12:40
A takto by to nemohlo byť?
Nákup z DL na sklad.
Predaj zákazníkovi - normálna výdajka, alebo odpis cez ERP.
Predaj cez služby- hromadná výdajka napr. 1x na konci mesiaca.
U nás vo firme sa zo skladu, ktorý je určený na predaj využívajú veci aj na réžiu firmy, a technici si zapisujú čo kedy zoberú a ja raz na konci mesiaca urobím na to výdajku.

Asi to takto spravím aj ja, len som si nebola istá, či môžem materiál, ktorý použijeme na vlastnú spotrebu vyskladniť raz do mesiaca, ale ináč to asi nepôjde. Ďakujem pekne za rady. :p
boitana
13.10.06,08:57
Zdravim všetkých,potrebovala by som poradiť od niekoho kto má s tým skúsenosti,idem začať učtovať v PU-fitnes,kde nakupuju pripravky ( ako su napoje na odburavanie tukov a pod.. ) ako by som to mala zacať uctovat aby som mala kontrolovatelne zásoby-nakupia prípravky na DF ale tie idu hned do fitnes neskladuju sa v sklade, tam predavaju cez RP-ale su aj pripravky vo vedrach po 10kg a z tych miesaju napoje tu by sa mala zrejme urobit kalkulacia na jeden napoj-co by bolo pre mna vyhodnejsie uctovat sposobom A alebo B?
Dnes sa tam zastavima zistim ci im RP-dáva tovarovu pasku-sice funguju od marca 2006 a teraz ma poziadali ci by som to nezobrala a chcela by som pohyb tovaru bol poriadku,preto budem vdacna za kazdu radu-dakujem vsetkym
stracka
14.11.06,20:40
Ahoj, mam jednu surnu otazku: docitala som sa tu, ze "tovar, ktory sa nakupi konkretnemu odberatelovi, tak netreba sklad, ale len sparovat DF a OF - musi sediet polozkovite - to by mi aj sedelo. Ale DF a OF nemam vystavene v ten isty den - ale povedzme s tyzdennym oneskorenim - musim viest skladovu evidenciu aj tak? My vzdy nakupujeme tovar pre konkretneho zakaznika, ale mam prave danovu kontrolu, a povedali mi, ze ak faktury nemam v ten isty den, tak musim mat sklad - tak teraz neviem. Vie mi niekto poradit?
stracka
15.11.06,07:24
nikto mi neodpovie? :o(
Monius
01.12.06,12:29
Ahojte, potrebujem poradiť. Vediem JU živnostníkovi -predajni s kancelárskymi potrebami. Je platca DPH (3-mesačný). Predáva aj CD, a rôzne iné drobnosti, ktoré sú prijaté na slad ako tovar. V priebehu roka však z "tovaru" niečo spotrebuje aj pre firmu. Napríklad keď potrebuje niečo zálohovať, CD si zoberie zo skladu. Malo by sa to dať odpísať cez výdajku - pracujem s money S3. Neviem však, či na výdajku mám dať tú nákupnú cenu, alebo 0 Sk. Sklad vediem v programe, ale účtujem v exceli do peňažného denníka. Neviem ako mám zaúčtovať do denníka výdajku pre vlastnú spotrebu. :confused:
jaja99
01.12.06,13:11
Ak si nákup CD účtovala pri úhrade do stĺpca nákup tovaru, tak v okamihu vnútornej spotreby znížiš stav zásoby na skladovej karte (toto zníženie neúčtuješ v denníku, lebo nedošlo k pohybu peňazí) a v denníku cez uávierkové operácie preradíš výdaj z nákupu tovaru na nákup materiálu, ak to ide k 31.12 daného roka. Čiže odmínusuješ hodnotu nakúpených CD, ktoré boli spotrebované zo stĺpca tovar a prehodíš do stĺpca materiál.

PS: Na výdajke uvedieš nákupnú cenu.
renča1
01.12.06,13:24
Tovar , ktorý je naskladnený v obstar.cene na základe príjemky sa pri jeho spotrebe preúčtuje tam, kam bol v skutečnosti použitý. Napr. ak sa nakúpili Cd z ktorej sa uplatnil odpočet dph, zahrnul do výdav.ovplyv.základ dane, na základe príjemky naskladnil v obstar.cene a jeho použitie pôjde neskôr na osobnú spotrebu, tak sa urobí nasledovné:
- v deň jeho spotreby sa odvedie dph podľa § 8
- cez uzavier.operácie sa v PD stornuje účtovanie nákup tovaru a naúčtuje ako osobná spotreba.(upraví sa základ dane) a to cez ID.
- V deň jeho spotreby sa vystaví výdajka v obstar.cene

Ak by si spotreboval nakúpený tovar v obstar.cene pre potreby firmy, tak :
- s dph nerobíš nič, neodvádzaš dph , dph zostáva odpočítaná na vstupe
- preúčtuješ v PD jeho účtovné zaradenie, neupravuješ základ dane, tovar pre potreby firmy je výdav.ovplyv.základ dane
- dňom jeho spotreby pre firem.účely vystavíš výdajku v obstar.cene
Stitch
26.02.08,13:21
SZČO účtujúca v JÚ, ktorá fakturuje dodávku + montáž "krbov".
Postačuje ak vedie skladové hospodárstvo nasledovne?
Skladová karta na konkrétny tovar /krby + príslušenstvo/ - nahodí počet ks /m/ v nákupnej cene s označením príslušnej faktúry, ktorou to nakúpila.

Následne v skladovej karte toho tovaru vyznačí výdaj - počet ks /m/ opäť v nákupnej cene s vyznačením faktúry v ktorej to bolo vyfakturované. K vystavenej faktúre už bude pripojený dodací list s "predajnými" cenami. :confused::confused:
Stitch
04.03.08,11:43
Ešte jedna otázka:
Ak SZČO nie je platca DPH a nakupuje tovar od platcu DPH, akou cenou bude prijímať tovar na sklad - nákupná cena bez DPH alebo s DPH?????
Muška
04.03.08,11:46
Ešte jedna otázka:
Ak SZČO nie je platca DPH a nakupuje tovar od platcu DPH, akou cenou bude prijímať tovar na sklad - nákupná cena bez DPH alebo s DPH?????

Ak nie je SZČO platiteľ DPH, tak ho samozrejme nezaujíma /v tomto prípade/ DPH a "manipuluje" iba s cenou s DPH.

Takže príjme tovar na sklad v cene s DPH.
Stitch
04.03.08,11:47
Vďaka, aj som si to myslela.
eboda@azet.sk
04.03.08,17:13
Podla mna je najlepsi FEDOR. Pouzivam ho uz dlhsie, ma vsetko co treba a dobru podporu. Vyskusaj si ho zadarmo. Stiahni na www_tahaj_sk alebo www_fissoft_sk. Lenka
majernikova
13.01.10,14:04
...ahojte,
viete mi niekto poradiť, prosím s problémom pri sklade v omege

Ďakujem
vanlenka
13.01.10,21:11
re: Prosím o radu. Začínam viesť účtovníctvo živnostníkovi - SZČO. Otvoril si obchod na rozličný tovar. Musí viesť skladovú evidenciu?? Má tam od klinca po neviem čo - cez kuchynské potreby a kozmetiku po .... slonov. Mám faktúry a dlhé zoznamy tovarov na 100 strán. Navyše preberal ten obchod a tovar čo preberal je na 60 A4 dodac.listoch. Aké sú možnosti neviesť sklad.evidenciu??? A čo ma čaká . aká agenda??? Vopred ďakujem
a_je_to
13.01.10,21:57
re: Prosím o radu. Začínam viesť účtovníctvo živnostníkovi - SZČO. Otvoril si obchod na rozličný tovar. Musí viesť skladovú evidenciu?? Má tam od klinca po neviem čo - cez kuchynské potreby a kozmetiku po .... slonov. Mám faktúry a dlhé zoznamy tovarov na 100 strán. Navyše preberal ten obchod a tovar čo preberal je na 60 A4 dodac.listoch. Aké sú možnosti neviesť sklad.evidenciu??? A čo ma čaká . aká agenda??? Vopred ďakujem
Na túto tému som už písal asi 3 krát v to zmysle...že netreba viesť. Povinnosť vedenia pre JÚ je v § 15, ods.1, písm. a, ZoÚ, s tým, že....ak je potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva /aj zásoby/ v účtovnej závierke. Zásoby do závierky možno preukázať aj z inventúrneho súpisu tovaru v predajni a na sklade, bez porovnania s evidenciou, ktorý sa ocení cenami z posledných nákupov v roku. Mal som dve daňové kontroly maloobchodných predajní v JÚ v rokoch 2005 a 2006 a vedenie zásob ani len nespomenuli. O to viac ich zaujímala kniha jázd a tá inventúra. Obidve kontroly skončili bez dodanenia a nálezu, aj keď evidencia zásob, okrem inventúry nebola. Nikdy som za celé roky nepočul, že by niekto dostal nejakú sankciu za nevedenie priebežnej evidencie zásob....možno niekto príde s inou, opačnou skúsenosťou.
vanlenka
14.01.10,18:26
Díky moc pomohlo mi to. V tom veľkom chaose sa mi začína rozjasňovať.
Muška
14.01.10,18:47
Môjmu klientovi skončila kontrola pred polrokom, kontrolovali rok 2007
Chceli po nás aj skladové karty a dokonca klientovi vytkli, že sme na sklade neevidovali náhradné diely na opravu HIM, ale nakoľko § 11 v Postupoch o účtovaní JU začal platiť až od 1.1.2008, tak uznali, že sme v r. 2007 ešte nemuseli náhradné diely evidovať v skladovej evidencii.

Tu je § 11
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.


...tak si vyber :)
a_je_to
15.01.10,16:40
Milá Muška ....
Platforma ultras zase pritvrdila...No...ťažkééé....stručne odpovedať na tento príspevok, ktorý si umiestnila ako náhradu za môj č. 107, poslaný do tmy /už druhýkrát/. Myslím, že neprávom, lebo....za tie desaťročia, čo nevediem skladovú evidenciu tam, kde by som ju podľa Teba rozhodne mal viesť....som svojím klientom ušetril cca 3,5 milióna korún, tisíce hodín a tony papiera pri vypisovaní zbytočných príjemiek a výdajok....ako podklad pre spracovanie do zbytočnej evidencie zásob....a spôsobil som im sankcie 0 /slovom nula/ korún ! Toľko k pragmatickému oceneniu mojich skúseností....a možno aj budúcej ceny mojej rady, aj „ocenenia škody“ z opačného rozhodnutia.
Ja netvrdím, ani slovom, ani činom, že Porada by mala byť stránkou, kde sa nezodpovedne radí....ako čo najľahkovážnejšie a najhazardnejšie porušovať predpisy. Nie je to však stránka zaručených riešení, ale diskusné fórum...a Ty iný názor, než Tvoj posielaš do tmy. Ale aj daňová, alebo účtovná rada má cenu vtedy, keď vie poradiť, ako ušetriť zbytočné výdaje, námahu na bezcenný produkt, ktorého prínos sa nikdy nevyrovná vynaloženej námahe a výdavkom.....hoci aj za cenu náhodného budúceho rizika. Určite že od nej nemožno očakávať, že bude platiť plošne...ako rada typu....odpoveď na Tvoj problém je v zákone o účtovníctve....a čítaj ! Ja osobne aj v iných témach na základe pragmatickej skúseností a očakávanej pravdepodobnosti radím .... „ustáť riziko“. A nemám pocit, že radím nezodpovedne a zle. Veď už pri vstupe do akéhokoľvek podnikania vstupuje človek do omnoho väčšieho hospodárskeho rizika, ako náhodná sankcia za nevedenie skladu v dedinskom rozličáku, alebo butiku.
Ja pri daňovej kontrole netŕpnem strachom v ústraní, ale spolupracujem, rovnocenne komunikujem, poskytujem náhradné a alternatívne dôkazy, vyvraciam podozrenia, prezentujem dosť silný arzenál argumentov počas kontroly...a nemám problém. Kto to nerobí, alebo nedokáže, tomu hrozia aj sankcie.
Vedeniu evidencie zásob u malej SZČO vo všeobecnosti bráni pasívny mohutný neprekonateľný odpor prostredia a minimálna ústretovosť. Zadavateľka príspevku, na ktorý som odpovedal asi dobre pozná svoju firmu a podľa tónu otázky jej oprávnene pripadalo neskutočné, že by evidenciu zásob v rozsahu postupov JÚ ultimatívne mala robiť. Zjavne nestála o radu, ktorá apeluje s príchuťou nekompromisnosti a ....trochu aj ukážkovo jemného staroúčtovníckeho sarkazmu. Vedenie zásob v jej firme je reálne uskutočniteľné len tak, že majiteľ si obstará počítač so skladovým softom a fiskálnym modulom /investícia cca 3,5 tis. €/, do ktorého by zadával príjem, aj výdaj tovaru, ak je to pri 12 a viac.... hodinovom pracovnom čase majiteľa vôbec realizovateľné. Iné riešenie je iba horlivá improvizácia rádovo drahšieho účtovníka, vyrábajúca dodatočne z dokladov ERP prácnu evidenciu, s fasádami Potemkinovej dediny.....ktorú podľa celkovej povahy veci nemožno naozaj nazvať inak, než....náplasť na oči, prípadnej daňovej kontrole.
Majiteľovi treba dať vybrať z dvoch alternatív....mojej, Tvojej, vyčísliť pracnosť, investičné aj bežné výdavky, mieru rizika....a nech sa rozhodne sám. Čo rozhodne, to je pre účtovníčku záväzné. A ja už teraz viem predpovedať ako sa rozhodne, aj keď nie som veštec.
Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1163108.html#post1163108) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1169759.html#post1169759) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu mimotemy....sorry, ale inak by sa stratil kontext :).
ekopo
15.01.10,17:08
Nemá asi zmysel reagovať na príspevok, musím uviesť :jeden palec dole som dal ja. Uvediem jeden príklad z mojej praxe (dosť dlhej) . Zákazník má obchodík, prvá otázka pri DK bola "pripravte skladovú evidenciu a kópiu pások z ERP" ....
Je absolútne jedno, či je to "malá" SZČO alebo "veľká"

p.s. čo preukážeš inventúrou v Tvojom podaní? Skutočný stav na sklade. Máš uvedený účtovný stav? Nemáš. Všetko je rozdieloch medzi účtovným a skutočným stavom..Máš prebytok, manko ?.....Účtovný stav dosiahneš jedine vedením skladovej evidencie......
Muška
15.01.10,17:29
waaaauv, :eek: ... či ako sa to píše :-)
Milý a_je_to
priznávam bez mučenia, že nerozumiem prečo toľko ohňa na mňa a o palcovaní skoro netuším na čo slúži :D

Tak ako Ty, tak aj ja som vyjadrila moje znalosti a moje presvedčenie. Ak sa niekto rozhodne ísť Tvojou cestou nesotím ho z nej.

Myslím, že aj moja odpoveď bola v duchu Tvojej vety:
dovolím si Ťa citovať:
"Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno ".

..... čo sa o Tvojej reakcii na moju odpoveď nedá povedať /ale opäť je to môj názor/
marjankaj
15.01.10,17:43
Majiteľovi treba dať vybrať z dvoch alternatív....mojej, Tvojej, vyčísliť pracnosť, investičné aj bežné výdavky, mieru rizika....a nech sa rozhodne sám. Čo rozhodne, to je pre účtovníčku záväzné. A ja už teraz viem predpovedať ako sa rozhodne, aj keď nie som veštec.
Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1163108.html#post1163108) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1169759.html#post1169759) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu mimotemy....sorry, ale inak by sa stratil kontext :).

Pre objektivitu by si mal aj pridať zo zákona o účtovníctve §38 aby aj ostatní vedeli čo riskujú

§ 38

(1) Za porušenie ustanovení tohto zákona, s výnimkou podľa odseku 2, môže daňový úrad uložiť pokutu do 1 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva.
a_je_to
15.01.10,18:08
Nemá asi zmysel reagovať na príspevok, musím uviesť :jeden palec dole som dal ja. Uvediem jeden príklad z mojej praxe (dosť dlhej) . Zákazník má obchodík, prvá otázka pri DK bola "pripravte skladovú evidenciu a kópiu pások z ERP" ....
Je absolútne jedno, či je to "malá" SZČO alebo "veľká"

p.s. čo preukážeš inventúrou v Tvojom podaní? Skutočný stav na sklade. Máš uvedený účtovný stav? Nemáš. Všetko je rozdieloch medzi účtovným a skutočným stavom..Máš prebytok, manko ?.....Účtovný stav dosiahneš jedine vedením skladovej evidencie......
Díky za palec dolu....nehnevám sa. Viem že všetko je nedorozumenie z toho, že v žiadnom príspevku nemožno publikovať úplnosť názoru a informácie, iba je výrokové torzo. Ja som v svojom príspevku nevyzval tých, čo pri daňovej kontrole dostali otázky typu.....a prečo nevediete aj náhradné diely.... alebo pripravte skladovú evidenciu. Ale tých, čo za nevedenie evidencie pohybu zásob dostali zápis do protokolu z kontroly a následne závažnú pokutu, ktorá by významne prevýšila výdavky na vedenie evidencie zásob. Poraďácku výzvu týmto posúvam....
Ak malá SZČO nepodá daňové priznanie....je to to isté, ako keď nepodá veľká, ale náročnosť niečoho .....ako významnosť a pracnosť evidencie zásob sa zohľadňuje. Chcel by som vidieť, či predajca zeleniny na trhu vedie ručne po príchode domov príjem a výdaj zeleniny, ktorú nakúpi a predá a či by bolo od neho primerané požadovať napr. fiskálny počítač, ktorý by mu to uľahčil, alebo aby robil pre externú účtovníčku príjemky a výdajky.
Inventúrou v mojom podaní preukážem to, čo v zmysle § 15, ods. 1, písm. d musím preukázať - skutočný stav zásob do účtovnej závierky JÚ. Účtovný stav nemám, na preukázanie stavu podľa § 15/1/d ho nepotrebujem, mám skutočný....preto som akcentoval v príspevku, že ....bez porovnania. Ja mám od svojich klientov problém dostať aspoň ten koncoročný súpis zásob, oceňujem ho potom pracne sám. Vedenie zásob v JÚ nie je účtovníctvo, ale neúčtovná operatívna evidencia, nemá prepojenie s hlavnou knihou účtovníctva /PD/. Význam účtovníctva v JÚ netreba odvodzovať od významu účtovníctva A v PÚ. V účtovníctve zásob nie som mimo....nielen že ich vediem v PÚ /A aj B/, ale som pre ich vedenie spôsobom A aj profesionálnym konzultantom. Aj preto mám na to argumenty a ten názor, ktorý mám.
Na ostatné neodpovedám, už som na každý odpovedal v svojich príspevkoch, kto chce, tak nájde a pochopí...
ekopo
15.01.10,18:13
treba uviesť aj druhý odsek, pretože ten bude okrem iného skôr použitý:
§ 38
(2) Daňový úrad môže uložiť pokutu za porušenie povinností ustanovených v § 4 ods. 1, § 6, § 7 ods. 1, § 8 ods. 1, § 17 ods. 3 a 4, § 17a , § 19, § 19a, § 20, § 21, § 22,§ 22a, § 24, § 37a, § 37b, § 37c a § 37d do 3 % celkovej sumy majetku

Dávam do pozornosti § 29-30 zákona o účtovníctve

p.s. ak sa niekomu zdajú pokuty podľa zákona o účtovníctve banálne, stačí si preštudovať § 35 starého zákona o správe daní a poplatkov, resp. § 154-155 nového zákona. To je o inom.
Prečo? Na to prídete , keď bude neskoro....(našepkám: pri DK sa dá veľmi ľahko zistiť prírastok a úbytok tovaru - a môže to byť aj skupina tovarov..)
Zita5
16.01.10,14:40
a je to , na Porade je zaužívané písať pod svoj príspevok , o ktorom si myslím ,že je ten najsprávnejší ako napr: tu Tvoja odpoveď http://www.porada.sk/1256012-post106.html a v danej téme ďalšie .........že je to môj názor , takto to chápem ja , nemusíte sa so mnou stotožniť /súhlasiť/resp. nechcem nikoho uviesť do omylu atď.............

Je trúfalé takto zavádzať , že sa skladová evidencia v prípade dopytujúcej vanlenka nemusí robiť .

Je to môj názor , s ktorým sa nemusíš stotožniť .:)
Rozalka
16.01.10,15:10
Evidencia majetku (a zásoby sú majetkom), je povinná, ak je pre ňu nápň, tak ako aj pre všetky ekonomické evidencie.

Naša klientka nedávno zaplatila 1700 euro pokutu zato, že nevedela predložiť skladové karty (v celku ale bola spokojná ...)

Len tak na okraj: Ak nemám zamestnancov, nemusím viesť mzdové listy.
marjankaj
17.01.10,10:32
Milá Muška ....
Platforma ultras zase pritvrdila...No...ťažkééé....stručne odpovedať na tento príspevok, ktorý si umiestnila ako náhradu za môj č. 107, poslaný do tmy /už druhýkrát/. Myslím, že neprávom, lebo....za tie desaťročia, čo nevediem skladovú evidenciu tam, kde by som ju podľa Teba rozhodne mal viesť....som svojím klientom ušetril cca 3,5 milióna korún, tisíce hodín a tony papiera pri vypisovaní zbytočných príjemiek a výdajok....ako podklad pre spracovanie do zbytočnej evidencie zásob....a spôsobil som im sankcie 0 /slovom nula/ korún ! Toľko k pragmatickému oceneniu mojich skúseností....a možno aj budúcej ceny mojej rady, aj „ocenenia škody“ z opačného rozhodnutia.

Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1163108.html#post1163108) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) (http://www.porada.sk/119634-sklad-v-ju-material-tovar-post1169759.html#post1169759) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu mimotemy....sorry, ale inak by sa stratil kontext :).


Tak aj ja mimotemy

Už iba čakám, kedy sa tu objaví napr. príspevok vraha Tupého, a tiež bude tvrdiť, že vražda je niečo bežné "normálne", lebo podľa jeho skúseností sa jemu nič nestalo.
IvetaH
17.01.10,10:50
Aj ja som dostala za chýbajúcu skladovú evidenciu v JU pokutu a slušnú.
Už ju robím.
vanlenka
17.01.10,11:35
:DNo, tak už sa teším, keď poviem podnikateľovi, že musí mať sklad.evid., to bude "radosti". A aj pre mňa. Budem kôli tomu nútená kúpiť program na sklad. Dúfala som, že sa tomu dá vyhnúť, ale zákon je zákon. Mám rada poriadok v papieroch. Síce neviem ako to nahodím tých cca "len zanedbateľných" 500 sklad. položiek. "Dala som sa na boj, tak idem bojovať. Nech zvíťazí pravda, zdravý rozum a zákon." :D:D
Muška
17.01.10,11:46
:DNo, tak už sa teším, keď poviem podnikateľovi, že musí mať sklad.evid., to bude "radosti". A aj pre mňa. Budem kôli tomu nútená kúpiť program na sklad. Dúfala som, že sa tomu dá vyhnúť, ale zákon je zákon. Mám rada poriadok v papieroch. Síce neviem ako to nahodím tých cca "len zanedbateľných" 500 sklad. položiek. "Dala som sa na boj, tak idem bojovať. Nech zvíťazí pravda, zdravý rozum a zákon." :D:D
Vanlenka,
vôbec netuším prečo toľko kriku za sklad.
Ja robím mojim klientom aj sklady.

Neviem čo stál soft MRP /to si už fakt nepamätam, ale určite ma to nepoložilo/, upgrade ma na tento rok stál 26 EUR. Mám stále MRP, lebo majú neobmedzené karty a tzv. zložené karty.
Robím aj reštauráciu. Klient mi dal "normy" a ja som si založila tzv. zložené karty.
Na konci mesiaca mi vytlačí tzv. "tovarovú pásku"....a ja asi tak za 30 minút "nahodím" v skladovej evidencii.......napr. 420 x presso, 350 x presso s mliekom......atd.

Keď mi prinesie doklady za nákup tovaru, tak zaevidujem na sklad "príjem tovaru".

Začiatok je trošku náročnejší, kým si založíš karty, ale potom to už je pohodička. A finančne to nie je náročné ani pre klienta a ani pre mňa.

Mne sa nezdá správne dať klientovi na výber , či chce robiť skladové karty, alebo či radšej raz príjme pokutu za nevedenie.

Poviem klientovi, že ak má náplň aj pre pomocné knihy a podľa postupov JU mu vyplýva povinnosť viesť takúto evidenciu, tak je len na ňom či túto evidenciu bude viesť on, alebo za úhradu ja.
Zatiaľ všetci klienti chcú, aby som im tieto sklady "viedla" ja. :)
Žeby ich to až tak veľa nestálo???

Asi by som sa mala nad sebou zamyslieť :rolleyes:
vanlenka
17.01.10,12:05
Muška, ja sa ani tak nesťažujem, ako skôr konštatujem. :)Ide o to, že ma uprosila moja známa, aby som jej viedla účto. Dala som sa uprosiť. Už viem , čo ma čaká. Aj to, že keď nabehnem na systém, bude to OK. Ale ja mám full klientelu - v rámci mojich možností - a toto je nadrámec. Takže mne ide skôr o čassss........:D A keďže tento typ účtovníctva som ešte nerobila budem ho potrebovať na hĺbanie v zákonoch a postupoch. Ale som už na dobrej ceste.:rolleyes: Ahoj a dík za pomoc
majka555
31.01.10,10:45
Ja som som z toho fakt nejaká zmätená. Prečítala som o tých nešťastných skladoch kadečo.Treba teda viesť sklad pri stav.firme - SZČO JÚ, štvrťročný platca DPH alebo nie? Musím sa priznať, že ho nevediem. A neviem si to ani predstaviť. Všetko dávam na zákazku. Zo stavebnín donesie bloček z ERP kde je často aj dvadsať položiek. Bloček dám do peň.denníka ako nákup materiálu a priradím ho na zákazku. Tým to pre mňa končí. Ale podľa toho čo som prečítala vo vyššie uvedených príspevkoch teraz neviem,či robím dobre.
Katka0208
15.02.10,17:02
Prajem pekný večer. Veľmi pekne Vás prosím o radu. Prvýkrát idem účtovať SZČO, ktorá sa zaoberá predajom a preto nemám veľmi skúsenosti. SZČO - predmet činnosti: MIEŠANIE AUTOLAKOV, nakupuje všelijaké farby, tmely, lepidlá atd atd. Ide však o farby "vodové" (t.j. pár gramov farby sa zmieša s vodou).
1. Môže predávať tovar, ako sú farby, tmely, odmerky, lepidlá a i., keď má v činnosti iba MIEŠANIE? Lebo on to teda počas roka predával...
2. Je potrebné viesť skladovú evidenciu k všetkému tomuto tovaru? Myslím, že áno, keďže to ďalej predáva v nezmenenom stave s výnimkou tých farieb, ktoré majú napr. hmotnosť 1kg a on z nej predá pár gramov a zmieša ich s vodou.
Ako teda postupovať v tomto prípade ohľadom skladovej evidencie. Som z toho veľmi zmätená, tak dúfam, že niekto poradí a ďakujem veľmi pekne za rady ....
Katka0208
16.02.10,07:19
Nedájde sa nikto, kto by mi vedel poradiť?
misurka
18.02.10,05:24
Účtujem kadernícky salón. Majiteľlka nakupuje rôzne farby, masky, gély, laky, sponky ap. Neviedla si žiadnu skladovú evidenciu. Akurát k 31.12.2009 si urobila fyzickú inventúru skladu. Na jej páske z registr. pokladne sú uvedené iba napr. dámske strihanie, pánske strihanie, melírovanie ap.

Viem urobiť príjemky na sklad z nakúpených materiálov, ale ako urobiť výdajky? Mám ju upozorniť, aby si aspoň mesačne robila inventúru?
krajčo
15.03.10,20:55
Takže je potrebné viesť skladovú evidenciu, ale čo do nej dať?
Napr. podnikateľ SZČO pracuje ako elektro projektant, jeho náklady sú napr. kancel. papier- dám do skladu?
pero, ceruza, zvýrazňovače, CD alebo DVD disky, kábel k počítaču.....
To sú veci, ktoré dáva hneď do spotreby, hneď používa. Tak potom čo má viesť v sklade?
krajčo
16.03.10,14:54
Prosím o odpoveď, Ďakujem.
Maxinka
23.11.10,08:47
Ja som som z toho fakt nejaká zmätená. Prečítala som o tých nešťastných skladoch kadečo.Treba teda viesť sklad pri stav.firme - SZČO JÚ, štvrťročný platca DPH alebo nie? Musím sa priznať, že ho nevediem. A neviem si to ani predstaviť. Všetko dávam na zákazku. Zo stavebnín donesie bloček z ERP kde je často aj dvadsať položiek. Bloček dám do peň.denníka ako nákup materiálu a priradím ho na zákazku. Tým to pre mňa končí. Ale podľa toho čo som prečítala vo vyššie uvedených príspevkoch teraz neviem,či robím dobre.
Niečo podobné mám aj ja, na sklad dávam len profily, ale sklo ktoré ide neraz rovno na stavbu dám priamo-V materiálu. Niektoré tie malé vecičky potrebné k montáži,napr. klince a tak dávam do V-réžia.
Neviem či to tak môže byť? Poradíte???
Maxinka
23.11.10,10:01
Nikto mi neodpovie:-(
misolga
06.07.11,06:46
Niečo podobné mám aj ja, na sklad dávam len profily, ale sklo ktoré ide neraz rovno na stavbu dám priamo-V materiálu. Niektoré tie malé vecičky potrebné k montáži,napr. klince a tak dávam do V-réžia.
Neviem či to tak môže byť? Poradíte???
-ja postupujem tak že v internej smernici sme určili že veci ktoré sa nakupujú priamo na stavbu neevidujem na skladových kartách,nakoľko v ten istý deň ako bol stavebný materiál nakúpený tak bol aj použitý na stavbe a účtovná jednotka nenakupuje zásoby na sklad.Na každom doklade o nákupe je ceruzkou poznačené na ktorú stavbu materiál patril,aj klince a spojovací materiál-označujem menom zákazníka.Ak ale sa stane že materiálu bolo nakúpené viac ako sa spotrebovalo na stavbe, už musím materiál zaevidovať v skladovej evidencii..
karfiol
18.07.11,15:57
Zásoby v jednoduchom účtovníctve

V jednoduchom účtovníctve podnikateľ eviduje všetky nakúpené zásoby v momente ich zaplatenia ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, s členením v peňažnom denníku ako nákup materiálu alebo nákup tovaru. Ku koncu roka je povinný urobiť fyzickú inventúru zásob a skutočne zistený stav uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch.

Čerpám zo stránky http://www.podnikam.webnoviny.sk/uctovnictvo/skladova-evidencia-a-inventarizacia/16277

Teraz moja otázka. Je potrebné viesť skladovú evidenciu v jednoduchom účtovníctve pre internetový obchod kupujúci tovar za účelom jeho nasledovného predaja? Vopred ďakujem za odpoveď.
ego.mc
18.07.11,17:21
Som presvedčený, že áno.
Katka0208
20.07.11,08:11
Pekný deň prajem,
chcela by som sa poradiť. Jeden známy ma poprosil, či by som mu neurobila skladovú evidenciu ešte za rok 2009.... Vtedy ju vraj neviedli neviem prečo... že to riešili nejak inak... A teraz to kvôli niečomu potrebuje dorobiť. Toľko som sa zatiaľ dozvedela po telefóne. Má mi to dnes doniesť ukázať, takže zatiaľ presne neviem o čo ide, ale je toho asi dosť. Len mi tvrdil, že potrebuje urobiť príjemky a výdajky zo skladu. Tak sa trošku obávam a preto sa pýtam. Neviem či bude stačiť, ak mu urobím skladové karty, príjem a výdaj nejakého tovaru..... Myslíte, že mi tam môžu vzniknúť nejaké zádrhle? Účtovníctvo som mu neviedla, takže.... A vlastne ide o PÚ (nie JÚ). Ďakujem...
Katarina
20.07.11,08:42
mimotemy Ja by som tú prácu nebrala.
Katka0208
20.07.11,08:52
A prečo? Vlastne preto sa aj pýtam, lebo sa toho trošku bojím.... Sklad.... je sklad :)
mondes
16.08.11,05:50
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Ak s.r.o. nakupuje materiál od inej firmy, ten materiál ide priamo na zákazku, musí to ísť aj cez sklad? Pretože mi tvrdí, že nemusí a ja som si nie istá. Nie je niekde v zákone uvedené, kedy je potrebné viesť skladovú evidenciu a kedy nie? Prosím Vás o radu a zároveň aj o nejaký odkaz na zákon, ktorý o tom hovorí. Ďakujem veľmi pekne.
KEJKA
16.08.11,06:35
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Ak s.r.o. nakupuje materiál od inej firmy, ten materiál ide priamo na zákazku, musí to ísť aj cez sklad? Pretože mi tvrdí, že nemusí a ja som si nie istá. Nie je niekde v zákone uvedené, kedy je potrebné viesť skladovú evidenciu a kedy nie? Prosím Vás o radu a zároveň aj o nejaký odkaz na zákon, ktorý o tom hovorí. Ďakujem veľmi pekne.
si v téme JU, pozor na to.
ale platí pre sro aj pre JU, že skladová evidencia je povinná.
V tvojom zadaní ide o výrobné zásoby, tie sa dajú viesť aj formou zákaziek, takže určíš miesto, kde sa materiál zložil, na akú akciu-zakazku sa použil a to je tá zásoba=sklad.
/zjednodušene, viac v iných témach, resp. vid môj blog staršieho dáta/
L-M
15.01.12,18:18
Dobrý večer poprosila by som o radu,sklad vediem prvý krát , oblasť je paintball- vediem len skladové karty na paintballové guličky, používajú sa ešte aj nejaké dymovnice, ale tie si zákazníci nekupujú , ale použijú sa v rámci hry na vytvovorenie efektu- takže je to ako spotreba- a výdavok za účelom na dosiahnutie zisku Neviem, či aj tak nemám radšej zaviesť sklad.karty aj na toto, aj napriek tomu, že nejde o predaj tovaru.
Odbočila som, hlavne by som veľmi potrebovala poradiť, či na výdajke musí byť cena, či už nákupná, alebo predajná, lebo predajná je rôzna, niekto môže dostať zľavu, alebo je zahrnutá niekedy v celom paintb. setu a vtedy je iná. Ja som zatiaľ dala bez ceny akejkoľvek, len neviem či to tak môže ostať, pretože s tým nemám vôbec skúsenosti.
Vopred ďakujem všetkým skúsenejším poraďákom za radu.
KatarinaNR
15.01.12,18:28
ani moji klienti neviedli skladovú evidenciu, neviem síce potom na akú sumu mali poistené zásoby, ale aj keď si ich poistili, neviem či v prípade poistnej udalosti by im bez evidencie skladu niečo preplatili.
Urobila som im evidenciu v exceli, ktorú si priebežne aktualizujú,
mondes
15.01.12,19:15
Dobrý večer poprosila by som o radu,sklad vediem prvý krát , oblasť je paintball- vediem len skladové karty na paintballové guličky, používajú sa ešte aj nejaké dymovnice, ale tie si zákazníci nekupujú , ale použijú sa v rámci hry na vytvovorenie efektu- takže je to ako spotreba- a výdavok za účelom na dosiahnutie zisku Neviem, či aj tak nemám radšej zaviesť sklad.karty aj na toto, aj napriek tomu, že nejde o predaj tovaru.
Odbočila som, hlavne by som veľmi potrebovala poradiť, či na výdajke musí byť cena, či už nákupná, alebo predajná, lebo predajná je rôzna, niekto môže dostať zľavu, alebo je zahrnutá niekedy v celom paintb. setu a vtedy je iná. Ja som zatiaľ dala bez ceny akejkoľvek, len neviem či to tak môže ostať, pretože s tým nemám vôbec skúsenosti.
Vopred ďakujem všetkým skúsenejším poraďákom za radu.

Na výdajke sa uvádza nákupná cena. Veď ak nakúpiš nejaký tovar a dáš ho na sklad v nákupnej cene, tak aj v nákupnej cene ho vydáš zo skladu (inak by ti sklad nesedel) a následne si nahodíš nejaký rabat, poprípade aj zľavu atď, to už je na Vás. Ale príjem a výdaj sa robí v nákupných cenách.
Mariana001
15.01.12,22:21
A ked podnikame ako zivnostnik,ktory nakupuje stavebny tovar,a tam je mnozstvo poloziek ako skrutky,dosky,srubky,sakrokartony,a spusta ineho materialu a zaroven robime aj zakazky? Isteze sa nam tovar zvysi.Vediem JU, ale nikdy som skladovu evidenciu neviedla.Je na to jednoduchy sposob pocas roka,alebo staci suhrne na konci roka zostavit supis materialu? Aj ked dufam,ze nebude pruser za minule roky,ked som to nerobila.A mam si to spisat dodatocne aspon pre potrebu,keby nieco?
KEJKA
16.01.12,06:03
ved materiál - ak s ním chceš hospodáriť - musíš nejako sledovať, však ti ho rozkradnú, ani nebudeš vedieť kedy a ako. Tak sa nad tým zamyysli. Spomínaš zakazky, tak si eviduj nákup materiálu podľa zákaziek a na konci roka fyzická inventúra a súpis nespotrebovaného .......
Qwix
16.05.12,19:19
Príjemný deň či skôr večer
Konečne som sa prelúskal všetkými príspevkami a musím konštatovať, že je to plodná diskusia ale aj tak ma ešte napadla nieaká otázka dúfam že sa dočkám aj odpovede či názoru.
otvoril som si E-shop klasika nákup a predaj tovaru teda by som mal mať skladové karty teda podľa Vašich odporučení. Ale irituje ma na tom jedna skutočnosť a to sú príjemky a výdajky. Veď pre mňa je vlastne príjemka faktúra ktorou som tovar nakúpil a výdajka faktúra ktorou predávam zákazníkovy. Nestačia mi teda len skladové listy na ktorých si rozšírim kolónky o číslo príjmovej a predajnej faktúry? A keď sa mi tovar z karty minie tak ju proste vyhodím a je to kedže to isté tričko v ďalšej sezóne uz nekúpim.
KEJKA
17.05.12,04:40
Príjemný deň či skôr večer
Konečne som sa prelúskal všetkými príspevkami a musím konštatovať, že je to plodná diskusia ale aj tak ma ešte napadla nieaká otázka dúfam že sa dočkám aj odpovede či názoru.
otvoril som si E-shop klasika nákup a predaj tovaru teda by som mal mať skladové karty teda podľa Vašich odporučení. Ale irituje ma na tom jedna skutočnosť a to sú príjemky a výdajky. Veď pre mňa je vlastne príjemka faktúra ktorou som tovar nakúpil a výdajka faktúra ktorou predávam zákazníkovy. Nestačia mi teda len skladové listy na ktorých si rozšírim kolónky o číslo príjmovej a predajnej faktúry? A keď sa mi tovar z karty minie tak ju proste vyhodím a je to kedže to isté tričko v ďalšej sezóne uz nekúpim.
nie je presný postup stanovený zákonom, vyhláškou ap., akou formou nbudeš skl.evidenciu viesť. Takže kludne aj takto.
Niekto napr. len na DF napíše č. VF, pokiaľ predáva výsostne na objednávku, čiže zásoby vlastne nemá /krajný prípad/.
Takže si to kludne urob tak, ako ti to vyhovuje, najmenej zaťažuje s tým, že karty nevyhadzuj ale archivuj. Ako s odstupom času inak dokážeš, že si skladovú evidenciu viedol?
Qwix
17.05.12,18:44
ok takže príjem na skladové karty cez DF výdaj cez VF a príjemky a výdajky nechám tak karty si na konci roka vytkačím všetky aj tie čo sú už vynulované spolu s inventúrnym súpisom aktuálnym ku 31.12. a sklad mám uzavretý pre daný kalendárny rok može to takto byť? Môže mi niečo daňová kontrola vyčítať?
KEJKA
18.05.12,14:53
ok takže príjem na skladové karty cez DF výdaj cez VF a príjemky a výdajky nechám tak karty si na konci roka vytkačím všetky aj tie čo sú už vynulované spolu s inventúrnym súpisom aktuálnym ku 31.12. a sklad mám uzavretý pre daný kalendárny rok može to takto byť? Môže mi niečo daňová kontrola vyčítať?
môže to tak byť.
Daňová kontrola môže vyčítať všeličo, ide o to, ako si úroveň skladovej evidencie budeš vedieť obhájiť.
Takto popísané to vyzerá sľubne.
bama17
09.06.12,17:29
dobrý večer, prosím vás,
máme malú predajňu potravín, kde máme asi 1200 položiek, je to rodinný podnik, kde je len mama s dcérou
evidenciu tovaru si robíme len v exceli a aj to len s nákupnými cenami
ako som sa dočítala, zrejme to nie je postačujúce. Ide mi teraz o to, že túto evidenciu nerobíme priamo v účtovnom programe, takže v priebehu roka nemáme v účte info o stave tovaru. Ak ku koncu roka urobím inventúru a jej výsledok nahodím do účta ako príjem tovaru na sklad, bude to v poriadku? ďakujem vám
bama17
09.06.12,19:27
dopĺňam, že zrejme to nebude stačiť :-( (príspevok som zadávala pred dočítaním celej témy)
viete mi ale, prosím vás, poradiť ešte v jednej veci? je tu niekto, kto pracuje v alfe s obmedzeným skladom (50 položiek) a robí si skladovú evidenciu v exceli? ako často sa potom nákup a predaj tovaru (myslím pohyb na sklade) zadáva do alfy a akým spôsobom? ďakujem vám veľmi pekne
KEJKA
10.06.12,06:06
dobrý večer, prosím vás,
máme malú predajňu potravín, kde máme asi 1200 položiek, je to rodinný podnik, kde je len mama s dcérou
evidenciu tovaru si robíme len v exceli a aj to len s nákupnými cenami
ako som sa dočítala, zrejme to nie je postačujúce. Ide mi teraz o to, že túto evidenciu nerobíme priamo v účtovnom programe, takže v priebehu roka nemáme v účte info o stave tovaru. Ak ku koncu roka urobím inventúru a jej výsledok nahodím do účta ako príjem tovaru na sklad, bude to v poriadku? ďakujem vám
stačí ti evidencia v exceli a stačí v nákupných cenách.
máš JU, takže v PD je hodnota podľa nákupov.
ak sa ti tieto dve evidencie zhodujú , tak je to podľa mňa v poriadku.
ale ak si do PD nezadávaš všetky doklady o nákupe, tak potom nechápem, resp. to nebude v poriadku.
skladová evidencia je o tovarových položkácj
ňpeňažný denník vyjadruje nákup v EUR podľa dokladov o nákupe.
Ingrid Ondruskova
10.06.12,06:24
Prosila by som niekoho, kto už má vzorovú tabuľku v exeli, ktorá by pomohla pri
evidencii príjem-výdaj, mám predstavu , že táto tabuľka nahradí riadny účtovný
soft na evidenciu príjemok a výdajok..
Vopred ďakujem...
bama17
10.06.12,11:43
kejka, ďakujem veľmi pekne
to, čo mám v exceli ako nákup tovaru položkovito podľa tovarových položiek, to isté mám aj v peňažnom denníku
takže by to malo byť ok
ešte raz vďaka
koprdo
01.02.13,11:02
Dobrý deň, môže SZCO robiť výdajku len raz mesačne na základe PLU uzáviery z erp?
susan 111979
01.02.13,12:28
A ako to je pri kvetinárstve so skladovou evidenciou? Nakúpia sa množstvá kvetov, vencov, stuh,..atd ..zákazníkovi sa vydá bloček s popisom: Veniec - 1 ks a cena,,, ale v skutočnosti okrem venca je tam niekolko druhov kvetov, doplnkov, práca...Vie mi niekto poradiť ako treba tu viesť skladovú eviedenciu????
juraj:-)
01.02.13,18:12
Na toto som sa pýtal v Krosse pri Alfa plus. Tu je potrebné si založiť sklad výroby, alebo niečo take. V nom si vytvorite dany veniec a k nemu asi všetky doplnky. vencu date plu a da sa to stiahnut z ERP (ak to podporuje). Vďaka alfe by ste mali mať výdaj rýchlejsie nahodeny v skladovej evidencii. Pravdupovediec som to ešte neskúšal :)
linko1
01.02.13,18:22
Dobrý deň, môže SZCO robiť výdajku len raz mesačne na základe PLU uzáviery z erp?

nevidím v tom problém, môže
lia301
18.03.15,10:29
Dobrý deň, chcem sa informovať na skladovú evidenciu zlatníka.

1) Každý vyrobený šperk je iný. Nemá ani jeden rovnaký prsteň, či prívesok. V tomto prípade stačí viesť skladovú kartu pre všetky prstene, všetky prívesky....? Resp. viesť skladovú kartu s názvom "šperky" by asi neprešlo :)

2) Musia cez sklad prejsť aj výrobky (šperky), ktoré vyrába priamo na objednávku? To znamená, že daný šperk nejde ani na sklad, ani do predajne - ide priamo zákazníkovi, ktorý si ho objednal.
3) V predajni má vystavené výrobky, ktoré nie sú jeho. Sú od jednej známej, ktorej skrachovalo zlatníctvo. Uzavrel s ňou (ako so súkromnou osobou) zmluvu, kde má určitú províziu z predaja. Pri predaji však dáva doklad zákazníkovi na celú sumu a konkrétny tovar. Musí viesť sklad na tieto produkty, alebo stačí zoznam produktov, ktorý je priložený k zmluve a postupne sa z neho dané produkty vyškrtávajú?
4) Ako riešiť sklad zlatého a strieborného materiálu. Musí byť na skladovej karte pripísaný aj materiál, ktorý si donesú zákazníci na výrobu konkrétneho šperku? Lebo ten materiál vlastne ani nie je jeho. On z neho len vyrobí a zaplatené dostane za výrobu šperku.

5) Tiež nastáva kolízia materiálu so stratou, ktorá vznikne pri výrobe. Výrobok má menšiu váhu, ako váha materiálu, ktorá sa spotrebovala. Avšak ostanú mu nejaké piliny, ktoré dá prepracovať napr. raz za pol roka a z toho sa mu ešte nejaký materiál vráti.
A tiež robí napr. to, že keď mu chýba nejaký materiál, tak staví hotový šperk, ktorý má vystavený a vyrobí z neho niečo iné...
Problém je, že podniká už nie prvý rok a evidenciu zásob (výrobky, zlato, striebro, kamene, zapínania a iné polotovary) neviedol. Ako v tom všetkom spraviť poriadok?
Za odpoveď vopred ďakujem.