mariannabebcakova
01.01.09,14:01
Zamestnanec má dve deti do zamestnania nastúpil 1.3.2008 je HM je 13500 Sk, od 3. mesiaca poberá daň. bonus na 2 deti. Jeho manželka je nezamestnaná počas celého roka 2008, v ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku t. j. 12x8208 a taktiež aj na seba, ale má aj nárok na daň. bonus na tieto dve deti za mesiace január a február? Podmienku 1/2 minim. mzdy za celý rok splnil, môžem mu v roč. zúčtovaní bonus doplatiť?
Ďakujem
veronikasad
01.01.09,13:03
Zamestnanec má dve deti do zamestnania nastúpil 1.3.2008 je HM je 13500 Sk, od 3. mesiaca poberá daň. bonus na 2 deti. Jeho manželka je nezamestnaná počas celého roka 2008, v ročnom zúčtovaní dane z príjmu si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku t. j. 12x8208 a taktiež aj na seba, ale má aj nárok na daň. bonus na tieto dve deti za mesiace január a február? Podmienku 1/2 minim. mzdy za celý rok splnil, môžem mu v roč. zúčtovaní bonus doplatiť?
Ďakujem
ano, môže požiadať o doplatenie daňového bonusu za 1-2/08 a uplatniť si NČZD na manželku.
mariannabebcakova
01.01.09,13:09
Ďakujem
Zuzy
04.01.09,12:45
Prosím Vás , daňový bonus od 1.1.2009 bude 19,32 Eur? za odpovede ďakujem
Anja111
04.01.09,12:48
Prosím Vás , daňový bonus od 1.1.2009 bude 19,32 Eur? za odpovede ďakujem
Áno.
latka
04.01.09,16:28
Dobrý den, má SZČO nárok na daňový bonus na dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, ktoré nesie jeho meno, ale rodičia nie sú manželia - žijú ako druh s družkou ? Ma narok na dieťa, ktoré nemá jeho priezvisko? dakujem
Anja111
04.01.09,16:31
Dobrý den, má SZČO nárok na daňový bonus na dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti, ktoré nesie jeho meno, ale rodičia nie sú manželia - žijú ako druh s družkou ? Ma narok na dieťa, ktoré nemá jeho priezvisko? dakujem
Ak je uvedený v rodnom liste ako otec dieťaťa, tak má nárok na DB...
megyzah
09.01.09,07:53
Prosím o radu, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenka, je rozvedená, má to súdne potvrdené, deti sú zverené do jej starostlivosti a žijú v spoločnej domácnosti s ňou, môže si aj tak daňový bonus na deti uplatniť jej exmanžel, ktorý je zamestnaný? Na daňovom úrade dostala informáciu, že áno. Veď to nemá logiku! On neplatí ani výživné, môže sa ona nejako uplatneniu bonusu u manžela zabrániť.
veronikasad
09.01.09,07:54
Prosím o radu, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenka, je rozvedená, má to súdne potvrdené, deti sú zverené do jej starostlivosti a žijú v spoločnej domácnosti s ňou, môže si aj tak daňový bonus na deti uplatniť jej exmanžel, ktorý je zamestnaný? Na daňovom úrade dostala informáciu, že áno. Veď to nemá logiku! On neplatí ani výživné, môže sa ona nejako uplatneniu bonusu u manžela zabrániť.
žije s exmanželom v spoločnej domácnosti ?
megyzah
09.01.09,08:56
žije s exmanželom v spoločnej domácnosti ?

Nie nežijú ani v spoločnej domácnosti. Ale bydlisko v OP majú zatiaľ rovnaké.
megyzah
09.01.09,09:55
Nie nežijú ani v spoločnej domácnosti. Ale bydlisko v OP majú zatiaľ rovnaké.

Čiže ak nemajú spoločnú domácnosť, tak by si nemal uplatniť daňový bonus?
Robina
10.01.09,07:44
Pokiaľ ona nemá príjem /je na rod. dovolenke/, tak sa nevie ubrániť tomu, aby si exmanžel vyžiadal daň. bonus na deti. Podľa mňa jej na DÚ povedali správne.
veronikasad
10.01.09,11:01
Čiže ak nemajú spoločnú domácnosť, tak by si nemal uplatniť daňový bonus?
Spoločnú domácnosť definuje § 115 Občianskeho zákonníka :
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Trvalé bydlisko v OP nesúvisí so spoločnou domácnosťou.
Exmanžel nárok na výplatu daňového bonusu nemá, upozorni na to jeho zamestnávateľa.
ludo70
11.01.09,11:24
Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem
Tweety
11.01.09,11:42
Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem1. Áno
2.Áno, dokladom na uplatnenie DB bude potvrdenie o návšteve VŠ. Samozrejme za predpokladu, že splníš výšku príjmu na jeho uplatnenie podľa § 33 Zákona o dani z príjmu.
ludo70
11.01.09,12:04
1. Áno
2.Áno, dokladom na uplatnenie DB bude potvrdenie o návšteve VŠ. Samozrejme za predpokladu, že splníš výšku príjmu na jeho uplatnenie podľa § 33 Zákona o dani z príjmu.

Ano. Mám základ dane 170000 Sk. A potrebujem priložiť do účtovníctva aj potvrdenia o tom za aké obdobia a v akej výške poberala bonus manželka? Vopred ĎAKUJEM
Tweety
11.01.09,12:22
Ano. Mám základ dane 170000 Sk. A potrebujem priložiť do účtovníctva aj potvrdenia o tom za aké obdobia a v akej výške poberala bonus manželka? Vopred ĎAKUJEM
Nie, do účtovníctva to nepotrebuješ.
veronikasad
11.01.09,15:21
Prosím o radu. Som SZČO. Manželka pracovala od januára do júla 2008 a mala základ dane 88543 Sk. Do júla poberala daňový bonus na dcéru /VŠ/ v sume 3912 Sk. Od augusta skončila pracovný pomer avšak bola na PN do konca roka 2008. Mám dve otázky:
-Môžem si na ňu uplatniť zvyšok nezdaniteľnej čiastky základu dane tzn. do sumy 98.496,-Sk?
-Môžem si uplatniť za mesiace august až december daňový bonus?
Ak áno, aké doklady k tomu potrebujem?. Ďalujem
Vlastným príjmom manželky nie je základ dane, ale hrubá mzda. Za príjem sa považujú aj dávky nemocenského poistenia, takže nemáš nárok na upl. NČZD na manželku, lebo jej príjem je vyšší ako NČZD.
Nárok na doplatenie DB si môžeš uplatniť, ak tvoj príjem zo živnosti presiahol 6-násobok min. mzdy a vykázal si základ dane. K DP potrebuješ priložiť rodný list a potvrdenie o návšteve školy.
ludo70
11.01.09,16:27
Vlastným príjmom manželky nie je základ dane, ale hrubá mzda. Za príjem sa považujú aj dávky nemocenského poistenia, takže nemáš nárok na upl. NČZD na manželku, lebo jej príjem je vyšší ako NČZD.
Nárok na doplatenie DB si môžeš uplatniť, ak tvoj príjem zo živnosti presiahol 6-násobok min. mzdy a vykázal si základ dane. K DP potrebuješ priložiť rodný list a potvrdenie o návšteve školy.
Rozumiem tomu dobre?
Keďže manželka mala aj príjem z nemocenského poistenia, nemám nárok na uplatnenie NČZD na manželku. Mám však nárok na uplatnenie zvyšku daňového bonusu za mesiace august - december v sume 2910 Sk /5 krát 582Sk/
megyzah
17.01.09,13:56
Spoločnú domácnosť definuje § 115 Občianskeho zákonníka :
"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby". Trvalé bydlisko v OP nesúvisí so spoločnou domácnosťou.
Exmanžel nárok na výplatu daňového bonusu nemá, upozorni na to jeho zamestnávateľa.

Veronika ( alebo hociskto kto viete ), poraď ako postupovať keďže ide o daniarov. Dotyčný si totiž urobil daňové priznanie sám, tam si uplatnil daňový bonus, hoci s manželkou, s ktorou je už rozvedený ani nežije v spoločnej domácnosti, daniarka mu to sama poradila, čo sa mi zdá dosť hnusné, ak nerátam že on ani neprispieva na deti a je to 5 detí! Je pravda že ona si nemá ako uplatniť daňový bonus, keďže je na RD, ale to predsa neznamená že automaticky to môže spraviť on, veď takto dostane úľavu na dani za deti, na ktoré totálne kašle. Čo s tým?:mee::mee::mee:
janka.mo
20.01.09,11:05
dobry den,
potrebovala by som poradit.
zamestnancovi som vyplatila v 6. a 7. mesiaci danovy bonus 555. jeho hruby mesacny prijem je cca 11700 Sk. moze si podat rocne zuctovanie dane a tam potom si da doplatit od DU tych 54,- Sk? a este manzelku ma na rodicovskej dovolenke od aprila, do marca bola na materskej a poberala minimalnu matersku, teda jej prijem mesacne je cca 5100,- Sk. moze si na nu uplatnit NCZD? ak ano, tak v akej vyske?
dakujem
veronikasad
20.01.09,12:02
dobry den,
potrebovala by som poradit.
zamestnancovi som vyplatila v 6. a 7. mesiaci danovy bonus 555. jeho hruby mesacny prijem je cca 11700 Sk. moze si podat rocne zuctovanie dane a tam potom si da doplatit od DU tych 54,- Sk? a este manzelku ma na rodicovskej dovolenke od aprila, do marca bola na materskej a poberala minimalnu matersku, teda jej prijem mesacne je cca 5100,- Sk. moze si na nu uplatnit NCZD? ak ano, tak v akej vyske?
dakujem
Ročné zúčtovanie dane vykonáva zamestnávateľ, ak oň zamestnanec požiada do 15.2.
V rámci RZD môže požiadať o doplatenie daňového bonusu /ak jeho ročný príjem presiahol 6-násobok min. mzdy/ a uplatniť nezd. časť základu dane na manželku.
NČZD na manželku sa znižuje o vlastný príjem manželky, do ktorého sa počíta aj vyplatené materské. Môže si uplatniť len rozdiel.
elpka
20.01.09,13:06
Ahojte môžete mi niekto poradiť, ako to je s daňovým bonusom 2008, teda konkrétne jeho výška. V pohode mi udáva výšku 6822, ale na daňovom úrade mi povedali, že je to 6984, tak teraz neviem čo je správne. Vopred ďakujem za odpoveď.:confused:
Tweety
20.01.09,13:08
Ahojte môžete mi niekto poradiť, ako to je s daňovým bonusom 2008, teda konkrétne jeho výška. V pohode mi udáva výšku 6822, ale na daňovom úrade mi povedali, že je to 6984, tak teraz neviem čo je správne. Vopred ďakujem za odpoveď.:confused:
Za rok 2008 je jeho výška 6822.-Sk.
janka.mo
20.01.09,14:39
Ročné zúčtovanie dane vykonáva zamestnávateľ, ak oň zamestnanec požiada do 15.2.
V rámci RZD môže požiadať o doplatenie daňového bonusu /ak jeho ročný príjem presiahol 6-násobok min. mzdy/ a uplatniť nezd. časť základu dane na manželku.
NČZD na manželku sa znižuje o vlastný príjem manželky, do ktorého sa počíta aj vyplatené materské. Môže si uplatniť len rozdiel.
v pripade ak o rocne zuctovanie nepoziada, tak si poda danove priznanie sam a tam si to uplatnit?
dakujem
ickom
20.01.09,15:00
Prosím o radu, ak je zamestnankyňa na rodičovskej dovolenka, je rozvedená, má to súdne potvrdené, deti sú zverené do jej starostlivosti a žijú v spoločnej domácnosti s ňou, môže si aj tak daňový bonus na deti uplatniť jej exmanžel, ktorý je zamestnaný? Na daňovom úrade dostala informáciu, že áno. Veď to nemá logiku! On neplatí ani výživné, môže sa ona nejako uplatneniu bonusu u manžela zabrániť.
Typický príklad "vzorného otecka", ktorý sa po rozvode tvári, akoby nikdy žiadnu rodinu a deti nemal, samozrejme platiť výživné nemieni, ale od štátu by chcel mať všetky pôžitky aké sa len dajú. Z takých ľudí je mi na grc .:mad::mad::mad::mee::mee::mee:
ickom
20.01.09,15:08
citujem:Veronika ( alebo hociskto kto viete ), poraď ako postupovať keďže ide o daniarov. Dotyčný si totiž urobil daňové priznanie sám, tam si uplatnil daňový bonus, hoci s manželkou, s ktorou je už rozvedený ani nežije v spoločnej domácnosti, daniarka mu to sama poradila, čo sa mi zdá dosť hnusné, ak nerátam že on ani neprispieva na deti a je to 5 detí! Je pravda že ona si nemá ako uplatniť daňový bonus, keďže je na RD, ale to predsa neznamená že automaticky to môže spraviť on, veď takto dostane úľavu na dani za deti, na ktoré totálne kašle. Čo s tým?

Pre Megyzah:
Pripájam z ústredného portálu verejnej správy SR
Daňový bonus

*
*

Daňový bonus predstavuje sumu 582 Sk mesačne na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti.

Problematika daňového bonusu je upravená v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej len „zákon“).

Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:

* zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo
* z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov,

môže si uplatniť pre r. 2008 daňový bonus v celkovej sume 6 822 Sk na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).

Praktická rada: Výška daňového bonusu sa upravuje k 1. júlu v súvislosti so zmenou životného minima. Celková výška daňového bonusu pre r. 2008 pozostáva 6 x 555 Sk = 3 330 Sk - daňový bonus do 31. 6. 2008 + 6 x 582 Sk = 3 492 Sk - daňový bonus od 1. 7. 2008.

O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa.

Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa (alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti), môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 19,2-násobku sumy životného minima (podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona).

Ak dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Ak vyživujú dieťa len niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže si pomernú časť daňového bonusu uplatniť po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, v ktorom boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane. Ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, zodpovedá za vyplatenie rozdielu zamestnávateľ. Zamestnanec je v takomto prípade povinný zamestnávateľovi splnenie podmienok preukázať.

Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu.

Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a zamestnávateľ priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane z príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, uplatniť pri podaní daňového priznania.

Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou (základné pojmy) s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane. Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahuje zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov.
Lara11
21.01.09,13:59
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne neoprávnene vyplateného daňového bonusu. Zamestnanec mi podpisoval vyhlásenie na zdanenie príjmov na rok 2009, na základe ktoré som zistila že si uplatňuje v tomto roku daňový bonus len na jedno dieťa /vo vyhlásení na rok 2008 podpísal 2 deti/. Zistila som že syn v priebehu septembra odišiel zo školy /VŠ/ - neukončil štúdium. Posledné potvrdenie zo školy mám za školský rok 2007/2008. Ktorý je posledný mesiac za ktorý si mohol uplatniť zamestnanec daňový bonus na toto dieťa? Je to do 06/2008 vrátane 6 mesiaca? A ako sa rieši takáto vec? Stačí ak mu v ročnom zúčtovaní narátam daňové bonusy ktoré mu boli vyplatené neoprávnene a on ich vráti? Zároveň sa chcem spýtať či to mám zohľadniť aj v prehľade o zrazených a odvedených preddavkoch na daň zo závislej činnosti. Budem robiť kvartálny a ročný. Môj názor je že sa to vyrovnáva v tom ročnom prehľade. Je môj názor správny? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
veronikasad
21.01.09,14:05
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne neoprávnene vyplateného daňového bonusu. Zamestnanec mi podpisoval vyhlásenie na zdanenie príjmov na rok 2009, na základe ktoré som zistila že si uplatňuje v tomto roku daňový bonus len na jedno dieťa /vo vyhlásení na rok 2008 podpísal 2 deti/. Zistila som že syn v priebehu septembra odišiel zo školy /VŠ/ - neukončil štúdium. Posledné potvrdenie zo školy mám za školský rok 2007/2008. Ktorý je posledný mesiac za ktorý si mohol uplatniť zamestnanec daňový bonus na toto dieťa? Je to do 06/2008 vrátane 6 mesiaca? A ako sa rieši takáto vec? Stačí ak mu v ročnom zúčtovaní narátam daňové bonusy ktoré mu boli vyplatené neoprávnene a on ich vráti? Zároveň sa chcem spýtať či to mám zohľadniť aj v prehľade o zrazených a odvedených preddavkoch na daň zo závislej činnosti. Budem robiť kvartálny a ročný. Môj názor je že sa to vyrovnáva v tom ročnom prehľade. Je môj názor správny? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Požiadaj zamestnanca, nech ti prinesie z VŠ potvrdenie, odkedy prerušil-ukončil štúdium. Na základe tohto potvrdenia mu daj podpísať zmenu vyhlásenia s uvedením dátumu zmeny - kedy to podpisoval. DB vysporiadaj v ročnom zúčtovaní zamestnanca za rok 2008. Prehľad ani Hlásenie neopravuj, chybu urobil zamestnanec, ktorý je povinný nahlásiť každú zmenu.
Lara11
22.01.09,06:40
A v prípade že mi to potvrdnie neprinesie, syn odišiel do zahraničia, mu uplatním daňový bonus len do 6/2008 - nakoľko posledné potvrdenie o návšteve školy som dostala za školský rok 2007/2008 alebo ako?
juulyy
10.02.09,18:02
Ja sa chcem opytat na podmienku mat 6 nasobok minimalnej mzdy.

ak mam prijmy zo zivnosti, aj zo zavislej cinnosti aj z prilezitostnych prijmov, ale ani v jednom paragrafe nesplnam podmienku 6 nasobok min. mzdy..ale dokopy ano..mozem si uplatnit danovy bonus???
dakujem za rady
veronikasad
10.02.09,18:07
Ja sa chcem opytat na podmienku mat 6 nasobok minimalnej mzdy.

ak mam prijmy zo zivnosti, aj zo zavislej cinnosti aj z prilezitostnych prijmov, ale ani v jednom paragrafe nesplnam podmienku 6 nasobok min. mzdy..ale dokopy ano..mozem si uplatnit danovy bonus???
dakujem za rady
nie, nemáš nárok. Podmienku 6-násobku MM musíš splniť buď pri príjmoch zo živnosti, alebo zo zamestnania.
Betka123
12.02.09,14:40
Dobrý deň.Prosím o radu.Známa má čiastkový základ dane zo závislej činnosti za rok 2008 vo výške 60.412.-Sk.Zamestnávateľ jej nevyplatil daňový bonus za mesiace 1.2.3.8.9.11.a 12.Úhrn preddavkov na daň má 3.776.-Sk.Má však aj príjem ako osobná asistentka inv.dôchodcu v sume 63.818.-Sk. Môže si uplatníť daňový bonus za nevyplatené mesiace?Ďakujem.
Tweety
12.02.09,15:02
Dobrý deň.Prosím o radu.Známa má čiastkový základ dane zo závislej činnosti za rok 2008 vo výške 60.412.-Sk.Zamestnávateľ jej nevyplatil daňový bonus za mesiace 1.2.3.8.9.11.a 12.Úhrn preddavkov na daň má 3.776.-Sk.Má však aj príjem ako osobná asistentka inv.dôchodcu v sume 63.818.-Sk. Môže si uplatníť daňový bonus za nevyplatené mesiace?Ďakujem.
Môže.
Betka123
12.02.09,15:55
Môže.
Urobila som výpočet -daň na zaplatenie aj po odčítaní preddavku jej vyšla 1.113.-Sk.Nevyplatený daňový bonus činí 10.314.-Sk. Siahnutý preddavok na daň je len 3.776.-Sk.Ako má ďalej pokračovať?Ďakujem.
susan012
13.02.09,09:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať či si manžel môže uplatniť daňový bonus na dieťa a na manželku keď nemá spoločný trvalý pobyt ale žiju v spoločnej domocnosti. On má trvalý pobyt v inom okrese a manželka v inom.
Ďakujem
erka 66
18.02.09,14:41
Dobrý deň, prosím o radu pri uplatnení daň.bonusu:

- od 1.1.08 do 30.9.08 - zamestnanec: ČZD 65000 Sk uplatnený daň bonus na dve deti za 1-9/08
- od 1.10.08 do 31.12.08 - SZČO: ZD -35000 Sk (strata)

môže si uplatniť DB za 10-12/08?

ďakujem
jamis
18.02.09,14:47
Dobrý deň, prosím o radu pri uplatnení daň.bonusu:

- od 1.1.08 do 30.9.08 - zamestnanec: ČZD 65000 Sk uplatnený daň bonus na dve deti za 1-9/08
- od 1.10.08 do 31.12.08 - SZČO: ZD -35000 Sk (strata)

môže si uplatniť DB za 10-12/08?

ďakujem

Nie
erka 66
18.02.09,14:49
Ďakujem, potvrdila si môj názor, nebola som si však istá.
erka 66
20.02.09,13:21
ešte sa chcem uistiť, za 10-12/08 si nemôže uplatniť DB manžel?

Ďakujem
Anja111
20.02.09,13:32
Dobrý deň, prosím o radu pri uplatnení daň.bonusu:

- od 1.1.08 do 30.9.08 - zamestnanec: ČZD 65000 Sk uplatnený daň bonus na dve deti za 1-9/08
- od 1.10.08 do 31.12.08 - SZČO: ZD -35000 Sk (strata)

môže si uplatniť DB za 10-12/08?

ďakujem
Doplatenie DB si môže uplatniť v rámci DP, nakoľko jeho príjem podľa § 5 bol vyšší ako polovica minimálnej mzdy za rok.
ZDP
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Anja111
20.02.09,13:34
ešte sa chcem uistiť, za 10-12/08 si nemôže uplatniť DB manžel?

Ďakujem
Ak spĺňa podmienky na uplatnenie DB, tak si môže DB za uvedené mesiace uplatniť manžel...
Lara11
03.03.09,10:59
Dobrý deň, prosím Vás, za aké mesiace patrí zamestnancovi daňový bonus, ak mám potrvrdenie o ukončení štúdia jeho syna - vysokoškolák k 7.10.2008? Patrí mu daňový bonus aj za mesiac 10/2008? alebo už nie?
Tweety
03.03.09,11:01
Dobrý deň, prosím Vás, za aké mesiace patrí zamestnancovi daňový bonus, ak mám potrvrdenie o ukončení štúdia jeho syna - vysokoškolák k 7.10.2008? Patrí mu daňový bonus aj za mesiac 10/2008? alebo už nie?
Patrí, ale to je zároveň aj posledný mesiac.
Iwett
03.03.09,11:08
Dobrý deň, prosím Vás, za aké mesiace patrí zamestnancovi daňový bonus, ak mám potrvrdenie o ukončení štúdia jeho syna - vysokoškolák k 7.10.2008? Patrí mu daňový bonus aj za mesiac 10/2008? alebo už nie?
vrátane 10/08
Anik
05.03.09,06:24
ahojte poraďáci
jamis asi by bolo dobre preškrtnúť radu z príspevku 38, aby sa niekto nezaviedol niekedy keď sa hľadá nestíha sa prečítať celá diskusia aspoň v mojom prípade je to tak a niekoho by to mohlo zmiasť
Anika
popleta
11.03.09,15:20
Dobrý deň.Živnostník obnovil 1.5.2008 živnosť . Chcem sa opýtať, či si môže uplatniť daňový bonus aj za mesiace: 1-4,(vtedy mal prerušenú živnosť- nevykázal ZD, ani stratu- nemal príjmy).
Tweety
11.03.09,15:23
Dobrý deň.Živnostník obnovil 1.5.2008 živnosť . Chcem sa opýtať, či si môže uplatniť daňový bonus aj za mesiace: 1-4,(vtedy mal prerušenú živnosť- nevykázal ZD, ani stratu- nemal príjmy).
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Takže, ak uvedené splňa, má nárok na DB za celý rok.
EMILKA1306
11.03.09,16:06
čAUTE, otec pracuje, matka nie, otec žije v jednom meste, kde má aj tr pobyt, matka a deťmi v inom. jedno dieťa je na ZŠ a druhé študuje na vys. škole v prvom ročníku. Otec rodine riadne prispieva deti k nemu chodia soboty nedele a prazdniny. Nemal vyplacaný DB za rok 2008, učtovnička mu nedavala kvoli trv. pobytu. Na DU povedala pracovníčka aby si DP a uplatnil si DB na 2 deti. aby doložil rod listy a od študentky VS potvrdenie len z VS Súhlasite? alebo mate iné názory?
ďakujem
popleta
11.03.09,17:48
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Takže, ak uvedené splňa, má nárok na DB za celý rok.

Prepáč Tweety, ale ten ročný daňový bonus je 6480SK , alebo 6822SK/rok , alebo mám zlé info? Vychádzala som zo sumy: 6x555,- + 6x582,-
Tweety
11.03.09,17:56
Prepáč Tweety, ale ten ročný daňový bonus je 6480SK , alebo 6822SK/rok , alebo mám zlé info? Vychádzala som zo sumy: 6x555,- + 6x582,-
Nevšimla som si ja, prepáč, je to tam červeným, takže platí 6822.-.
Maxinka
12.03.09,07:54
Prosím ak zamestanec si ide robiť sám DP - A, viac zamestnávateľov, má 3 deti z toho 2 deti ktoré študujú na SŠ ale neviem či si môže uplatniť aj na to 3 nakoľko ON študuje na VŠ ale v zahraničí a myslím, že tam aj pracuje.Poradite????
Maxinka
12.03.09,10:29
Prosím ak zamestanec si ide robiť sám DP - A, viac zamestnávateľov, má 3 deti z toho 2 deti ktoré študujú na SŠ ale neviem či si môže uplatniť aj na to 3 nakoľko ON študuje na VŠ ale v zahraničí a myslím, že tam aj pracuje.Poradite????
:confused::o:confused:
randy
26.03.09,16:05
Zdravím..
chcela by som sa opýtať.. :o
ak si chce uplatniť matka daňový bonus na svoje dieťa (ona je SZČO) ale je rozvedená, hoci je malý zverený do jej starostlivosti, čo dávam ako prílohu k DP?? stačí len rodný list malého??? alebo aj ppl. rozsudok o zverení dieťaťa? mám v tom trošku chaos, lebo doteraz si ho uplatňoval jej EX manžel... :cool:
mzdarka renca
26.03.09,16:06
Zdravím..
chcela by som sa opýtať.. :o
ak si chce uplatniť matka daňový bonus na svoje dieťa (ona je SZČO) ale je rozvedená, hoci je malý zverený do jej starostlivosti, čo dávam ako prílohu k DP?? stačí len rodný list malého??? alebo aj ppl. rozsudok o zverení dieťaťa? mám v tom trošku chaos, lebo doteraz si ho uplatňoval jej EX manžel... :cool:

stačí kópia rodného listu
randy
26.03.09,16:24
stačí kópia rodného listu
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.. :)