ivahuma
01.01.09,22:39
Dobry den
ako hladam, tak hladam, ale medzi ostatnymi prispevkami som odpoved nenasla.
Chcela by som predat byt, ktory som kupila s pomocou hypotekarneho uveru, takze byt je sice v katastri zapisany v mojom vlastnictve, ale je na nom plomba, tzn. ze je zatazeny a ja uver stale splacam.

Oslobodeni od dane su VO VELMI JEDNODUSENOM ZMYSLE len ludia, ktori na danom mieste maju 2 roky trvaly pobyt alebo danu nehnutelnost vlastnia min. 5 rokov.
Keby som chcela predat byt... musela by som zaplatit statu pomerne vysoku dan, lebo nesplnam ani jednu z podmienok. IBA AK sa vlastnictvo vztahuje len na full vlastnictvo, tzn. bez tarchy hypotekarneho uveru.

Viete mi v tomto poradit?:)
ivka70
01.01.09,21:56
V tom sa ti poradit neda, ak nepockas s predajom do 5 rocneho vlasnictva, musis z rozdielu medzi nakupnou cenou a predajnou cenou zaplatit dan.
Plomba banky - teda sposob platby - v tomto pripade vobec nehra ziadnu ulohu.
beroun
01.01.09,22:08
Vlastníctvo k nehnuteľnosti kupujúci nadobúda odo dňa kedy mu bol povolený vklad do Katastra nehnuteľností -- po zápise príde kupujúcemu list vlastníctva nepoužiteľný na právne úkony a kúpna zmluva s pečiatkou na ktorej je okrem iného uvedené vklad povolený dňa ..... . Od tohto dňa počítate 5 rokov a potom je predaj danej nehnuteľnosti oslobodený od dane, pokiaľ ste danú nehnuteľnosť neviedli v majetku (či už ako živnostník alebo prenajímateľ).
Ťarcha na liste vlastníctva - záložné právo banky nehovorí, že nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, len vám znemožňuje danú nehnuteľnosť predať.
Problém by ste zrejme mali, keby ste si danú nehnuteľnosť kúpili na leasing - avšak s takýmto prípadom som sa ešte nestretol - a dosť pochybujem, že je to Váš prípad.
V konečnom dôsledku, keď sa pozriete na list vlastníctva, tak predpokladám, že ako vlastník bytu ste tam uvedená vy.
Jediné čo máte komplikáciu, tak buď sa dohodnete s bankou, že založíte na hypotekárny úver inú nehnuteľnosť a z tejto, ktorú chcete predať sa potom záložné právo vymaže alebo pri predaji predčasne splatíte úver a vtedy časť peňazí od kupujúceho ide priamo banke a s ňou koordinujete celý postup - pri tomto spôsobe si však treba dať pozor na výšku úrokov pri predčasnom splatení úveru.
ivahuma
01.01.09,22:57
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som si, ze to tak bude. V liste vlastnictva som uvedena ja.
Pravdepodobne bude najlepsie, ked sa tam prihlasim na trvaly pobyt a byt predam az potom.
Urokove sadzby za predcasne splatenie uveru by v mojom pripade nemali byt az take velke, kedze je len na dobu 4 rokov a v case predpokladaneho predaja bude chybat do splatenia len 1/4.

Dakujem velmi pekne este raz.
ivahuma
01.01.09,23:02
Vlastníctvo k nehnuteľnosti kupujúci nadobúda odo dňa kedy mu bol povolený vklad do Katastra nehnuteľností -- po zápise príde kupujúcemu list vlastníctva nepoužiteľný na právne úkony a kúpna zmluva s pečiatkou na ktorej je okrem iného uvedené vklad povolený dňa ..... . Od tohto dňa počítate 5 rokov a potom je predaj danej nehnuteľnosti oslobodený od dane, pokiaľ ste danú nehnuteľnosť neviedli v majetku (či už ako živnostník alebo prenajímateľ).

Aky ma hrubo zvyraznena cast suvis s oslobodenim od dane z predaja nehnutelnosti? Znamena to, ze keby som byt prenajimala, nieco by sa zmenilo na predchadzajucom stave?:o
beroun
02.01.09,00:10
Ak ste daný byt prenajímali a výdavky na prenájom uplatňovali "paušálom" vo výške 40% z príjmov tak stále platí, že daň z príjmu pri predaji bytu je oslobodená ak ste v ňom mali trvalý pobyt 2 roky alebo ste ho vlastnili 5 rokov.
Ak ste však byt prenajímali a evidovali tento byt v majetku z dôvodu, že ste napríklad do výdavkov dávali z neho odpisy alebo výdavky na jeho opravu alebo technické zhodnotenie, tak daň z príjmu z predaja tohto bytu je oslobodená až po 5-tich rokoch od vyradenia bytu z majetku (v tomto prípade Vám nepomôže ani trvalý pobyt 2 roky). Samozrejme, že pri predaji neplatíte daň z príjmu z celej predajnej ceny. Môžete si od nej odpočítať v tomto prípade napr. zostatkovú cenu bytu podľa evidencie majetku - §8, ods. 5, písm. c) zákona o dani z príjmu.

Čo sa týka úrokov pri predčasnom splatení hypotekárneho úveru všeobecne platí, že vhodné je predčasne splácať hypotekárny úver na začiatku a nie na konci doby splácania úveru. Pri hypotekárnych úveroch sa v splátkach najskôr platia úroky, istina predstavuje len malú časť a až neskôr sa začína splácať výrazná časť istiny. Sankčný úrok sa počíta pri predčasnom splatení z nesplatenej istiny a býva výšší, keď máte úrokovú sadzbu fixovanú - t.j. v období fixácie úrokovej sadzby.