zita1
02.01.09,10:24
Chcem sa opýtať, podľa akého vzorca si môžem vypočítať základ pre odvody do socialnej poisťovne z danového priznania - tedy výpis pre soc.poisťovnu, čo potom platí od 1,7. , aby som zistila, či dosahujem minimálnu mzdu, alebo budem počítať podľa toho ako mi to výjde, či budem platiť vyššie odvody alebo tie základne.
Ďakujem.
veronikasad
02.01.09,10:03
Chcem sa opýtať, podľa akého vzorca si môžem vypočítať základ pre odvody do socialnej poisťovne z danového priznania - tedy výpis pre soc.poisťovnu, čo potom platí od 1,7. , aby som zistila, či dosahujem minimálnu mzdu, alebo budem počítať podľa toho ako mi to výjde, či budem platiť vyššie odvody alebo tie základne.
Ďakujem.
na stránke sociálnej poisťovne nájdeš kalkulačku http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco/10036s?&lang=
zita1
02.01.09,10:26
nemyslela som výpočet odvodov na euro teraz od 1.1.09 ,ale vzorec pre zistenie, či mám platiť odvody, odvody, alebo nie a či z minimálnej mzdy, alebo podľa výšky výpočtu.
Ďakujem.
Johanka
02.01.09,12:35
Prepáč , ale z formulácie Tvojej otázky, nie je zrejmé čo sa pýtaš ...
Skúsim hádať http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=649
ekopo
02.01.09,12:52
Ak výška príjmu v roku 2008 dosiahla sumu 106.827,- Sk, je potrebná registrácia do SP k dátumu 1.7.2009. Ak bola dosiahnutý nižší príjem (nie základ dane) registrácia nie je povinná a odvody sa neplatia. Minimálne odvody sa platia až do dosiahnutia ZD z podnikania 213.600,-Sk ak sa podnikalo 12 mesiacov.
Možno toto bolo otázkou myslené.
zita1
03.01.09,09:54
áno toto som myslela, som to asi zle sformulovala a ináč myslela. Pre rok 2008 pre socialnu poisťovnu je suma 97 000,- ? V r. 2008 sa menila minimálna mzda od 1.10.2008.
liba2
03.01.09,10:10
áno toto som myslela, som to asi zle sformulovala a ináč myslela. Pre rok 2008 pre socialnu poisťovnu je suma 97 000,- ? V r. 2008 sa menila minimálna mzda od 1.10.2008.:) prečítaj si ešte raz pozorne odpoveď od ekopo.
MM sa už nemení k 1.10. ale k 1.1.2009.
Alexandra777
05.01.09,07:51
Ahojte, neviete mi prosím vás niekto poradiť, z akého základu dane sa vychádza pri výpočte odvodov do sociálnej poisťovne? O znížený, alebo neznížený o odpočítateľné položky? Vzorec pre výpočet je potom ZD/2/12 a ako to zaokrúhlim - matematicky?
Johanka
05.01.09,09:51
§ 138 Zákona o sociálnom poistnení
(6) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie do 30. júna kalendárneho roka.

VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
tibor1000
02.02.09,14:29
§ 138 Zákona o sociálnom poistnení
(6) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

(7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie do 30. júna kalendárneho roka.

VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Prosím - aby som mal z toho jasno..
keď mám základ dane 450000 Sk (ešte bez odpočítania odpoč.položky)
mínus odpoč.položka
mínus príspevky na životné poistenie
výsledok deleno 2
a z tejto sumy mám VZ na výpočet odvodov?
ďakujem moc
Lianka
02.02.09,15:44
To nemas dobre, tibor.

Velmi strucne:
zaklad dane z danoveho priznania (ziadne odpocitatelne polozky neberies do uvahy) / 2 / pocet mes. vykonav. podnik. cinn. = vymeriav. zaklad

Vysku poistneho do jednotlivych fondov ratas pre kazdy fond zvlast.

Pozri aj starsi link:
http://www.porada.sk/t51203-p2-vypocet-odvodov-do-soc-a-zdr-poist.html
JankaO
02.02.09,16:00
VZ = ZD z riadku 59 DP typ B.
tibor1000
02.02.09,18:56
To nemas dobre, tibor.

Velmi strucne:
zaklad dane z danoveho priznania (ziadne odpocitatelne polozky neberies do uvahy) / 2 / pocet mes. vykonav. podnik. cinn. = vymeriav. zaklad

Vysku poistneho do jednotlivych fondov ratas pre kazdy fond zvlast.

Pozri aj starsi link:
http://www.porada.sk/t51203-p2-vypocet-odvodov-do-soc-a-zdr-poist.html

Ďakujem ti Lianka.No urobil som to takto: 450.000 Sk /2
a vysledok som nahodil do kalkulačky na stranke Soc.poisťovne,odpočital som zaplatene životne poistenie,a počet mesiacov 12.
Tak dufam,že mi to vypočitalo spravne..
ďakujem
tibor1000
03.02.09,08:11
Ďakujem ti Lianka.No urobil som to takto: 450.000 Sk /2
a vysledok som nahodil do kalkulačky na stranke Soc.poisťovne,odpočital som zaplatene životne poistenie,a počet mesiacov 12.
Tak dufam,že mi to vypočitalo spravne..
ďakujem
posuvam
optimistka
03.02.09,08:23
odvody sa počítajp zo základu dane /rozdielu príjmov a výdavkov/ pred úpravou o odpočitateľné položky, tie má predsa každý iné, a pravidlá pre vymeriavací základ sú rovnaké pre každého
abel
06.02.09,07:00
Ďakujem ti Lianka.No urobil som to takto: 450.000 Sk /2
a vysledok som nahodil do kalkulačky na stranke Soc.poisťovne,odpočital som zaplatene životne poistenie,a počet mesiacov 12.
Tak dufam,že mi to vypočitalo spravne..
ďakujem
Neurobil si to správne - do toho prvého riadku si mal nahodiť 450.000 a nie 450.000/2 - veď je tam ešte aj uvedené, že riadok 10 z Výpisu daňového priznania (alebo daj riadok 59 daňového priznania typu B) Kalkulačka na stránke SP si sama prepočíta z toho polovicu a potom deleno počet mesiacov podnikania.