Lali
02.01.09,09:34
Dobrý deň,
mám v rukách nový mzdový dekrét od 1.9.2009. Pri duálnom zobrazovaní v minulom roku mi vychádzala hrubá mzda 630,68 EUR. Na pracovnom dekréte mám sumu 630,-- EUR. Nejde mi o tých pár centov, ale je to tak správne ?
Ďakujem.
Tweety
02.01.09,08:36
Dobrý deň,
mám v rukách nový mzdový dekrét od 1.9.2009. Pri duálnom zobrazovaní v minulom roku mi vychádzala hrubá mzda 630,68 EUR. Na pracovnom dekréte mám sumu 630,-- EUR. Nejde mi o tých pár centov, ale je to tak správne ?
Ďakujem.
Nie, nie je. ALe ten dátum 1.9. je poriadne ďaleko. Len naokraj, ak si nezačala pracovať len teraz v tomto roku, nebol dôvod na nový dekrét v €.
Lali
02.01.09,08:50
Veru Tweety, ten dátum 1.9. je ďaleko. Možno ani nedožijem. Nezačala som pracovať v tomto roku, robím tu už dvanásť rokov a tiež si myslím, že na nový dekrét nebol dôvod. No a čo by si mi poradila, mám sa v tom rýpať, alebo sa na to vykašlať. Príde mi to také scestné, však o nič nejde, netrvám na zvýšení mzdy, ale na dodržaní nejakých pravidiel. Čím môžem argumentovať ?
Ďakujem, si milá, že si mi odpovedala.
Tweety
02.01.09,08:51
Veru Tweety, ten dátum 1.9. je ďaleko. Možno ani nedožijem. Nezačala som pracovať v tomto roku, robím tu už dvanásť rokov a tiež si myslím, že na nový dekrét nebol dôvod. No a čo by si mi poradila, mám sa v tom rýpať, alebo sa na to vykašlať. Príde mi to také scestné, však o nič nejde, netrvám na zvýšení mzdy, ale na dodržaní nejakých pravidiel. Čím môžem argumentovať ?
Ďakujem, si milá, že si mi odpovedala.
Skús na to upozorniť.
Lali
02.01.09,08:58
Som sa Ti poďakovala, ale ako si to tu nevidím. Tak skúsim ešte raz. Veru, dátum 1.9. je poriadne ďaleko, hádam ani nedožijem. Tiež si myslím, že to nie je správne, ale čím mám argumentovať ? Nejde o tých pár centov, ale príde mi to scestné. Choré.
Ďakujem.
Lali
02.01.09,09:00
Ďakujem ešte raz. Skúsim upozorniť, ale zrejme len nejaký argument vyplývajúci zo zákona by to mohol napraviť.
Želám Ti veľa úspechov v Novom roku.
Rozalka
02.01.09,09:04
§ 2 Generálneho zákona

prípadne si pozri aj tu:
http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2417
Pri prechode na euro existuje princíp kontinuity kontraktov. Preto netreba vypracúvať žiadne dodatky k zmluvám, sumy v slovenských korunách sa v zmluvách automaticky chápu ako sumy v eurách prepočítané konverzným kurzom a zaokrúhlené na dve desatinné miesta. Ani k pracovným zmluvám nie je potrebné vypracúvať dodatky.
Tweety
02.01.09,09:04
Ďakujem ešte raz. Skúsim upozorniť, ale zrejme len nejaký argument vyplývajúci zo zákona by to mohol napraviť.
Želám Ti veľa úspechov v Novom roku.
Priložila som Ti prísp. od dr. Mihála z draka:

Podľa § 24 ods. 1 Generálneho zákona sa ustanoveniami Generálneho zákona spravujú aj právne vzťahy vzniknuté pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. Vznik týchto právnych vzťahov, ako aj nároky z nich vzniknuté pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona sa však posudzujú podľa doterajších predpisov s tým, že sumy a majetkové hodnoty vyjadrené v slovenských korunách sa odo dňa zavedenia eura považujú za sumy a majetkové hodnoty vyjadrené v eurách podľa pravidiel pre prechod na euro, ak sa účastníci príslušného právneho vzťahu nedohodnú inak alebo ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

Znamená to, že finančné náležitosti dohodnuté medzi zamestnávateľmi a zamestnancami v pracovných zmluvách, dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru atď. nie je nutné z dôvodu prechodu na euro prehodnocovať. Mzda alebo odmena zmluvne dohodnutá v Sk sa po 1.1.2009 prepočíta na € podľa pravidiel pre prepočet z Sk na € (zaokrúhli sa na celý eurocent matematicky). Nie je nutné aby po 1.1.2009 boli robené zmeny v pracovných zmluvách, platových dekrétoch a pod.

Sadzby mzdy, sadzby úkolovej mzdy, sadzby príplatkov ku mzde a pod. je možné a vhodné uvádzať na viac ako dve desatinné miesta (§ 2 ods. 5 Generálneho zákona) - buď na tri desatiné miesta alebo až na štyri desatinné miesta.

Príklad

Pán Andrej je zamestnancom spoločnosti ABC a.s. Podľa pracovnej zmluvy je odmeňovaný mesačnou mzdou vo výške 20000 Sk. K tomu má dohodnutú náhradu za pracovnú pohotovosť mimo pracovicka vo výške 16 Sk na hodinu.

Po 1.1.2009 je jeho mesačný plat daný ako:

20000 Sk deleno 30,1260 = 663 (http://www.porada.sk/t59611-663-kurzove-zisky.html),8783 €, po zaokrúhlení na eurocent matematicky = 663 (http://www.porada.sk/t59611-663-kurzove-zisky.html),88 € (ak sa nedohodne so zamestnávateľom inak).
Lali
02.01.09,09:30
Tweety, veľmi pekne Ti ďakujem. Si milá.