logoskosice
02.01.09,09:43
Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
Tweety
02.01.09,08:44
Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
Nie, nie je. Prečo by sa nemohlo?
sikovnica
10.01.09,10:57
Ty sa asi pytas na pripad, ked uhradzaju Tvojej firme a Ty prijimas hotovost. Mozes, ale podla noveho zakona o ERP musis aj toto zaevidovat v registracnej pokladni, pretoze tato vynimka z novely vypadla. Cize ak nemas ERP, musis si ju kupit - treba zvazit, ci mas az tolko faktur uhradzanych v hotovosti a pod.
My sme mali 2-3 pripady rocne, ale teraz, ked chceme predavat novemu klientovi a nevieme, ci to zaplati, vystavime zalohovu fakturu, on to uhradi vopred na ucet a az potom to vyfakturujeme klasicky, obideme tym platbu v hotovosti. Ale neviem, ci sa to hodi aj na Tvoju situaciu.
Johanka
10.01.09,11:21
Počul som, že od 1.1.2009 nie je možné uhrádzať faktúty pokladničnými dokladmi, ale iba bankovými prevodmi. Je to tak?
Čítaj http://www.porada.sk/t94807-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html :).
evina
10.01.09,14:01
Ty sa asi pytas na pripad, ked uhradzaju Tvojej firme a Ty prijimas hotovost. Mozes, ale podla noveho zakona o ERP musis aj toto zaevidovat v registracnej pokladni, pretoze tato vynimka z novely vypadla. Cize ak nemas ERP, musis si ju kupit - treba zvazit, ci mas az tolko faktur uhradzanych v hotovosti a pod.
My sme mali 2-3 pripady rocne, ale teraz, ked chceme predavat novemu klientovi a nevieme, ci to zaplati, vystavime zalohovu fakturu, on to uhradi vopred na ucet a az potom to vyfakturujeme klasicky, obideme tym platbu v hotovosti. Ale neviem, ci sa to hodi aj na Tvoju situaciu.

Čítajte link, ktorý priložila Johanka, ale pre istotu zdôrazním -toto čo píše šikovnica podľa vysvetlenia kompetentných platí až od 1.1.2011
Dáša_
10.01.09,16:17
Čítajte link, ktorý priložila Johanka, ale pre istotu zdôrazním -toto čo píše šikovnica podľa vysvetlenia kompetentných platí až od 1.1.2011
Dúfam, že ma neukameňujete, ale musím sa spýtať po lopate. Danú diskusiu sledujem, ale už som z toho jeleň.:cool:

Ked predávam tovar na dobierku v hotovosti, môžem tak robiť aj nadalej? Alebo musím dobierku presmerovať do banky?
evina
10.01.09,18:45
Dúfam, že ma neukameňujete, ale musím sa spýtať po lopate. Danú diskusiu sledujem, ale už som z toho jeleň.:cool:

Ked predávam tovar na dobierku v hotovosti, môžem tak robiť aj nadalej? Alebo musím dobierku presmerovať do banky?

Rob tak aj naďalej a dokonca aj po 1.1.2011, lebo nový zákon hovorí:

§ 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
1/ Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.
2/ Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, v bankách, v pobočkách zahraničných bánk a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,

....
Dáša_
10.01.09,19:03
Rob tak aj naďalej a dokonca aj po 1.1.2011, lebo nový zákon hovorí:

§ 3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou

2/ Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1.
2.
3.
4.
5. tovaru na dobierku,
....


to by ma teda zaujímalo, ako som mohla toto prehliadnuť :D Ďakujem, spadol mi kameň zo srdca.
betyna8
23.01.09,09:44
no ja som tiez z toho jelen :rolleyes:,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?
evina
23.01.09,10:46
no ja som tiez z toho jelen :rolleyes:,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?

Podľa nového zákona áno....diskutabilný je termín či už od 1.3.2009 alebo 1.1.2011 na čom sa ešte kompetentní nezhodli.
Pozri
http://www.porada.sk/t94807-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
atka4
23.01.09,12:08
no ja som tiez z toho jelen :rolleyes:,pisala som uz aj na urad,ale pisla mi nejasna odpoved.Prosim o radu, my predavame prevazne velkoobchodne a hotovost prebera nas vodic,ked doda odberatelom tovar.Bude musiet mat v aute so sebou registracnu pokladnicu a vydavat doklad aj z nej?
"Nepricapneš" to tu? Nech sme v obraze...
Ď. ;)
betyna8
27.01.09,11:12
"Nepricapneš" to tu? Nech sme v obraze...
Ď. ;)

Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
Vopred dakujem za odpoved.

Dnes mi prišla potešújúca odpoveď ,


]Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
[/COLOR]
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Dáša_
27.01.09,11:16
Takže som ešte raz písala v mene šéfa do poradne DU a to :

Dobry den, nakolko mam nejasnosti pri vyklade zakona o ERP,prosim o Vasu odbornu radu.Firma sa zaobera prevazne velkoobchodnou cinnostou-predajom nabytku.Rozvoz k odberatelom si robim sam.Na zaklade vystavenej faktury a ppd mi klient uhradi hotovost - pohladavku.Je nutnost evidovat od 1.3.2009 tieto platby ERP, a ak ano,bude musiet nosit ERP so sebou v aute?
Vopred dakujem za odpoved.

Dnes mi prišla potesújúca odpoveď , takže prikladám,aby vedeli aj ostatný,ktorý su v podobnej situácii.


]Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa nového zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice sa za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky. Nakoľko však prechodné ustanovenie § 18 tohto zákona umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhl.č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu Vám nevznikne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu, pokiaľ budete prijímať iba úhrady pohľadávok v hotovosti.
[/COLOR]
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

No tak toto je konečne jasne zrozumiteľná odpoveď. Super, konečne je to jasné.
betyna8
27.01.09,11:30
No tak toto je konečne jasne zrozumiteľná odpoveď. Super, konečne je to jasné.

Ani nevieš ako som čakala na túto odpoveď,lebo nejasnosti,marec sa blíži.... rozchodných názorov a rád bolo už skutočne dosť, Asi si dám ten email zarámovať:)a dúfam,že nebude nejaká ďalšia zmena v zákone
uctokrajan
08.02.09,19:56
V povinnosti evidencie tržby ERP sa nič nemení,len tí ktorí su povinní evidovať t.j. všetok predaj tovaru a služby ktoré sú v prílohe zákona nemožu úhradu faktúry v hotovosti realizovať pomocou VPD, ale musia úhradu v hot. nahodiť cez pokladnu a vytlačiť kopiu dokladu z ERP, ktoru priložia k faktúre.
uctokrajan
08.02.09,19:58
Nie VPD ale PPD
veronikasad
08.02.09,20:01
V povinnosti evidencie tržby ERP sa nič nemení,len tí ktorí su povinní evidovať t.j. všetok predaj tovaru a služby ktoré sú v prílohe zákona nemožu úhradu faktúry v hotovosti realizovať pomocou VPD, ale musia úhradu v hot. nahodiť cez pokladnu a vytlačiť kopiu dokladu z ERP, ktoru priložia k faktúre.
Súhlasím, stanovisko DR SR, odkedy je tento predpis záväzný , máš v prísp. č. 12