dark32
02.01.09,09:54
Chcel by som sa utvrdiť či som správne vyúčtoval dotáciu z ÚPSVR v peňažnom denníku.

25.08.2008 príjem dotácie 103 900 Sk - zápis do PD ako PNZD

31.12.2008 vyúčtovanie dotácie ( použité prostriedky 90 000 sk )

nepeňažná operácia - vyhotovenie IUD na 90 000 sk - zápis do PD ako POZD

Mám v tom istom riadku zároveň aj znížiť PNZD o uvedenú sumu ( čiže mínus 90 000 )?

a zostatok nevyužitej dotácie 13 900 sk preniesť do roku 2009 ?
Marína
02.01.09,09:09
Zostatok dotácie prenášaš ako neuhradený záväzok do nasledujúceho účt. obdobia. Účtovanie pozri tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
dark32
02.01.09,09:42
Zostatok dotácie prenášaš ako neuhradený záväzok do nasledujúceho účt. obdobia. Účtovanie pozri tu http://www.porada.sk/517315-post8.html

podľa postupov účtovania v JU
§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

a nemám to chápať tak, že zánik záväzku( v knihe záväzkov ) sa účtuje po uplynutí 2 rokov od pridelenia príspevku ? Lebo podmienkou poskytnutia príspevku bolo okrem iného vykonávať podnikateľskú činnosť min. 2 roky.
wagner
02.01.09,20:29
Zánik záväzku máš vtedy, keď ho celý minieš, resp. vrátiš ÚP ako neminutý.
dark32
21.01.09,09:01
Zánik záväzku máš vtedy, keď ho celý minieš, resp. vrátiš ÚP ako neminutý.

čiže ak chápem správne záväzok neznižujem o použitú dotáciu v roku 2009 ale až po jej celkovom použití ? Čiže budem účtovať zánik záväzku až 31.12.2009 pri uzávierkových operáciách ?
Marína
21.01.09,18:10
dark32, pozrel si si vôbec link, ktorý som ti prilepila v prísp.2? :rolleyes:
dark32
22.01.09,06:27
dark32, pozrel si si vôbec link, ktorý som ti prilepila v prísp.2? :rolleyes:

Áno pozrel a nešiel som nete už aj riešenie prikladám pre ostatných ak im to pomôže

Na konci roka v rámci účtovnej závierky vyhotoví podnikateľ zoznam predmetov, ktoré už z dotácie nakúpil bez ohľadu na to, či išlo o dlhodobý majetok alebo materiál. Celkovú hodnotu použitých prostriedkov zapíše v knihe záväzkov ako zníženie záväzku. Nemusel totiž v bežnom roku použiť všetky prostriedky. Súčasne vyhotoví ďalší zoznam zakúpených predmetov, pričom pri krátkodobom majetku zahrnie doň celú cenu, pri dlhodobom majetku výšku odpisov za bežný rok. Súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie. Ak nepoužil všetky prostriedky a bude robiť nákupy z dotácie aj v nasledujúcom období, opäť na konci roka urobí zoznam nákupov z dotácie, zahrnie doň aj prípadné odpisy za ďalší rok odpisovania a súčet hodnôt z tohto zoznamu bude účtovať ako uzávierkovú účtovnú operáciu – zdaniteľný príjem dotácie v ďalšom roku.
Marína
22.01.09,09:50
To isté máš v tom linku aplikované na konkrétnom príklade.;)