gejby
02.01.09,11:23
Ahojte poraďáci,
ako mán zaúčtovať fa, ktorú vystavila SZČO do Poľska s nulový DPH / SZČO je platcom DPH/, úhrada prišla na účet v SK. Je potrebné aj takéto faktúry preháňať cez DPH , ak ano, ako ?
Mám ešte jeden problém. SZČO kúpila do firmy elektroniku na splátky cez Quatro. V predajni mu vystavili bloček na celú sumu. Akontáciu platil kartou.Čiže bloček mám napr. na 20 000 tis., akontácia z účtu 5 000 tis.
Ako mám postupovať.
Vďaka
Gabi03
02.01.09,10:50
Ohľadne faktúry do Poľska je veľmi málo info. Za čo bola faktúra, je odberateľ v Poľsku tiež platca tam, alebo aj v SR?
gejby
02.01.09,11:21
Je to fa za dodávku materiálu a služy.Odberateľ je platcom DPH v Poľsku./myslím si, lebo ma IČO DPH PL atď....
Gabi03
02.01.09,11:23
Ak tento material a služby by podliehali DPH na Slovensku a odberateľ vyviezol do Poľska, na faktúre sa neuvádza DPH, len odkaz na §, kde sa hovorí o tom, že tento materiál a službu musí odberateľ "samozdaniť" vo svojej krajine.
Rozalka
02.01.09,11:39
Doplním Gabiku: toto dodanie tovaru do iného členského štátu uvedieš do súhrnného výkazu

§ 80
Súhrnný výkaz
(1) Platiteľ, ktorý dodal tovar oslobodený od dane (§ 43) z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo dodal tovar podľa § 8 ods. 4, je povinný podať súhrnný výkaz za obdobie kalendárneho štvrťroka do 25 dní po skončení kalendárneho štvrťroka.
(3) Platiteľ je povinný v súhrnnom výkaze uviesť tovar, ktorý je oslobodený od dane, dodaný z tuzemska do iných členských štátov za obdobie kalendárneho štvrťroka.
gejby
02.01.09,11:50
Dodávateľ materiál a službu vykonával na území SR,odberateľ tu staval.
zuzanavo
03.11.09,08:08
Zdravím všetkých. Ideme vystaviť fa do Poľska za služby dodané v SR. Poliaci sú platcovia DPH, my tiež. Budem fakturovať s daňou, či bez. V zmysle ktorého § ? Ak má niekto skúsenosť s MRP, poraďte prosím. ĎAkujem
adabirk
03.11.09,08:13
- v záujme správneho určenia § v zmysle zákona o DPH - doporučujem doplniť otázku o poskytnutie akých služieb sa jedná.
zuzanavo
03.11.09,08:22
Ide konkrétne o výkon mechanizmov a zváračské práce na území SR. Vďaka
adabirk
03.11.09,08:42
- výkon mechanizmov - § 15 ods. 1 zákona o DPH - , ak je to však práca mechanizmov vzťahujúca sa na nehnuteľnosť na SR tak § 15 ods. 2 zákona o DPH - oba varianty sú predmetom DPH,
- zváračské práce - aké, spojené s nehnuteľnosťou ?, alebo vykonané na hnuteľnom hmotnom majetku (ak na hnuteľnom hmotnom majetku, bol tento vrátený do PL ?)
zuzanavo
03.11.09,11:08
Ospravedlňujem sa za neskorú reakciu - trocha zariaďovania po úradoch.
Obe služby boli dodané v súvislosti s výstavbou nehnuteľnosti, takže takéto plnenie normálne zdaním a odvediem daň. Tak?
adabirk
03.11.09,13:28
-áno, sú predmetom DPH, práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť na Slovensku § 15 ods. 2 zákona o DPH:
Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
- typ DPH v MRP - 10.
zuzanavo
04.11.09,07:31
Srdečne ďakujem.