Yvvetta
02.07.04,16:30
Majitelia - konatelia s.r.o. jazdia na autách, ktoré máme v majetku firmy.
Samozrejme oni nerobia žiadnu knihu jázd, len mi dávajú bločky z nákupu PHM.
Nákup PHM účtujem 501.AAA /211
343.019 / 211
Za celý mesiac si sčítam sumu, ktorú mám na 501.AAA za každé auto zvlášť a podľa toho robím jazdy - rozpisujem kilometre podľa spotreby uvedenej v TP.

Ako to robíte vy ?
VieraM
02.07.04,21:10
Je to zlý postup, lebo to má byť práve naopak ale to veľmi dobre vieš. Inak to nejde ani u nás. Robím to presne tak isto ako ty.
Ale nemôžeš spočítať PHM za celý mesiac, lebo ti nemôžu sedieť jazdy, a pozor kde tankuje, aby sa ti nestalo že napíšeš cestu v daný deň do Prahy a on tankoval v Košiciach. Ja napíšem každý
doklad do knihy jázd a podľa toho rozpíšem jazdu. Sumár za celý
mesiac ti daňováci neuznajú, je to veľi priehľadné.
Yvvetta
03.07.04,08:26
PRE : Vierku

Takže ako by sa správne mali účtovať PHM v PÚ ?
A čo mi uznajú daňováci ? Ako mám správne ku nakúpeným PHM účtovať kilometre ? Môžeš mi to rozpísať ?

V JÚ to robím tak, že nákup PHM účtujem ako výdavok neovpl. základ dane. Robím kniku jázd. Na konci roka podľa odjazdených kilometrov a spotreby podľa TP a priem.ceny za PHM za celý rok, zaúčtujem výdavok za používanie firemného auta ako prevádz. réžiu - výdavok ovpl. základ dane.
Braňo
03.07.04,09:17
Musíš sa držať skutočne nabehaných kilometrov a nie fiktívne vymyslených jázd. Donúť ich robiť knihu jázd.
ajacik
03.07.04,16:37
Takze to mozem urobit tak, ze nakup PHM si dam na 501AE (ako nedanovy naklad). Podla knihy jazd a priemernej ceny benzinu si kazdy mesiac vypocitam skutocnu vysku prostriedkov, ktore mozem dan ako nadovy naklad.
A ako zistim priemernu cenu benzinu za mesiac????
Dakujem
enter
14.07.04,18:29
priemerné ceny benzínu nájdete tu : http://www.slovnaft.sk/ resp. vypočítate podľa skutočných cien
Luckasari
14.07.04,18:49
mili poradcovia, vsetci uctujete PHM na 501 ako nedanovy naklad, a do nakladov ho zahrnate podla skutocne najazdenych km, a zvysok vykazujete ako nadspotrebu - danovo neuznanu?

a este by som sa chcela opytat, ci mate niekto skusenosti s kontrolou danoveho uradu prave na tuto oblast, ja som uz mala par kontrol, ale tie sa opytali, ci vedieme knihy jazd, len tak si ich prelistovali, ale mam pocit, ze nic nekontrolovali (myslim tym napr. spravnost mnozstva PHM, odsuhlasenie stavu km na tachometri, neviem co a ci sa take veci kontroluju)
Zuzka
14.07.04,20:08
Myslím, že si to zbytočne komplikujete s PHM. Veď počas roka účtujem PHM do nákladov a na konci roka prepočítam ubehnuté km, nákup PHM - cena, množstvo, priem. spotreba. To čo mi vyjde ako nadspotreba to odúčtujem ako nedňové náklady 501 AU. Knihu jázd je potrebné robiť. Súhlasím, že by sa mali zaznamenávať len skutočne ubehnuté km, ale všetci dobre vieme, že to každý chce presne opačne. Najideálnejšie je, ak je na to nejaký program, ktorý mi na konci roka vyčísli zostatok benzínu v nádrži a tento zostatok potom prepočítam cenou benzínou a preúčtujem ako nedaň. náklady. Či to prepočítam priem. cenou alebo poslednou nákupnou cenou myslím že nie je až taká hrozná chyba.

pre Luckasari: pri daňovej kontrole mi kontrolovali zaplatenú cestnú daň a knihu jázd a veľký techn. preukaz. Pozreli si nákup PHM v SK za celý rok a to bolo všetko. Nikto odomňa nechcel žiadne prepočty nadspotreby, tachometer a pod. Všetky náklady na PHM boli uznané. Pokiaľ viem, tak zostatok nafty v nádržiach kontrolujú prepravným spoločnostiam, ktoré vlastnia nákladné autá. Tam chceli zostatok na konci roka. Dokonca námatkovo kontrolovali nákup nafty u predajcu PHM (vystavené faktúry). Daňovováci pritom prišli kontrolovať NO za december 2003.
anka1
14.09.04,08:59
Nemáte niekto skúsenosti ako to je, keď má šéf firemné vozidlo k dispozícií 24 hod. Všetky cesty samozrejme rozpisuje ako služobné. Neviem či mi to daňováci uznajú. Vraj to automaticky berú tak, že používa auto aj na súkromné účely, potom by sa mu mal zdaňovať príjem z týchto pôžitkov podľa § 5 ods. 3 zo sumy 1% zo vstupnej ceny vozidla.

Prosím o radu ako to robíte vy?
Katty
14.09.04,09:04
čau Anka je to tak, ak má zmluvne čo i len dovolené používať fir.auto aj na súkromné účely bez ohľadu na to či vykazuje súkromné km alebo nie, musíš mu vo výplate zdaňovať to 1%
Lucy
14.09.04,09:17
A čo v prípade, ak šéf nechce, aby sa mu to 1% zdaňovalo a tvrdí, že používa auto len na služobné účely? A tankuje aj cez víkendy, sviatky, v noci.... :-( V zmluve nie je nikde spomenuté používanie vozidla. Ani na služobné ani na súkromné účely.
accad
14.09.04,09:19
Ak v zmluve je uvedené, že konateľ, spoločník, riaditeľ nebude používať auto pre súkromné účely, ale bude tam formulka, že auto bude vždy parkovať pred sídlom firmy, tak si myslím, že žiadna daňová kontrola nemôže napadnúť knihu jázd, prípadne nezdanenie 1% z OC auta. Podľa mňa nemôžu automaticky, bez vecných dôkazov na základe bežnej praxe (že všetky auta písané na firmy sa využívajú aj súkromne) napadnúť takto vedené účtovníctvo, prípadne daňový náklad. Ak je v knihe jázd rozpis ciest iba na služobné účely, stav tachometra je ťažké v čase kontroly už porovnať.

Pozor na zápis o stave tachometra pri servise, opravách, STK, garančných prehliadkach - ak to servis uvádza na zákazkových listoch = vtedy by stav tachometra mal v knih jázd v danom čase byť porovnateľný so stavom v zákazkovom liste!
ZuzanaA
14.09.04,09:26
Nemáte niekto skúsenosti ako to je, keď má šéf firemné vozidlo k dispozícií 24 hod. Všetky cesty samozrejme rozpisuje ako služobné. Neviem či mi to daňováci uznajú. Vraj to automaticky berú tak, že používa auto aj na súkromné účely, potom by sa mu mal zdaňovať príjem z týchto pôžitkov podľa § 5 ods. 3 zo sumy 1% zo vstupnej ceny vozidla.

Prosím o radu ako to robíte vy?
Ale keď si ich pekne rozpisuje ako služobné cesty, tak to podľa mňa bude OK. Veď ako ti už kto dokáže, že či to auto má šéf k dispozícii 24 hod. a aj ho používa súkromne. Môžem ti len závidieť, že si tvoj šéf dá tu námahu a vypisuje si knihu jázd. To u mojich nehrozí...
Lucy
14.09.04,09:30
A nevadí, ak bloček na tankovanie je napr. zo dňa 24.12? alebo tankovanie v nedeľu, či tankovanie počas iných štátnych sviatkov? Ako mu mám vtedy písať cesty?
bea
14.09.04,10:02
Veď aj zamestnanec môže ísť pracovať aj vo sviatok, v nedeľu a pod. Tak šéf môže určite pracovať v tieto dni tiež. A cesty nejaké by v tej súvislosti tiež mohli byť, napr. nákup, alebo len hľadanie nejakého tovaru, alebo materiálu v takých obchodoch, ktoré majú otvorené aj vo sviatok. (Asi je to ľahko povedať tu v Bratislave, ale asi všade to také jednoduché nie je?!).
anka1
14.09.04,10:16
Ďakujem všetkým za príspevky :)
daniela1109
08.07.05,07:03
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.
Eva99
08.07.05,07:18
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.
(načerpané PHM : spotreba podľa TP) x 100 = dostanem koľko km by mal prejsť a podľa toho mu vyberám trasy. Mám aj takú šikovnú tabuľku na vzdialenosť miest, ale neviem či to budem vedieť prilepiť :( , tak ak chceš, pošli SS mail a pošlem Ti to. ;)
Eva99
08.07.05,07:29
Je to moc veľké, neprešlo to, takže to neprilepím...:(
uko
08.07.05,07:36
Môžte mi niekto poradiť kde nájdem nejakú pomôcku na výpočet vzdialenosti z jedného miesta do druhého?????????
Idem robiť spätne knihu jázd a šef mi iba odhadom povedal aké mesta tam mám dať a keď to nebude vychádzať tak si mám nejaké vymyslieť.
Neviete mi niekto poradiť nejaký postup pri robení knihy jázd???????????????
Ešte som to nikdy nerobila a neviem ako sa z toho vysomárim :-) :-(
Vopred dakujem dobrej duši ktorá mi poradí.http://www.skoda-auto.com/importer/Templates/Routeplanner/RpHome.aspx?NRMODE=Published&NRORIGINALURL=%2fcze%2fservices%2frouteplanner%2fd efault%2ehtm%3fdo%3dnew&NRNODEGUID=%7bA9614515-D9C7-4950-8185-35B021137C4C%7d&NRCACHEHINT=NoModifyGuest toto som našla niekde na porade
veronix
08.07.05,08:34
A prosím Vás, čo všetko si musí viesť podnikateľ, ktorý nemá auto napísané na firmu, ale bude ho dávať do nákladov prostredníctvom cesťákov? Máte niekto nejaký cestovný príkaz aj so vzorcom? A čo všetko k tomu potrebuje?
bendži
28.07.05,13:03
Ahojte poraďáci,

šéf mi dal zistiť nasledovnú vec... :confused:
V máji nám odišiel zamestnanec, ktorý používal firemné vozidlo aj na súkromné účely. A neviedol knihu jázd. Šéf ho bral celý čas dosť kamarátsky, a aj koniec PP sa snažil hodne uľahčiť, a tak sa len ústne dohodli, že knihu jázd dokončí priebežne a pošle nám ju. (jedná sa o 10 mesiacov, na ktoré nemám knihu jázd). Teraz, po dvoch mesiach, už je šéf hodne nahnevaný a tak hľadá, ako by mohol zákonným spôsobom vymáhať od tohto zamestnanca nejaké náhrady, aby ho takto donútil to dokončiť.

Držíme určitú časť poslednej výplaty, ktorá mala byť pre toho zamestnanca istou motiváciou na dokončenie knihy jázd, no zjavne to pre neho nie je dostatočná motivácia.

Je možné, že by som mu teraz spätne vystavila faktúru za nevyúčtované jazdy za tých 10 mesiacov a úhradu tejto následne od neho vymáhala (aj súdnou cestou...)? Samozrejme s tým by bolo zrejme spojené dodatočné priznanie k DPH, nakoľko som si uplatnila odpočty pri nákupe PHM.

Alebo viete poradiť nejaký iný spôsob? Chce to niečo, čoho by sa ten človek zľakol, ale zase nech je to aj reálne podložené nejakým zákonom, čo skutočne môžeme spraviť...

Ďakujem za všetky vaše cenné rady
Pavla P
28.07.05,15:00
Ahojte poraďáci,

šéf mi dal zistiť nasledovnú vec... :confused:
V máji nám odišiel zamestnanec, ktorý používal firemné vozidlo aj na súkromné účely. A neviedol knihu jázd. Šéf ho bral celý čas dosť kamarátsky, a aj koniec PP sa snažil hodne uľahčiť, a tak sa len ústne dohodli, že knihu jázd dokončí priebežne a pošle nám ju. (jedná sa o 10 mesiacov, na ktoré nemám knihu jázd). Teraz, po dvoch mesiach, už je šéf hodne nahnevaný a tak hľadá, ako by mohol zákonným spôsobom vymáhať od tohto zamestnanca nejaké náhrady, aby ho takto donútil to dokončiť.

Držíme určitú časť poslednej výplaty, ktorá mala byť pre toho zamestnanca istou motiváciou na dokončenie knihy jázd, no zjavne to pre neho nie je dostatočná motivácia.

Je možné, že by som mu teraz spätne vystavila faktúru za nevyúčtované jazdy za tých 10 mesiacov a úhradu tejto následne od neho vymáhala (aj súdnou cestou...)? Samozrejme s tým by bolo zrejme spojené dodatočné priznanie k DPH, nakoľko som si uplatnila odpočty pri nákupe PHM.

Alebo viete poradiť nejaký iný spôsob? Chce to niečo, čoho by sa ten človek zľakol, ale zase nech je to aj reálne podložené nejakým zákonom, čo skutočne môžeme spraviť...

Ďakujem za všetky vaše cenné rady
Nie som si ista, ale mozete mu zadrzovat vyplatu??
durisovad
28.07.05,19:55
Ja si myslim, ze tahanie sa cez sudy bude na velmi dlhe lakte. A problemy s opravnymi danovymi priznaniami by som si tiez nerobila. Ak mu mozete zadrzat nejaku cast vyplaty alebo odmien, bolo by najlepsie sa s nim dohodnut. Ved je to sefov kamarat. Ak by aj kamaratstvo zlyhalo, ja by som to ozelela a spravila by som tu knihu jazd sama, aby sa to mohlo upratat do nakladov.
amelia
28.07.05,21:33
čau Anka je to tak, ak má zmluvne čo i len dovolené používať fir.auto aj na súkromné účely bez ohľadu na to či vykazuje súkromné km alebo nie, musíš mu vo výplate zdaňovať to 1%potvrdila som ze súhlasím, viem že v niektorých firmách sa to tak skutočne robí, ale viem, že v mnohých nie...
bendži
29.07.05,05:01
Ja si myslim, ze tahanie sa cez sudy bude na velmi dlhe lakte. A problemy s opravnymi danovymi priznaniami by som si tiez nerobila. Ak mu mozete zadrzat nejaku cast vyplaty alebo odmien, bolo by najlepsie sa s nim dohodnut. Ved je to sefov kamarat. Ak by aj kamaratstvo zlyhalo, ja by som to ozelela a spravila by som tu knihu jazd sama, aby sa to mohlo upratat do nakladov.
Prave v tom je problem, ze kamaratstvo zlyhalo a cast vyplaty uz zadrzujeme, lenze ta mu zrejme nechyba, pravdepodobne to pre neho nie je taka podstatna ciastka aby sa nejako moc trhal knihu jazd dorobit. A sef je teraz na neho dobre nastraseny a v podstate zrejme ho chce len niecim postrasit, ale niecim, co by sa mohlo skutocne aj realne uskutocnit (aj ked zrejme to az tak daleko ani sef nepozenie, do toho sa mu nechce). Cize v podstate ta moznost, ze by som mu to mala vyfakturovat a nasledne od neho vymahat zaplatenie pohladavky, tu teoreticky je... Chapem tomu spravne?
durisovad
29.07.05,09:16
Dost tazko je mozne fakturovat, resp. vymahat zaplatenie faktury bez toho, aby bolo zrejme, ze fakturu zaplati. Myslim, ze nastanu dalsie tazkosti s vymahanim faktury. Ten "kamarat" sa moze branit tym, ze si nic neobjednal. Ak budes fakturovat za 10 mesiacov spatne, bude problem so zmluvou o pozicani auta, tu vam asi spatne nepodpise. Ja by som to nechala tak, tu knihu jazd dopisala a nech si to s nim sef vybavi ako uzna za vhodne. Iba ak by sa chcel natahovat cez sudy. Ale ja by som sa veru nie.
bendži
29.07.05,09:18
Dost tazko je mozne fakturovat, resp. vymahat zaplatenie faktury bez toho, aby bolo zrejme, ze fakturu zaplati. Myslim, ze nastanu dalsie tazkosti s vymahanim faktury. Ten "kamarat" sa moze branit tym, ze si nic neobjednal. Ak budes fakturovat za 10 mesiacov spatne, bude problem so zmluvou o pozicani auta, tu vam asi spatne nepodpise. Ja by som to nechala tak, tu knihu jazd dopisala a nech si to s nim sef vybavi ako uzna za vhodne. Iba ak by sa chcel natahovat cez sudy. Ale ja by som sa veru nie.
Nestačí že má podpísanú zmluvu o používaní auta na súkromné účely? Na faktúre by mal potom uvedené tie jazdy všetky ako súkromné
durisovad
29.07.05,15:29
To by stacit mohlo - na vymahanie. Ale co uctovanie? Opravy nakladov a DPH? Stoji to za tie peniaze? A opravne priznania DPH sa tiez nejako "spoplatnuju" zo strany danoveho uradu.
dom
27.08.05,19:18
Dobrý večer, naväzujem na túto temu - kniha jázd,
robím KJ, v technickom preukaze je spotreba podľa ES /europ. únie/.
Keď prepočítavam či nie je nadspotreba, najazdené km prepočítam kombinovanou spotrebou uvedenou v TP.Robím to dobre?
V priebehu mesiaca, jazdí v meste a mimo mesta. Napr. jazdu v meste mám prepočítavať spotrebou v meste a mimo mesta zase spotrebou určenou mimo mesta, a len za celý mesiac potom kombinovanou / tá mi nahrádza priemernú/, alebo už jednotlivé jazdy v priebehu mesiaca mám počítať kombinovanou spotrebou?
Dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
Ďakujem vopred za odpovede.
Manual
27.08.05,19:34
Dobrý večer, naväzujem na túto temu - kniha jázd,
robím dodatočne KJ, v technickom preukaze je spotreba podľa ES /europ. únie/.
Keď prepočítavam či nie je nadspotreba, najazdené km prepočítam kombinovanou spotrebou uvedenou v TP.Robím to dobre?
V priebehu mesiaca, jazdí v meste a mimo mesta. Napr. jazdu v meste mám prepočítavať spotrebou v meste a mimo mesta zase spotrebou určenou mimo mesta, a len za celý mesiac potom kombinovanou / tá mi nahrádza priemernú/, alebo už jednotlivé jazdy v priebehu mesiaca mám počítať kombinovanou spotrebou?
Dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
Ďakujem vopred za odpovede.
dom, ja to pre seba počítam s priemernou spotrebou dla TP a nie zvlášť pre mesto a mimo mesta. Myslím, že si to netreba komplikovať.
Pekný večer želám...
dom
27.08.05,19:42
dom, ja to pre seba počítam s priemernou spotrebou dla TP a nie zvlášť pre mesto a mimo mesta. Myslím, že si to netreba komplikovať.
Pekný večer želám...

Aj ja to tak robím, je to jednoduchšie, len som začala mať pochybnosti, aby to bolo dobre. Ešte raz čítam odpoveď, ... a čo znamená: ja to pre seba počítam ...., dobre tomu rozumiem , keď zapisuješ jednolivé jazdy uvažuješ a počet km dávaš tak aby sedel na priemernú spotrebu.
Jana Acsová
28.08.05,08:08
Napr. jazdu v meste mám prepočítavať spotrebou v meste a mimo mesta zase spotrebou určenou mimo mesta, a len za celý mesiac potom kombinovanou / tá mi nahrádza priemernú/
Iba upozorním na skutočnosť, že kombinovaná spotreba nie je spotrebou priemernou. Nemožno si tieto pojmy zamieňať. Kombinovaná spotreba je určená pre "kombinovaný režim jazdy". Podľa mojich skúseností je vždy vyššia ako spotreba priemerná, ktorú vypočítame aritmetickým priemerom spotreby stanovenej v TP (v prípade normy ES).

A ešte upresním.
Pre účely prepočtu spotreby PHM doporučujem smernicu, nakoľko po novelizácii ZDP máme dve možnosti výpočtu spotreby:
a) podľa zákona o cestovných náhradách (režim jazdy),
b) priemernú spotrebu podľa technického preukazu.
Akým spôsobom bude účtovná jednotka postupovať pri výpočte spotreby PHM podľa § 19 ods.2 písm. l, je preto podľa môjho názoru veľmi vhodné zapracovať do internej smernice.
dom
28.08.05,08:23
Iba upozorním na skutočnosť, že kombinovaná spotreba nie je spotrebou priemernou. Nemožno si tieto pojmy zamieňať. Kombinovaná spotreba je určená pre "kombinovaný režim jazdy". Podľa mojich skúseností je vždy vyššia ako spotreba priemerná, ktorú vypočítame aritmetickým priemerom spotreby stanovenej v TP (v prípade normy ES).
Čo prosím znamená kombinovaný réžim? Ja si to vysvetľujem takto: v jeden deň mám napr. jazdu v Ba, Nitra, Nitra- mesto a a späť Ba a BA mesto, mám možnosť keď to zapisujem do KJ, použiť kombinovanú spotrebu, alebo zvlášť počítať na mesto a mimo mesta. volím jednoduchšiu cestu a prepočítavam kombinovanou. Za celý mesiac potom , keď chcem prepočítaŤ či nemám nadspotrebu, tak km mám prepočítat priemrnou spotrebou alebo kombinovanou?
Prosím o názor.
Jana Acsová
28.08.05,08:28
Čo prosím znamená kombinovaný réžim?
Často sa v tejto (a nielen v tejto) oblasti stáva, že ekonóm chce riešiť veci technického charakteru ... toto je poznámka na okraj bez toho, aby som sa chcela niekoho dotknúť. Aj ja som ekonómhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Nedám (lebo nemám) žiadny návod na to, čo je to kombinovaný režim. To by mal vedieť vodič a podľa toho si zakategorizovať jazdu (v prípade, že pre účely výpočtu spotreby používa tento režim).
Ja som aj vodič a prispôsobujem sa pri výpočte spotreby režimu, ktorý ako vodič viem posúdiť ... (ale nemám prejazdené celé Slovensko, všetky cesty I. a II. triedy http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif...)

Poznámka:
Ja vidím úlohu ekonóma/účtovníka v správnom usmernení vodičov, t.j. aké podklady od nich vyžadovať, aby bolo možné prepočítať spotrebu PHM. Za evidenciu jázd nemôže zodpovedať, zodpovedá za správny výpočet na základe "správnych podkladov".http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Manual
28.08.05,08:49
Pri spotrebe mesto 15 litrov a mimo mesta 10 litrov bude kombinovana spotreba alebo spotreba pri kombinovanom spôsobe jazdy iná ak:
- za deň najazdím 100 km a z toho 40 km v meste a 60 km mimo mesta
- " - " a z toho 60 km v meste a 40 km mimo mesta
Priemerná je 12,5 dla TP
Ale aj tak priepastné rozdiely to nie sú. Preto praktickejšie je z pohladu ekonóma alebo vodiča sa riadiť priemernu spotrebou.
Pre AVO
Píšeš že si vodič, snáď nie je problém zverejniť ako postupuješ Ty osobne pri písaní KJ v takomto prípade.
Ďakujem a pekný deň želám...
Jana Acsová
28.08.05,09:20
Pre AVO
Píšeš že si vodič, snáď nie je problém zverejniť ako postupuješ Ty osobne pri písaní KJ v takomto prípade.
Ďakujem a pekný deň želám...Režim jazdy (v prípade, že používam prepočet spotreby podľa normy ES uvedenej v technickom preukaze) volím podľa charakteru jazdy, ktorý závisí napríklad od:

a) priemernej rýchlosti na ceste,
b) prispôsobovaniu jazdy prekážkam,
c) potreby brzdenia, zrýchľovania,
d) zmeny rýchlosti z dôvodu obcí,
f) frekvencii (výskytu) obcí počas jazdy,
g) dopravné zápchy,
h) stavu a povahy vozovky ...
Manual
28.08.05,20:38
Príspevok zrušený
barcetta
15.11.05,07:40
V sro účtujem PHM na základe blokov na 335, koncom mes. preúčtujem na 501 AE - daňové, nedaňové/nadspotreba. Je to tak správne? alebo priamo na 501 a potom z nej odúčtovať nedaňové, keďže sa nejedná o zamestnanca,ale o spoločníka neúčtujem o 335 - pohľ.voči zamestnancom?Hlavne ma zaujíma,ako je to s DPH, ktorú zaúčtujem na vstupe a prináleží k nedaňovým výdavkom?
-343 Md
501 Md AE neuznané, je to tak správne?
Ako najjednoduchšie a najdôveryhodnejšie pre DÚ im viesť knihu jázd? Dajú mi len bloky.Ďakujem Vám poraďáci vopred!!!