Rudino
01.06.05,10:11
Ahojte !

Na základe objednávky na výrobu zariadenia (formy)od zahraničného odberateľa (EU), sme od odberateľa prijali zálohovú platbu na dodanie foriem, ktoré budú odberatelovi dodané až po ukončení výroby (2 - 3 roky budu u nás na týchto, vyrábané výrobky pre tohto odberateľa). Ako mám zaúčtovať prijatú platbu? (324) Aké povinnosti pre mňa vyplývajú z pohľadu DPH? Z hľadiska DPH podľa § 19 ods. 4 a ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. vznika daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Prijali sme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu a vtedy daňová povinnosť nevznika. Ako preukážem oslobodenie od daňe § 43 ods. 5, keď tovar bude prepravený do zahraničia až o 2 - 3 roky.
Ďakujem. Rudino
slnko
01.06.05,16:58
podľa mňa po prijatí platby máš povinnosť do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe. Táto faktúra sa v DP neuvádza. O 2 - 3 roky, kedy sa uskutoční preprava do EU vystavíš faktúru na dodanie tovaru (foriem), a preukážeš oslobodenie od dane § 43 a uvedieš v DP.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Danielam
01.06.05,17:20
podľa mňa po prijatí platby máš povinnosť do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe. Táto faktúra sa v DP neuvádza. O 2 - 3 roky, kedy sa uskutoční preprava do EU vystavíš faktúru na dodanie tovaru (foriem), a preukážeš oslobodenie od dane § 43 a uvedieš v DP.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Toto mi vobec nie je jasné a takýto prípad sa črtá aj u nás vo firme.Nie je tu deň zdaniteľného plnenia deň prijatia platby???Aj keď ešte tovar nebol dodaný?Absolútne tomu nechápem ale rada prijmem každú dobrú radu.
Rudino
02.06.05,05:42
podľa mňa po prijatí platby máš povinnosť do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe. Táto faktúra sa v DP neuvádza. O 2 - 3 roky, kedy sa uskutoční preprava do EU vystavíš faktúru na dodanie tovaru (foriem), a preukážeš oslobodenie od dane § 43 a uvedieš v DP.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Prečo mám vystaviť dve faktury? Jednu pri prijati zálohy a druhu pri vývoze.
Mirka-test
02.06.05,08:40
Ahojte !

Na základe objednávky na výrobu zariadenia (formy)od zahraničného odberateľa (EU), sme od odberateľa prijali zálohovú platbu na dodanie foriem, ktoré budú odberatelovi dodané až po ukončení výroby (2 - 3 roky budu u nás na týchto, vyrábané výrobky pre tohto odberateľa). Ako mám zaúčtovať prijatú platbu? (324) Aké povinnosti pre mňa vyplývajú z pohľadu DPH? Z hľadiska DPH podľa § 19 ods. 4 a ods. 8 zákona č. 222/2004 Z.z. vznika daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Prijali sme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu a vtedy daňová povinnosť nevznika. Ako preukážem oslobodenie od daňe § 43 ods. 5, keď tovar bude prepravený do zahraničia až o 2 - 3 roky.
Ďakujem. Rudino
"Daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby" neplatí pri vzťahoch z EÚ, teda pri faktúrach z EU a do EU, ako bolo na školení povedané. Nevyplíva ti žiadna daňová povinnosť, keby si to dala do daňového priznania, musela by si dávať aj súhrnný výkaz a veď k dodávke zatiaľ nedošlo, je to len preddavok.
Jana Acsová
02.06.05,08:44
"Daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby" neplatí pri vzťahoch z EÚ, teda pri faktúrach z EU a do EU, ako bolo na školení povedané. Nevyplíva ti žiadna daňová povinnosť, keby si to dala do daňového priznania, musela by si dávať aj súhrnný výkaz a veď k dodávke zatiaľ nedošlo, je to len preddavok.Predpisy v krajinách EÚ sú unifikované!
Patrícia39
02.06.05,11:19
Prajem všetkým krásny dobrý deň, vopred sa osravedlňujem že odbočím s diskutovanej témy ale mám velký problém s jednou zálohou.

Kupovali sme auto a páčilo sa nám jedno v Nových zámkoch a spísali sme s nimi objednávku a zaplatili 30.000,- Sk zálohu cez banku lenže potom nám prišla ponuka od iného predajcu z BA a taká ktorá sa nevyrovnala žiadnej tak sme zobrali auto z BA a predajca z Nových Zámkov nam poslal na 30.000,- Sk faktúru na nevratný storno poplatok ešte rozpísaný na DPH.
uhradu mam učtovanú 314/221 čo s tou fakturou ako ju zaučtovať?????
DF 042/321
343/321 ???

alebo sa to može brať ako zmarená investícia ako o nej učtovať? 549/042 ?

Za názory vopred ďakujem.
Mirka-test
02.06.05,11:37
A to je auto osobné alebo N1, a na aký účel Vám slúži?
Patrícia39
02.06.05,11:40
užitkové do firmy na rozvoz tovaru
Mirka-test
02.06.05,11:52
tá 549/042 je v poriadku, čo sa týka DPH, myslím si že by malo ísť tiež na 549, neodpočítala by som ju, pretože sa predaj neuskutočnil, celé by som to dala ako pripočitateľnú položku, ale nemám s tým skúsenosti, je to iba môj názor, rada by som
si prečítala aj iné názory, tiež ma to zaujíma.
Jana Acsová
02.06.05,12:21
Prajem všetkým krásny dobrý deň, vopred sa osravedlňujem že odbočím s diskutovanej témy ale mám velký problém s jednou zálohou.

Kupovali sme auto a páčilo sa nám jedno v Nových zámkoch a spísali sme s nimi objednávku a zaplatili 30.000,- Sk zálohu cez banku lenže potom nám prišla ponuka od iného predajcu z BA a taká ktorá sa nevyrovnala žiadnej tak sme zobrali auto z BA a predajca z Nových Zámkov nam poslal na 30.000,- Sk faktúru na nevratný storno poplatok ešte rozpísaný na DPH.
uhradu mam učtovanú 314/221 čo s tou fakturou ako ju zaučtovať?????
DF 042/321
343/321 ???

alebo sa to može brať ako zmarená investícia ako o nej učtovať? 549/042 ?

Za názory vopred ďakujem.
Záleží, čo si podpísala pri objednávke. Tam by mala byť pomenovaná sankcia a či si na ňu pristúpila podpisom objednávky. Záloha na obstaranie dlhodobého majetku sa správne účtuje na 052 nie 314. Sankcie nie sú škodou, takže skôr 544, 545 - ale to záleží od toho, čo som uviedla t.j. či si sa podpisom objednávky k niečomu zaviazala.

A čo sa týka faktúry, tak nerozumiem, ako súvisí s predchádzajúcou otázkou.
Patrícia39
02.06.05,12:53
V zmluvných podmienkach pri podpise objednávky som podpísala že mi vrátia zálohu pokial prekročia termín dodávky o 20 dní a v iných prípadoch zrážka o 10 % z ceny vozidla čo vychádza že by si mohli odomňa pýtať až 80,000,-Sk zato že som odstúpila od objednávky, takže som v podstate rada že sa uspokojili s tou zálohou.
Patrícia39
02.06.05,12:55
Záleží, čo si podpísala pri objednávke. Tam by mala byť pomenovaná sankcia a či si na ňu pristúpila podpisom objednávky. Záloha na obstaranie dlhodobého majetku sa správne účtuje na 052 nie 314. Sankcie nie sú škodou, takže skôr 544, 545 - ale to záleží od toho, čo som uviedla t.j. či si sa podpisom objednávky k niečomu zaviazala.

A čo sa týka faktúry, tak nerozumiem, ako súvisí s predchádzajúcou otázkou.

No na tú zálohu čo som im poslala /30.000,- Sk/poslali faktúru.
Jana Acsová
02.06.05,13:16
Ty si vlastne obdržala faktúru pre účely DPH, t.j. odpovedí na túto tému plno, názorov ešte viac.
Ja osobne účtujem zálohy analyticky tak, že cez účet 052AE/221 - záloha bez DPH, faktúru 052AE s DPH, 343/321 a následne 321/052AE bez DPH. Ale teraz možno vypukne vzbura poraďákov (keď uvidia túto prekombinovanú techniku). Všetko závisí od používaného softvéru.
Dôležité je správne odpočítať DPH a evidovať zostatok zálohy na účte 052 a to bez DPH - to je výsledok účtovania.
Na porade odznelo aj 343/052, ja by som sa priklonila aj k oprave zápisu t.j. MD +343, MD -052 - ako tzv. storno zápis.

A čo sa týka účtovania sankcie - tak by asi obstála 544 - (ak to máš zadefinované a zaviazala si sa k tomu pri podpise objednávky) - a to čo ti stiahnli (nevrátili) aj súhlasí na to čo si podpísala - matematicky. Ale ešte čakaj dobropis - potom budeš múdrejšia. A možno aj jednostranný zápočet.
Danielam
02.06.05,15:31
Pre Mirka-test

Nechcem ti protirečiť ale ja som bola tiež na školení v Nitre a tam nám hovorila lektorka, že ak je platba prijatá pred dodaním služby alebo tovaru /teraz mám na mysli v rámci EÚ/ vznikne daňová povinnosť dňom platby /§19 odst4 zákona o DPH/.Mám aj poznámku"faktúra sa može vyhotoviť aj pred dodaním služby alebo tovaru lebo zákon o DPH ani 6.Smernica to nezakazuje.Možno som to zle pochopila - neviem.
Patrícia39
02.06.05,17:55
Pre Mirka-test

Nechcem ti protirečiť ale ja som bola tiež na školení v Nitre a tam nám hovorila lektorka, že ak je platba prijatá pred dodaním služby alebo tovaru /teraz mám na mysli v rámci EÚ/ vznikne daňová povinnosť dňom platby /§19 odst4 zákona o DPH/.Mám aj poznámku"faktúra sa može vyhotoviť aj pred dodaním služby alebo tovaru lebo zákon o DPH ani 6.Smernica to nezakazuje.Možno som to zle pochopila - neviem.
Problem je vsak v tom, ze faktura s vycislenym DPH je vlastne zaloha na objednavku auta ktore sme nakoniec nekupili,tak si tu zalohu nechali ako sankciu za odstupenie od zmluvy,tak si myslim ze nemame narok si uplatnit DPH na vstupe.
Patrícia39
02.06.05,18:08
Ty si vlastne obdržala faktúru pre účely DPH, t.j. odpovedí na túto tému plno, názorov ešte viac.
Ja osobne účtujem zálohy analyticky tak, že cez účet 052AE/221 - záloha bez DPH, faktúru 052AE s DPH, 343/321 a následne 321/052AE bez DPH. Ale teraz možno vypukne vzbura poraďákov (keď uvidia túto prekombinovanú techniku). Všetko závisí od používaného softvéru.
Dôležité je správne odpočítať DPH a evidovať zostatok zálohy na účte 052 a to bez DPH - to je výsledok účtovania.
Na porade odznelo aj 343/052, ja by som sa priklonila aj k oprave zápisu t.j. MD +343, MD -052 - ako tzv. storno zápis.

A čo sa týka účtovania sankcie - tak by asi obstála 544 - (ak to máš zadefinované a zaviazala si sa k tomu pri podpise objednávky) - a to čo ti stiahnli (nevrátili) aj súhlasí na to čo si podpísala - matematicky. Ale ešte čakaj dobropis - potom budeš múdrejšia. A možno aj jednostranný zápočet.
Z toho som pochopila poskytnuty preddavok 30.000,- Sk zauctujem 052/221 a doslu fakturu na preddavok 544/321 30.000,-Sk z coho DPH neuplatnim a internym dokladom 321/052 preuctovanie poskytnuteho preddavku. Dufam, ze som to pochopila dobre alebo nie? hmmmm..... :confused:
slnko
02.06.05,18:50
"Daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby" neplatí pri vzťahoch z EÚ, teda pri faktúrach z EU a do EU, ako bolo na školení povedané. Nevyplíva ti žiadna daňová povinnosť, keby si to dala do daňového priznania, musela by si dávať aj súhrnný výkaz a veď k dodávke zatiaľ nedošlo, je to len preddavok.Tak ako píše Danielam, § 19 ods.4 hovorí "ak je platba prijatá pred dodaním tovaru vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby". Nepíše sa tam, že by to platilo iba pri dodaní v tuzemsku, takže platí to aj pri dodaní do EU.
Čiže musí sa vystaviť faktúra (do EU bude bez DPH) a nevchádza do DP ani do súhrnného výkazu. Do DP vchádza až keď sa dodanie tovaru do EU uskutočnilo a až vtedy aj do súhrnného výkazu.
To Rudino: Preto sa musia vystaviť 2 faktúry.
slnko
02.06.05,18:54
Z toho som pochopila poskytnuty preddavok 30.000,- Sk zauctujem 052/221 a doslu fakturu na preddavok 544/321 30.000,-Sk z coho DPH neuplatnim a internym dokladom 321/052 preuctovanie poskytnuteho preddavku. Dufam, ze som to pochopila dobre alebo nie? hmmmm..... :confused:myslím si aj ja, že si to pochopila dobrehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Patrícia39
03.06.05,06:11
Ďakujem všetkým za spoluprácu a prajem prijemný deň.
Jana Acsová
03.06.05,06:36
Z toho som pochopila poskytnuty preddavok 30.000,- Sk zauctujem 052/221 a doslu fakturu na preddavok 544/321 30.000,-Sk z coho DPH neuplatnim a internym dokladom 321/052 preuctovanie poskytnuteho preddavku. Dufam, ze som to pochopila dobre alebo nie? hmmmm..... :confused:Nie sú zdokladované účtovné operácie na takýto postup.
Ja by som postupovala nasledovne:
1. úhrada 052/221 - 30000,00
2. faktúra na zálohu pre účely DPH ako som uviedla napr. -052 MD, 343 MD - (vo výške 4789,90) alebo iný postup, ktorý som uvádzala. Zatiaľ iba v rovine uhradenej zálohy.
3. dodávateľ (aj keď nič nedodal, by si mal sám uplatniť opravu základu DPH z dôvodu zrušenia zdaniteľného plnenia) a mal by ťa o tom informovať vystavením dobropisu. Účtovanie napr. -052, -343/-325 - t.j. teraz si vysporiadaš zálohu a DPH a ostane ti pohľadávka, resp. opačný zostatok na účte 325 vo výške 30000,00
4. dodávateľ by ti mal fakturovať, na čo má nárok, t.j. napr. zmluvnú pokutu (resp. typ sankcie na ktorom ste sa dohodli) 544/321,
5. niekto pristúpi (môže ktorákoľvek zmluvná strana) k jednostrannému zápočtu na základe oznámenia druhej strane a účty sa vyrovnajú +321 MD, -325 MD alebo 321/325 ... toto už je problém softvéru, alebo zvyku účtovníčky.
Ak nemáš všetky doklady k vykonaniu týchto účtovných operácií, mohol by nastať problém. "Zrušenie" zálohy voči predloženej faktúre je nesprávne, lebo ty si obdržala iba faktúru k platbe ktorú si zrealizovala (t.j. iba pre účely DPH)a preto nemôžeš rušiť iný nazvem to "právny titul" - záväzok zo zmluvej pokuty.
Tento postup platí v prípade - že si naozaj obdržala iba faktúru na zálohovú platbu a nič viac.
Patrícia39
03.06.05,07:53
Faktura je presne v znení :
Fakturujeme Vám nenávratný storno poplatok nasledovne:

1x 25.210,08 Sk
DPH 19% 4.789,92 Sk
spolu k úhrade 30.000 Sk

nie som si istá či ešte niečo od nich príde .......??
Myslím si že na základe tejto faktury pokladajú vec za uzavretú.
Rudino
13.06.05,10:38
Tak ako píše Danielam, § 19 ods.4 hovorí "ak je platba prijatá pred dodaním tovaru vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby". Nepíše sa tam, že by to platilo iba pri dodaní v tuzemsku, takže platí to aj pri dodaní do EU.
Čiže musí sa vystaviť faktúra (do EU bude bez DPH) a nevchádza do DP ani do súhrnného výkazu. Do DP vchádza až keď sa dodanie tovaru do EU uskutočnilo a až vtedy aj do súhrnného výkazu.
To Rudino: Preto sa musia vystaviť 2 faktúry.
Ako potom zaúčtujem dve faktury?

preddavok 221/324
1. faktúra 311/601
úhrada 324/311
ako potom zaúčtovať druhú faktúru?
Jarka
07.10.05,06:50
Mám podobný problém, prišla nám v záloha z EU a tovar bude dodaný pravdepobobne v 11. mesiaci. Ak to správne chápem na prijatú platbu vystavím FA bez DPH a neuvediem ju do DP a ani FA neuctujem. Keď dodáme tovar vystavím druhú faktúru bez DPH, ktorú uvediem do r. 7 DP a následne potom do súhrnného výkazu. Prosím vyjadrite sa k tejto mojej otazke. Ďakujem.