Micinka
02.01.09,13:09
Dobý deň,
prosím o radu, sme platcovia DPH a neviem či účtujem správne preddavkové faktúry. Najprv vytvorím záväzok s nulovou sadzbou DPH a zvolím preddavok, následne pri uhradení zvolím výdavok s účelom Iný neovplyvňujúci základ dane z príjmu. Pri doručení fa vytvorím záväzok s úhradou 0,- a interným dokladom odúčtujem DPH. Je to správne ak nie prosím opravte ma:)
evina
02.01.09,12:22
Dobý deň,
prosím o radu, sme platcovia DPH a neviem či účtujem správne preddavkové faktúry. Najprv vytvorím záväzok s nulovou sadzbou DPH a zvolím preddavok, následne pri uhradení zvolím výdavok s účelom Iný neovplyvňujúci základ dane z príjmu. Pri doručení fa vytvorím záväzok s úhradou 0,- a interným dokladom odúčtujem DPH. Je to správne ak nie prosím opravte ma:)

neviem v akom softe účtuješ, tak popis neviem presne odsúhlasiť, ale...
Píšeš, že účtuješ v JÚ a v JÚ je zaplatená záloha VOZD.
ekopo
02.01.09,12:25
Micinka
02.01.09,12:30
Účtujem v alfe a tak ju môžem zaúčtovať do prevádzkovej réžie a následne odúčtovať ID do DPH? Ďakujem veľmi pekne ste moja záchrana
Orsz
03.01.09,21:00
Účtujem v alfe a tak ju môžem zaúčtovať do prevádzkovej réžie a následne odúčtovať ID do DPH? Ďakujem veľmi pekne ste moja záchrana

Sú dva spôsoby ako účtovať o zálohových faktúrach v JU.
1. zaplatenú zálohu zúčtovať do nákladov, pričom ak dokonca roka nie je riadna faktúra, tak sa cez ID odúčtuje z nákladov
2. zúčtovať ako VNZD, a potom riadnu faktúru aj DPH zúčtovať cez ID ako VOZD.

Trošku sa mi zdá, že si si to skomplikovala. DPH by som v Alfe (keďže to je iné ako v MRP, v ktorom účtujem ja) zúčtovala priamo z riadnej faktúry.