Maja39
02.01.09,14:49
Srdečne Vás všetkých zdravím.
Napriek tomu, že téma s hypermobilitou tu už bola rozoberaná, dovoľte mi vrátiť sa k nej.
Bola mi nedávno diagnostikovaná dvomi nezávyslími lekármi diagnóza hypermobilita. Mám 28. Netrpím nadváhou. Trápi ma to, lebo mám hypermobilitou postihnutú chrbtici. Ide o krčnu a medzilopatkovú časť. Teda aspoň v týchto častiach sa mi vytvárajú bloky - to je že stavce "vyskakujú" a následne ich neviem napraviť. Taktiež ma neustále sprevádza belesť hlavy.
Už približne 1,5 mes. cvičím cviky na chrbticu. Avšak v krčnej časti sa bloky neustále vytvárajú. Občas sa mi podarí napravenie (zapraská v krku) ale veľmi sa toho obávam. Myslím si, že je to dosť nebezpečné.

Prosím, poraďte mi. Viem, že väčšina hypermobilných ľudí má postihnuté kolená, bedrové klby, prsty, lakte... ale krčná chrbtica je myslím horšie miesto.
Má s touto chorobou niekto skúsenosti?
Nepomôže nejaká klbová výživa, ktorá by voľné kĺby a aj väzivo spevnila?
Viem, že musím spevniť okolité svalstvo ale čo dovtedy? Hlava i krk bolia a s tým sa mi i zle cvičí...
Moc ďakujem za rady, postrehy...
fany6
11.08.09,17:49
Ahoj Maja 39
Mam takmer 27 rokov a uz od detstva mam problemi s klbami. pred desiatimi rokmi konecne zistili co toje a tak som presla niekolkymi lieceniami. tiez som hypermobil, tyka sa to clenkov, laveho kolena, laveho lakta, praveho zapastia, pravej lopatky, krcnej chrbtice. toto vsetko som mala zranene a to takym sposbom ze to bolo vyklbene a museli mi to napravat. K tomu sa este pridali aj borelie - zapalove ochorenie klbov, myofascialny syndrom M 54. Mam aj miernu nadvahu. Teraz mi doktorka zistila ze mam nabeh na osteoartrozu.
Ale vsetko sa da zvladnut. Ked mi pred 10 rokmi povedali ze do pol roka ostanem na voziku bol to sok.
Dnes som plne aktivna ziadne take keci pre mna nepripadaju v uvahu.
Co sa tyka liekov v podstate neuzivam ziadne iba nejaky pripravok na chrupavky. Stale cvicim, rehabilitacia a posilovna, len si davam pozor , aby som to neprehnala - ziadne velke zavazie, len na spevnenie svalstva. A tak to u mna funguje.
PS.: ziadny vozik nepotrebujem
danse
12.08.09,08:12
Ahojte,

ja som tiez hypermobilna. Od malicka som bola velmi ohybna a bavilo ma cvicenie. Nemala som ziadne problemy, len my vsetci vraveli, ze som ako z gumy...Az tak okolo 25 som zacala mat problemy s chrbticou, tiez bloky - vacsinou v krcnej a hrudnej casti a zacala som praskat - napr. v ramenach, ale aj v krku, v hrudnej chrbtici a vlastne vsade...A trosku ma to aj pobolieva obcas, ale nie velmi. Tak ma poslala obvodna k reumatologicke a ta mi povedala, ze som hypermobilna - napr. ako tie hadie zeny v cirkuse (keby som to vedela skor, mohla som urobit karieru v cirkuse:-) ) A jej odporucana liecba: cvicenie, ktore spevni svalstvo a lieky proti bolesti (tie som odmietla, nepotrebujem ich zatial). A ono to naozaj pomaha. Najprv som skusala jogu, ale ta mi niekedy v niektorych polohach mozno aj uskodila, mozno som nemala dobreho cvicitela, neviem, inak sa mi to pacilo. A potom som presla na Pilates, najprv z knihy, to bolo o nicom, potom DVD, tiez som bola viac bolava ako v pohode, ale napokon som to skusila v riadnom studiu s fyzioterapeutom a uz to cvicim pravidelne, najprv individualne a teraz chodim uz vyse roka do skupiny a zmenilo sa aj telo, aj bolesti a bloky su minimalne (vlastne najviac vtedy, ked to prezeniem so sedenim pri PC alebo pri TV, teda ked sa nehybem a som v jednej polohe - snazim sa hlavne to TV obmedzovat, nakolko pracujem pri PC, tak to sa mi velmi neda, ale pouzivam na sedenie pomocky - dynamicku podlozku Sissel Plus a teraz som si kupila aj Klinovu podlozku Sissel Specialnu - trosku sa rozmaznavam, ale stoji mi to zato, hlavne mojej chrbtici a vela chodim pesi, ked sa mi da). Este k tomu Pilates - najprv som mala problemy s niektorymi polohami, hlavne co sa tyka krcnej chrbtice, pri cvikoch na podlozke v polohe lezmo drzat hlavu nad podlozkou, no zo zaciatku to bol problem, ale postupne mi spevneli svaly aj na krku a teraz to uz normalne dokazem drzat tu hlavu v spravnej polohe pocas cvicenia. Lenze ucinky citim aj v beznom zivote - zlepsenie drzania tela, kondicne som na tom lepsie, o chrbtici ani nehovorim a postava sa pekne jemne vytvarovala a spevnila. Odporucam to kazdemu, hlavne so sedavym zamestnanim. Aj psychicky to pomaha, clovek sa musi sustredit na cvicenie a tak starosti idu na chvilu bokom a este sme vesela kopa - cvici nas 12 v skupine, tak je sranda. Vekova hranica sme tam od 18 do 70...Takze moj liek na hypermobilitu je cvicenie Pilates - ale v spravnom prevedeni. Ak som velmi ubolena, idem na masaz, bankovanie...Este ak sa rozhodnete pre Pilates, odporucam stranku www.pilates.pomocky.sk - ja mam odtial ponozky na cvicenie (pomozu velmi, su protismykove a material prijemny), podlozka tiez protismykova - ulahci Vam to cvicenie, malu loptu, tak je dobra aj doma pod hlavu obcas a mam aj kruh a valec odtial - cvicim aj doma aspon raz do tyzdna. Pre mna je to ako droga, ale velmi prijemna a zdrava:-) Ak sa budete chciet poradit ohladom cvicenia, pytajte sa, rada pomozem...
Bionda
12.08.09,08:42
Mne masáže nepomáhajú- skôr je to opačne. Ale je to individuálne- treba skúsiť. S tým cvičením to je pravda, ale mne najviac pomáhajú spinálne cvičenia, nakoľko ako to už býva pri hypermobil.sy je často treba cviky len naznačiť a necvičiť do úplného zvládnutia! Mne tiež pomohli na rehabilitačnom odd. , ukázali cviky, ktoré a ako mám cvičiť.
kajasla
12.08.09,13:03
Ahojte, tiez som absolvovala rehabilitaciu, naucila som sa poctivo cviky a cvicila kazdy den . Nerobilo mi to , ale dobre, hlavne na krcnu chrbticu.
Vyskusala som aj pilates, vela ludi ho vychvaluje. Mne asi nepadla cvicitelka , asi som aj cvicila zle , lebo moj stav po cviceni bol az na zaplakanie. Momentalne chodim plavat, ale poctivo uz 3 mesiac,a min. 3 krat do tyzdna. Je to super vec a po roku bolesti sa citim konecne dobre.
Kedze teraz v lete je to s plavarnami u nas biedne, zacala som znovu pomali cvicit cviky z rehabilitacie a cuduj sa svete uz mi zle nerobia.
Takze pomali cvicim a chodim aj plavat. Na plavanie nedam dopustit a je to naaozaj to najlepsie cvicenie na chrbat.
BXLmiami
12.08.09,15:35
Pri tejto dg a pri problémoch C a Th chrbtice máš jednu jedinú šancu,ako neprežiť zvyšok života s bolesťami hlavy a síce vybudovať si cielene v tej oblasti svalstvo na urovni sadry.Pevné a vypracované,ktoré udrží stavce na mieste.Typ cvičenia Pilates,kalenetika...rozhodne nie cvičenie s otrasmi.Takže sukromný trener. Držím prsty.
fany6
13.08.09,14:44
Ja sa po cviceni citim ako znovuzrodena. Jeden kamos, ktory sa venuje posilnovaniu mi ukazal nejake cviky na chrbat a ruky. Cvicim uz asi rok a pol 2 - 3 krat do tyzdna v posilnovni a medzitym si dam trochu volny beh, pripadne futbal alebo hadzanu, tenis, basketbal. Teraz mi to vobec nerobi ziaden problem. Aj moja kondicka sa o hodne zmenila.
Ja som skusila rozne cviky aj pilates ale nebolo to ono. Skusala som cviky v posilnovni na chrbat a ruky a zacalo mi to robit dobre. Spevnilo sa mi svalstvo. Rehabilitaciu nejak pravidelne ani nevyuzivam to mi nepomahalo, iba ak masaze, moja svagrina je maserka takze s tym nemam problem. Takze cvicit a cvicit.