zlato_ocka
02.01.09,15:31
Dobrý deň. Rozhodla som sa si založiť živnosť - internetový obchod.Mám zopár otázok a nejasností:

mám si viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?
ako presne a ako čo mám zaúčtovať kancelárske potreby?
svoj vklad na začiatku živnosti môžem v účtovníctve nazvať začiatočný stav?
aké knihy a evidencie si mám viesť
ak za niektoré tovary platím prostredníctvom paypal účtu a nemám faktúru, stačí mi namiesto nej potvrdenie z paypalu o zaplatení? (je tam názov aj suma tovaru)
tovar plánujem objednávať zo zahraničia. Treba nejako špeciálne ku každému tovaru priznať clo alebo niečo také? Aby potom o rok nepovedali,že som niečo nespravila a neplatila clo. Pýtam sa kvôli dodávkam, ktoré nepresiahli cenovú hranicu. Alebo pri takých nikdy neplatím clo, aj keby ich bolo 1000 týždenne? (to len čisto teoreticky)
ak si každý mesiac vyrátam, aký mám zisk, z neho platím odvody a zvyšok si mám previesť na svoj súkromný účet ako mzdu? A účtujú sa nejako odvody v účtovníctve?
potrebujem nejaký účtovnícky a fakturačný program, alebo si to môžem všetko viesť na "papieroch - ručne"?
a ako sa účtujú poplatky banky napr. za vedenie účtu?Viem, že tých otázok je trochu veľa, ale ďakujem všetkým, ktorý si dajú námahu mi odpovedať. Som vám veľmi vďačná.
ekopo
02.01.09,14:44
Dobrý deň. Rozhodla som sa si založiť živnosť - internetový obchod.Mám zopár otázok a nejasností:
mám si viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo? ako FO máš na výber
ako presne a ako čo mám zaúčtovať kancelárske potreby? VOZD - PR
svoj vklad na začiatku živnosti môžem v účtovníctve nazvať začiatočný stav? je to PNZD
aké knihy a evidencie si mám viesť podľa zákona o účtovníctve: http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-1-1-2008-a.html#15

ak za niektoré tovary platím prostredníctvom paypal účtu a nemám faktúru, stačí mi namiesto nej potvrdenie z paypalu o zaplatení? (je tam názov aj suma tovaru) platba má byť podložená dokladom
tovar plánujem objednávať zo zahraničia. Treba nejako špeciálne ku každému tovaru priznať clo alebo niečo také? Aby potom o rok nepovedali,že som niečo nespravila a neplatila clo. Pýtam sa kvôli dodávkam, ktoré nepresiahli cenovú hranicu. Alebo pri takých nikdy neplatím clo, aj keby ich bolo 1000 týždenne? (to len čisto teoreticky) všetko záleží od toho z akej krajiny je dovoz, je vhodné naštudovať colné predpisy
ak si každý mesiac vyrátam, aký mám zisk, z neho platím odvody a zvyšok si mám previesť na svoj súkromný účet ako mzdu? A účtujú sa nejako odvody v účtovníctve? odvody sa platia iným systémom, výber pre vlastnú spotrebu je VNZD
potrebujem nejaký účtovnícky a fakturačný program, alebo si to môžem všetko viesť na "papieroch - ručne"? môžeš
a ako sa účtujú poplatky banky napr. za vedenie účtu? VOZD PRViem, že tých otázok je trochu veľa, ale ďakujem všetkým, ktorý si dajú námahu mi odpovedať. Som vám veľmi vďačná.

odpovede červeným, ale všetko tu už bolo a je