beatap
01.06.05,11:04
Pekný deň prajem všetkým. Chcela by som Vás poprosiť, či ste si už ako sporitelia kontrolovali svoje osobné účty v DSS a či už Vám nabehli príspevky. Zamestnancom našej firmy totiž ešte nie, už som sa telefonicky informovala na SP, tam naše platby evidujú pod správnym IČZ, tiež som si prekontrolovala všetky rodné čísla zamestnancov či súhlasia s rč na registračných listoch. Zo strany zamestnávateľa je tak všetko v poriadku, no peniaze i tak niekde "viaznu". Zjavne na SP, zaujímalo by ma či niekto viete kde ich ponaháňať, ako im šľapať na päty, aby nezdržovali naše peniaze.
zubo
01.06.05,09:12
Príspevky vraj nabiehajú priebežne, samozrejme závisí aj od toho kedy bola podpísaná zmluva. Pár krát sa to objavilo i v tlači , že SP nestíha. Ak je všetko správne uvedené tak asi treba čakať. Hádam na to dáko nabehnu a my nebudeme musieť čakať na každý príspevok tak dlho. Inak poradiť neviem.
bodliak
01.06.05,09:21
SP v tom ma bordel, napriklad mne zatial nabehli iba dva prispevky z 3, a to prvy a treti. Druhy niekde stratili... Pritom som SZCO a teda s papierami, cislami a vykazmi to nema nic spolocne.
beatap
01.06.05,09:25
Je mi jasné, že v tom majú bordel, ale mňa naši ľudia na čele s vedením tlačia naháňať ich, ísť za tým, písať atď....
bodliak
01.06.05,09:28
Na prevod maju max 45 dni od pripisania platby odvodov na ich ucet.
Pokial nesplnia, treba sa stazovat na UFT.

Takisto je dolezite, ze SP zacne odvadzat 9% az z odvodu za dalsi mesiac, teda ak podpisali vo februari, SP zaregistrovala zmluvu k 1.3, tak termin uplynul niekedy koncom maja.
beatap
01.06.05,09:29
je Vám ale jasné, že nás vlastne oberajú o peniaze? .... myslíte, že nám doplatia ten rozdiel, čo vznikne z ich omeškania??
bodliak
01.06.05,09:34
Nastastie, zakon v tomto pripade stanovuje aj penale pre SP.
Otazka je, ci tie penale DSS pripise klientovi alebo si ich necha.
draik
02.06.05,09:58
SP ma na prevod penazi 5 dni od priradenia platby, maximalne vsak 45 dni od terminu, kedy prispevok nabehol na ich ucet. Poslednym terminom na zaplatenie odvodov je oficialny den vyplat, ak nie je stanoveny, je to koniec mesiaca.
Priklad: Pre zamestnanca, ktoremu zaregistrovala SP zmluvu v januari, sa prvy krat prevedu prispevky z februarovej vyplaty. Ak nie stanoveny vyplatny den, tak zamestnavatel odvody moze zaplatit az v posledny marcovy den. Teda prispevky z februarovach vyplat mali byt prevedene do DSS najneskor v polovici maja. (45 dni od konca marca) Analogicky prispevky z marcovych vyplat najneskor v polovici juna atd.
Ale: Podla vykladu SP lehota 45 dni nie je zavazna vtedy, ak dostanu platbu, ktoru nevedie identifikovat (nevedia, kolko penazi maju komu poslat). Potom zrejme nastupuje institut platby z garancneho fondum, kde je lehota 60 dni.
Bubika
02.06.05,10:40
Ja som uzatvorila zmluvu este koncom decembra minuleho roka.......prve prispevky na svojom ucte DSS som zaznamenala az v druhej polovici maja a poviem Vam, ze som uz bola pekne roztocena. Tiez som citala vselijake prispevky SP o tom, ze vraj vsetky platby posielaju nacas a vraj ak neprisla platba vcas, tak len preto, ze zamestnavatel nespravne vyplnil vykaz alebo neuhradil platbu... Dovolim si tvrdit, ze je to velka loz, pretoze vykazy vyplnujem ja a platby uhradzam tiez ja a zasadne nacas....

Tolko moja skusenost......a tiez mi prisli prispevky len za 2 mesiace...
jeso
02.06.05,12:09
ja mám zase ten problém, že šéf platí odvody ako chce , len teraz platil za 1 /2005...
na školení nám hovorili, že SP z foondu solidarity bude platiť mojich 9 % a potom si to aj s úrokmi vyžiada od zamestnávateľa...no ale teraz mi bolo povedané, že to tak nie je a ja si mám nahánať svojho zamestnávateľa, aby platil poriadne...už ho vidím ako ho to bude zaujímať...nestretli ste sa s podobným problémom ?
draik
02.06.05,14:07
to bubika:

Ako som uz pisal, prve prispevky na ucty v DSS mohli sporitelia dostat az z februarovych vyplat. SP totiz zacala registrovat zmluvy az od januara bez ohladu na to, ci ich sporitel podpisal este minuly rok. No a podla zakona prispevky sa zacnu odvadzat az od mesiacia nasledujuceho po zaregistrovani zmluvy
adrika
02.06.05,18:16
Keď si ja prezerám zostatok za dôchodk.účte na internet. stránke DSS - stále mi tam vybieha hláška, že vraj SP prevedie peniaze do 3 mesiacov od poukázania zamestnávateľa, zatiaľ tam mám 2 z 3 odvodov... Tých 45 dní sa myslí pracovných ?
Jozef Mihál
03.06.05,08:35
luebchenko
03.06.05,08:41
Nie je tu zaujímavejšia otázka úrokov ako bordelu v soc.poisťovni? :D
Jara
03.06.05,08:50
Skôr si myslím, že soc. poisťovňa robí premyslene tento krok, aby sa jej čo najdlhšie zdržali peniaze od firiem a získala na úrokoch. Veď aj štát to tak bežne robil keď mal dať peniaze napr. školstvu, tak to ťahal čo najdlhšie, al. rozpočtovo-príspevkovým organizáciam. Veď keď ich dajú do DSS tak z čoho budú vyplácať dôchodky? Je to stále o politike...Je to nečisté voči všetkým poctivým ľuďom, ale Kaník to nepripustí...
JanaSys
06.06.05,10:24
Skontroloval si už niekto aj správnu čiastku? Tá moja mi nesedí a s tou na páske. Malo by to byť 9% z vymeriavacieho základu pre starobné poistenie, alebo sa mýlim? Je možné, aby hneď sťahovali poplatky za vedenie účtu alebo niečo také? Vďaka moc. Jana
Bubika
06.06.05,10:37
Skontroloval si už niekto aj správnu čiastku? Tá moja mi nesedí a s tou na páske. Malo by to byť 9% z vymeriavacieho základu pre starobné poistenie, alebo sa mýlim? Je možné, aby hneď sťahovali poplatky za vedenie účtu alebo niečo také? Vďaka moc. Jana
hned ako pripisu novu platbu - stiahnu si z toho poplatok vo vyske podla zmluvy (0,5% v ING)
TMarek
06.06.05,10:53
Skontroloval si už niekto aj správnu čiastku? Tá moja mi nesedí a s tou na páske. Malo by to byť 9% z vymeriavacieho základu pre starobné poistenie, alebo sa mýlim? Je možné, aby hneď sťahovali poplatky za vedenie účtu alebo niečo také? Vďaka moc. Jana
Záleží na tom s ktorou DSS má sporiteľ uzatvorenú zmluvu. Ja som uzavrel zmluvu s DSS Allianz a v zmluve je napísané, že DSS si sťahuje poplatky za vedenie účtu vždy vo výške 1% zo zaslanej čiastky. Prvé peniaze mi na účet v DSS prišli 26.5. a to sú podľa všetkého peniaze vzťahujúce sa k februáru 2005,
lebo odvtedy mám platnú zmluvu. Suma, ktorá nabehla na účet je presne
8,827 % z môjho vymeriavacieho základu pre starobné poistenie. Zároveň s touto platbou mi stiahli spomínané 1% ako poplatok za vedenie účtu. Je to vedené ako samostatná položka na mojom dôchodkovom účte.
Dávam teda i ja otázku do pléna: Prečo SP neposlala celých 9% ?
Jana Motyčková
06.06.05,11:39
Pretože SP má za to, že prevádza peniaze do DSS 0,5% z posielanej sumy. SP (podľa toho, čo hovorili) by to mala počítať takto :

14% z VZ zaokrúhlené nahor ide do SP.Tam si nechajú 5% z VZ zaokrúhlené nahor, Z rozdielu si strhnú 0.5%, čo ostane pošlú do DSS.
TMarek
07.06.05,04:34
Pretože SP má za to, že prevádza peniaze do DSS 0,5% z posielanej sumy. SP (podľa toho, čo hovorili) by to mala počítať takto :

14% z VZ zaokrúhlené nahor ide do SP.Tam si nechajú 5% z VZ zaokrúhlené nahor, Z rozdielu si strhnú 0.5%, čo ostane pošlú do DSS.Použil som tento algoritmus na seba a nevyšlo to. Rátajte so mnou:
Na účet DSS prišlo za február 3803,95 SKK.

VZ = 43095,-
14% z VZ = 6033,3 teda do SP prišlo 6034,-
5% z VZ = 2154,75 teda SP si nechala 2155,-
Rozdiel týchto čiastok je 6034 - 2155 = 3879,-
Z tohto rozdielu odpočítam 0,5% teda 19,395,- a zostane 3859,605 Sk

Rozdiel medzi vypočítanou hodnotou a tým, čo prišlo na účet DSS je
55,655 Sk.

Tak ako sa to teda počíta ?
aladin
07.06.05,08:24
SP v tom ma bordel, napriklad mne zatial nabehli iba dva prispevky z 3, a to prvy a treti. Druhy niekde stratili... Pritom som SZCO a teda s papierami, cislami a vykazmi to nema nic spolocne.
ak si szco odkial vies že ti pripisali prvý a tretí ??... každý mesiac platiš rovnako.. :-)))
aladin
07.06.05,08:28
Použil som tento algoritmus na seba a nevyšlo to. Rátajte so mnou:
Na účet DSS prišlo za február 3803,95 SKK.

VZ = 43095,-
14% z VZ = 6033,3 teda do SP prišlo 6034,-
5% z VZ = 2154,75 teda SP si nechala 2155,-
Rozdiel týchto čiastok je 6034 - 2155 = 3879,-
Z tohto rozdielu odpočítam 0,5% teda 19,395,- a zostane 3859,605 Sk

Rozdiel medzi vypočítanou hodnotou a tým, čo prišlo na účet DSS je
55,655 Sk.

Tak ako sa to teda počíta ?
dalsiu cast si stiahne dss ka.. nezabudaj... y kaydej jednej platby hned ked sa ti pripise na ucet, takže tvoja cast pripisana na ucet je hned ponižena o 55,655 sk..
aladin
07.06.05,08:34
JA SOM PODPISOval 20.12.2004 ,priamo na pobočke, zmluvu akceptovali od 25.1.2005 za februar pripisali 7.4.05, SZCO, 25.4.05 zamestnanie , ZA MAREC 2.5.05 szco, 6.5.05 zamestnanec, za april 27.5.05 za szco , a zo zamestnania este dodnes nie.
som szco popri zamestnaní, ako szco platím stale k 8 dnu mesiaca nasledujucom po mesiaci za ktorý sa platí., ja sa nestazujem..... ale az do 16.5.05 som sa stazoval lebo poplatky zobrali viac ako som prispel.... ale potom sa to zmenilo... asi investovali niekde , mam rastový u credit suisse
TMarek
07.06.05,10:55
dalsiu cast si stiahne dss ka.. nezabudaj... y kaydej jednej platby hned ked sa ti pripise na ucet, takže tvoja cast pripisana na ucet je hned ponižena o 55,655 sk..
Sorry, Aladin, ale DSSka si stiahne jedno percento (je to v zmluve) a tento poplatok mam vykazany ako zvlastnu polozku. Cize stale neviem, kde je 55,655 Sk (ktore mimochodom nie su jedno percento).
Jana Motyčková
07.06.05,11:32
TMarek a hlavne JanaSys, skúste sa spýtať v Sociálnej poisťovni. Ak niečo zistíte, napíšte. Tiež som zvedavá, kde je ten zvyšok.
Bionda
07.06.05,11:34
kde zistím stav svojho účtu??
JanaSys
07.06.05,11:46
Väčšinou na internete. Credit Suisse posielala priamo prihlasovacie údaje domov, z Allianzu si to musíš vyžiadať. O ostatných neviem.
TMarek
07.06.05,11:56
TMarek a hlavne JanaSys, skúste sa spýtať v Sociálnej poisťovni. Ak niečo zistíte, napíšte. Tiež som zvedavá, kde je ten zvyšok.Spýtať sa v Sociálnej poisťovni ? Poznám jednu SZČO, ktorá pátrala po tom,
prečo jej ešte neprišli žiadne peniaze do DSS (teda nie výšku, ale existenciu).
Na Sociálke jej povedali, že je to chyba DSS, na DSS jej povedali, že je to chyba Sociálky, ďalej, že po telefóne sa nič nevyrieši, treba si napísať písomnú reklamáciu.
Ale asi sa budem musieť na SP obrátiť, chce to však dostatok času a nervov.
Jana Motyčková
07.06.05,12:14
Pod spýtaním sa som myslela písomný dotaz, aj keď na odpoveď sa čaká asi mesiac. Nejaké telefonické a osobné zisťovanie nepokladám vôbec za smerodajné.
TMarek
17.06.05,09:09
Pretože SP má za to, že prevádza peniaze do DSS 0,5% z posielanej sumy. SP (podľa toho, čo hovorili) by to mala počítať takto :

14% z VZ zaokrúhlené nahor ide do SP.Tam si nechajú 5% z VZ zaokrúhlené nahor, Z rozdielu si strhnú 0.5%, čo ostane pošlú do DSS.
Hurá, zdá sa, že tento algoritmus je naozaj správny !
Ja som sem síce písal, že keď som tento algoritmus použil na sebe a na mojej
februárovej výplate, tak mi to nesadlo, ale dnes som zistil, že už mám na svojom
účte v DSS ďalšie peniaze a že sociálka to poslala naopak. Teda v máji mi poslala
peniaze za marec a v júni peniaze za február. Prerátal som oba príspevky a
rozdiel bol iba v halieroch, takže tento algoritmus výpočtu príspevkov do DSS
je správny. Akurát mi nejde do hlavy, prečo to Sociálka poslala takto naopak.
Verím však tomu, že v tom má chaos, napriek tomu, že tvrdí, že nie a že za meškajúce príspevky môžu zamestnávatelia nesprávnym vyplňovaním výkazov.
Jozef Mihál
17.06.05,09:12
...dnes som zistil, že už mám na svojom
účte v DSS ďalšie peniaze a že sociálka to poslala naopak. Teda v máji mi poslala peniaze za marec a v júni peniaze za február.
Uďeľujem SP verejnú pochvalu pred nastúpenou jednotkou za vzorné zvládnutie zasielania peňazí sporiteľov na ich dôchodkové účty.;)
bodliak
17.06.05,10:40
ak si szco odkial vies že ti pripisali prvý a tretí ??... každý mesiac platiš rovnako.. :-)))Lebo som sa pytal v DSS. Z udajov, ktore dostala od SP zistili, ze prva platba je za 02-2005, druha za 04-2005. Za 03 proste nic nedoslo.
rebecca
17.06.05,10:49
Ešte som si nekontrolovala, pretože minule keď som šla na internetovú stránku Allianzu, tak si odo mňa žiadalo nejaké heslo a keďže som nemala šancu čo tam zadať, nepozrela som si to. Ale rada by som vedela aj ja na čom stojím. Viete mi poprípade poradiť???
rebecca
17.06.05,10:50
:confused: Ešte som si nekontrolovala, pretože minule keď som šla na internetovú stránku Allianzu, tak si odo mňa žiadalo nejaké heslo a keďže som nemala šancu čo tam zadať, nepozrela som si to. Ale rada by som vedela aj ja na čom stojím. Viete mi poprípade poradiť??? :confused:
TMarek
17.06.05,12:08
:confused: Ešte som si nekontrolovala, pretože minule keď som šla na internetovú stránku Allianzu, tak si odo mňa žiadalo nejaké heslo a keďže som nemala šancu čo tam zadať, nepozrela som si to. Ale rada by som vedela aj ja na čom stojím. Viete mi poprípade poradiť??? :confused:
Pokiaľ si uzavrela zmluvu s DSS Allianz, musíš si prístupové heslo k svojmu účtu
od nich vyžiadať. Dá sa to vybaviť telefonicky, cez ich infolinku, a oni ti potom
heslo pošlú domov poštou.
rafi
02.11.05,04:50
V SP maju obrovsky bordel.
Som ako SZCO, vzdy som poslal odvody nacas, vsetky tlaciva boli vyplnene bezchybne.
Som zaregistrovany od 1.2.2005, prvy prispevok do DSS som dostal koncom augusta(!!!!) asi po 20 telefonatoch a 3 oficialnych staznosti.
Od okresnej pobocky SP som v juli dostal aj potvrdenie, ze mam vsetko v poriadku, napriek tomu som marne cakal na peniaze v DSS.
Nakoniec jedna znama v SP zistila, kde je problem - predstavte si - vraj som bol v SP zaregistrovany 4x, vzdy pod inym ident. cislom.(vzdy urobili PREKLEP v mene). Spominana znama pracovnicka SP to ale musela riesit cez centralu, kedze vraj v ich softveri sa nedali urobit potrebne zmeny.Identifikacia by mala byt podla RC a nie podla mena ak sa nemylim.
Momentalne sa uz vsetko vyriesilo(aspon dufam), k dnesnemu dnu mi prislo uz 7 platieb do DSS.
Ako je to ale s tymi urokmi za omeskanie? Je sanca na vymahanie? Aky je prip. postup?

Dakujem
ajobs
02.11.05,06:34
V SP maju obrovsky bordel.
Som ako SZCO, vzdy som poslal odvody nacas, vsetky tlaciva boli vyplnene bezchybne.
Som zaregistrovany od 1.2.2005, prvy prispevok do DSS som dostal koncom augusta(!!!!) asi po 20 telefonatoch a 3 oficialnych staznosti.
Od okresnej pobocky SP som v juli dostal aj potvrdenie, ze mam vsetko v poriadku, napriek tomu som marne cakal na peniaze v DSS.
Nakoniec jedna znama v SP zistila, kde je problem - predstavte si - vraj som bol v SP zaregistrovany 4x, vzdy pod inym ident. cislom.(vzdy urobili PREKLEP v mene). Spominana znama pracovnicka SP to ale musela riesit cez centralu, kedze vraj v ich softveri sa nedali urobit potrebne zmeny.Identifikacia by mala byt podla RC a nie podla mena ak sa nemylim.
Momentalne sa uz vsetko vyriesilo(aspon dufam), k dnesnemu dnu mi prislo uz 7 platieb do DSS.
Ako je to ale s tymi urokmi za omeskanie? Je sanca na vymahanie? Aky je prip. postup?

Dakujem
Do takéhoto zložitého právneho postupu by som sa nepúšťal:rolleyes:, pretože v súčasnosti ide pri osobných účtoch v DSS o relatívne malé peniaze, a tým aj efekt úrokov z omeškania by sa minul účinkom, keď si predstavíš zložitosť, nákladnosť a hlavne zdĺhavosť celého procesu. Mám osobnú skúsenosť, že aj bez množstva urgencií prišli peniaze sporiteľom na ich účty v priebehu júla-augusta 2005, a teraz už CHVALABOHU:) tam ide všetko pravidelne mesačne.
Veľa trpezlivosti so sociálnou poisťovňou.