Katka2
02.01.09,17:12
Prečítala som toho už veľa, a asi preto mám z toho aj chaos.
Tak vás poprosím o vyjadrenie :

1. ak účtujem dotácie z úradu práce, na ktoré nárok som musela preukázať už vynaloženými výdavkami, účtujem ich priamo do VOZD, alebo počas roka do VNZD a na konci roka jedným ID do VOZD?

2. viem, že sa kurzový rozdiel v JÚ účtuje na konci roka, ale čo pri úhrade záväzkov z BÚ? Veď keby som neúčtovala o kurzovom rozdiele v priebehu roka, nesedela by mi banka.

3. kedy musí viesť firma valutovú pokladňu? Firma nakupuje majetok a služby do zahr. dodávateľa, faktúry sú vystavené v Eurách. Peniaze v Sk zmení v zahraničí na Eurá /mimo banky a zmen. služieb/, prepočíta kurzom NBS a vyplatí faktúry v ten istý deň v hotovosti. Teda ani žiaden kurzový rozdiel nevzniká. Musí viesť valutovú pokladňu? Musí to byť fyzicky nejaká kniha, alebo stačí účtovať v PD ako o zahraničnej mene?

Ďakujem za všetky odpovede.;)
Orsz
03.01.09,20:53
Prečítala som toho už veľa, a asi preto mám z toho aj chaos.
Tak vás poprosím o vyjadrenie :

1. ak účtujem dotácie z úradu práce, na ktoré nárok som musela preukázať už vynaloženými výdavkami, účtujem ich priamo do VOZD, alebo počas roka do VNZD a na konci roka jedným ID do VOZD? Vynaložené výdavky účtuješ priamo do VOZD, rovnako ako k tomu prislúchajúcu dotáciu do POZD.

2. viem, že sa kurzový rozdiel v JÚ účtuje na konci roka, ale čo pri úhrade záväzkov z BÚ? Veď keby som neúčtovala o kurzovom rozdiele v priebehu roka, nesedela by mi banka. V JU neúčtuješ o kurzových rozdieloch. Ak máš úhradu faktúry - účtuješ ju do nákladov v tej výške ako bola uhradená priamo z výpisu. Na bankovom výpise Ti tak nemá ako vzniknúť kurzový rozdiel.

3. kedy musí viesť firma valutovú pokladňu? Firma nakupuje majetok a služby do zahr. dodávateľa, faktúry sú vystavené v Eurách. Peniaze v Sk zmení v zahraničí na Eurá /mimo banky a zmen. služieb/, prepočíta kurzom NBS a vyplatí faktúry v ten istý deň v hotovosti. Teda ani žiaden kurzový rozdiel nevzniká. Musí viesť valutovú pokladňu? Musí to byť fyzicky nejaká kniha, alebo stačí účtovať v PD ako o zahraničnej mene?
Bez ohľadu na to, či vzniká kurzový rozdiel alebo nie, ak narába s valutami, čo v tomto prípade je tak, musí viesť valutovú pokladňu. Stačí viesť v PD, ak sa to vedie cez softvér, nie je problém z PD vyčleniť pokladňu.

Ďakujem za všetky odpovede.;)

Odpovede červenou.
Katka2
04.01.09,20:11
ďakujem
Joana206
05.01.09,19:58
Ale keď sa uhradí faktúra podľa aktuálneho kurzového lístka a je napríklad v menšej sume ako som prerátala podľa dátumu vystavenia faktúry, nesedí mi zas kniha faktúr, stále vyskakuje pohľadávka.
Orsz
06.01.09,12:03
Ale keď sa uhradí faktúra podľa aktuálneho kurzového lístka a je napríklad v menšej sume ako som prerátala podľa dátumu vystavenia faktúry, nesedí mi zas kniha faktúr, stále vyskakuje pohľadávka.

Faktúru pri úhrade opravíš kurzom dňa zaplatenia - iba pre účtovníctvo- tak ti to bude sedieť. Pre DPH zostáva deň vystavenia, ak je platcom DPH. Resp. ak to tak neurobíš, takéto rozdiely zúčtuješ na konci roka v rámci závierky - ce nepeňažné - na výdaj neovpl.ZD alebo príjem neovpl.ZD.