Daniel22
02.01.09,17:25
Dobry den,
chcela by som sa informovat priatel si zalozil zivnost od 1.1.09 a chcel by odkupit zariadenie od predch. majitela nabytok... ale stale mu neprislo dic moze zaplatit tuto fakturu aj bez dic? ide to to ci to bude uctovne v poriadku aj be dic diky
Katka2
02.01.09,16:33
Keď som sa bola registrovať na DÚ, tak som požiadala pani z DÚ, aby mi povedala moje DIČ, kým príde kartička, aby som mohla vystavovať faktúry. Mám silný pocit, že faktúra musí mať všetky náležitosti a ak má pridelené DIČ, tak tam musí byť a podľa Zákona o účtovníctve sa to rukou dopísať nemôže.
Johanka
02.01.09,16:43
Dobry den,
chcela by som sa informovat priatel si zalozil zivnost od 1.1.09 a chcel by odkupit zariadenie od predch. majitela nabytok... ale stale mu neprislo dic moze zaplatit tuto fakturu aj bez dic? ide to to ci to bude uctovne v poriadku aj be dic diky
Zaplatiť môže. Píšeš však, že ešte len chce odkúpiť nábytok
a na druhej strane už chce platiť ... faktúra už bola vystavená ? Kedy ?
Ako daňové výdavky sa dajú upltaniť aj výdavky vynaložené pred začiatkom činnosti podľa § 4 ods.4 Zákona o dani z príjmov, t.j. v dobe kedy DIČ nemal ;).

Keď som sa bola registrovať na DÚ, tak som požiadala pani z DÚ, aby mi povedala moje DIČ, kým príde kartička, aby som mohla vystavovať faktúry. Mám silný pocit, že faktúra musí mať všetky náležitosti a ak má pridelené DIČ, tak tam musí byť a podľa Zákona o účtovníctve sa to rukou dopísať nemôže.
... a čo tí, ktorí ešte stále píšu faktúry "ručne" na predtlačené formuláre ?

Zákon o účtovníctve
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
220870
02.01.09,16:53
Ja som mal svojho času podobný problém.Bolo mi povedané že faktúra môže byť aj bez dič.Potom sa to dá doplniť. Ale to už je nejaký ten rok.
Lenka1979
02.01.09,17:00
... asi je vždy lepšie držať sa toho, čo nám "hovorí" zákon.
Katka2
02.01.09,17:25
Ja som len vychádzala z istej nemenovanej publikácie, kde je uvedené, že ak je už doklad vystavený, tak si tam nemôžeš svojvoľne dopisovať čo chceš... teda podľa mňa, ak je faktúra spracovaná softom, tak dopísané rukou by tam dosť odrážalo.
Zoltán Kovács
03.01.09,15:00
Ja som len vychádzala z istej nemenovanej publikácie, kde je uvedené, že ak je už doklad vystavený, tak si tam nemôžeš svojvoľne dopisovať čo chceš... teda podľa mňa, ak je faktúra spracovaná softom, tak dopísané rukou by tam dosť odrážalo.

Keď dodávateľ je ochotný tú opravu vykonať na doklade, potom nevidím problém. Je x prípadov, že pri formálnej kontrole sa zistia nedostatky a dodávateľ je vyzvaný na odstránenie chýb.
Daniel22
03.01.09,18:53
ahojte ide o to, ze si chce v pondelok vybavit podnikatelsky ucet a na zaklade toho zaplatit fakturu este v pondelok kde je uvedene aj predaj nabytku i bez toho , ze este nema dic.je to teda v poriadku?
Daniel22
03.01.09,18:55
este som chcela dodat, ze fa bude vystavena v tomto roku