jarkra
02.01.09,18:18
Len sa chcem spýtať, či je povinné mať ku každému syntetickému účtu vedené analytické účty, ak to nepotrebujem, keďže na niektorých syntetickým účtoch účtujem len párkrát ročne, alebo napr. mám iba troch pravidelných odberateľov?
Lenka1979
02.01.09,17:19
Len sa chcem spýtať, či je povinné mať ku každému syntetickému účtu vedené analytické účty, ak to nepotrebujem, keďže na niektorých syntetickým účtoch účtujem len párkrát ročne, alebo napr. mám iba troch pravidelných odberateľov?
.. a na tých troch pravidelných odberateľov analytiku nemáš? Aj keď sú len traja, analytiku by som si robila už len kvôli inventúre.
andreaS
02.01.09,17:21
ja si robim analytiky podla potreby, ak potrebujem urobim ak nie, nerobim.. naco?

ani pri dodavateloch, odberateloch nerobim... mala som to raz a to je do aleluja... tak som to zrusila a mam len 321 resp 311 000.
Tweety
02.01.09,17:23
Len sa chcem spýtať, či je povinné mať ku každému syntetickému účtu vedené analytické účty, ak to nepotrebujem, keďže na niektorých syntetickým účtoch účtujem len párkrát ročne, alebo napr. mám iba troch pravidelných odberateľov?

§ 3 Z postupov účtovania:

Účtový rozvrh


(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.

(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.



§ 4
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom

(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku; osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie na slovenskú menu a cudziu menu podľa § 4 ods. 7zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok; členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou
1. na základe výlučného práva, pričom výlučným právom sa rozumie právo na poskytovanie určitej služby alebo vykonávanie činnosti na vymedzenom geografickom území, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená jedinej účtovnej jednotke,
2. na základe osobitného práva, pričom osobitným právom sa rozumie
2a. právo na poskytovanie určitej služby alebo na vykonávanie činnosti v určitej oblasti, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená dvom účtovným jednotkám alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejným podnikom alebo obmedzenému počtu účtovných jednotiek alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejnými podnikmi, bez toho, aby sa obmedzenie počtu účtovných jednotiek alebo voľba oprávnených účtovných jednotiek zakladala na objektívnych, primeraných a nediskriminačných kritériách; verejným podnikom sa rozumie účtovná jednotka, ktorá postupuje podľa tohto opatrenia, a v ktorej orgány verejnej moci vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinový vplyv z dôvodu vlastníctva účtovnej jednotky, hlasovacích práv, podielu na základnom imaní a pravidiel, ktorými sa táto účtovná jednotka riadi,
2b. výhoda, ktorá jednu účtovnú jednotku alebo viaceré účtovné jednotky v značnom rozsahu zvýhodňuje oproti iným účtovným jednotkám pri vykonávaní rovnakej činnosti v tej istej oblasti na vymedzenom geografickom území za porovnateľných podmienok,
3. vo verejnom záujme, pričom účtovná jednotka prijíma náhradu za túto činnosť v akejkoľvek forme a zároveň vykonáva aj iné činnosti.
l) členenie podľa jednotlivých druhov rezerv a opravných položiek,
m) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.

(2) Podľa povahy majetku a záväzkov sa v účtovníctve vytvára analytická evidencia, ktorá obsahuje okrem ocenenia aj ďalšie pre účtovnú jednotku potrebné údaje.
Johanka
02.01.09,17:28
S predchádzajúcim príspevkom súhlasím .
Ruku na srdce - kto to dodržiava do posledného písmenka :rolleyes: ?
jarkra
13.01.09,18:29
Ďakujem Vám za odpovede, ešte ma zaujíma ako riešite prevod počiatočných stavov na analytické účty. Mám totiž na niektorých analytických účtoch konečné stavy nulové. Prenášate všetky analytické účty do nového roka, ak keď dopredu viete, že už takýto účet nebude používať. Napr. máme 2 zamestnancov, ktorí tento rok odišli, konečný stav analytík je nulový, no neviem, či nám ten účet otvárať aj v budúcom roku. Už ho vlastne nebudem používať, no ak ho neotvorím, budem mať číslovanie analytiky dosť chaotické s vynechanými číslami. Ako to riešite?
Stefan2005
13.01.09,19:24
.... ešte ma zaujíma ako riešite prevod počiatočných stavov na analytické účty....

... väčšinou to netreba riešiť vôbec - mne známe softvéry zabezpečia v rámci uzávierky korektné "preklopenie" do nasledujúceho roka - t.j. nielen hlavnej knihy, účtovnej osnovy, pomocných kníh, ale i ostatných potrebných údajov.
K tej tvorbe analytík - veľa závisí od daného softvéru - niektoré ani nepracujú so syntetickými účtami - ku každému je potrebné mať otvorenú minimálne jednu analytiku (mimochodom je to veľmi praktické, keď chceme vytvoriť ďalší analytický účet - netreba preklepávať syntetické účty :))...
jarkra
13.01.09,20:26
No mne softvér vie tiež nahodiť počiatočné stavy podľa konečných. Ide mi však o to, aby som nemala otvorené ďalších 10 rokov také analytické účty, ktoré už nikdy nebudem používať, len sa mi bude každý rok prenásať nulový zostatok. Načo je to dobré? Chcela by som sa takých účtov zbaviť. Je to možné?
Stefan2005
13.01.09,21:16
No mne softvér vie tiež nahodiť počiatočné stavy podľa konečných. Ide mi však o to, aby som nemala otvorené ďalších 10 rokov také analytické účty, ktoré už nikdy nebudem používať, len sa mi bude každý rok prenásať nulový zostatok. Načo je to dobré? Chcela by som sa takých účtov zbaviť. Je to možné?

Áno, je to možné. Napr. mnou používaný softvér dovolí bez problémov odstrániť z účtovej osnovy tie účty, ktoré nemajú počiatočný stav, resp. obrat v danom účtovnom období. Prehodnotenie je v kompetencii účtovnej jednotky. Ak sa v budúcnosti vyskytne potreba účtovania na zrušený účet, nie je problém ho znova vytvoriť.
ketxup
17.03.09,17:09
ja si robim analytiky podla potreby, ak potrebujem urobim ak nie, nerobim.. naco?

ani pri dodavateloch, odberateloch nerobim... mala som to raz a to je do aleluja... tak som to zrusila a mam len 321 resp 311 000.


Chcel by som sa opýtať, v ekonomickom software mi zobrazuje ako predvolenú analytickú evidenciu pri každom 000 účte (napr. 538 000), tak či je potrebné vytvárať v účtovnom rozvrhu rozšírenie analytickej evidencie (napr. 538 001) alebo ta predvolená, kde je pre analytický účet je 000 akceptovateľný.

Veľmi pekne ďakujem za Vaše reakcie.
Lianka
17.03.09,17:16
Pozri predchadzajuce prispevky. Cela tema sa nesie v tomto duchu, zadavatelka sa pytala na to iste - ci je to "povinne."

Osobne mam pokladnu 211 001. Nikdy nevies, ci sa v priebehu roka nezacne pouzivat dalsia pokladna (podobne pri inych uctoch). Radsej by som ratala aj s takymito variantami.