Ejo
02.01.09,22:55
Dobrý večer,
poprosila by som o radu. Jedná sa o živnostníka, nie platca DPH, JÚ. Na svojom podnikateľskom účte má vklad od známeho 150.000,- Sk /nie je to žiadna úhrada, ale akože požička/ a následne živnostník tie peniaze vybral a kúpil predajnú prenosnú búdku.
Moja otázka, ako zaúčtovať ten vklad od známeho? Nákup prenosnej budky bude ako VNZD a bude sa odpisovať? Do ktorej skupiny možno zaradiť?
Ďakujem za odpovede.
Lucinka23
03.01.09,10:20
No ja by som to zúčtovala ako príjem neovplyňujúci ZD v členení úvery, pôžičky ale radšej by som poradila, aby si uzatvoril dohodu o poskytnutí pôžičky s výškou a s termínmi splátok. Potom splácanie bude zase výdavok neovplyňujúci základ dane - splátka úveru a pôžičky. Áno presnosná búdka sa stane majetko SZČO, zaradí sa na základe zaraďovacieho protokolu a bude sa odpisovať. Prvotný výdavok bude výdavok neovplyňujúci základ dane a odpisová skupina bude podľa mňa skupina 3 ale tu nie som si istá možno aj skupina 4. Radšej sa poraď ešte u niekoho znalejšieho.
Ejo
03.01.09,12:08
Ten vklad vložil známy, splácanie sa v účtovníctve nezobrazí, nie je žiadna zmluva alebo dohoda. Aj tak to bude PNZD požičky?
Zita5
03.01.09,12:15
Ten vklad vložil známy, splácanie sa v účtovníctve nezobrazí, nie je žiadna zmluva alebo dohoda. Aj tak to bude PNZD požičky?

Môže byť známy , aj nemusí byť známy .:)
Doporučujem skutočne tento vklad ošetriť zmluvou o pôžičke , inak to bude možno pre daňového kontrolóra podozrivá vkladová transakcia na BU.
Orsz
03.01.09,12:35
Ak na výpise z banky je zrejmé kto tie peniaze vložil - teda ten známy - doporučujem v každom prípade zmluvu - môže byť bezúročná. Ak by si to vložil ten podnikateľ sám - môže to byť jeho vklad.... ale v tomto prípade to tak zrejme nie je. Takže zmluva určite. Čo sa týka prenosnej búdky - podľa mňa sa jedná o drobné stavby KP 3-28, takže podľa mňa tiež odpis.skupina 3.
Ejo
03.01.09,13:26
Može byť zmluva, podľa ktorej sa tie peniaze vrátia až za rok alebo viac?
Takže ak bude táto zmluva - príjem bude neovpl.ZD - požičky a je potrebné aby sa o rok podľa zmluvy aj vrátila tá suma a viedla aj v účtovníctve ako výdaj neovpl. ZD?
Lucinka23
03.01.09,16:51
Zmluva môže byť na rok, či viac. Len je potrebné si určiť termíny splátok. Na začiatku je potrebné si to zaevidovať ako záväzok a podľa splátok tento ponižovať a každá jedna splátka bude výdavok neovpl.ZD.
Orsz
03.01.09,17:14
Súhlasím s Luckou, len ju doplním: je možné dojednať aj jednorázové vysporiadanie pôžičky, alebo v rôznych v presne nedohodnutých splátkach, ale s termínom splatnosti napr. do 30.9.2009, alebo do 31.2.2010.
Ejo
03.01.09,19:07
Veľmi pekne ďakujem za radu.