vilob
02.01.09,22:06
Ahojte. Prosím vás, vie mi niekto poradiť? Potrebujem zmluvne "podložiť" poskytovanie služby medzi právnickou osobou a fyzickou osobou. Chcel som použiť mandátnu zmluvu ale bolo mi povedané, že mandátna zmluva sa môže použiť len medzi dvomi právnickými osobami.. a ja teraz neviem, akú zmluvu vlastne vyhotoviiť..
atramka
02.01.09,21:12
vilob, je to jednorazové poskytnutie, alebo sa to bude pravidelne opakovať celý rok? O aký druh služby sa jedná?? DoVP, DoPČ ti nevyhovuje? a čo sprostredkovateľská zmluva?
vilob
02.01.09,21:17
jedná sa o služby spojené s vypracovaním projektov pre eurofondy. Služba bola poskytovaná v priebehu celého roka. Vyplatená v decembri.
atramka
02.01.09,22:17
... no keďže si už vyplatil fyzickej osobe, samozrejme nie je možné prihlásiť ani ako dohodára, možno zmluva o dielo, avšak zase je treba vedieť aká výška, či treba robiť DP a zdaniť,,, ap.
vilob
03.01.09,20:38
jedná sa o sumu 500 000 Sk.
vilob
03.01.09,20:58
vie mi niekto poradiť?
mona091
03.01.09,21:18
mandatna zmluva = ObchZ § 566 a nasl., mandatar sa zavazauje, ze pre mandanta na jeho ucet zariadi za odplatu urcitu obchodnu zalezitost....., nevidim dovod, preco by nemohla byt uzatvorena medzi dvoma podnikatelmi akejkolvek pravnej formy, riadi sa podla obchodneho zakonika, alebo sa mylim?
STRELEC
04.01.09,08:30
[quote=vilob;904948]
.....
bolo mi povedané, že mandátna zmluva sa môže použiť len medzi dvomi právnickými osobami.. Nie je to pravda. Môžete uzavrieť mandátnu zmluvu alebo akúkoľvek inú zmluvu podľa obchodného zákonníka, ste rovnoprávne subjekty.
.......
a ja teraz neviem, akú zmluvu vlastne vyhotoviiť..[/qe]
vilob
04.01.09,19:04
ale zmluva ktorú potrebujem vyhotoviť bude medzi sro-čkou a FO nepodnikateľom. a tak sa teda nebude môcť riešiť cez Obchodný zákonník. Ešte upresním, že sa jedná o službu spojenú s prípravou projektov pre eurofondy
vilob
05.01.09,13:11
nenájde sa nikto, kto by vedel poradiť, aký druh zmluvy vyhotoviť?
zeron
11.01.09,13:40
v zmysle ustanovenia §262 OBZ si zmluvné strany môžu dohodnúť, že ich obchodný záväzkový vzťah sa bude riadiť OBZ. Ide o voľbu práva, a to v tých prípadoch, keď jedna alebo viaceré zmluvné strany nespadajú pod taxatívny výpočet osôb, na ktoré sa kogentne vzťahuje OBZ (v prípade obchodných záväzkových vzťahov sú uvedené v §261 OBZ). Čiže môžete postupovať v zmysle OBZ, avšak typ zmluvy, ktorý potrebujete, nie je upravená v OBZ, čo znamená, že to bude zmluva innominátna, čiže nepomenovaná, ktorá bude vychádzať zo zásad OBZ. Ja osobne navrhujem napr. Zmluvu o poskytovaní, resp. poskytnutí služieb. Osobne si však myslím, že toto nie je zmluva "formulárová" a treba vychádzať z konkrétnej situácie, čiže viac tu poradiť neviem, nakoľko nepoznám konkrétne podmienky.
atramka
13.01.09,10:38
vilob, ja by som to urobila na príkaznú zmluvu...... skús si to popozerať, možno Ti to bude vyhovovať.....
(§724 a nasl. Občianskeho zákonníka).... cez net si nájdeš aj vzory na príkaznú zmluvu,
prípadne sa ozvi...
Joshua01
13.01.09,11:30
Obchodný zákonník je može použiť na úpravu právnych vzťahov o.i. aj medzi podnikateľom a nepodnikateľom, dokonca aj medzi dvoma nepodnikateľmi.
Petra Nová
13.01.09,12:02
jedná sa o služby spojené s vypracovaním projektov pre eurofondy. Služba bola poskytovaná v priebehu celého roka. Vyplatená v decembri.
Bolo by dobré, keby si spresnil, či tie služby spojené s vypracovaním projektov pre eurofondy zahŕňali aj samotné vypracovanie týchto projektov. A bolo by zaujímave vedieť, či Ty si tá právnická osoba, alebo je to ten druhý. Podľa toho je možné poradiť, ktorá voľba práva je pre koho výhodnejšia. Aj ktorý zmluvný typ treba použiť.